Deve Dikeni Çayının Faydaları

27.10.2019
1.695
Deve Dikeni Çayının Faydaları

Bu yazı deve dikeni çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içermektedir. Deve dikeni çayı kullananlar deve dikeni faydaları saraçoğlu, deve dikeni yan etkileri, deve dikeni yağı faydaları ve kullanımı, deve dikeni tohumu nasıl toplanır, deve dikeni latincesi, deve dikeni tohumu kilo aldırır mı, deve dikeni sütü sorgulamaları yapmaktadır.

Deve dikeni çayı nasıl demlenir, zayıflatırmı, cilde faydaları nelerdir merak konusudur.

Deve Dikeni Nedir?

Deve dikeni bitkisi Akdeniz bölgesine özgüdür. Ayrıca ayçiçeği ve papatyaları içeren asteraceae ailesinin bir üyesidir. Artık dünyanın her yerinde bulunmaktadır. Deve dikeni genellikle kuru, güneşli alanlarda yetişir. Dikenli üstündeki şube sapları 5 ila 10 feet yüksekliklere ulaşabilmektedir. Yaprakları geniştir ve beyaz damarlara sahiptir. Deve dikeni ezildiği zaman beyaz süte benzer bir sıvı çıkmaktadır bu nedenle süt deve dikeni olarakta anılmaktadır. Çiçekleri mor ve kırmızı renktedir. Küçük, sert derili meyvesi kahverengi benekli ve parlaktır. Deve dikeni (dünyanın bazı bölgelerinde bir ot olarak kabul edilir) hızla yayılır ve bir yıldan daha az bir sürede olgunlaşmaktadır. 

Deve Dikeni Çayı Nedir?

Deve dikeni çayının tadı ne kadar azsa besin değeri de o kadar yüksektir. Deve dikeni çayı demir, magnezyum, fosfor, kalsiyum, potasyum ve manganez gibi çeşitli minerallere sahip olmakla birlikte E vitamini açısından da doğal bir kaynaktır. Ayrıca bu bitki eşsiz sayıda bileşenler içermektedir. Bunlar beta karoten, quercetin ve hatta %90 oranında esansiyel yağ asitleri de dâhil olmak üzere bilinen birkaçı olarak sıralanmaktadır. Deve dikeninin faydalarının en başında antioksidan içeriğine sahip olması gelmektedir. Deve dikeni bitkisinin sağlığa olan bu faydalarından yararlanmanın en iyi yollarından biri çayını demlemektir.

Deve Dikeni Çayının Faydaları Nelerdir?

Deve dikeni çayının faydaları maddeler halinde şunları içermektedir:

Karaciğer sağlığını destekler

Bir flavonoid kompleksi olan silymarin nedeniyle, deve dikeni çayı karaciğer dejenerasyonu, hepatit, sarılık, siroz ve safra kesesine karşı etkilidir. Sahip olduğu rejeneratif özelliği ksilen ve toluen gibi toksinler tarafından zarar görmüş olan karaciğeri desteklemeye yardımcı olmaktadır. Böylece, karaciğer işlevlerini artırma için bu zararlı maddeleri temizleyerek bir detoks çayı olarak hizmet vermektedir. Deve dikeni çayı çeşitli şekillerde karaciğer için faydalı olması nedeniyle genellikle bir “karaciğer tonik” olarak adlandırılır.

Sindirim sistemini destekler

Deve dikeni çayı hafif bir laksatif (müshil) gibi görev görerek vücut sisteminden atıkların dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır; dolayısıyla da bağırsaktaki yağlanma sorununa engel olmakta ve kabızlık tedavisini desteklemektedir. Bu durum bağırsak tıkanıklığını boşaltmakta ve safra salgısını uyarmaktadır. Sonuç olarak deve dikeni çayı sindirim sistemini desteklemektedir.

Deve dikeni çayı Kolesterol seviyelerine etki eder

ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi’ne göre, kalp hastalığının nedenlerinden biri olan enflamasyonu, deve dikeni bitkisi sahip olduğu güçlü anti-inflamatuar özelliği ile durdurabilmektedir. Deve dikeni çayının faydalarından biri olan kolesterol seviyelerini düşürme yeteneği aynı zamanda inflamasyonu azaltmakta ve kanı temizlemektedir. Vücuda yaptığı bu detoksifikasyon sayesinde arterlerin içindeki oksidatif stres hasarını da önlemektedir ve böylece yüksek kolesterol düzeylerinin kontrolüne yardımcı olmaktadır.

Kalp sağlığını destekler

Deve dikeni ekstresi kalp sağlığını korumak için gerekli olan yararlı yağ asitleri ve omega-3 maddelerini yüksek konsantrasyonda içermektedir. Omega-3 yağ asitleri vücudunuzdaki kolesterol düzeylerini dengelemektedir; dolayısıyla inme ya da kalp krizi yaşama riskinizi azaltmakta ve aterosklerozu önlemeye etki edebilmektedir.

Diyabet kontrolüne yardımcı olur

Deve dikeni diyabetten muzdarip olanlar için son derecede faydalıdır; vücuttaki kötü kolesterol düzeyini düşürme yeteneğine sahiptir. Yapılan ek araştırmalarda, deve dikenindeki bir antioksidan türü olan silibinin varlığı nedeniyle insüline karşı vücudun direncini azaltmayı sağlayabileceği ortaya çıkmıştır. Bu durum vücutta glikoz oluşumunu azaltmaya yardımcı olabilmekte ve diyabetin herhangi bir olumsuz etkisinin vücutta gözlemlenmesini engellemektedir.

Kanserle savaşır

Deve dikeni yüksek oranda antioksidan içerdiği için bazı kanser türlerinin büyümesini ve bölünmesini azaltmak için ümit vaat eden bir yeteneğe sahiptir. Deve dikeni çayının mükemmel bir seçim olduğunu iddia eden oldukça fazladır. Daha yakın zamanda yapılan çalışmalar, deve dikeni bitkisindeki sylimarin olarak bilinen antioksidan maddesini belirli kanser hücrelerinin vücutta kalma süresini kısması nedeniyle bir anti-kanser olarak tanımlanmıştır. Bu konudaki yeteneğinin bir başka açıklaması ise deve dikeni çayının karaciğeri temizlemesi olabilir. Sağlıklı işleyen bir karaciğer zararlı kimyasalları, toksinleri ve anormal hücreleri vücuttan atmakta oldukça başarılı olmaktadır.

Deve dikeni çayı sivilceye iyi gelir mi?

Deve dikeni çayı antioksidanlar kadar flavonoidler açısından da oldukça zengindir; böylece cilt üzerinde sivilce tezahürünü önlemeye yardımcı olabilmektedir. Deve dikeni düzgün karaciğer fonksiyonunu destekleyerek akne gibi cilt problemlerinden kurtulmayı sağlamaktadır. Çalışmayan bir karaciğer hormonsal dengesizliklere neden olarak akne oluşumuna etki etmektedir. Bu nedenle, günde bir ya da iki bardak düzenli olarak deve dikeni çayı tüketmek akneli görünümü hafifletmektedir. 

Deve dikeni çayı zayıflatırmı?

Çok az insan yağı azaltmada karaciğerin fonksiyonunu bilir. Karaciğer fonksiyonun tam olarak geliştirilmemesi hemen hemen tüm kilo kaybı planlarını ihmal edilmektedir. Karaciğer vücuttaki kan temizlediği ve metabolize hızlandırdığı için yağ yakmada önemlidir. Karaciğerin bu fonksiyonlarını deve dikenindeki sylimarin maddesi yükseltmektedir; bu nedenle hızlanan metabolizma yağı yakmaktadır. Bunun sonucu da kilo vermenin daha kolay bir hale geldiği anlamına gelmektedir.

PMS durumuna yardımcı olmaktadır

Karaciğer molaları östrojen gibi hormonları yıkar ve bazen hormonsal dengesizliklere neden olur. Karaciğerdeki düzgün çalışmadığında kan dolaşımı düzgün işlemez ve toksinlerde birikme olur. Sağlıklı karaciğer ise daha iyi bir hormon dengesine katkıda bulunmakta; böylece PMS belirtilerini hafifletmektedir. Bu dönemlerde deve dikeni çayını tüketmek bu rahatsızlıkları hafifletmekte ve rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Deve Dikeni Çayının Cilde Faydaları

Cilt sağlığını destekler, Cilt fiziksel olarak oldukça önemli ve en büyük organdır. Kan içindeki belirli toksinlerin varlığı nedeniyle sedef gibi cilt rahatsızlıkları ortaya çıkmaktadır. Anormal karaciğer fonksiyonları sedef riskini yükseltmekte bir potansiyele sahiptir. Deve dikeni çayı tüketimi sayesinde artan karaciğer fonksiyonları daha temiz ve sağlıklı bir cilt için size yardımcı olmaktadır. 

Deve Dikeni Çayı Tarifi

Deve dikeni çayı nasıl demlenir tarifi:

 • 3 çorba kaşığı deve dikeni tohumunu, tozunu ya da tamamını bir demliğin için koyun ve üzerine 3 su bardağı kaynar suyu ekleyin.
 • 20 dakika boyunca demlemeye bırakın.
 • Hazırladığınız karışımı süzgeçten geçirin.
 • Gerekirse tatlandırmak için bal veya şeker ilave edebilirsiniz.
 • Ayrıca, 3-6 dakika boyunca bir fincan kaynar suda çay poşetinin batırılması ile de bu çayı demlemek mümkün olabilmektedir.

Zencefilli, Karahindibalı Deve Dikenli Detoks Çayı Tarifi

Malzemeler:

 • 3 adet taze zencefil; soyulmuş ve dilimlenmiş
 • 3 çorba kaşığı (veya 3 çay poşeti) kurutulmuş karahindiba kökü
 • 3 çorba kaşığı kurutulmuş (ya da 3 çay poşeti) deve dikeni
 • 2 çubuk tarçın
 • 2 çorba kaşığı taze limon suyu
 • 1 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı
 • 30 damla enginar özü
 • 5 bardak su

Hazırlanışı:

 • Suyu kaynatın ve zencefilleri de ekleyip 1 dakika daha kaynamasını bekleyip ateşi kapatın.
 • Bu suyu karahindiba, deve dikeni ve tarçının üzerine dökün sonrasında 15 dakika boyunca demlemeye bırakın.
 • Daha sonra çayı süzün; limon, Hindistan cevizi yağını ve enginar özünü ekleyin.
 • Karışımı isterseniz sıcak isterseniz serinletici olarak buz ekleyip soğuk servis edebilirsiniz.
 • Eğer tatlandırmak istiyorsanız bal ya da tatlandırıcı ekleyin, şeker kullanmayın.

Deve Dikeni Çayının Zararları

Deve dikeni çayı çoğu insan için genellikle güvenlidir. Her zaman öncelikle çayın tüketiminin vücudunuz üzerindeki güvenliğini kontrol etmek için bir doktora danışın. Deve dikeni çayı tüketimi bazı insanlarda mide tahrişi, bulantı veya ishali içeren alerjik reaksiyonlara yol açmaktadır. Eğer deve dikeni bitkisini dokunarak alırsanız özellikle hassas olan insanlarda döküntü problemi ile karşılaşılabilinmektedir. Muhtemelen çay içmekte bu insanlarda döküntüye neden olacağı için çayı içmekten kaçınmakta fayda vardır.

Yakupotu, kasımpatı, kadife çiçeği, papatya, civanperçemi gibi aynı aileye özgü bitkilere alerjisi olan kişiler deve dikeni alerjisine karşı dikkatli olmalıdır.

 • İlaçlarla beraber tüketimiBitkisel ilaçlar her zaman doktor tavsiyesi altına alınmalıdır.
 • Hamilelik ve emzirme döneminde tüketimiHamile veya emziren bir anneyseniz deve dikeni çayı tüketmekten kaçınmanız gerekmektedir.
 • Hormonsal durumlarda tüketimiDeve dikeni bitkisinin östrojen görevi görmesi meme veya prostat gibi hormonlarla ilgili kanserleri olanlar için zararlı olabilmektedir; bu nedenle bu kişilerin deve dikeni çayı tüketmesi tavsiye edilmemektedir.

Tavsiyeler

 • Deve dikeni çayı ne kadar içilmeli: Klinik araştırmalara dayanarak, deve dikeni bitkisinin tüketimi gün içinde 420mg olarak bölünmüş dozlar halinde (% 80 silymarin için% 70 standardize edilmiş) en fazla 41 ay boyunca tüketildiğinde güvenli olarak kabul edilmektedir.

Sonuç

Bu yazı deve dikeni çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içermektedir. Deve dikeni çayı kullananlar deve dikeni faydaları saraçoğlu, deve dikeni yan etkileri, deve dikeni yağı faydaları ve kullanımı, deve dikeni tohumu nasıl toplanır, deve dikeni latincesi, deve dikeni tohumu kilo aldırır mı, deve dikeni sütü sorgulamaları yapmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem