Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

25.09.2017
500
Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Dudak çatlamasına ne iyi gelir, bitkisel çözüm yolları nelerdir? Dudak çatlaması daha çok kış aylarında yaygın olarak görülmektedir ve evde hazırlanan ilaçlar yardımıyla tedavi edilebilmektedir. Fakat kronik dudak çatlakları farklı hastalıkların belirtileri olabilir. Soğuk havadan veya kuru ciltten kaynaklanan dudak çatlakları bitkisel ilaçlarla tedavi edilebilmektedir fakat kronik dudak çatlaklarının neden oluştuğunu öğrenmek ve bir tedavi metodu belirlemek için mutlaka doktora başvurmak gerekir.


Dudak çatlamasına neden olan birçok sebep olabilir. Bunların en yaygını soğuk hava ve kuru cilt yapısıdır. Bunun yanında vücudun aşırı susuz kalması da dudak çatlamasına neden olur.

Dudak çatlaması nedenlerini kısaca şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Mevsimsel Koşullar: Bazı hassas ciltler kış aylarında çatlama eğilimlidir, cildin yapısına göre bu dudaklara da yansır ve kış aylarında dudaklar soğuktan dolayı çatlar.
 • Susuzluk: Cildin ve dudakların çatlamaması için vücudun yeterli miktarda su alması gerekir, su alımı günlük olarak yapılmalıdır. Su eksikliğinden kaynaklanan dudak çatlakları yaz kış fark etmez her mevsimde meydana gelebilir.
 • Kimyasal Maddeler: Günümüzde yaygın olarak cilt bakım ürünleri kullanılmaktadır, bu ürünlerdeki kimyasallar dudakların çatlamasına neden olabilmektedir.
 • Alerji: Cilt, ağız içi ve üst solunum yollarında meydana gelen alerjiler veya enfeksiyon reaksiyonları dudak çatlamasına neden olabilmektedir.
 • İlaçlar: Herhangi bir hastalığın tedavisi için kullanılan ilaçlarda dudak çatlamasına neden olabilmektedir. Baş dönmesi, bulantı, kabızlık giderici ve psikolojik hastalıkları tedavi eden ilaçlar dudak çatlamasına neden olabilir.
 • Fiziki Hastalıklar: Dudak çatlaması bir hastalıktan dolayı meydana gelebilir, cilt hastalığı ‘‘sedef’’ gibi tiroid bezlerindeki hastalıklardan dolayı yine dudak çatlaması olabilir. Bunun yanında horlama, solunum yolları hastalıkları da dudak çatlamasına neden olur.
 • Diğer Nedenler: Bir vitamini aşırı miktarda almak, A vitamini gibi, psikolojik nedenlerden dolayı dudak çatlaması olabilir, dudakları özellikle kış aylarında sık sık yalamak da dudak çatlamaları arasında gösterilmektedir.

Yukarıda gördüğümüz gibi dudak çatlamasının birçok nedeni vardır bundan dolayı dudak çatlaması hastalıklarının tedavisine geçmeden önce çatlamaya neden olan unsurların belirlenerek ortadan kaldırılmaya çalışılması gerekir. Bunun için öncelikle doktorunuza başvurarak dudak çatlamasının asıl nedenini tespit etmek gerekir.


Dudak Çatlaması Nasıl Tedavi Edilir?

Dudak çatlaması eğer kronikse mutlaka doktorunuza başvurarak çatlamanın asıl nedenini öğrenmelisiniz, başka bir hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek ve buna göre doktor kontrolünde tedavi uygulamak esastır.

Fakat mevsimsel ve cilt yapısından kaynaklanan sorunlardan dolayı ise aşağıda sıraladığımız doğal/bitkisel tedavi metodları dahil diğer tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

Su: Dudak çatlamalarına en çok düzenli olarak su alımı yapılmaması neden olmaktadır. Bunun için sağlıklı oranlarda ve her gün su alımı yapılmalıdır. Su içme isteği olmasa bile su tüketmelisiniz. Susama durumu olduğunda zaten vücut aşırı şekilde susuz kaldığı için bu sinyali vermektedir. Bunun için düzenli olarak su alımı yapılmalıdır.

Bal: Bal çok etkili doğal antibiyotikler arasında yer almaktadır. Hakiki balı parmaklarınızla dudaklarınıza uygulayın ve 15-20 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayın. Çatlaklık geçene kadar bu uygulamaya devam edin. Bal; dudak dokularını güçlendirip, beslemenin yanında enfeksiyondan kaynaklanan dudak çatlaklarını gidermeye yardımcı olur.

Merhem ve Krem: Merhem dudak çatlağı tedavisinde yaygın olarak kullanılan ürünlerdendir. Yalnız merhem kullanımından önce dudaklardaki ölü derilerin temizlenmesi önemlidir. Bunun için öncelikli olarak dudak çatlağını iyileştirmeye çalışmadan önce çatlak dudaktaki derinin dökülmesinin ve yeni derinin çıkmasının sağlanması gerekir.

 • Dudaklardaki ölü deriyi kaldırmak için diş fırçaları kullanılabilir. Fırçayı bastırmadan dairesel hareketlerle çatlayan dudaklara uygulayın ve ölü derinin dökülmesini sağlayın. Daha sonra merhem sürün. Merhem özellikle kış aylarında sürülmelidir.
 • E vitamini veya gliserin bazlı dudak merhemleri yardımcı olabilir. Merhem alırken E vitamini ve gliserin içerip içermediğine dikkat edin.

Dudak Balsamı: Soğuk iklimlerin hakim olduğu Rusya özellikle sibirya bölgesinde dudak balsamları çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Hatta bizde pek alışık olmadığımız şekilde erkekler de kullanır. Kış aylarında soğuktan kaynaklanan dudak çatlamalarına karşı dudak balsamı etkilidir. Sabah dışarı çıkmadan önce ve gün içerisinde birkaç defa uygulamak mümkün. Dudak balsamları doğal hazırlandığında sadece dudak çatlağını geçirmekle kalmaz aynı zamanda dudak dokusunu besler, hücreleri onarır ve yeniler.

Ultra Nemlendiriciler: Ultra nemlendiriciler için çatlak dudaklara yağ sürmek en etkili yöntemlerdendir. Yağlar kuru dudakları nemlendirirken kurumakta olan derinin atılmasını sağlarlar.

çatlayan dudaklara sürülebilecek ve kısa sürede etkili sonuçlar alınabilecek yağ türlerinin başında gelirler.


Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Su Tüketimi: Dudak çatlaklarının bir numaralı düşmanı su ve suyun sağladığı nemdir. Bu nedenle dudak çatlaklarının tedavisinde yapabileceğiniz en iyi şey yeterli miktarda su tüketmektir. Bu sayede dudakların kaybettiği nemi daha hızlı şekilde tedarik edebilirsiniz. Her gün en az 8 bardak su içerek cildinizin tekrar canlanmasını desteklemelisiniz.

Nemlendiriciler: Dudaklarınız çatlamışsa bunun tedavisinde nemlendirici dudak kremlerinden kullanabilirsiniz. Hatta bu kremleri dudak çatlakları oluşmadan da kullanırsanız çatlakların oluşmasına neden olan durumu da bir anlamda ortadan kaldırabilirsiniz.Renksiz dudak nemlendiricilerinden alabileceğiniz gibi ruj niyetine kullanacağınız dudak nemlendiricileri de tercih edebilirsiniz.

Bal: Bal, dudak çatlaklarının tedavisinde en iyi sonucu veren doğal uygulama olarak bilinir. Aynı zamanda antibiyotik sayılabilecek bir içeriğe sahiptir. Ayrıca uygulaması da oldukça basittir. Parmağınıza aldığınız bir miktar balı çatlamış dudaklarınıza sürün ve yalamadan 15 dakika bu şekilde kalmasını sağlayın. Daha sonra kesinlikle dudaklarınızı yalamayın. Çünkü bu da bir çatlak nedenidir. Sürenin bitiminde ılık suyla dudaklarınızı temizleyin. Bu uygulamayı günde ortalama 2 – 3 kez tekrarlayın. Hızlı bir iyileşme olduğunu göreceksiniz.
Şeker: Şeker sayesinde dudaklarınızdaki ölü dokudan kurtulabilir ve iyileşme sürecinde yenilenmesine destek sağlayabilirsiniz. 1 tatlı kaşığı bal le 1 tatlı kaşığı şekeri karıştırarak dudaklarınıza sürün ve 5 dakika bekletin. Sonra da ılık suyla temizleyin.
Salatalık: Dudak çatlaklarının tedavi sürecini destekleyen en büyük yardımcı nem desteğidir. Salatalık da nem desteği sağlayabilecek bir üründür. Bu nedenle dilimlenmiş salatalıkları çatlamış dudaklarınızın üzerine koyarak nem desteği sağlayabilir ve çatlakların tedavisinde yol katedebilirsiniz.
Vazelin: Yoğun nemlendirme özelliği olduğundan vazelin iyi bir tercih olabilir. Dudak kuruluğu önceden fark edilip vazelin kullanılırsa dudak çatlamalarının önüne geçmek de mümkündür.
E Vitamini: E Vitamini dudak bakımında önemli bir ayrıntıdır. E Vitamini katkılı kremlerle dudak çatlaklarının verdiği rahatsızlığı da hafifletebilirsiniz.
Aloe Vera Jeli: Bu jel hem dudak koruyucu hem de dudaklardaki çatlakları tedavi edici özellik gösterir. Az miktarda aloe verayı gece yatmadan önce dudaklarınıza sürün. Bu uygulamayı birkaç gün üst üste tekrar ederek iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.
Dudak Balsamı: Dudak balsamı, var olan dudak çatlaklarının tedavisinde oldukça etkilidir. Özellikle soğuk iklimlerin hakim olduğu bölgelerde balsam sık kullanılan bir tedavi yöntemi olarak kullanılır. Dudak balsamları doğal ürünlerden yapıldığı için kullanılmasının hiçbir sakıncası yoktur. Hatta kış boyunca dudak çatlaklarınız oluştukça kullanımını tekrarlayabilirsiniz.

Doğal Yağlar: Dudak kuruluğuna ve bir sonraki adımı olan dudak çatlaklarına iyi gelen yağlarla dudaklarınıza bakım yaparak tedavi sürecini hızlandırabilirsiniz. Bu çatlaklar için tercih edebileceğiniz yağlar arasında ilk sırada zeytin yağı bulunur. Zeytin yağı tamamen doğal olan yapısı ve hücre yenileyici özelliğiyle hızlı bir iyileşme süreci başlatır.Badem yağı ile de aynı bakımı uygulayabilir ve dudaklarınızdaki çatlakların iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Jojoba yağı, hint yağı ve hindistan cevizi yağını bu listeye ekleyebilirsiniz. Yağları kendi başlarına teker teker uygulayabileceğiniz gibi karıştırarak da kullanabilirsiniz.

Not : Eğer yağlardan bir karışım elde etmek istiyorsanız yağları aldığınız aktardan mutlaka yağlar hakında bilgi alın. Ayrıca herhangi bir özel durumunuz varsa (gebelik, emzirme vb.) bu durumu da paylaşmayı unutmayın.

Kaçınılması Gereken Unsurlar

Yazının başında dudak çatlamasına birçok etkenin neden olduğunu söylemiştik. Dudak çatlaması tedavisinden verim almak veya sadece sıralayacağımız unsurlardan uzak durmak bile belki dudak çatlaması sorunlarını gidermede etkili olabilir. Dudak çatlaması sorununa neden olan unsurlardan uzak durmak bile bazen problemin çözülmesini sağlar.

 • Aşırı tuz tüketimi dudak çatlamasına neden olabilmektedir, bundan dolayı tuz tüketimini azaltmalısınız.
 • Dudak yalamak tam aksine dudak çatlaması problemini arttırır, dudak yalamasından kaçınmalısınız.
 • Sigara içmek dudak çatlamasına neden olur, sigaranın içerdiği kimyasal maddeler dudak yapısını bozar.
 • Burun tıkanıklığına izin vermeyin. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığından kaynaklanan nezle, grip gibi hastalıklar burun tıkanıklığına neden olur, bu durumda ağızdan nefes alınıp verildiği için dudaklar kurur. Bundan dolayı burunun sürekli açık olması sağlanmalıdır.
 • Güçlü soğuk rüzgar ve fırtınalardan dudakları koruyun, böylesi durumlarda dudaklarınızı atkıyla kapatın.
 • A, B, C, B2, E vitaminleri eksikliği de dudak kurumasına neden olabilir, bu vitaminleri içeren besinleri tüketmeyi ihmal etmeyin.

Sonuç

Dudak çatlağına birçok etken neden olabilir, bunun için dudak çatlağı problemiyle karşılatığınızda öncelikle başka bir hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek için doktorunuza başvurmalısınız. Özellikle kronik dudak çatlakları başka hastalıkların habercisi olabilir. Ciddi kronik dudak çatlakları şu hastalıklardan kaynaklanabilir:

 • Diyabet
 • Kawasaki Hastalığı: Çok nadir olsa da bu hastalığın belirtileri arasındadır dudak çatlaması.
 • Sjögren Sendromu
 • Makrositoz: Kırmızı kan hücrelerinin aşırı miktarda artmasıyla oluşur.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar. HIV ve diğerleri.

Burada sıraladığımız ciddi hastalıklarında dudak çatlamasına yol açabileceğini göz önünde bulundurarak dudak çatlamasını asla ihmal etmeden doktorunuza başvurarak teşhis ve tedaviyi belirlemeli ve akabinde gerekirse bitkisel/doğal yöntemlerde tedaviye destek olmalısınız.

 • Dudak çatlamasına en iyi gelen şey
 • Dudak kuruluğuna iyi gelen krem
 • Kavgada dudak patlamasına ne iyi gelir
 • Geçmeyen dudak yarığı
 • Dudak çatlamasına ne iyi gelir
 • Dudak patlamasına ne iyi gelir
 • Dudak yarasına ne iyi gelir
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem