Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

A+
A-
Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bu yazıda diş ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer faydalaı bilgiler yer almaktadır. Diş ağrısına çözüm arayanlar diş ağrısına ne iyi gelir kesin çözüm, diş ağrısına ne iyi gelir evde tedavi, iltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir, 20 lik diş ağrısına ne iyi gelir, kırık diş ağrısına ne iyi gelir, dolgulu diş ağrısına ne iyi gelir sorgusu yapmaktadır.

Diş ağrısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler merak konusudur.

Diş Ağrısı Nedir?

Diş ağrısı, dişin içinde ve çevresinde meydana gelen ağrıdır. Bu ağrı, dişte, diş etlerinde ya da çenede oluşan problemlerden kaynaklanmaktadır. Çoğu zaman, sürekli olarak devam etmekte ya da gidip gidip geri gelmektedir. Halk arasında son zamanlarda en sık görülen diş ağrısı tipi ise, aşırı soğuk ya da aşırı sıcağa karşı dişlerde oluşan hassasiyet nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Diğer durumlarda ise, genellikle nedeni diş oyukları, diş çürümesi ya da diş kırılmalarıdır.

Diş ağrısı kişinin yemek yemesini de zorlaştırmaktadır. Kalıcı olması durumunda ise kişi günlük hayatına odaklanmakta ve görevlerini yerine getirmekte zorlanabilmektedir. Bu nedenle, dişlerde herhangi bir problem ortaya çıkmadan önce düzenli diş ve ağız sağlığına özen göstermek en doğrusu olacaktır. Bir problemin oluşması durumunda ise ilk adım bir diş hekimine görünmek olmalıdır.

Diş Ağrısı Belirtileri

Diş ağrısı nasıl anlaşılır? Diş ağrısı, dişlerde ya da diş etlerinde meydana gelen nedene bağlı olarak değişebilmektedir. Bazı diş ağrıları çok uzun bir süre boyunca devam edebilirken, bazıları anlık olmaktadır. Hafif de hissedilen bu ağrı bazı kişilerde oldukça yoğun hissedilebilmektedir. Diş ağrısı başlangıcında ve sonrasında oluşabilecek bazı diş ağrısı belirtileri şunlardır:

 • Keskin, zonklayan veya sabit olabilen bir diş ağrısı
 • Diş ağrısının diş eti ve çene üzerinde oluşturduğu baskı hissi
 • Dişin etrafında şişme
 • Ateş veya baş ağrısı
 • Enfekte olan dişlerden irin dolu apseler
 • Ağızda kötü bir koku

Diş Ağrısı Nedenleri

Diş ağrısı neden olur? Diş ağrısı bir dişin içinde veya çevresinde meydana gelen ağrıdır. Nedenleri ise şunları içerebilmektedir:

 • Diş çürüğü
 • Diş apsesi
 • Diş kırığı
 • Hasarlı bir dolgu
 • Diş etlerini ya da dişleri aşındırmaya neden olan hareketler
 • Diş etlerinin iltihaplanması
 • 20’lik dişler

Diş Ağrısı Tedavisi

Diş ağrısı nasıl geçer? Diş ağrısının tedavisi nedenine bağlı olarak değişebilmektedir. Bu durumda, diş hekimi tarafından kişinin ağzı, diş etleri ve dişleri incelenmekte, sonrasında ise uygun tedavi seçenekleri değerlendirilmektedir.

Diş ağrısının nedeni herhangi bir diş çürüğü ise, diş hekimi dişteki çürüğü çıkarıp yerine dolgu yapmaktadır. Diş ağrısı, diş pulpasında meydana gelen bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, kök kanal tedavisi uygulanabilmektedir.

Diş ağrısına yol açan diş kırıkları, diş eti hastalıkları ya da 20’lik diş gibi durumlar yine diş hekimi tarafından uygun tedavi yöntemleriyle tedavi edilebilmektedir.

 • Diş Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Diş ağrısı tanısı ve tedavisi için diş hekimine başvurulmaktadır. 

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Evde

 • Tuzlu su

Diş ağrısı ve sancısı için evde uygulanabilecek en kolay ve en basit yöntemlerden biri tuzlu su ile hazırlanmış karışımdan yapılan gargaradır. Bu yöntem için, bir bardak sıcak suyun içerisine yaklaşık yarım yemek kaşığı kadar tuz eklenmekte ve iyice çözünene kadar karıştırılmaktadır. Durulama suyu olmuş olarak kullanılan tuzlu su, ağızdaki şişkinliği ve iltihabı oldukça fazla etki ederek azaltmakta, aynı zamanda da, ağız içinde ve dişte meydana gelen enfeksiyonla mücadele etmek için de bakteriler ile savaşmaktadır.

 • Karbonat

Karbonat, diş sancısına ve diş ağrısına yardımcı olabilecek antiinflamatuar özelliklere sahip bir besin ögesidir. Bu sebep ile, diş ağrıları ile birlikte oluşan iltihap, enfeksiyon ve aynı zamanda diş şişkinliğini büyük ölçüde  hafifletebilmektedir. Aynı zamanda, antibakteriyel de olmuş olduğu için diş ve diş eti enfeksiyonlarıyla mücadele edebilmekte ve ağız sağlığınızı korumanıza büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.

 • Yağ çekme

Yağ çekme yöntemi oldukça eski olan bir tedavi yöntemidir. Diş enfeksiyonları, diş eti kanamaları, diş eti iltihabı ve bir diğer ağız problemlerini tedavi etmek için eski dönemlerden beri oldukça fazla kullanılmaktadır. Hindistancevizi yağı, antiinflamatuar ve antimikrobiyal etkileri bulunmuş olan lorik asidini içermektedir. Bu sebep ile, diş ağrısı için yağ çekmede bir seçenek olarak karşımıza çıkabilmektedir.

 • Hidrojen peroksit

Hidrojen peroksit kimyasal etkileri olan fakat aynı zaman pek çok ağız gargaralarının içerisinde yer alan kuvvetli bir asittir, enfeksiyonu ve dişte oluşan rahatsızlığı büyük ölçüde hafifletebilmektedir. Genellikle, enfekte dişler için kullanılmaktadır, ancak unutulmamalıdır ki, bu da, tüm evde tedavi yöntemleri gibi diş ağrısı için geçici bir tedavidir. Aynı zamanda hidrojen peroksit derişik bir halde gargara olarak kesinlikle kullanılmamalıdır. Kuvvetli asit olmuş olduğundan dolayı kişilerde ciddi hasarlara ve sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir. 

 • Buz

20’lik diş ağrısını büyük bir oranda hafifletmek için buz paketi uygulamaları oldukça faydalı bir yöntem olabilmektedir. Buz torbasını bir havluya sardıktan sonra şiş olmuş olan bölge tarafındaki yanağın üzerine  bastırmadan koyabilirsiniz. Bu yöntem hem ağrıyı hafifletmekte hem de inflamasyonu büyük ölçüde azaltmaktadır. 

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Bitkisel

 • Sarımsak

Sarımsak pek çok sağlık alanında tedavi amaçlı kullanılan ayrıca oldukça lezzetli bir besin olarak karşımıza çıkan antibiyotik özelliklere sahip bir mucizedir. Bu mucize aynı zamanda diş ağrısını hafifletmek için de oldukça faydalı olabilen bir bitkidir. Bu güçlü ve etkili olan sarımsak antiviral, antiseptik ve antibiyotik özelliklere sahiptir. Bu sebep ile de, diş ağrısıyla rahatlıkla mücadele edebilmekte ve ağrıyı kolay bir şekilde hafifleterek rahatlamaya yardımcı olmaktadır.

 • Karanfil

Karanfil, diş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Diş ağrısına yol açmış olan enfeksiyon ile mücadele etmeye yardımcı olan antienflamatuar, antibakteriyel, antioksidan ve anestezik özelliklere sahip bir bitkidir. Ağzınıza atacağınız küçük karanfil parçası diş ağrısı ve diş sancısı için oldukça faydalı olabilmektedir. Aynı zamanda hoş kokusu ile günlük hayatta ağız kokusunu önlemek için de kullanılabilmektedir.

 • Buğday çimi

Buğday çimi diş çürüğü sebebi ile oluşmuş olan  diş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilecek antibakteriyel özelliklere sahip bir bitkidir. Gargara yöntemi olarak kullanılabilen bu tedavi şekli, diş etlerinin üzerindeki toksinleri çekmektedir. Bu şekilde burada oluşmuş olan enfeksiyon kolay bir şekilde kontrol altına alınabilmekte ve diş ağrısı hafiflemektedir. 

 • Vanilya ekstratı

Vanilya ekstratı içerisinde bulundurduğu bileşenler sayesinde diş ağrısı problemi yaşandığın da anında rahatlama sağlayabilecek evde kolay bir şekilde uygulanabilecek etkili bir yöntemdir. Ağrıya hemen müdahele edebilecek güçlü antiseptik ve analjezik özelliklere sahip olmasından dolayı kısa sürede acıya etki ederek diş ağrısını ortadan kaldırmaktadır.

 • Kekik yağı

Kekik yağı oldukça sağlıklı bir bitkidir ve pek çok sağlık alanında kullanılmaktadır. Aynı zamanda diş ağrında da oldukça etkilidir ve sadece diş ağrısını hafifletmekle kalmamakta, aynı zamanda bakterileri öldürmeye de yardımcı olabilmektedir. Diş üzerinde ve diş etlerinde gelişmiş olan şişliği de hafifletebilen kekik yağı, analjezik ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir.

 • Zencefil

Zencefil, diş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilen evde kolay bir şekilde uygulanan doğal bir yöntemdir. Ağızda oluşmuş olan şişliği ve iltihabı azaltabilmektedir. Aynı zaman da, güçlü bir ağrı kesicidir. Yemeklerinizin içinde ya da yoğurdun içerisinde karıştırarak kolay bir şekilde tüketebilirsiniz. Diş ağrınızın geçmesinde oldukça etkili bir yöntem olacaktır. 

 • Zeytinyağı

Sızma zeytinyağı, fenolik bileşikler içermektedir. Bu sebep ile de, antiinflamatuar özelliklere sahiptir. İltihaplanma nedeniyle oluşmuş olan diş ağrısını hafifletmekte ve iltihapla da büyük ölçüde mücadele etmektedir.

 • Tarçın

Tarçın, bal ile birlikte kullanılmış olduğunda, diş ağrısını hafifletmeye büyük ölçüde yardımcı olabilmektedir. Güçlü bir antiinflamatuar ve antimikrobiyaldir. Balın yatıştırıcı, antimikrobiyal ve antiseptik özellikleriyle birleşince diş ağrısı için ideal bir hal almaktadır. Bu sebeple diş ağrılarının tedavisinde bu yöntemi seçerek evde diş ağrısından kurtulabilirsiniz.

 • Nane

Nane çayının pek çok faydası ve ağız içini uyuşturma özelliği bulunmaktadır. Bu durumun sebebi ise içerinde bulundurduğu ferahlatıcı etkisi olan mentoldür. Diş ağrısı sırasında dişler ve diş etleri üzerinde bir soğutucu gibi çalışabilmektedir. Aynı zamanda, tahrişi ve iltihaplanmayı da büyük ölçüde azaltmaktadır.

 • Çörek otu yağı

Çörek otu yağı, özellikle diş, diş eti ve ağız problemleri için kullanılmış olan bir yağ olması ile  bilinmektedir. Yaraların büyük ölçüde iyileşmesini ve onarılmasını desteklemektedir. Aynı zamanda, antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu nedenle, diş ağrısını ve şişliğini azaltabilmektedir. 

Sonuç

Bu yazıda diş ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer faydalaı bilgiler yer almaktadır. Diş ağrısına çözüm arayanlar diş ağrısına ne iyi gelir kesin çözüm, diş ağrısına ne iyi gelir evde tedavi, iltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir, 20 lik diş ağrısına ne iyi gelir, kırık diş ağrısına ne iyi gelir, dolgulu diş ağrısına ne iyi gelir sorgusu yapmaktadır.

Diş ağrısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler merak konusudur.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.