Elmanın Faydaları ve Zararları

03.08.2018
828
Elmanın Faydaları ve Zararları

Elmanın faydaları ve zararları nelerdir? Elma, dünya çapında en fazla tüketilen meyveler arasında belki de birinci sıradadır.  Çok farklı çeşitleri vardır. Elmaların farklılıkları yetiştiği bölgeden de kaynaklanabilir. Bazı bölgelerde yetişen elmalar yumruk büyüklüğünde olurken, bazıları erik büyüklüğünde ve çok ufak olabiliyor.

Elmanın sağlıktan sindirim sitemine, cilt hastalıklarından kalp damar sağlığına kadar birçok organa faydası vardır. Elma ayrıca içerdiği besin, vitamin ve elementler yardımıyla vücudu güçlendirir ve hastalıklarla mücadelede yardımcı olur.

Önemli bir  A, E, B6, C, K vitamin kaynağıdır, bunun yanında yüksek miktarda potasyum ve çeşitli mineralleri içeren su içerir.

Elma çok fazla hastalık silsilesine şifa kaynağıdır. Elma, görünen ve görünmeyen neredeyse bütün organlarımız için inanılmaz derecede fayda sağlamaktadır.  Beyin fonksiyonlarının korunmasından diş sağlığına,  kanserle mücadeleden kalp sağlığına kadar birçok hastalıktan koruyucu özelliği vardır.

Elmanın faydaları aşağıdakileri içermektedir;

Sağlıklı Dişer İçin Elma: Elmanın bilinen en önemli faydası, beyaz ve sağlıklı dişlerinizin olmasını sağlamasıdır.  Isırılarak yenilen bir elma diş fırçası görevi görür ve diş arasındaki mikropları veya artıkları temizler, bu yüzden uzmanlar elmanın ısırılarak tüketilmesini tavsiye ederler. Elma dişleri güçlendirir ve beyaz kalmasını sağlar bunun yanında ağız içerisindeki bakterileri öldürücü özelliği vardır. Diş çürümelerini yavaşlattığı gibi ağzın tükürük üretmesine yardımcı olur.

Alzheimer Hastalığına Faydalıdır:  Fareler üzerinde yapılan deneyler, elmanın Alzheimer hastalığından koruduğunu ve beynin yaşlılıktan kaynaklanan etkileri azalttığını ortaya koymuştur.

Parkinson Hastalığından Korur:  Genel anlamda yapılan araştırmalar yüksek oranda lif içeren gıdaların Parkinson hastalığına iyi geldiğini ortaya koymuştur. Elma da bu gıdalardan bir tanesidir. Düzenli olarak tüketilen elma sinir hücrelerinin hasar görmesini engelleyen ve hasarları gideren dopamini arttırmaktadır. Ayrıca içerdiği antioksidanlar sayesinde metabolizmanın hastalıklarla mücadelesine yardımcı olur.

Elma Kansere Karşı Koruyucudur:  Birçok bilimsel araştırma sonucunda flavonoidi çok zengin olan elmanın %23 oranında pankreas kanserine yakalanma riskini azalttığı ortaya konulmuştur. Bunun yanında içerdiği bileşenler yardımıyla karaciğer, kolon ve meme kanserine karşı koruyucu etkisi olduğu belirlenmiştir. ABD Ulusal Kanser Enstitüsü kolorektal ve meme kanseri riskinin azaltılması için yüksek derecede lif içeren besinlerin tüketilmesini tavsiye etmiştir.  Bazı uzmanlar elmanın kanser hücrelerini yavaşlatıcı ve hatta öldürücü etkisinin olduğunu açıklamaktadır.

Diyabete Yakalanma Riskini Azaltır: Günde en az bir elma tüketimi %28 oranında diyabete yakalanma riskini azaltır. Elmanın içerdiği lifler ise kan şekerini düşürme noktasında önemli görevler üstlenir.

Kolesterolü Düşürür:  Elmanın içerisinde bulunan lifler kolesterol seviyesinin sağlıklı bir düzeyde kalmasını sağlar. Kolesterolün seviyesini düzenleyerek ayrıca başka hastalıklara yakalanma riskini minimuma indirir.

Elma Kalp Sağlığına Faydalıdır:  Araştırmalar, elmanın içerdiği liflerin arter ve damarlarda oluşan plakları çözdüğünü ortaya koymuştur.  Plaklar arter duvarlarındaki katılaşma sonucu oluşur ve damarları tıkayarak kanın akışını yavaşlatır. Bu durum da kalbe zarar verir. İçerdiği elementlerle plakların ortadan kalkmasını sağlayan elma, dolaylı olarak kalp sağlığına katkı sağlar.

Safra Kesesi Taşlarını Önler: Safra kesesi taşları sıvıların katılaşmasıyla oluşmaktadır. Bu tür sorunlar genelde kilo problemi olan kişilerde yaygındır. Safra taşının oluşmasını önlemek için elma tüketimine özen gösterilmesi gerekir. Elmanın ayrıca sindirim sistemine faydası olduğu için kilo vermenizi sağlayacak ve dolaylı olarak safra kesesi taşları sonucundan sizi koruyacaktır.

Elma İshal ve Kabızlığa Faydalıdır: Sabahları aç karınla tüketilen elma kabızlık sorunlarını giderir ve bağırsakları temizler. Zayıflamak için de bu yöntem etkilidir. Sabahları aç karınla yenilen elma ayrıca ishal sorunlarının çözülmesine yardımcı olur.

Elma Karaciğere Faydalıdır: Sürekli olarak aldığımız besinler vücudumuzda toksinlerin oluşmasına neden olurlar. Toksinler ise karaciğeri olumsuz anlamda etkilemektedirler. Elma ise bu toksinlerin en büyük düşmanlarındandır. Bu yüzden uzmanlar, günlük olarak tüketilen bir elmanın toksinlerden kaynaklanan hastalıklara yakalanma riskini azaltacağını söylemektedirler.

Elma Bağışıklık Sitemini Güçlendirir: Elmanın diğer bir özelliği ise bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun bütün hastalıklar karşısında mukavemetini arttırmasıdır.  Özellikle kırmızı elmada bulunan quercetin adındaki antioksidan bağışıklık sistemini güçlendirmede çok etkilidir.

Elma Kataraktı Önler: Elmanın kataraktı önlediğine dair geçmişte uzmanlar arasında tartışmalar vardı. Fakat son zamanlarda yapılan araştırmalar, elmanın içerisinde bulunan elementlerin kataraktı %15 oranında azalttığını ortaya koymuştur.

Elma Sirkesinin Faydaları

Hızlı ve etkili bir enerji patlaması yapmak istiyorsanız elma sirkesi bunun için bulunmaz bir besin kaynağıdır. Fakat elma sirkesinin enerji dışında olan faydaları çok fazladır.

 • Elma sirkesi özellikle kozmetik ürünlerde çok fazla ve yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. 1 veya 2 yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak soğuk suya karıştırarak saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Bu karışım saçlarınızın köklerini güçlendirir ve daha hoş bir görünüm kazandırır.
 • Elma sirkesinin cilde olan faydaları da çok fazladır. Akşam yatmadan önce pamuk yardımıyla cildinize elma sirkesini sürebilirsiniz. Böylece cildi beslemiş ve nemlendirmiş olursunuz. Bunun dışında siğillere, akne ve benzeri cilt hastalıklarına karşı etkili bir şifa kaynağıdır.
 • Elma sirkesinin diş etlerini koruyucu ve besleyici özelliği vardır. Bunun için direkt olarak diş etlerimize uygulamamız yeterlidir.
 • Güneş yanıklarında etkilidir. Hem hızlı iyileşmesini hem de ağrısını azaltıcı rolü vardır. Bunun için elma sirkesini yanan kısıma uygulayıp 10-15 dakika beklemek yeterlidir.
 • Yorgunluğu giderir. Elma sirkesi ile el ve ayaklarınızı ovmanız kaslardaki yorgunluklara iyi gelir.
 • Elma sirkesi kilo vermeye ve sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olabilir. Bir bardak suya 2 çay kaşığı elma sirkesi karıştırarak gün boyu tüketmeniz kilo vermeniz için yardımcı olabilir.

Yer Elmasının Faydaları

  Eski çağlardan beri sağlığa olan faydaları bilinmektedir. Görünüş olarak patatese çok benzer ve 2 metreye kadar uzanan ağaçlarda yetişir. Çok zengin besin maddeleri ve elementler içermektedir. B6 vitamini ve C vitamini dışında çözünebilir lifler ve karbonhidratlar bulunur. Aynı zamanda kalsiyum, fosfor, potasyum ve bakır açısından çok zengindir.

 • Yer elması, Çin ve Japonya’da geleneksel bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Ülser hastalarının tedavisini hızlandır. Hücrelerin çoğalmasını sağlar. Bununla birlikte çıban ve diğer cilt hastalıklarına çok iyi gelir. Kaynatarak içildiğinde bronşlara iyi gelir.
 • İçerdiği B6 vitamini sayesinde damarlarda meydana gelen hasarları gidermeye destek olur. B6 vitamini eksikliğinden dolayı oluşan hastalıklardan korunmak için tüketilmesi çok önemlidir. Kalp krizine neden olan kolesterol seviyesini dengeler. İçerdiği zengin potasyum yardımıyla hipertansiyonun dengelenmesine yardım eder.
 • Kadınlarda hormon düzeninin korunmasını sağlar. Kas gevşetici özelliği vardır, kas ve mide spazmına iyi gelir.
 • Doğal bir antibiyotik görevi görmektedir ve serbest dolaşan radikallere karşı çok etkilidir. Genel anlamda vücudu koruyup güçlendirdiği gibi DNA’ların güçlenmesine de yardımcı olur. Astım hastaları için mükemmel bir şifa kaynağıdır.
 • Sindirim sistemini korur ve sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
 • Belleği güçlendirir ve insanın öğrenim yeteneklerinin gelişmesine katkıda bulunur. 6 hafta boyunca tüketildiğinde bellekte meydana getirdiği olumlu etkileri fark edebilirsiniz. Alzheimer hastalığının tedavisi için yardımcı olabilir.
 • Kansere karşı iyi bir savaşçıdır. Özellikle kolon kanserine karşı koruyucu özelliği vardır. Ayrıca içerdiği zengin A vitamini, ağız ve akciğer kanserlerinden korunmada etkili rol oynar.
 • İnanılmaz bir enerji kaynağıdır. İçerdiği karbonhidrat ve lifler yardımıyla bünyeyi genel anlamda güçlendirir. Lif oranının yüksek olması ayrıca kiloyu belirli bir seviyede tutmaya yardımcı olur. Antioksidanlar ise vücudu temizlerler.

Yeşil Elmanın Faydaları

‘‘Günde bir elma doktoru evden uzak tutar’’ demişler. Bu söz her ne kadar elma için söylenmiş olsa bile aslında bütün elma türlerini ve yan ürünlerini kapsar. Yeşil elma, protein, lif ve vitaminler açısından en az diğer türleri kadar zengin bir besin kaynağıdır.

 • İçerdiği lif sayesinde metabolizmayı güçlendirir ve sindirim sistemine yardımcı olur. Bağırsakların sağlıklı çalışmasına katkıda bulunur. Ayrıca cilde olan faydaları da bilinir.
 • Demir, çinko, manganez gibi mineraller yardımıyla sinir sistemini olumlu yönde etkiler, ferahlık ve rahatlama sağlar. Aynı mineraller yardımıyla kandaki oksijen seviyesini arttırır.
 • Bağırsakların iyi çalışmasına yardımcı olduğu için diyet yapanların vazgeçilmez besinlerindendir. Kilo vermeye yardımcı olur. Bunun dışında damarlarda yağ birikmesine izin vermez.
 • Cilt kanserini önler. Cilt kanserine neden olan hücrelerin yok edilmesi için bünyenin en çok ihtiyacı olan şey C vitaminidir ve C vitamini yeşil elmada fazlasıyla vardır.
 • Antioksidanlar sayesinde vücudu genel anlamda mikroplardan ve toksinlerden temizler.
 • Tiroid bezinin düzgün çalışmasına yardımcı olur ve romatizmayı önler.
 • Astım hastaları için faydalıdır.
 • Kepek sorununu çözer. Yeşil elmanın yapraklarından yapılan macun özellikle çocuklarda bulunan kepek sorununu çözer. Ayrıca kafa derisine masaj yapılarak deri güçlendirilir.
 • Saç bakımında kullanılabilir. Saç diplerinin güçlenmesini sağlar ve dökülmeye engel olabilir.

Elma Suyunun Faydaları

Elma suyunun sağlığımıza olan faydaları diğer elma çeşitleriyle yakın bir benzerlik sağlar. Fakat elmanın sıkılarak elde edilen suyu bazı mineral ve vitaminlerde hacim düşüklüğüne neden olurken, bazı minerallerin ve vitaminlerin de seviyesi arttırır.

 • Polifenol ve flavonoidler kalp sağlığı için çok önemli elementlerdir ve bu elementler önemli bir antioksidan kaynağıdır. Her gün içilen bir bardak elma suyu kalbin sağlığına önemli ölçüde katkıda bulunur.
 • Astımı önleyici özelliği vardır. Elma suyu içerdiği flavonoid, astım krizlerini azaltır. Ayrıca flavonoidler ciğerleri güçlü ve etkili yapmada önemli bir rol oynamaktadır. Düzenli olarak elma suyu tüketen kişiler, akciğer enfeksiyonlarından kaynaklanan hastalıklara yakalanma ihtimalleri, elma suyu tüketmeyen insanlardan daha azdır.
 • Karaciğeri temizler ve kolesterolü dengeler. Vücutta aşırı kolesterol düzeyleri çok sayıda kardiyovasküler rahatsızlıklara neden olabilir. Elma suyu bu tür hastalıklardan bünyeyi korur.
 • Elma suyu C vitamini, demir, bor gibi maddeleri zengin bir şekilde içerir. Bu besinler kemik sağlığını koruduğu gibi kemikleri de güçlendirir.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek vücudun hastalıklar karşısında daha güçlü olmasını sağlar.
 • Tümörleri engelleyici etkisi vardır ve kabızlık sorunlarına karşı çok etkilidir. Sabah aç karınla tüketilen bir elma bu tür şikayetleri kökünden halleder.
 • Cilt sağlığına faydalıdır. Ciltte meydana gelen çatlama ve kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur. Bunun yanında bazı deri hastalıklarına iyi gelir. Cildi nemlendirir ve hücrelerin güçlenmesine yardımcı olur.
 • Göz sağlığı için faydalıdır. İçerdiği A vitamini göz sağlığının korunmasında önemli bir rol oynar.

Elma çayının faydaları ilgili yazımız…

Elma Çekirdeğinin Faydaları

Elmayı çekirdekleriyle birlikte tüketmenin sağlığa faydası olduğunu savunan uzmanlar vardır. Fakat sadece çekirdeğinin aşırı şekilde tüketilmesinin bazı riskleri de var. Elma tüketiminde elma çekirdeklerinin tüketilmesi konusunda çok dikkatli olmanızı öneriyoruz.

Dikkat:

Bunun yanında elma çekirdeklerinin çok zararlı olduğunu savunan sağlık uzmanları da var. Bu grupta yer alan sağlık uzmanları, elma çekirdeklerinde çok az miktarda siyanür bulunduğunu ve çok fazla tüketilmesi durumunda siyanürün ciddi rahatsızlıklara yol açabileceğini savunuyorlar.

Bu konuyla alakalı taradığımız birçok yabancı kaynak, aşırı şekilde elma çekirdeği tüketmenin zehirlenmeye bağlı sorunları meydana getirebileceğini söylüyor. Bundan dolayı elma çekirdeklerini kesinlikle bilinçsiz bir şekilde tüketmemenizi öneririz.

Elma yağının faydaları ilgili yazımız…

Elmanın Zararları

Elmanın direkt insan sağlığına zarar verdiğine dair herhangi bir vaka ile karşılaşılmamıştır. Aşırı tüketimden dolayı bazı rahatsızlıklar olduğu söylenmekte. Bunları sıralayacak olursak:

 • Midede şişkinlik duygusu yaratır.
 • Çok nadir durumlarda ishal meydana gelir.
 • Elma suyunun fazla tüketilmesi şeker hastaları için problem oluşturabilir.
 • Yaz aylarında cilde uygulamalara dikkat edilmeli ve cilde uygulamadan sonra güneşe çıkılmamalıdır.  

Tavsiyeler

Elmanın seralarda yetiştirilme imkanı olduğu için ve farklı mevsimlerde yetişen elma çeşitleri sayesinde her dönem tüketilmesi mümkün. Elma, besin değeri oldukça yüksek bir meyvedir ve insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır. Görünen cilt sağlığından görünmeyen organlara kadar çok geniş bir yelpazeye hitap eden elma, gündelik olarak tüketmemiz gereken meyvelerden bir tanesi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem