Demlikteki Çayın Faydaları

21.07.2019
1.314
Demlikteki Çayın Faydaları

Demlikte kalan çayın faydaları ve zararları hakkında hazırladığımız yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekildedir. Öncelikle demlikte kalan nedir, demlikte kalan çayın faydaları nelerdir detaylı olarak işleyeceğiz. Ayrıca demlikte kalan çayın zararları ve yan etkileri konusu da makalemizde yer almaktadır.

Demlikte Kalan Çay

Demlikte kalan çayın faydaları hakkında bilginiz var mı? O da neyin nesi diyorsanız, kesinlikle bu yazı tam da size göre olacaktır. Demlikteki çayın faydaları hakkında bilgi almak istiyorsanız, yazının devamını incelemelisiniz. Demlikte kalan posa ile hayatınıza değişiklik getirebilirsiniz. Hem de pratik bilgiler edinmiş olursunuz.

Demlikte Kalan Çay Ne İşe Yarar?

Çayın demlikte kalan kısmını da kullanıyor muyuz? Öyle tahmin ediyoruz ki bu konu hakkında çoğunuzun bilgisi yok. Demlikte kalan ayla neler yapılabilir sizler için araştırdık ve paylaştık.

 • Demlikte kalan çayı sakın atmayın

Göz dinlendirici, pansuman aleti, koku giderici gibi özellikleri bulunduğunu bilmiyordunuz, öyle değil mi? Eğer bunun çok şaşırtıcı olduğunu düşünüyorsanız, bir de yazının devamında yer alanları incelemelisiniz.

Demlikte Kalan Çayın Faydaları

Demlikte kalan çayın faydaları nelerdir aşağıda maddeler halinde sıralamaya çalıştık. İşte beklemiş çayın faydaları.

 • Göz altı şişlikleri

Demlikte kalan çayın yararları olarak en başta söylemeliyiz ki göz sağlığına son derece iyi gelmektedir. Eğer gözleriniz kuruyorsa ya da kaşınıyorsa, çareyi çayın posasında bulabilirsiniz. Ayrıca göz iltihabı sorununa da iyi geldiği bilinmektedir. Bu nedenle kesinlikle kullandığınız ve işinizin bittiği sallama çayın poşetini gözlerinizin üzerine yerleştirmelisiniz. Toplamda 10 dakika kadar gözlerinizin üzerinde bekletmeniz, gözünüzün dinlenmesini sağlayacaktır. Ayrıca sallama çay poşetini buz gibi bir suda bekleterek o poşetleri gözlerinizin üzerine koyabilirsiniz. Böylece göz altı şişlikleri ve göz kapağı şişlikleri de geçecektir.

 • Saçlara parlaklık kazandırır

Soğuk çay içmeyi seviyor musunuz? Eğer buradan anladığınız hazır soğuk çaylar ise tamamen yanlış düşünüyorsunuz. İçmediğiniz ve kalan çayı soğutmalısınız. Soğuttuğunuz 2 bardak çayı banyo yapmadan önce saçlarınızdan aşağı dökebilirsiniz. Bu, beyazlama sorununun önüne geçecektir. Ayrıca saçların daha parlak görünmesine katkı sağlayacaktır.

 • Uçuk

Genellikle dudak ve dudak bölgesinde çıkan uçuklar canımızı sıkar, öyle değil mi? O zaman demlikteki çay neye iyi gelir sorusunun cevabını burada arayabilirsiniz. Kullandığınız çayın posasını bir poşete sarabilir ya da sallama çayın poşetini doğrudan uçuk üzerine koyabilirsiniz. Günde en fazla 4 defa olmak üzere, her seferinde 3 dakikayı geçmeyecek şekilde uçuğun üzerine bastırırsanız, çok kısa sürede uçuğun geçtiğini görebilirsiniz.

 • Ayak kokusuna çay

Demlikte kalan çayın mucizevi özelliklerinden biri olarak ayak kokusunu giderdiğini söyleyebiliriz. Sorun ayakkabınızda ise ve ayakkabınız dayanılmayacak şekilde kokuyor ise, geceleri yatmadan önce ayakkabınızın içerisine 2 adet demini almış poşet çay bırakmalısınız. Eğer sorunun ayaklarınızda olduğu kanaatindeyseniz, işte o zaman akşamları bir leğene ılık çay koyabilirsiniz. Ayaklarınızı hazırlamış olduğunuz leğende akşamları 2-3 dakika bekletmeniz, ayak kokusunu kökten geçirecektir.

 • Boğaz ağrısını geçirir

Çayın boğaz ağrısını geçirdiğini biliyor musunuz? Eğer boğazınız ağrıyorsa o zaman çayın posasını süzmelisiniz. Daha sonrasında kalan dem ile boğaz ağrısını geçirmek için gargara yapmalısınız. Böylece kısa sürede kurtulmuş olacaksınız.

 • Kesikler için etkilidir

Elinizde, kolunuzda ya da vücudunuzun farklı bir bölgesinde kesik veya yara mı var? O zaman çay ile pansuman yapabilirsiniz. Hemen bir pamuğun üzerine çay dökün ve pansuman yapın. Kesik durumlarında bunun etkisini göreceksiniz. Kesiklerin üzerine doğrudan kullandığınız ve işinizin bitmiş olduğu dem poşetini bastırabilirsiniz. Böylece kanamalar durmuş olacaktır.

 • Buzdolabı kokusunu giderir

Buzdolabınızın kötü koktuğunu mu düşünüyorsunuz? O zaman demlikte kalan çayın suyunu dökün ve posasını ayırın. O posaları kurutun ve daha sonra poşetlere doldurun. Dolduracağınız poşetleri buzdolabı raflarına koyun. Çok kısa sürede buzdolabı kokusundan kurtulacaksınız.

Demlikte Kalan Çayın Zararları

Demlikte kalan çayı içmenin zararları da bulunmaktadır.

 • Uzun süre bekletilen çayda bakteri ve mantar oluşumu artar.
 • Mide ekşimesine neden olur.
 • Kabızlığa neden olabilir.
 • Bayat çay içmenin diğer bir zararı işe demir emilimini azaltmasıdır.

Tavsiyeler

 • Demlikte kalan çayı sakın atmayın ve dökmeyin.
 • Demlikte kalan çay ile yapabilecek faydalı bir çok şey vardır.
 • Yukarıda saydığımız bilgiler doğrultusunda çeşitli cilt ve sağlık sorunlarına doğal olarak çare olabilmektedir.

Sonuç

Demlikte kalan çayla neler yapılabilir yazımızda sizlere yapabileceğiniz faydalı şeyleri paylaşmaya çalıştık.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem