Enginar Çayının Faydaları

27.10.2019
2.404
Enginar Çayının Faydaları

Bu yazı enginar çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içermektedir. Enginar çayı kullananlar enginar çayı faydaları zararları, enginar çayı kaç gün içilmeli, enginar çayı egzama, enginar çayı aç karnına mı içilir, enginar cayi ile zayiflayanlar, enginar çayı karaciğer yağlanması sorgulamaları yapmaktadır.

Enginar çayı nasıl yapılır, zayıflatırmı, cilde faydalkarı nelerdir merak konusudur.

Enginar Çayı Nedir?

Enginarın çayı biraz acı odunsu tadı ile bilinen; enginar bitkisinin çiçekleri, yaprakları, kökleri ve sapları ile hazırlanamakta olan faydalı bir çaydır. Daha önce nadir ülkelerde sadece ticareti yapılan enginar artık yaygın olarak bulunan ve dünya çapında kullanılan bir bitki olmuştur. Enginarın bitki özleri vitamin, mineraller ve kimyasallar bakımından oldukça zengindir; anemi, kireçlenme, yüksek tansiyon gibi pek çok hastalığa da olumlu etkisi oldukça yüksektir.

Genelde enginarın en lezzetli kısmı küre şeklinde çevrelenmiş yaprakların içi olarak bilinir ama bu aslında enginar bitkisinin çiçeğidir. Oysa uzun tırtıklı yaprakları kurutulduğunda enginar çayı için kullanılmaktadır. Enginar çayının çimensi, bitkisel bir tadı vardır ve kolesterol seviyesi çok düşüktür. Bu da kan basıncı düzeylerini dengelemek için etkili olmaktadır. Genel olarak enginar çayının bir hastalık için ne kadar çok etkili olduğunun saptanması için insanlar üzerinde yapılan araştırmalara devam edilmektedir.

Latince ismi cynara scolymus olan enginarın birçok çeşidi vardır ve hepsi tüketmek için uygun değildir. Özellikle Latince ismi cynara silvestis olan yabani enginar çeşidinden uzak durulduğundan emin olunmalıdır.

Enginar Çayının Faydaları Nelerdir?

Enginar çayı tüketildiği zaman folat, vitamin A, B1, C ve magnezyum, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, çinko ve diyet lifi gibi mineraller açısından zengin bir bitki çayı tüketilmiş olunacaktır.

Enginarın sahip olduğu inanılmaz faydalar şöyle sıralanmıştır;

 • İdrar söktürücüEnginar çayı idrar söktürücü özelliği sayesinde üre oluşumunu engeller. Ayrıca sahip olduğu hipoglisemin kan şekeri seviyelerini düzenlediği için diyabetiğe tavsiye edilir. Yine idrar söktürücü özelliği sayesinde vücuttaki ödemi atar, aşırı yağın vücuttan atılmasını sağlar böylece sağlıklı kilo vermeye de yardımcı olur.
 • Sindirim sistemiKötü sindirim sistemi sorununa yardımcı olur. Midenizi yumuşatıp rahatlatırken iştahınızı kontrol etmeye bile etki eder. Sizin için gerekli olan faydalı bakterilerin ve besinlerin alınmasını sağlar.
 • Mideye etkisiKurutulmuş ya da taze enginar sapları ve yapraklarından yapılmış çay mide ekşimesine doğal bir çare olmasının yanı sıra mide bulantısı, mide ağrısı, ishal, şişkinlik hissi, kabız gibi durumlara da oldukça yardımcı olur. Kötü bir sindirime eğilimli iseniz bu çayı günlük yiyecek programınıza eklemeniz sizi bu rahatsızlıklara karşı koruyacaktır. Enginar çayı kafein içermez bu yüzden endişe sorununuz varsa bu çayı tüketmek sizin için güvenlidir.
 • Kolesterol içinEnginar çayı kolesterolü düşürmek için oldukça etkilidir ve bunu yaparken gelecekteki olası kolesterol problemlerini de şimdiden engeller.
 • Kalp sağlığı: Enginar çayı kalp hastalıklarını ve felç riskini önlemeye yardımcı olur.
 • Cilt sağlığı: Vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlamaktadır ve yukarda sayılan faydalar da göz önünde bulundurulduğunda sağlıklı bir cilt için oldukça etkili hale gelmektedir.
 • Astım için: Eğer astım tedavisi için nefes problemlerini engellemek istiyorsanız enginar, zeytinyağı ve limonu stoklamanız size yardımcı olacaktır.
 • Kansere karşı: Enginarın çiçek başları birçok sebze gibi yüksek oranda antioksidan içerir bununda belirli kanser türlerini engellemede rolünün büyük olduğuna inanılmaktadır.Düzenli enginar çayı tüketimi kasların sağlığı için oldukça faydalıdır; sağlıklı bir kas yapısı için vücuda yardımcı olmaktadır. Hepatit için ilaç tedavisiyle beraber takviye ürün olarak tüketilebilinir ayrıca doğumda oluşan kusurların önlenmesine de etkilidir. 
 • Kemik sağlığıEnginar vitaminler, mineraller, magnezyum, fosfor ve manganez bakımından piyasadaki besinler arasından tüketilebilecek en sağlıklı besinlerden biridir. Bu mineraller osteoporoz gibi kemik hastalıklarının riskini kemikleri koruyarak azaltır.
 • Beyin fonksiyonlarına etkisiEnginarın sahip olduğu önemli mineraller beyine giden damarların genişlemesini sağlar, oksijen alımını yükseltir böylece beyinin daha sağlıklı çalışması için oldukça etkili bir hale gelir. Ayrıca enginarda bulunan fosfor ise beyin hücrelerini doldurur. Fosfor eksikliği bilişsel yetenek açısından düşüşlerin görünmesine sebep olur bu yüzden sağlıklı bir beyin için fosfor çok önemlidir.

Enginar Çayı Tarifi

Enginar çayının hazırlanışı:

Enginarın yukarda sayılan faydalarından yararlanmak için enginar çayının nasıl yapıldığını öğrenmek oldukça önemlidir.

Bu yöntemlerle enginar çayını kendi evinizde hazırlayıp demlemek mümkün olacaktır; 

 • Yöntem 1: İnsanlar genellikle enginarı pişirirken dikenli yapraklarını atmayı tercih ederler fakat yapraklar oldukça yararlı besinlerle doludur. Atılan yapraklardan faydalanmak için 2 fincan su kaynatın ve yaklaşık 12-15 enginar yaprağını kaynamış suya ekleyin ve 5 dakika daha kaynatın daha sonra süzün. Zinde ve sağlıklı kalmak için günde 2 kez içebilirsiniz.
 • Yöntem 2: Bir enginarı ezin ve 2 fincan su ile beraber 20 dakika kaynatın. Kalıntılardan kurtulmak için süzün ve soğumaya bırakın. Tatlandırmak için bal ekleyebilirsiniz. Çayın zaten kendiliğinden bir tadı olacaktır bu yüzden bal miktarını damak zevkinize göre ayarlayın.
 • Yöntem 3: Enginarın yapraklarını, sapını ve kökünü ayırın ve hepsini iyice yıkayın. Bunlardan 100grama 1 litre su ekleyip kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra altını kısın ve 10 dakika daha kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Daha sonra süzün ve açık yeşil rengi çayınızı bir kaba koyun. Günde 2-3 kez tüketebilirsiniz.

Enginar Çayı ile Zayıflamak

Enginarın küçük yeşil yaprakları çok sayıda gizli faydalar tutar. Bu sağlıklı ve lezzetli sebze idrar söktürücü ve yağ yakma özellikleri sayesinde size kolayca kilo izin verdirir. Kişiye göre diyet seçmek çok önemlidir. Kısıtlayıcı ve düşük protein diyetleri kesinlikle en tehlikeli olanlardır. Dengeli bir diyette her zaman doğru besinlerin olduğundan emin olmak gerekir. Enginar içerdiği vitamin B, demir, magnezyum, amino asitler, flavonoidler, fosfor ve potasyum sayesinde diyet için mükemmel bir seçenektir.

