Eriğin Faydaları ve Zararları

16.08.2018
833
Eriğin Faydaları ve Zararları

Eriğin faydaları ve zararları nelerdir? Gülgiller familyasındandır, kabukları ince ve ceviz büyüklüğünde olan erik B vitamini açısından zengin bir meyvedir. Kültürü yapılmakla birlikte yabani olarak da yetişmektedir. Ana vatanı Anadolu olarak bilinmektedir. Ancak göçler ve savaşlar nedeniyle farklı iklim bölgelerine de kendisini adapte ederek yetişmiştir. Bahar aylarında can erik ilerleyen zamanla birlikte olgunlaşarak japon eriği olmaktadır. Erik taze ya da kurutulmuş tüketilebilmektedir. Eriğin kompostosu da yapılabilmektedir.

A ve C vitamini ile bakır mineralleri, potasyum ve lif kaynağı olan erik fosfor ve demir de içermektedir.

Sinir sistemini güçlendirir, kansızlığı giderir. Böbreklerin çalışmasını destekler. Karaciğerde görülen rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur. Erik ağacının beyaz çiçekleri de kurutulup bal ile karıştırılarak tüketildiğinde bağırsak solucanlarının düşürülmesinde etkilidir. Erik zengin lif kaynağı olması nedeni ile de bağırsakların çalışmasını düzenler. Bağırsak kurtlarının düşürülmesinde yarar sağlamaktadır. Erik ağacının yapraklarının demlenmesi sureti ile hazırlanan çayla gargara yapılması boğaz iltihabının giderilmesine ve bademcik rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

Östrojen hormonunu dengelediği bilinmekte olup menopoz dönemindeki kadınların sık sık tüketmesi tavsiye edilmektedir. Erik hem tedavi edici hem de hastalıklardan koruyucu özelliği sayesinde tam bir sağlık deposudur.

Eriğin faydaları şunları içerir;

Eriğin Bağırsaklara FaydasıEriğin bileşenin de bulunan lifler bağırsakların çalışmalarını düzenler. Bağırsak kurtlarının tedavisinde etkin rol üstlenebilmektedir.

Erik Astıma İyi GelirErik birçok hastalığın nedeni olan serbest radikalleri ortadan kaldırdığı için başta kalp, inme, kalk krizi olmak üzere astım, bronşit gibi hastalıklara yakalanmama ve tedavisinde önemli rol oynayabilir.

Göz Sağlığı İçin ErikErik aynı zamanda görme kabiliyetinin korunmasını sağlar. Yaşlılıktan kaynaklanan göz hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Diyabete İyi Gelir: Erik bol miktarda C vitamini içermektedir. Serbest radikalleri bünyede ortadan kaldırarak  kalp damar sağlığını  korur. Bunun yanında diyabet ve kolesterol gibi sorunların ortadan kalkmasını sağladığı düşünülür.

Kanser Vakalarını Engeller: Bu konuyla alakalı olarak yapılan birçok çalışma eriğin göğüs, meme ve solunum yolu kanserlerinin oluşmasına engel olduğu tespit edilmiştir. Özellikle günümüzde çok sık rastlanan meme kanserine karşı etkilidir.

Erik Kalp Dostudur: Eğer eriğin en çok hangi organa faydası var diye bir soru soracak olsak cevabı mutlaka kalp olur. Çünkü kolesterol, diyabet hastalıklarını engelleme yanında, antioksidan özelliğinden dolayı damarların tıkanmamasını sağlaması, kanı temizlemesi ve birçok diğer özelliğinden dolayı kalp sağlığına inanılmaz faydaları vardır.

Sindirim Sistemine Eriğin Faydaları: Eriğin anlık olarak cevap verdiği diğer problemler ise sindirim sistemi sorunlarıdır. Doğal bir müshil görevi görerek özellikle bağırsakların çalışmasına inanılmaz katkıda bulunabilir.

Mukula Dejenerasyonuna Karşı Erik: Erik ayrıca, makula dejenerasyonuna karşı korumaya yardımcı olabilir. Günlük  3 porsiyon erik yemek yaşa bağlı makula dejenerasyonu gelişme riskini azaltabilir. Sabahları aç karınla tüketilmesi etkisini arttırır.

Eriğin Kan Hücrelerine FaydalarıEriğin bünyede demiri absorbe etme yeteneği vardır. Bu yeteneği sayesinde kırmızı kan hücrelerinin ihtiyaç duyduğu demiri karşılayabilir. Bu da kan dolaşımını sağlar ve kansızlığı engeller.

Erik Vücudu TemizlerErik bünyede bulunan toksinleri temizler, bunun yanında kabızlığı da önler. Genel anlamda sindirim sistemi için çok etkili bir besin kaynağıdır. Bu özelliğinden dolayı eriğin mükemmel bir temizleyici eleman olduğunu söylemek mümkün.

Erik Safra ve Karaciğer Sağlığını KorurEriğin içerdiği çözünür lifler özellikle safra ve karaciğer sağlığı için önemlidir. Bu özelliği ile safra ve karaciğerin aşırı şekilde çalışarak yorulmasına engel olur.

Eriğin Diğer Faydaları

Eriğin sağlığa faydaları saymakla bitmez. Kadınlarda menopoz sonrası kemik sağlığını korur. Enfeksiyon hastalıklarına iyi gelmektedir. İçerdiği magnezyum sayesinde kas sorunlarını giderebilir, kasların yorgunluğunu alır ve rahatlama sağlar, kramp vakalarını azaltır, içerdiği folat, hamile kadınlarda fetüs gelişimi için çok önemlidir. Kilo vermeye yardımcı olur. Erik suyu özellikle cilt sağlığını korur, erik aynı zamanda yaygın olarak bakım ve kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır. Doku sağlığını korur, güneş ışınlarından kaynaklanan zararları giderebilir, bünyeyi ve savunma sistemini güçlendirir. Hasta dokuları onarabilmektedir. Eriğin aynı zamanda saç sağlığına da inanılmaz katkıları vardır. Kafa dersine erik suyu uygulandığında kepek sorunlarını da ortadan kaldırabilir. Böbrek üstü bezi yorgunluğu için iyi bir çözüm olabilir.

Yeşil Eriğin Faydaları

Diğer bir erik türü olan yeşil erik de sağlık açısından birçok fayda sağlamaktadır. Yeşil erik özellikle C vitamini açısından çok zengindir. Yüksek miktarda lif içerir. Mevsiminde taze olarak tüketilen yeşil erik özellikle sindirim sistemine inanılmaz fayda sağlayabilir.

 • Yeşil erik sindirim sistemine çok fazla katkıda bulunur, özellikle bağırsak hareketlerini arttırmada çok etkilidir.
 • Yeşil erik kabızlık problemlerini çok etkili bir şekilde giderebilir. Bunun yanında mide ve bağırsaklarda oluşan şişkinlik ve gaz oluşumunu giderebilir.
 • Yeşil eriğin diğer bir önemi de bağışıklık sistemini koruması ve güçlendirmesidir. Bağışıklık sistemini hastalıklarla mücadele etmesi için güçlendirir.
 • Yeşil erik ham olarak tüketildiğinde diş sağlığına katkıda bulunur, diş ağrılarını giderme özelliği vardır.
 • Anemi hastalığına çözüm sunabilir, kansızlığı giderir.
 • Özellikle bağ dokularına ciddi anlamda katkı sağlayabilir.
 • Yeşil eriğin en önemli özelliklerinden bir tanesi de kilo vermeyi kolaylaştırmasıdır.
 • Antioksidan özelliği olan erik iç organların hepsine katkı sağlamaktadır.
 • Yeşil erik solunum yolu organlarının hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
 • Yeşil erik aynı zamanda göz sağlığını korumaktadır, yaşlılıktan kaynaklanabilecek göz hastalıklarını giderebilir.

Kuru Eriğin Faydaları

Eriğin güneşte veya daha farklı şekillerde kurutulmasıyla elde edilir. Kuru erik genel anlamda vücut sağlığını koruduğu gibi meydana gelebilen bazı sağlık sorunlarını da giderebilir. Yalnız kuru erik bazı özelliklerini kaybettiği için ham erik kadar etkili olmayabilir. Buna rağmen sağlık açısından birçok faydası vardır:

 • Kuru eriğin içerdiği lif oranı özellikle sindirim sistemi için çok faydalıdır.
 • Bol miktarda içerdiği K vitamini kan pıhtılaşmasına engel olabilir.
 • Kuru eriğin içerdiği bol miktardaki potasyum kalp ve sinir sağlığını korur.
 • Kuru eriğin içerdiği A vitamini ise özellikle göz sağlığı için gereklidir. Katarakt sorununun ortaya çıkmasını engeller.
 • Kuru eriğin cilt sağlığına da faydalı olduğu düşünülmektedir.
 • Kuru eriğin diğer bir özelliği ise antioksidan olduğu için genel anlamda bünyeyi korur ve hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Erik Suyunun Faydaları

Erik suyu, daha çok eriklerin kaynatılması ve çok nadir olarak preslenmesiyle elde edilmektedir. Özellikle cilt sağlığı için faydalıdır. Yaygın olarak bakım malzemelerinde kullanılır.

 • Erik suyu bünyeye enerji verir ve yorgunluğu giderici özelliği vardır.
 • Hazmı kolaylaştırır, kabızlığı giderebilir.
 • Erik suyunun sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır, sinir sisteminin sağlığını korur.
 • Kansızlık problemi olanlar günde 1-2 bardak erik suyu tüketebilirler, erik suyu kansızlık sorunlarını giderebilir.
 • Menopoz dönemlerinde kadınlarda meydana gelen sağlık sorunlarını giderebilir.
 • İdrar söktürücü özelliği vardır, genel anlamda sindirim sistemine faydalı olduğu için bünyeyi temizler.
 • Kilo vermeyi kolaylaştırır, buna engel olan kabızlık ve basur gibi sorunları ortadan kaldırabilir.

Mürdüm Eriğinin Faydaları

Mürdüm eriğinden maksimum derecede faydalanmak için GDO’suz olması önemlidir. Yapay üretilen GDO’lu eriklerin faydadan çok zarar sağladığını söylemek mümkün. Mürdüm eriğinin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • B vitami açısından zengindir, özellikle sinir sistemine katkıları vardır.
 • Mürdüm eriğinin kalp ve damar sağlığına çok fazla katkıları vardır.
 • Kan basıncını düzenler.
 • Tansiyon sorunlarına iyi geldiği düşünülmektedir.
 • Mürdüm eriği kolesterolle mücadele edecek bol miktarda lif içermektedir.
 • Karaciğer ve böbrek yetmezliğine faydalı olduğu düşünülür.
 • Sindirim sistemi organlarının sağlığını korur.
 • Mürdüm eriği etkili bir idrar söktürücüdür, bünyede bulunan zararlı maddelerin vücuttan dışarı atılmasını sağlar.

Eriğin Zararları

Erik sağlıklı tüketildiği zaman sağlık açısından bir risk teşkil etmez. Aşırı tüketime dayalı olarak bazı yan etkileri olabilir. Bunun dışında bazı hastalıklar için ilaçlı tedavi kullanan kişilerde de sağlık sorunlarına neden olabilir.

 • Erik yüksek miktarda asit içerdiği için fazla tüketilmesi durumunda midedeki asit oranlarını olumsuz anlamda değiştirebilir.
 • İdrar yolu sorunları olan kişilerin tüketmemesini öneriyoruz veya miktarında dikkatli olmalıdırlar. İdrar yollarında taş olanlar için zararlıdır.
 • Özellikle kuru eriğin diyabet sorunu olan kişilere iyi gelmediği düşünülmektedir.
 • İshal sorunu olanlar tüketimi ertelemelidirler, ishal esnasında erik tüketimi sorunu arttırır ve daha fazla su kaybına neden olur.

Tavsiyeler

Miktarını göz önünde bulundurmak şartıyla erik tüketimi sağlık açısından faydalıdır. Onlarca organa faydalı olduğunu söylemek mümkün. Eriği mevsiminde ve taze olarak tüketmek faydalarından maksimum derecede yararlanmayı sağlar.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem