Emu Yağının Faydaları ve Zararları

28.09.2017
1.591
Emu Yağının Faydaları ve Zararları

Emu yağının faydaları ve zararları. Avustralyalıların çok uzun zamandır tanıdıkları ve kullandıkları bir yağ olmasına rağmen emu yağı, yağ piyasasında nispeten yeni tanınan bir yağ olarak bilinmektedir. Emu, Avustralya’da bulunan bir kuştur. Devekuşu olarak da tanınır. Ülkenin insanları kuşun etini ve iyileştirici özelliklere sahip olduğu için yağını da kullanmaktadır.

Emu yağı, çok çeşitli sağlık koşulları için faydalıdır. Örneğin, artrit ve deri iltihabı gibi durumlarda harikalar yaratmaktadır. Dünyanın geri kalanı sadece Avustralyalıların bildiği ve kullandığı bu yağın faydalarını öğrendikçe şaşırmaktadır. Emu yağının faydaları ve zararları nelerdir?

Emu Yağının Faydaları Nelerdir?

İltihaplanmayla mücadele eder:

Vücudunuzun bir enfeksiyona veya yaralanmaya tepkisi sonucu vücutta iltihap oluşmaktadır. Bu durumda emu yağı hem gelecekteki hücre hasarını önlemekte hem de şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Çoğu veteriner bu sihirli yağı kullandığı için hayvanlarda da aynı şekilde çalışmaktadır. Egzersiz eksikliği, düzensiz yeme alışkanlığı ve vücuttaki yüksek toksinler de iltihaplanmaya yol açabilmektedir. Bunların hepsiyle emu yağıyla kolayca mücadele etmek mümkündür.

Ağrılara iyi gelir:

Emu yağı ağrıyı hafifletebilmektedir. Eklem ağrısı veya artritten muzdarip olursanız, emu yağını rahatça kullanabilirsiniz. Emu yağı, sahip olduğu antiinflamatuar özellikleri sayesinde şişlikten kurtarmaya çalışırken ağrıyı da kökünden etkilemektedir. Maksimum iyileşme için kurkumin ile kombine edildiğinde kızarma ve şişme de azaltılabilir. Aradığınız rahatlamayı sağlayacak faydalarını artırmak için emu yağını topikal olarak uygulayın.

Güçlü bir antioksidandır:

Emu yağı, doğal bir koruyucu olan vitamin E içerdiği için mükemmel bir antioksidan ve iyileştirici olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda, tamir edici linoleik asit, cilt canlandırıcı oleik asit ve antiseptik olan A vitamini açısından da zengindir. Tüm bunlar bir araya gelince genel vücut sağlığını olası hastalıklardan koruyarak vücudu iyileştirebilmektedir.

Artrit ile mücadele eder:

Emu yağı mükemmel ant-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu nedenle, şişmiş eklemleri ve kas ağrısını hafifletmek için vücuda uygulanabilir. Birkaç çalışma, emu yağının romatizma ve artritten muzdarip olanlar için bir tedavi olarak kullanılma potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir. 1998 yılında yayınlanan bu çalışma, emu yağının kronik enflamasyonu inhibe ettiğini ve sıklıkla reçete edilen antiartritik ilaçlarla ilişkili olan olumsuz yan etkilerin hiçbirini yaşatmadığını ortaya koymuştur.

Cilt problemlerini tedavi eder:

Emu yağı kullanan birçok kişi akne tedavisine yardımcı olmanın yanı sıra, aynı zamanda besleyici ve nemlendirici olduğu için kırmızı renkteki cilt görünümünü azaltmaya yardımcı olduğunu da söylemektedir. Emu yağının cilt tarafından hızlıca emilmesi gözenekleri tıkamayarak akneyi önlediği anlamına gelmektedir. Emu yağı, rosacea psoriasis (gül hastalığı) ve egzama gibi diğer kronik cilt koşullarına yardımcı olmak için de mükemmel bir etkiye sahiptir. En iyi gelişmeleri görmek için emu yağını cildinizin etkilenen bölgelerine günde üç kez doğrudan uygulamanız önerilir.

Kolesterole iyi gelir:

Emu yağı, vücuda kolesterol düşürücü etkilerini sunabilecek sağlıklı yağ asitleri içerir. Emu yağı üzerinde yapılan araştırmalar özellikle sınırlı olmakla birlikte, balık yağı gibi esansiyel yağ asitlerinin kolesterol düşürücü etkilere sahip olduğuna dair açık kanıtlar da vardır. Emu yağında bulunan linoleik asidin, yağ kaybına yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu durumda emu yağının kolesterol düzeyleri üzerinde olumlu bir etkisi olabilmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir:

Emu yağındaki esansiyel yağ asitleri, antioksidanlar ve vitaminler, topik olarak uygulandığında enfeksiyonları önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olur. Aynı zamanda bakteriostatik özelliklere de sahiptir, bu da bakterilerin üreme ihtimalini ortadan kaldırır. Araştırmalar, emu yağında bulunan linolenik asidin, gastrit, peptik ülser ve gastrik maligniteyi de içeren çeşitli mide hastalıklarından sorumlu olan H. pylori gibi antibiyotik dirençli enfeksiyonları tedavi etme gücüne sahip olduğunu göstermektedir.

Yaraları iyileştirir:

Yapılan çalışmalar emu yağlarının topikal olarak uygulandığında hücre yenilenmesini arttırdığını göstermiştir. Bu nedenle, kesikler ve yaraların hızla iyileşmesine destek olmaktadır. Bu yağ aynı zamanda yara izi ve koyu renk lekelerin azalmasına yardımcı olur. Birçok tedavi çeşidinde cildi onarmak ve yanıklardan kaynaklanan leke oluşumunu azaltmak için emu yağını kullanmaktadır. Sedef hastalığı ve egzama gibi deri koşullarında, iyileşmeyi hızlandırmak için günde birkaç kez kullanılması önerilmektedir.

Kilo vermeye yardımcı olur:

Bazı yağ üreticileri kapsül biçiminde emu yağını sunmaktadır. Emu yağının içinde bulunan esansiyel yağ asitleri vücudun depolanmış yağları yakma kabiliyetini artıran metabolizmayı uyarmaya yardımcı olmaktadır. Özellikle omega-9 esansiyel yağ asidi dolgunluk hissi veren, kilo vermeyi engelleyen doyurucu bir etki yaratmaktadır. (5)

Sindirim sistemine iyi gelir:

Emu yağı içten de tüketilen bir yağdır. Yapılan bir araştırma, birçok insanda önemli sorunlara neden olan bağırsak sorunlarına yardımcı olabileceğini göstermektedir. Örneğin, 2012 yılında yapılan bir çalışma, emu yağının bazı iltihaplı bağırsak koşullarıyla mücadele edebildiğini ortaya koymuştur. Aynı zamanda, emu yağı bağırsak onarımını teşvik edebilmektedir. Araştırmacılar emu yağının faydalarından yararlanmak için asıl tedavi yöntemine ek bir yardımcı olarak kullanılması gerektiğini söylemektedir.

Cilt sağlığına iyi gelir:

Cildin doğal yağları üzerine biriken kirleticilerden ve çevre faktörlerinden gelen saldırılara karşı açığızdır. Kuru cilt, kırışıklıklara ve diğer cilt sorunlarına neden olabilmektedir. Kimyasallar eklenen nemlendiriciler bazen durumu daha da kötüleştirebilmektedir. Emu yağı farklıdır. Komedojenik değildir, bu nedenle gözeneklerinizi tıkamadan cildi nemlendirecektir. Bu nedenle, emu yağı sıklıkla akne hastaları ve hassas cildi olan kişiler tarafından tercih edilir. Genç parlaklığını korumak ve nemlendirmek için yağınızı cildinize doğrudan uygulayın.

Saç sağlığını destekler:

Herkes hayatının bir noktasında kepek ile savaşır ancak tedavi edilmediği takdirde saç büyümesini engelleyebilir. Kepek veya diğer kafa derisi koşullarıyla savaşıyorsanız, emu yağı, saç derisinin doğal sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Eğer saç büyümesini teşvik etmenin gerçekten etkili bir yolunu arıyorsanız, emu yağı hem kepek için hem de saçların büyümesi için mükemmel bir yardımcı olabilmektedir.

Yaşlanma belirtilerini azaltır:

Emu yağı, gözler ve ağız çevresinde kırışıklıkları önleyen, yaşlanmayı önleyici mükemmel bir yağdır. Aynı zamanda cildi sıkılaştırır ve genç, pürüzsüz görünmesini sağlar. Emu yağı deriyi kalınlaştırma özelliği dolayısıyla derideki boşlukları doldurur ve kırışıklıkları yok eder. Bu şekilde, yara izlerini ve gülme çizgileri de azaltır. Kırışıkların onarılmasının yanı sıra, yaş noktalarını onarır. Yağı yüzünüze uygulayın ve yatmadan önce emilinceye kadar masaj yapın.

Güneş yanıklarına iyi gelir:

Emu yağı doğal antiinflamatuar olduğu için güneş yanığına karşı etkilidir. Topikal olarak kullanıldığında güneş yanığından kaynaklanan kızarıklık ve pigmentasyonu da azaltır. Güneş yanığı nedeniyle oluşan rahatsızlığı hafifletmek için yağı topikal olarak günde birkaç kez uygulayın. Ayrıca, emu yağı ve aloe vera jeli karışımını hazırlayabilir ve güneş yanığı iyileşene kadar nemlendirici olarak kullanabilirsiniz.

Emu Yağının Zararları

Emu yağı, biyolojik olarak insan derisine çok benzediğinden hipoalerjenik olarak bilinir. Çok popülerdir çünkü gözenekleri tıkamamakta veya cildi tahriş etmemektedir. Hassas bir cildiniz varsa, cildinizin alerjik bir reaksiyon göstermeyeceğinden emin olmak için önce az miktarda uygulayın.

Tavsiyeler

Emu yağı topikal ya da kapsül formunda kullanılabilir. Saf emu yağını kullanmak için tavsiye edilen bazı yöntemler ise şunlardır:

  • Emu yağlı kapsüller: Artritik ağrılar ve bağırsak iltihapları konusunda size yardımcı olacağını taahhüt eden mükemmel antienflamatuar özelliklere sahip omega 3, 6 ve 9 yağ asitleri içerir.
  • Emu yağı sabunu: Normal sabununuz yerine genel cilt sağlığınıza olan faydaları için kullanılabilir. Sivilce, sedef hastalığı veya egzamadan muzdarip olanlar için mükemmel bir seçenektir.
  • ŞampuanEmu yağı şampuanı satın alabilirsiniz veya normal şampuanınıza saf emu yağı ekleyebilirsiniz.
  • LosyonlarEmu yağı büyük bir taşıyıcı yağ oluşturduğundan onu seçtiğiniz yüz losyonlarına ekleyebilir ve cildinize nüfuz etmesini hızlandırabilirsiniz.
  • Mavi emu yağı: Mavi emu yağı en kaliteli ve en etkili aromatik topikal emu yağı olarak kabul edilir. Aloe veranın yatıştırıcı jeli ile kombine edilir. Yorgun ve ağrıyan kasları hızla tedavi etmek için mükemmel bir yoldur.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.