Enginarın küçük yeşil yaprakları çok sayıda gizli faydalar tutar. Bu sağlıklı ve lezzetli sebze idrar söktürücü ve yağ yakma özellikleri sayesinde size kolayca kilo izin verdirir. Kişiye göre diyet seçmek çok önemlidir. Kısıtlayıcı ve düşük protein diyetleri kesinlikle en tehlikeli olanlardır. Dengeli bir diyette her zaman doğru besinlerin olduğundan emin olmak gerekir.

Enginar içerdiği;

 • vitamin B
 • demir
 • magnezyum
 • amino asitler
 • flavonoidler
 • fosfor
 • potasyum

sayesinde enginar diyet için mükemmel bir seçenektir.

Enginar Çayı Karaciğer Yağlanması

Enginar bitkisi karaciğeri korumak gibi iç hastalıkları tedavi etmede oldukça yararlıdır. Karaciğeri fonksiyonları için teşvik eder safra üretimini uyarır. Sonuç olarak karaciğer yetmezliği gibi bir durum yaşanmaması için vücuda yardımcı olur. Karaciğere sağladığı etki nedeniyle alkolizm gibi karaciğeri hızla tehlikeye atan durumlarla etkili bir şekilde savaşır.

Enginar Çayı Maskesi

Enginar kuru ve yıpranmış ciltlere oldukça yardımcı olur. Ciltte pullanmayı azaltır ve cilt esnekliğini geri kazandırır.

Enginar maskesi için malzemeler:

 • 1 adet iyi pişmiş ya da konserve yağsız enginar kalbi
 • 2 çay kaşığı hafif yağ (avokado yağı, zeytinyağı ya da kanola yağı)
 • 1 tatlı kaşığı sirke ya da limon suyu

Enginar maskesinin cilde uygulanışı:

 • Enginar kalbini bir kabın içine alın; yağ, sirke ya da limon suyu ile pürüzsüz bir hale gelene kadar karıştırın.
 • Yüzünüze ve boyun bölgenize masaj yaparak sürün. 10-15 dakika bekleyin sonra ılık su ile yıkayın ve kurulanın. 

Enginar Çayının Zararları

 • Enginar genel olarak güvenli bir bitki olarak kabul edilir.
 • Eğer ilaç olarak ağız yoluyla alınıyor ise 23 aya kadar kullanımı güvenli kabul edilmektedir.
 • Bazı insanlarda bağırsaklarda gaz sorununa ya da alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Papatya gibi kadife yapılı bitkilere alerjisi olan kişilerin enginar kullanımına dikkat etmesi gerekir.
 • Hamilelikte kullanımı: Hamile ve emziren kadınlarda tamamen zararsız olduğuyla ilgili net bir bilgi yoktur, yine de sağlığınız için aşırı tüketimden kaçınmalısınız.
 • Safra akışını attırdığı için safra tıkanıklığı yaşayan birinde sıkıntı yatabilir, bu yüzden tüketmeden önce bir sağlık kurumu tarafından kontrol edilmeden tüketmemekte fayda vardır.
 • Enginar ve enginar familyası bitkilerine karşı duyarlılığı olan kişilerde alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.
 • Safra akışını artırdığı için safra taşı bulunan kişilerde sıkıntı olabilir bu yüzden enginar tüketirken dikkatli olunmalıdır. 

Sonuç

Bu yazı enginar çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içermektedir. Enginar çayı kullananlar enginar çayı zararları, enginar çayı kaç gün içilmeli, kuru enginar yaprağı çayı nasıl demlenir, enginar cayi ile zayiflayanlar, enginar çiçeği çayı nasıl yapılır, enginar yaprağı çayı kullananlar, enginar yaprağı kaynatıp içmenin faydaları, sorgulamaları yapmaktadır. Enginar çayı nasıl yapılır, zayıflatırmı, cilde faydalkarı nelerdir merak konusudur.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem