Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

A+
A-
Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Bu yazımız dudak çatlaklarına çözüm arayanlar için faydalı bilgiler içermektedir. Dudak çatlaklarına kesin çözüm bulanlar dudak çatlamasına ne iyi gelir, dudak çatlaması nasıl geçer evde, dudak çatlamasına en iyi gelen şey, dudak kuruluğuna ne iyi gelir, içten dudak patlamasına ne iyi gelir, dudak yarasına ne iyi gelir sorgulaması yapmaktadır.

Dudak çatlamasına evde doğal ve bitkisel çözümler nelerdir merak konusudur.

Dudak Çatlaması Nasıl Geçer?

Dudak çatlaması hemen hemen her insanın başına gelen bir sağlık problemidir. Genellikle soğuk havalarda daha fazla karşılaşılmaktadır. Fakat pek çok başka sebebi de olabilir. Bu sebep ile eğer kronikse mutlaka herhangi  bir cilt doktoruna başvurarak bu çatlamaların asıl sebebini öğrenmelisiniz, bu dudak çatlamalarının herhangi başka bir hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek ve buna göre doktor kontrolünde bir tedavi uygulamak esastır.

Karaciğer ya da vücudun diğer organlarında meydana gelen rahatsızlıklar sebebi ile de dudakta belli çatlamalar meydana gelebilmektedir. Bu sebep ile basit görülmemesi gereken bir durumdur. Fakat doktora göründüyseniz ve ciddi bir durum değilse yani mevsimsel ve cilt yapısından kaynaklanan sorunlardan dolayı ise aşağıda sizler için sıraladığımız doğal/bitkisel tedavi metotları dahil diğer tedavi yöntemleri de dudak tedavinizde rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

 • Dudak nemlendiricisi kullanma

Dudakların üzerinde ki ter bezlerinin yok denecek kadar az olmuş olması sebebi ile dudaklar da sürekli bir şekilde kuruma meydana gelebilir ve nemliliğini kaybeden dudak ilerde çatlayabilir. Dudak nemlendiricileri oldukça kullanışlı olup aynı zamanda bu nemlendiriciler ile dudakların kurumasının önüne geçilebilir. Dudak nemlendiricisi alırken dikkat edilmesi gerekir. Basit ve herhangi bir nemlendiriciden uzak durulmalı ve kaçınılmalıdır. Bu sebep ile nemlendirici alırken içeriği bilinmeyen nemlendiriciler kullanılmamalıdır. İçerisinde bol miktarda kimyasal bulunan nemlendiriciler, alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebileceğinden dolayı  için solüsyonlar ile elde edilmiş olan dudak nemlendiricilerin kullanılması çok daha iyi olacağından dolayı bunlar tavsiye edilir. Bu tarz nemlendiricileri kozmetik ürün satılan yerlerden almak yerine eczanelerden alınması çok daha sağlıklı olacaktır. 

 • Su ile yıkama

Su ile yıkama yöntemi de dudak kuruluğunun ve dudak çatlaklıklarının önüne geçen bir başka yöntemdir. Su ile yıkama yönteminde, kuruyan dudakları nemlendirmek ya da dudakta meydana gelen  çatlama sonucu kanayan dudakların dezenfeksiyon işlemini yapmak için uygulanan en kolay ve pratik yollardan biridir. Kurumuş olan dudakların nemlendirilmesi için oldukça önemli bir rol oynayan su, aynı zamanda doğal bir dezenfektan olduğu için kanayan çatlakların iyileşirken mikrop kapmasını da önler. Dudakları su ile yıkarken özenli ve  dikkatli olunması gereklidir. Yıkama işleminde el yardımı ile dudaklar ovulacaksa bu yumuşak ve yavaşça yapılmalıdır. Çünkü kurumakta olan ve git gide çatlayan hassas dudak yapısı, sert bir fiziki hamle sonucu daha büyük zararlar görebilir ve daha büyük yarıklar oluşabilir.

 • Soğuk pres uygulama

Dudak çatlaması kanama ya da  yarılma şeklinde gerçekleşir ise soğuk pres tedavisi de uygulanabilir. Özellikle çatlamakta olman bölgede morluklar ve şişlikler oluşmuşsa buz gibi soğuk malzemelerle çatlayan bölgeye soğuk pres uygulanmalı ve tedavi süreci hızlandırılmalıdır. Soğuk pres işlemi uygulanırken dikkatli olunması gereklidir. Çok fazla uygulandığı zaman başka sorunlara sebebiyet verebilir.  Soğuk pres işlemi tek seferde en fazla 2 dakika yapılmalıdır. Aksi takdirde dudaklar soğuktan dolayı çok daha fazla çatlayabilir.

 • Dudak çatlaması ameliyatı

Dudaklarda oluşan yarıklar çok büyük ise ciddi boyutlara gelmişse dikiş atılması gerekebilir.  Bu tarz durumlarda hemen bir doktora başvurmanız oldukça önemlidir. Yarılan bölgelere dikiş atılmaması sonucu yara enfeksiyon kapabilir ve  bu bölgelerde iltihaplanmalar meydana gelebilir. Yaranın açık kalması böylesine önemli sorunlara yol açacağı için yaranın dikiş atılarak hemen  kapatılması gerekir.

Yaranın kapatılmaması ve burada oluşan enfeksiyonun diğer bölgelere yayılması halinde ciddi cilt problemleri oluşabilir. Bunun için enfeksiyon kapan bölgenin dikkatlice ve düzenli bir şekilde temizlenmesi gerekir.

Dudak çatlaması için hangi doktora gidilmelidir?

Dudak çatlamaları için devlet ya da özel hastanelerin cildiye bölümlerine başvurulmalıdır ve bölümlerdeki doktorlara gidilmelidir. 

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir Evde

Dudak çatlakları için evde uygulayabileceğiniz yöntemler:

 • Dudak nemlendiricisi kullanma

Dudaklarda ter bezlerinin yok denecek kadar az olması sebebiyle sürekli kuruma meydana gelebilir ve nemliliğini kaybeden dudak ilerde çatlayabilir. Dudak nemlendiricileri ile dudakların kurumasının önüne geçilebilir. Dudak nemlendiricisi alırken dikkat edilmesi gerekir ve içeriği bilinmeyen nemlendiriciler kullanılmamalıdır. İçerisinde bol miktarda kimyasal bulunan nemlendiriciler, alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebileceği için doğal solüsyonlarla elde edilen nemlendiricilerin kullanılması tavsiye edilir.

 • Su ile yıkama

Su ile yıkama, kuruyan dudakları nemlendirmek veya çatlama sonucu kanayan dudakların dezenfeksiyon işlemini yapmak için en kolay ve pratik yollardan biridir. Kuruyan dudakların nemlendirilmesi için önemli bir rol oynayan su, aynı zamanda doğal bir dezenfektan olduğu için kanayan çatlakların mikrop kapmasını önler. Dudakları su ile yıkarken dikkatli olunması gereklidir. Yıkama işleminde el yardımı ile dudaklar ovulacaksa bu yumuşak ve yavaşça yapılmalıdır. Çünkü kuruyan ve çatlayan hassas dudak yapısı, sert bir fiziki hamle sonucu daha büyük zararlar görebilir ve daha büyük yarıklar oluşabilir.

 • Soğuk pres uygulama

Dudak çatlaması kanama veya yarılma şeklinde gerçekleşirse soğuk pres tedavisi uygulanabilir. Özellikle çatlayan bölgede morluklar ve şişlikler oluşmuşsa buz gibi soğuk malzemelerle çatlayan bölgeye soğuk pres yapılmalıdır. Soğuk pres işlemi uygulanırken dikkatli olunması gereklidir. Soğuk pres işlemi tek seferde en fazla 2 dakika yapılmalıdır. Aksi takdirde dudaklar soğuktan daha fazla çatlayabilir.

Öneriler: 

Dudak çatlağı her insanın başına gelebilecek olan bir problemdir ve bu sağlık problemine pek çok etken sebep olabilir, bu sebeple dudak çatlağı problemi ile karşı karşıya kaldığınız da öncelikle başka bir hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek için hemen bir doktora başvurmalısınız. Özellikle karşılaştığınız kronik dudak çatlakları başka hastalıkların da habercisi olabilir. 

Ciddi kronik dudak çatlakları şu hastalıklardan kaynaklanabilir:

 • Diyabet
 • Kawasaki Hastalığı: Çok nadir olsa da bu hastalığın belirtileri arasındadır dudak çatlaması.
 • Sjögren Sendromu
 • Makrositoz: Kırmızı kan hücrelerinin aşırı miktarda artmasıyla oluşur.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar. HIV ve diğerleri.

Yukarıda sıralamış olduğumuz ciddi hastalıklarında dudak çatlamasına yol açabileceğini göz önünde bulundurarak dudak çatlamasını hafife almadan ve  asla ihmal etmeden doktorunuza başvurarak teşhis ve tedaviyi belirlemeli ve akabinde gerekirse bitkisel/doğal yöntemlerde tedaviye destek olmalısınız. Ufak bir sıkıntı gibi gözükmüş olsa da oldukça tehlikeli bir sağlık sorunu da olabilir. 

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir Doğal

Dudak çatlaması her insanda oluşabilecek bir sorundur. Fakat bu sorun için tedavi aramak en önemli durumdur. Dudak çatlaklığı tedavisinden verim almak ya da sadece sıralayacağımız unsurlardan uzak durmak bile belki de dudak çatlaması sorunlarını gidermede etkili bir sonuç olabilir. Dudak çatlaması sorununa sebep olan unsurlardan uzak durmak bile bazen problemin çözülmesini sağlar.

Doğal yolla dudak çatlakları tedavisi şunları içerebilir: 

 • Aşırı tuz tüketimi dudak çatlamasına neden olabilmektedir, bundan dolayı tuz tüketimini azaltmalısınız.
 • Dudak yalamak tam aksine dudak çatlaması problemini arttırır, dudak yalamasından kaçınmalısınız.
 • Sigara içmek dudak çatlamasına neden olur, sigaranın içerdiği kimyasal maddeler dudak yapısını bozar.
 • Burun tıkanıklığına izin vermeyin. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığından kaynaklanan nezle, grip gibi hastalıklar burun tıkanıklığına neden olur, bu durumda ağızdan nefes alınıp verildiği için dudaklar kurur. Bundan dolayı burunun sürekli açık olması sağlanmalıdır.
 • Güçlü soğuk rüzgar ve fırtınalardan dudakları koruyun, böylesi durumlarda dudaklarınızı atkıyla kapatın.
 • A, B, C, B2, E vitaminleri eksikliği de dudak kurumasına neden olabilir, bu vitaminleri içeren besinleri tüketmeyi ihmal etmeyin.

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir Bitkisel

Dudak çatlamasına bitkisel yolla çözüm şunları içermektedir:

 • Su

Su vücudumuz için en gerekli olan minerallerin başında gelmektedir. Dudak çatlamalarına en çok düzenli olarak su alımı yapılmaması neden olmaktadır.  Vücut kendisi için gerekli suyu kullandığında su azalmakta ve bu sebeple cilt ve dudak kuruluğu oluşumu gözlemlenmektedir. Bunun için sağlıklı oranlarda ve her gün su alımı yapılmalıdır. Bu oran genellikle gün içerisinde yaklaşık 2 litre olarak bilinmektedir. Su içme isteği olmasa bile gün içinde yaklaşık 2 litre su tüketmelisiniz. Susama durumu olduğunda zaten vücut aşırı şekilde susuz kaldığı için bu sinyali vermektedir. Bunun için her gün düzenli olarak su alımı yapılmalıdır.

 • Bal

Bal pek çok tedavi amacı ile kullanılan doğal bir besindir. Oldukça fazla etkili olmuş olan bal aynı zamanda doğal antibiyotikler arasında yer almaktadır. Hakiki balı dudak çatlaklarını tedavi etmek amacı ile de kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken bu balı  parmaklarınızla dudaklarınıza dairesel hareketlerle masaj yapar gibi uygulayın ve 15-20 dakika beklettikten sonra ılık su yardımı ile güzelce yıkayın. Çatlaklık geçene kadar bu uygulamaya devam edin. Bal; dudak dokularını olduğundan daha fazla güçlendirip, aynı zamanda beslemenin yanında enfeksiyondan kaynaklanan dudak çatlaklarını gidermeye de etkili ve yardımcı olur.

Balın faydaları detaylar>>

 • Dudak çatlaklarına krem

Kremler dudak çatlağı tedavisinde yaygın olarak kullanılmakta olan ürünlerin başındadır. Fakat merhem kullanımından önce dudaklardaki ölü derilerin temizlenmesi oldukça önemlidir. Bu sebep ile  öncelikli olarak dudak çatlağını iyileştirmeye çalışmadan önce çatlak dudaktaki derinin dökülmesinin ve yeni derinin çıkmasının sağlanması gerekmektedir.

Dudak üzerinde ki ölü deriyi kaldırmak amacı için aynı zamanda diş fırçaları da kullanılabilir. Fırçayı dudağınız tam bastırmadan dairesel hareketlerle çatlayan dudaklara yavaş yavaş  uygulayın ve ölü derinin tamamen dökülmesini sağlayın. Daha sonra bu bölgeye merhem sürün. Merhem oldukç etkilidir ve özellikle kış aylarında sürülmelidir.

E vitamini ya da gliserin bazlı olmuş olan dudak merhemleri de yardımcı olabilir. Eczanelerden merhem alırken E vitamini ve gliserin içerip içermediğine dikkat edin. Bu oldukça önemlidir. 

Madecassol krem detaylar>>

 • Dudak Balsamı

Soğuk iklimlerin hakim olduğu Rusya özellikle sibirya bölgesinde dudak balsamları çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Türkiye’de de Ağrı, Erzurum, Kars gibi doğu illeri kış aylarını oldukça sert geçirmektedir. Yurt dışın da bu balsamını bizde pek alışık bir durum olmuş olmasa da o bölgelerde bu balsamını erkekler de kullanır. Asıl sebebi ise kış aylarında soğuktan kaynaklanmış olan bu dudak çatlamaları problemine  karşı dudak balsamı oldukça etkilidir. Sabah dışarı çıkmadan önce ve gün içerisinde birkaç defa uygulamak oldukça kolay be mümkündür. Dudak balsamları doğal hazırlandığında sadece dudak çatlağını geçirmekle kalmaz aynı zamanda dudak dokusunu besler, hücreleri onarır ve yeniler. Bu sebeple dudaklarınız soğuktan çatlıyorsa ve kötü bir görünümü varsa, dudak balsamı kullanarak bu durum ile başa çıkabilirsiniz. 

 • Ultra Nemlendiriciler

Ultra nemlendiriciler kullanmak  için çatlak dudaklara ilk aşamada yağ sürmek en etkili tedavi yöntemlerdendir. Kullanılacak olan yağlar kuru dudakları nemlendirirken kurumakta olan derinin atılmasını da sağlarlar. Bu da nemlendirirken dudağınıza bakım yapmanıza ve iyileşme sürecini arttırmaya yardımcı olur. 

Dudak Çatlaklarına İyi Gelen Bitkisel Yağlar

Çatlak dudaklara sürülebilecek ve kısa sürede etkili sonuçlar alınabilecek yağ türlerinin başında gelmektedirler. 

Sonuç

Bu yazımız dudak çatlaklarına çözüm arayanlar için faydalı bilgiler içermektedir. Dudak çatlaklarına kesin çözüm bulanlar dudak çatlamasına ne iyi gelir, dudak çatlaması nasıl geçer evde, dudak çatlamasına en iyi gelen şey, dudak kuruluğuna ne iyi gelir, içten dudak patlamasına ne iyi gelir, dudak yarasına ne iyi gelir sorgulaması yapmaktadır.

Dudak çatlamasına evde doğal ve bitkisel çözümler nelerdir merak konusudur.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.