Emla Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

25.05.2020
1.323
Emla Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Emla krem bilmeyen kadın yoktur diye düşünüyorum. Özelliklede lazer epilasyona giden kadınlar için bu krem oldukça önemlidir ve çok iyi bilinmektedir. Yani bu emla krem, lokal anesteziktir. Sürülen bölgeyi uyuşturarak acı hissini ortadan kaldırmaktadır.

Birçok hastalıkta da uyuşturulmak için bu krem oldukça kullanılmaktadır. Fakat bu kremi bilinçli bir şekilde kullanmanız gerekmektedir. Her ilacın zararı olduğu gibi emla kreminin de yan etkileri vardır. Epilasyona giderken acıyı duymak istemeyenlere, merhemle çare arayanlar için emla krem hakkındaki tüm detayları birazdan anlatacağımız konumuzda bulabilirsiniz.

Emla Kremi Nedir?

Emla Krem, cilt üzerindeki hücre zarının içerisinde bulunan sinirlerin iletimini engelleyen bir kremdir. Yani derinizin dermal ve epidermal tabakları içerisine işleyerek dermal anestezi sağlar. Bunun ise içerisinde bulunan Lidokain ve Prilokain sayesinde gerçekleştirir.

Yani, daha açık bir şekilde anlatacak olursak sürüldüğü bölgeyi uyuşturur ve o bölgeye yapılan herhangi bir işlemi hissetmemenizi sağlamaktadır.

Emla Krem Ne İşe Yarar?

Emla krem genellikle kadınlar tarafından ağda yapmadan önce, ağda sırasında ise oluşabilecek ağrıyı ve acıyı dindirmek için kullanılmaktadır. Emla krem lokal anestezik etkisi olan bir krem olduğu için, sürülen bölgeyi uyuşturur ve ağda esnasında hissedilen acıyı daha az hissetmenize yardımcı olur.

Emla krem kullanımı sadece ağda ve epilasyon uygulanmadan öncesinde geçerli değildir. Dövme yaptırırken, belli başlı ağrılarınızda ya da cildinize herhangi bir işlem uygulanacağı zaman uyuşturup acıyı azaltmak için kullanılabilmektedir. Peki bu krem nasıl kullanılmalıdır?

Emla Krem Nasıl Kullanılır?

Emla krem içeriğinde bulunan Lidokain ve Prilokain denilen bileşimler sayesinde cilt üzerinde bulunan hücre zarı içerisinde sinirlerin iletimini engellemektedir. Kısacası uyuşturmakta ve hiçbir şeyi hissetmemenizi sağlamaktadır. Aynı zamanda buna Yüzeysel Anestezi de denilebilmektedir.

Emla Krem Kullanımı

 • Emla kremi  5’li paketler halinde satın alabilirsiniz.
 • Her temizlikten önce bir tanesini kullanmak yeterlidir.
 • Tek yapmanız gereken ise bir paket kremi bikini bölgesine yedirerek sürmelisiniz ve ardından streç film, buzdolabı poşeti vs gibi bir materyal ile sarmanız gerekmektedir.
 • Yaklaşık 1-1.5 saat bekledikten sonra krem yavaş yavaş etkisini göstermiş olacaktır.
 • Emla krem her vücutta aynı etkiyi göstermeyebilir.
 • Bu yüzden 1,5 saat beklemeden sonra uyuşmanın tam olup olmadığını anlamak için kontrol edip temizliğe başlayabilirsiniz.

Eğer ki acı hissi hala daha devam ediyorsa yarım saat daha bekleyiniz ve daha sonra ister eldiven, ister ağda yöntemi ile istenmeyen tüylerinizden ağrısız bir şekilde kurtulabilirsiniz.

 • Emla kremi 4 saat sonra etkisini tamamen yitirmektedir ve vücudumuz eski haline gelmektedir.
 • Herhangi bir his kaybı yaşar mıyım korkusuna kapılmaya gerek yoktur.
 • Doktorunuza danışarak da rahat bir şekilde bu kremi kullanabilirsiniz.

Emla Kremi Kullanırken Dikkat Edilecekler

 • Emla kremini vajina içine kesinlikle sürmeyiniz. Yalnızca üst bölgelerinize bir katman halinde uygulayınız.
 • Hamilelik döneminde ise bu kremi kesinlikle kullanmayınız. Kimyasal bir ilaç olduğu için emilim yoluyla vücuda alınır. Bu yüzden de bebeğinize zarar verebilir.
 • Genital bölgede herhangi bir yaranız ya da kanamanız var ise emla kremini kesinlikle uygulamayınız. Bunun sonucunda ters bir etkileşim gerçekleşebilir.

Emla Kremini Nasıl Temin Edebilirim?

Emla kremi lokal anestezi ilacı olarak geçtiği için sigorta bu ilacın parasını karşılamaktadır. Kadın doğum uzmanlarına veya cildiye uzmanlarından rica ederek bu ilacı yazdırabilirsiniz.

Emla Krem Fiyatı

Aksi bir durumda ise yaklaşık 30 lira olarak satılan bu kremi hemen hemen her eczaneden temin edebilirsiniz.

Sir Ağda Öncesi Emla Krem Kullanımı

Emla krem sir ağda öncesinde 1 yada 2 saat önce kullanmalısınız. Bu kremi uygulamadan önce kolunuzda herhangi bir bölgede uygulayınız ve 1-2 saat kadar bekleyiniz. Eğer kolunuzda herhangi bir kızarıklık, kaşıntı ya da kabarma gibi belli başlı sorunlar yaşamadıysanız asıl uygulamak istediğiniz bölgeye de uygulayabilirsiniz.

Bu kremi uygularken asıl dikkat edilmesi gereken husus göz veya ağız içine, burun deliği, kulak içleri gibi kırmızı et olan bölgelere değmemesine özellikle dikkat etmeniz gereklidir.

Kaş ve Yanak Alımı Öncesinde Emla Krem Kullanımı

Kaş aldırma bazı kişilerde ağrısız geçtiği gibi bazı birçok kadında da inanılmaz acılara neden olabilmektedir. Bu acılarınızı azaltmak ve acısız bir kaş veya yanak alımı istiyorsanız emla kremini gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

 • Kaş almadan yaklaşık 1 ya da 2 saat öncesinde kaşlarınızın üstüne ve altına emla krem sürün ve bekleme süresinin sonunda ise kaş alımını gerçekleştirebilirsiniz.
 • Emla krem ile kaş alınırken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri ise göz veya ağız içi, burun deliği gibi bölgelere değmemesi gerekir.

Emla Krem Devlet Ödüyor Mu?

Emla kremi maalesef SSK veya Bağkur karşılamaktadır. Bu krem genel olarak özel işlere veya keyfi işlere girdiğinden dolayı SSK herhangi bir bedelini karşılamamaktadır.

Emla Kreminin Yan Etkisi Var Mı?

Bu kremin herhangi bir yan etkisi yoktur. Sadece bazı hassas ciltlerde kızarıklık, kaşınma veya kabartı gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Ya da emla kremini yanlışlıkla yutma gibi durumlarda mide bulantısı, baş dönmesi veya kusma gibi belirtisi olabilmektedir.

Emla Krem Kullananlar

Emla krem kullananlar genellikle;

 • Epilasyon
 • Dövme
 • Bikini bölgesi
 • Bıyık ve kaş
 • Cinsellik öncesi
 • Geciktirici krem
 • İlk gece
 • İğneli epilasyon
 • Lazer epilasyon
 • Sünnet

gibi durumlarda kullanmaktadır. Şimdi sizlere emla krem hakkında sıkça sorulan sorulara yanıtlar vermeye çalışalım.

Emla krem acıyı azaltır mı?

Emla lokal olarak uyuşturucu etkiye sahiptir. Geçici olarak acıyı azaltmaktadır.

Emla krem açık yaraya sürülür mü?

Açık yaraya kesinlikle sürülmez. Yara kapandıktan sonra pansuman niteliğinde kullanılabilir.

Emla krem bacaklara sürülür mü?

Acısız ağda yapmak istiyorsanız önce bir miktar kremi cildinize sürün bir süre bekledikten sonra bölgeye ağda yapabilirsiniz.

Emla krem emzirirken kullanımı

Emziren anneler bebeklerini emzirdikten sonra kullanabilir. Bebeğinizi emzirmeden önce kullanmayınız.

Emla krem hamilelikte kullanımı

Hamile ve hamilelik şüphesi olanlar bu kremi kullanmamalıdır.

Emla krem hemoroid için kullanılır mı?

Hemoroid için doktor tavsiyesinde kullanmanız önerilir.

Emla krem ilk gece kullanılır mı?

İlk gece korkusu olanlar bu kremi kullanabilir. Acı hissi olmayacağı için rahat bir ilk gece geçirebilirsiniz.

Emla krem yüze sürülür mü?

Yüzünüzde hafif yara ve yanık oluşmuşsa sorunlu bölgede kullanabilirsiniz.

Emla krem vajinaya zarar verir mi?

Vajina ve bikini bölgesinde kullanılabilen bu krem vajina içerisine sürülmediği sürece sorun olmaz.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem