Ebegümeci Çayının Faydaları

13.10.2019
1.646
Ebegümeci Çayının Faydaları

Bu yazı ebegümeci çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içermektedir. Ebegümeci çayı kullananlar ve içenler ebegümeci çayı faydaları saraçoğlu, ebegümeci çayı zayıflatırmı, taze ebegümeci çayı nasıl yapılır, ebegümeci ne işe yarar, ebegümeci adet söktürücü, ebegümeci nasıl tüketilir sorgulaması yapmaktadır.

Ebegümeci Çayı Nedir?

Latince adı malva sylvestris olan ebegümeci Avrupa’da yerli bir bitki olmasıyla beraber başta Akdeniz ülkeleri olmak üzere aynı zamanda Kuzey Afrika ve Asya’da bulunmaktadır. Bu bitki özellikle bir antioksidan olarak bilinmekte ve ödem sökmek, balgam sökmek, yaraları iyileştirmek için kullanılmaktadır.

Sahip olduğu gaz giderici antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özellikleriyle oldukça faydalı hale gelmiştir. Ebegümeci bitkisinin kansere karşı olma yeteneğine sahip olmasıyla ilgili yapılan araştırmalar da mevcuttur.

Ebegümecinin genç yaprakları ilkbaharda hasar edilmekte, yaz ayında ise bitkinin çiçekleri toplanmaktadır. Bitkinin bu iki bölümü de çay yapmak için kullanılmakta iken çiçekleriyle yapılan çaylar yaygın olarak yatıştırıcı etkisi için kullanılmaktadır. Ebegümeci sıklıkla boğaz iltihaplanmalarını azaltmak için de gargara olarak etkili olabilmektedir. Bu çayı içmek hem mideyi sakinleştirmekte hem de bağırsak tahrişine yardımcı olmaktadır. Soğuk hale getirilen çay yüzeysel yanıklar için kompres olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda sivilce ve apse gibi diğer cilt iltihaplanmalarına da iyi gelmektedir.

Ebegümeci Çayının Faydaları Nelerdir?

 • Tahrişi yatıştırma özelliğe sahiptir

Ebegümeci çayının yatıştırıcı bir özelliği vardır bu nedenle mukus zarını yatıştırır. Bitkisel ilaçlar araştırmalarına göre, ebegümeci bazı polisakkarit bileşikleri içermektedir. Bunlar yumuşak doku yüzeylerine yapışmasıyla bilinmektedir. Geleneksel olarak, ebegümeci çayı boğaz ağrılarını hafifletmek, öksürüğü bastırmak, gastrointestinal şikâyetler ve idrar yollarının tahrişini gidermek için kullanılmaktadır.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir

Ebegümeci çayının aynı zamanda beta-sitosterol ile bağışıklığı artırdığı belirtilmiştir. Özellikle, bu bitki sterol açığa çıkarır ve beyaz kan hücrelerini artırarak patojenleri yok etmeye yardımcı olur. Ayrıca yapılan çalışmalarda, P-sitosterol lenfositlerinin üretiminin bağışıklık sistemi fonksiyonları için oldukça önemli rol oynayan beyaz kan hücrelerini artırdığı ortaya çıkmıştır.

 • Hücreleri yeniler

Almanya’da “Institute for Pharmaceutical Biology and Phytochemistry” tarafından yapılan bir araştırmada ebegümeci köklerindeki özün sadece tahriş mukozayı yatıştırmakla kalmadığı aynı zamanda hücre yenilenmesine etki ettiği ortaya çıkarılmıştır. Bu etki, insan vücudundaki epitel dokularda mebran olarak görev yapmasıyla gözlemlenmektedir. Özellikle, bilim adamları ebegümeci kökü bileşenlerinin kanserli hücreler büyümeden ve çoğalmadan onları tam tersine etkilediğini vurgulamıştır.

 • Sindirim sistemini destekler

Bağırsak hareketleri düzgün çalışmadığında bazı insanlar için bu oldukça rahatsız bir his yaratabilmektedir. Ebegümeci bitkisinin tohumlarıyla ya da kurutulmuş yapraklarıyla hazırlanan çay güçlü bir laksatif olarak görev görerek sindirim sistemini düzenler; ayrıca organ sistemi üzerindeki gerginliği de alarak rahatlama sağlamaktadır.

 • Ebegümeci Çayı Uyku problemine yardımcı olur

Birçok insan yarı uykulu olmaktan oldukça şikâyetçidir; fakat bu durumu tam tersine çevirmek için ebegümeci uçucu yağını ya da bir fincan rahatlatıcı çayını tüketmek zihin ve vücudu dinlendirmek için oldukça faydalı hale gelmektedir.

 • İltihaplanmalara iyi gelir

Eğer cildinizde herhangi bir böcek sokması, büyük çürükler, güneş yanığı ya da döküntü problemi varsa lapa haline getirilmiş ebegümeci daha hızlı iyileşmeye etki edebilmektedir. Böylece inflamasyonu azaltır ve şişliğin inmesini sağlar. İçerdiği uçucu yağlar aynı zamanda eklem ağrılarını da iyi gelmektedir.

 • Solunum yolu hastalıklarına iyi gelir

Eğer göğüste sıkışma ya da tıkalı solunum yolu durumlarından muzdaripseniz o zaman ebegümeci kullanmak harika bir fikir olabilmektedir. Sadece balgamı giderip solunum yollarını temizlemekle kalmaz, aynı zamanda daha hızlı iyileşmeye yardımcı olur. Sahip olduğu anti-inflamatuar yönleri boğazdaki bezleri yatışmaya etki eder.

Ebegümeci Çayının Cilde Faydaları

Cildi rahatlatır: Ebegümeci bitkisinin çiçekleri ve yaprakları cildi yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Hassas ciltleri rahatlatmak için hazırladığınız çayı soğutup kompres olarak uygulayabilirsiniz. Basitçe, temiz bir bezi ebegümeci çayına batırın ve hassas bölgelere uygulayın. Bu uygulama dokuları rahatlatır ve enfeksiyona karşı direnci artırır.

Ebegümeci Çayı Tarifi

Ebegümeci çayının hazırlanışı ve demlenmesi:

 • 1 bardak sıcak suya 1-2 çay kaşığı ebegümeci yaprağı ve çiçeği karşımı kullanmalısınız. Bu karşımı bir fincana koyun ve 10-15 dakika boyunca demlenmeye bırakın. Hazırladığınız bu çayı günde 3 kez içebilirsiniz.
 • Kompres çay yapmak içinse, 2-4 çay kaşığı ebegümeci için 1 bardak sıcak su kullanın ve soğumaya bırakın. Yapraklar ve çiçekler ile hazırlanan bu çay altın kahverengi bir renge sahip olacaktır.

Balgam Söktürücü Ebegümeci Çayı Tarifi

Ebegümeci çayı soğuk algınlığına bağlı balgamların atılması için kullanılabilir. Balgam söktürücü ebegümeci çayı tarifi;

Malzemeler:

 • 1 ½ yemek kaşığı ebegümeci
 • 1 yemek kaşığı hatmi çiçeği
 • 1 yemek kaşığı rezene tohumu

Hazırlanışı: 

 • Bu karışımdan 1-2 çay kaşığı kullanın ve 1 bardak sıcak suyu üzerine ekleyin. 10 dakika demlemeye bırakın.

Son derece yapışkan olan bu bitkiler inflamasyonu ve öksürüğü azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Tatlandırmak için dilerseniz bal ekleyebilirsiniz.

Kilo Vermeye Yardımcı Ebegümeci Çayı Tarifi

Ebe gümeci çayı zayıflatırmı diyenler için kilo vermeye yardımcı etkili bir çay tarifimiz var. Zayıflamak için ebegümeci çayı tarifi;

Malzemeler: 

Eşit miktarlarda;

 • Kurutulmuş ebegümeci
 • Kurutulmuş zencefil kökü
 • Kurutulmuş söğüt kabuğu
 • Kurutulmuş karahindiba yaprağı

Hazırlanışı:

 • Bir kavanozda bütün bitkileri birleştirin ve karıştırın. Daha sonra tekrar kullanabilmek kavanozu için serin ve karanlık bir yerde saklayın.
 • Her porsiyon için, 1 çay kaşığı çay karşımı ve 1 fincan sıcak suyu bir araya getirin.
 • 3-5 dakika boyunca demlemeye bırakın ve servis edin. 

Ebegümeci Bitkisinin Diğer Kullanımları

 • El ve ayak banyoları için: Bir avuç dolusu ebegümeci bitkisini 5 litrelik soğuk içinde 1 gece bekletin. Ertesi gün suyu ısıtıp ellerinizi ve ayaklarınızı içine sokabilir, 20 dakika boyunca yıkayabilirsiniz. Bunu günde 2 kez yapabilirsiniz.
 • Lapa: Hazırladığınız çaydan geri kalan tortuyu atmayın ve bir bez üzerine yayın. Sonrasında arpa unu ile karıştırın. Böylece cilde uygulayabilirsiniz.

Ebegümeci Çayının Zararları

Ebegümeci bitkisi bir toksit değildir; bu nedenle ilaçlarla etkileşimi ya da yan etkileriyle ilgili net raporlar henüz yoktur. Bu durum bitkinin çiçekleri ve yaprakları için de geçerlidir. Yüksek miktarda ebegümeci çayı tüketmek bir laksatif olduğu için kontrolsüz ishale neden olabilmektedir.

 • Hamilelik ve emzirme döneminde tüketimi: Bazı dokümanlarda, hamilelik ve emzirme döneminde bazı bitkilerin tüketiminden uzak kalmakta fayda olduğu belirtilmektedir. Ebegümeci çayının ise hamile ve emziren kadınlar da tamamen güvenli olduğuyla ilgili kesin bilgiler henüz yoktur. Bu nedenle güvenli tarafta kalmak için tüketmekten kaçınmakta fayda vardır. 

Tavsiyeler

Ebegümeci yaprakları ve çiçekleri infüzyon (çay) ya da tentür gibi birçok yolla kullanılmaktadır. Ayrıca ebegümecini lapa haline getirip haricen de kompres olarak uygulayabilirsiniz. Eğer ebegümeci bitkisini dâhili olarak kullanmak istiyorsanız çay ya da tentür olarak tüketebilirsiniz.

 • Ebegümeci çayı günde kaç defa ve ne kadar içilir: Ebegümeci çayını hazırlamak için iki çay kaşığı ebegümeci yapraklarını bir bardak sıcak suya ekleyip 10-15 dakika demlemeye bıraktıktan sonra günde 3 kez tüketebilirsiniz. Eğer ebegümecini tentür olarak tüketmek istiyorsanız 2 ml ya da 4 ml miktar olacak şekilde günde 3 kez alabilirsiniz. 

Sonuç

Bu yazı ebegümeci çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içermektedir. Ebegümeci çayı kullananlar ve içenler ebegümeci çayı faydaları saraçoğlu, ebegümeci çayı zayıflatırmı, taze ebegümeci çayı nasıl yapılır, ebegümeci ne işe yarar, ebegümeci adet söktürücü, ebegümeci nasıl tüketilir sorgulaması yapmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem