Elma Yağının Faydaları

A+
A-
Elma Yağının Faydaları

Elma yağının faydaları ve zararları nelerdir yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekildedir. Öncelikle elma yağı nedir, elma yağı nasıl kullanılır detaylı olarak inceleyeceğiz. Elma yağının cilde faydaları, elma yağının saça faydaları ve elma yağının bebeğe faydaları yazımız içerisinde yer almaktadır. Elma yağı kullananlar genellikle, elma yağının bebeğe faydaları ve elma yağının vajinaya faydaları konusunu dile getirmekteler.

Acı elma yağının faydaları ve zararları konusuna geçmeden elma yağı nedir nasıl kullanılır kısaca bahsedelim.

Elma Yağı Nedir?

Elma yağı birçok kişi tarafından adaçayı olarak bilinir. Elma yağı geçmişten günümüze insanlığa hizmet veren ve zararı yok denecek türden bir bitkidir. Tarım Bakanlığı tarafından onaylı, eczanelerde veya aktarlarda birçok markette veya kozmetik ürünlerinin satıldığı mağazalarda bulabilirsiniz. Fiyatları kalite veya markaya göre 7 ile 50 TL arasında değişmektedir.  Acı Elma yağı ise, adaçayı bitkisinin yapraklarından ve çiçekli dallarından su buharı distilasyonuyla elde edilen uçucu bir yağdır.

Elma Yağı Nasıl Kullanılır?

Elma yağı nasıl kullanılır başlıca kullanım alanları şu şekildedir.

 • Zihni canlandırmak için

Oda spreyi olarak kullanılabilir. Elma yağı, oda spreyi olarak aktardan veya marketten temin edilebilir fakat kendi hazırladığınız oda spreyi daha etkili olacaktır. Oda spreyi hazırlamanız için, altı damla elma yağı, altı damla misket limonu yağı, sekiz damla tatlı portakal yağı karıştırdıktan sonra eski bir vücut spreyi şişesine veya bir cam sil spreyi şişesine koyarak kullanabilirsiniz.

 • Gargara olarak

Bir çay bardağı dolusu suyun içine, üç damla damlatarak gargara için kullanabilirsiniz.

 • Depresyon

Stres, kaygı ve uykusuzluk durumunuzda yağın buharına durarak, yağ ile masaj yaparak veya banyo suyuna katarak kendinizi rahatlatabilirsiniz.

 • Menopoz

Menopoz da görülen sıcak basması, gece terlemesi, çarpıntı gibi sıkıntıları ortadan kaldırmak için yağı koklayabilir, yağı incelterek ayak tabanına masaj yapabilir veya banyo suyunuza katabilirsiniz.

Not:

Diğer durumlarda ise elma yağını masaj yoluyla içmeden uygulayınız.

Elma Yağının Faydaları

 • Bebeklerin en önemli sorunlarından birisi olan gaz sorununda oldukça etkilidir.
 • En önemli faydalarından birisi de ter kokusunu gidermesidir.
 • Bronşit hastalığının tedavisinde de kullanılır.
 • Elma yağı mikropları öldürücü bir etkiye sahiptir. Vücuttaki yaraların iyileşmesin de ve ağrıyı fark edilir derecede dindirebilen bir bitkidir.
 • Sağlık açısından da çok büyük bir önem taşımakta olan elma yağı, idrar arttırma konusunda oldukça işe yarar bir velinimettir. Sindirim yollarını düzenler ve dengeler bu sayede birçok kişi özellikle de anneler elma yağını tercih etmektedir.
 • Sivilce sorunları yaşayanların tercih etmesi gereken bir yağ türüdür, sivilce akne ve benzeri sorunların çözümünde oldukça etkilidir.
 • Depresyona çok iyi gelmektedir.
 • Menopoz döneminde kullanılabilen rahatlatıcı etkisi olan bir yağdır.
 • Sivilceli ve yağlı ciltlerde olan etkisinden ziyade kuru ve çatlamış ciltlerin bakımında da bayanlar tarafından çok tercih edilmekte olan bir yağdır.
 • Her karın ağrısında etkili olmasa da genel olarak karın ağrısına iyi gelmektedir.
 • Zihni canlandırmada kullanılan etkili bir bitki yağıdır.

Elma Yağının Cilde Faydaları

Hassas cilt yapısına sahipseniz eğer Hindistan cevizi yağı veya badem yağı ile seyreltilip kullanmalısınız. İki çay kaşığı Hindistan cevizi yağı ile bir damla elma yağı karıştırıp pamuk yardımıyla tampon yaparak sorunlu bölgelere uygulayınız.

Elma yağı cilt temizliğinde kullanılan etkisi yine çok iyi görülebilen bitkidir. Cilt bakımında ve güzelleşmede çoğu güzellik merkezlerinde kullanılan bir üründür yaşlanma sürecini yavaşlatır ve yüzde matlık etkisi kesinlikle yaratmaz.

Elma Yağının Saça Faydaları

Elma yağı saç bakımında kullanıldığında ise saçları yumuşatarak çok canlı bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır.

Elma Yağının Bebeğe Faydaları

Bebeklerde gaz problemi için elma yağı faydaları ve kullanımı. Seyreltilmiş bir damla elma yağı karışımını bebeğinizin ayak tabanına masaj yaparak ve/veya karın bölgesine yine seyreltilmiş bir damla ile masaj yaparak uygulayabilirsiniz. 2 yaş altındaki bebeklere uygulanmaz.

Elma Yağının Zararları

 • Acı elma yağı hamilelerde rahim kasını harekete geçirdiğinden dolayı düşüğe sebep olabilmektedir.
 • Hipertansiyonu olan hastalar kesinlikle kullanılmamalıdır. Çünkü acı elma yağı(adaçayı) tansiyonu daha çok yükselmektedir.
 • Diabet hastalarında da hipoglisemiye sebep olacağını kullanmaları zararlıdır.
 • Sinir sistemi üzerinde etkisi olduğu için ve bu durum epilepsi hastalarını etkileyeceği için kullanılması önerilmez.
 • Elma yağını kullanırken mutlaka Hindistan cevizi yağı, Badem yağı veya su ile seyreltip öyle kullanın Aksi takdirde cildinizde tahrişe neden olabilir.

Alkali suyun faydaları hakkında detaylı bilgi için…

Tavsiyeler

 • Elma yağının vajinaya faydaları

Adet düzensizlikleri ve sancılarına iyi gelir. Rahim iltihaplanmalarını giderir. Vajina kuruluğuna iyi gelir. Döl yatağı rahatsızlıklarında adaçayı yağı oturma banyosu tavsiye edilmektedir. Ağrılı adet görme durumlarında da etkilidir.

Adet düzensizliği sorunu yaşayan bayanlarda düzenli kullanımından sonra etkisi çok iyi görülecek bir bitki yağıdır ve hormon dengelenmesinde aktif rol oynayıcı özelliği vardır.

 • Acı elma yağı zehirlenmesi

Acı elma yağı 2 yaşından küçük bebeklerde ve aşırı kullanımlarda zehirlenmelere neden olabilir. Yeterli bilgi için doktorunuza danışmalısınız.

 • Elma yağı ile zayıflama

Daha çok cilt bakımı ve temizliğinde kullanılır. Zayıflatma onusunda net bir bilgi yoktur.

 • Acı elma yağı bebeğe zararlımı

Acı elma yağı bebeklere kesinlikle içirilmemelidir. Bebeğinize içirmediğiniz sürece kullanıma uygundur. Elma yağını bebeklerde kullanmadan önce doktora danışınız.

Sonuç

Elma yağının faydaları ve zararları nelerdir yazımızı başlıklar halinde inceledik. Öncelikle elma yağı nedir, elma yağı nasıl kullanılır detaylı olarak inceledik. Elma yağının cilde faydaları, elma yağının saça faydaları ve elma yağının bebeğe faydaları yazımız içerisinde yer almıştır. Elma yağı kullananların genellikle dile getirdikleri, elma yağının bebeğe faydaları ve elma yağının vajinaya faydaları gibi sorulara yanıtlar vermeye çalıştık.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

keçeli kalem lekesi