Diş Eti Şişmesi Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

A+
A-
Diş Eti Şişmesi Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi
73 / 100 SEO Score

Diş eti şişmesi nedir, nedenleri ve belirtileri nelerdir, diş eti şişmesi tedavisi için uygulanacak yöntemler nelerdir yazımızda yer almaktadır. Diş eti şişmesine ne iyi gelir evde uygulanacak bitkisel tedavi yöntemleri makalede yer almaktadır.

Diş Eti Şişmesi Nedir?

Diş eti şişmeleri çok farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Diş etlerindeki şişlikler nedeniyle ağız kötü kokabilir, diş etlerinde kanamalar olabilir ve gün boyunca yemek yeme ya da konuşma zorlukları yaşanabilir.

Diş etindeki şişlikler nedeniyle acı çeken hastalar bir süre sonra bu duruma alışabilirler. Ancak iki haftadan uzun süren diş eti şişmelerinde kronik diş eti iltihabı olabilir. Bu durumda şişliğin kontrol edilmesi ve nedeninin araştırılması gerekir. Şişen diş etleri için önceden önlem almak, olası komplikasyon risklerini önlemek ve daha az acı çekmek için son derece önemlidir. Diş kaybına neden olabilecek periodontal hastalıklarla baş edebilmek için erken tedavi gereklidir.

Diş Eti Şişmesinin Yol Açabileceği Komplikasyonlar Nelerdir?

Şişen diş etleri tedavi edilmediğinde ciddi diş eti hastalıkları ortaya çıkabilir. Ayrıca dişlerin kaybedilmesi de söz konusudur. Tedavi edilmeyen diş etleri aşağıdaki hastalıklarla doğrudan ilişkilidir;

 • Tip II Diyabet: Kan şekeri seviyeleri dişlerdeki iltihap nedeniyle çok fazla olabilir.
 • Kardiyovasküler hastalıklar: Kalp krizi, felç, yüksek kolesterol ve hipertansiyon gibi hastalıklar vücudun bağışıklık sistemini zayıflatırlar. Bu nedenle diş eti hastalığına bağlı iltihaplanma ile doğrudan savaşamaz. Ağızdaki bakteriler kardiyovasküler sisteme ulaşarak atakları tetikleyebilirler.
 • Erektil disfonksiyon: Aktif diş eti hastalığına bağlı inflamasyon erkeklerde erektil disfonksiyon ile bağlantılıdır. Diş eti şişmelerine neden olan faktörler iyileştirilerek erektil disfonksiyon semptomları düzeltilebilir.
 • Obezite: Çok fazla kilo alan insanların diş eti sağlıklarının bozulma riski oldukça yüksektir.
 • Erken doğum ve düşük doğum ağırlığı: Şişmiş diş etlerinin neden olduğu ağız içi hastalıklar erken doğum için risk oluşturur.

Diş Eti Şişmesi Belirtileri

Diş eti şişmesi nasıl anlaşılır? Diş eti şişmesi başlangıcı şişliğin şiddetine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Diş eti şişmelerinin en sık görülen belirtileri şu şekildedir;

 • Diş etlerinde ya da yanakların iç kısmında hassas yaralar (bu yaralar kabuklu olabilecekleri gibi grimsi, sarı renkli ya da kırmızı olabilirler)
 • Ağız kokusu
 • Ateş
 • Diş eti kanaması
 • Şişmiş lenf düğümleri
 • Yorgunluk
 • Yeme ve içme zorluğu

Diş Eti Şişmesi Nedenleri

Diş eti şişmesi neden olur? Diş eti şişmesine neden olan pek çok faktör vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Enfeksiyonlar: Mantar ve virüslerin neden olduğu enfeksiyonlar diş etlerinde şişmeye yol açabilir.
 • Gıda: Sık sık yemek yer ve yemekten sonra dişler fırçalanmazsa diş etleri şişebilir. Dişlerin köşelerine ya da aralarına biriken yemek kalıntıları bakterilerin çoğalmasına neden olur. Bu da dişlerde çürümeye yol açar. Bunun sonucunda diş etlerinde şişlikler oluşabilir.
 • Diş teli ya da yanlış yapılan diş tedavileri: Dişlerdeki bozukluklar tedavi edilirken kullanılan malzeme sert kenarlıysa, bu malzeme dişlerde plak oluşması için yeterli alan sağlayabilir. Oluşan plaklar kolayca temizlenemezler ve enfeksiyonlara açık hale gelirler. Enfeksiyon sonucunda diş etleri iltihaplanır ve şişer.
 • İlaçlar: Alınan bazı ilaçların yan etkisi olarak diş etleri şişebilir. Örneğin yüksek tansiyon ilaçlarının en sık görülen yan etkilerinden biri şişmiş diş etleridir.
 • Sigara: Çok fazla sigara içen insanlarda diş eti kanamaları, diş eti şişmeleri ve diğer diş hastalıkları oldukça yaygındır.
 • Diğer nedenler: Ağızdaki apseler de şişliklere yol açabilir.

Diş Eti Şişmesi Tedavisi

Diş eti şişmesi nasıl geçer? Diş eti şişmeleri için uygulanabilecek tedaviler şişliğin nedenlerine bağlı olarak değişebilir. Ağız temizliğinin tam olarak yapılmaması nedeniyle oluşan diş eti şişmelerinde ağız bakımını tam yapmak gereklidir. Bunun için doktorun önerdiği diş macunu ve diş fırçası kullanılabilir. Diş etlerini tahriş eden şeylerden kaçınmak, stresten uzak durmak, şişliğe acı da eşlik ediyorsa ağrı kesiciler kullanmak hem şişliğin hem de ağrının giderilmesine yardımcı olabilir.

Diş eti şişmesi ameliyatı

Diş eti iltihabı dişleri çevreleyen dokulara ve kemiklere zarar verirse cerrahi müdahale gerekebilir. Bakteriler dişlerin çevresindeki ceplerde ve açıklıklarda birikerek daha fazla kemik ve doku kaybına neden olur. Bu durumda destekleyici diş düşebilir ve iltihap artabilir. Zararlı bakterileri dişlerin arasındaki boşluklardan çıkarmak için sertleşen plak ve tartar temizlenir. Daha sonra diş eti dokusu yerine sabitlenir. Bakterilerin yaşayabileceği alanları sınırlandırmak için hasarlı kemiklerin düzensiz yüzeyleri düzleştirilir.

Diş eti şişmesi için hangi doktora gidilir? 

Diş eti şişmeleri için hastanelerin Diş Hastalıkları bölümlerinden randevu alınmalıdır.

Diş Eti Şişmesine Ne İyi Gelir?

Diş eti şişmesine ne iyi gelir evde uygulanacak bitkisel tedavi yöntemleri aşağıdakileri içermektedir.

Diş Eti Şişmesi Bitkisel Tedavisi

Diş eti şişmelerinde en çok kullanılan bitkisel çözümler; karbonat, limon suyu, zencefil, vanilya, elma sirkesi, zerdeçal ve aloe vera suyudur. Ayrıca hint yağı, karanfil yağı ve lavanta yağı gibi esansiyel yağlar da diş eti şişliklerine iyi gelmektedir.

Diş Eti Şişmesi Evde Tedavi Yöntemleri

Diş eti şişmelerini önlemenin en iyi yolu dengeli beslenmek ve ağız hijyenine dikkat etmektir. Ağızdaki bakterileri dengede tutmak, vücudun enfeksiyonlara karşı doğru tepkiler vermesini sağlar. Eğer bakteriler çoğalırsa vücut enfeksiyonlara cevap veremez. Bunun için taze meyve ve sebze yemeli, şeker tüketimini azaltmalı ve her gün düzenli olarak dişlerinizi fırçalamalısınız. Dikkat edildiği takdirde ağızdaki bakteriler azalır ve diş eti şişmeleri dahil pek çok ağız problemi ortadan kalkar.

Dişlerde plak ve tartar birikimini önlemek için dişleri doğru fırçaladığınızdan emin olun. Her gün iki kez diş eti çizgileri boyunca dişleri hafifçe fırçalayın. Dişleri çok sert fırçalamak diş etlerine zarar verebilir ve kanamalarına yol açabilir. Diş eti iltihabını önlemek için diş ipi kullanılabilir. Diş tellerinin temiz tutulması da enfeksiyon riskini azaltır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.