Çörekotu Yağının Faydaları

A+
A-
Çörekotu Yağının Faydaları

Çörek otu, her derde deva mucizevi bir bitkidir. Yüzyıllardır birçok toplumda birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Günümüzde de çörek otu ve çörek otu yağının faydalarından oldukça fazla söz edilmektedir.

Çörek otu, vitamin ve mineraller açısından oldukça zengindir. A, H, C, B1, B2 ve B6 vitaminleri yanı sıra selenyum, çinko, magnezyum, kalsiyum, potasyum mineralleri içermektedir. Bu zengin vitamin ve mineral bileşimleri sayesinde birçok hastalığın tedavisinde olumlu sonuçlara neden olmaktadır.

Bu makalemizde çörek otu yağı faydaları nelerdir ve çörek otu yağı nasıl kullanılır sizlerle paylaşacağız. Öncelikle çörek otu yağının faydalarından bahsedelim.

Çörekotu Yağının Sağlığa Faydaları

Çörekutu yağı neye iyi gelir

 • Kalp ve damar hastalıklarına faydalıdır

Kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde ve önlenmesinde çörek otu yağının faydaları oldukça fazladır. İçeriğinde ki timokinon sayesinde damar tıkanıklığını önlemekte, kolestrolü düşürmekte ve kalp krizi riskine karşı korumaktadır. Özellikle damar tıkanıklığı şikayeti olanların her gün birkaç damla çörek otu yağı tüketmesi önerilmektedir. Kan basıncını düzenler ve yüksek tansiyona iyi gelir. Kan şekerini dengeler.

 • Sindirim sistemine faydaları

Sindirim sistemi üzerinde çörek otu yağının faydaları ise oldukça fazladır. Gaz giderici ve sindirim sistemini rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır. Bağırsak parazitlerini geçirir, kabızlığı önler, mide ve bağırsak kramplarına iyi gelir. Mide bulantısı ve mide ağrılarını iyileştirici etkisi bulunmaktadır. Safra kesesi ve böbrek taşlarının düşürülmesini kolaylaştırır.

 • Astım ve sinüzite iyi gelir

Astım hastaları için çörek otu yağının faydaları mucize niteliğindedir. Nezle, grip, alerji, bronşit ve öksürüğe çok iyi gelen çörek otu solunum sistemimiz içinde doğal ilaç sayılmaktadır. Burun tıkanıklığını giderir, ateş düşürür, sinüzite iyi gelir.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir

Çörek otu yağı faydaları nelerdir sorusunun yanıtı birden fazladır. En önemli faydalarından biri de bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve hastalıklara karşı koruyucu etkiye sahip olmasıdır. Kansere karşı etkisi uzmanlar tarafından açıklanmıştır.

 • Çörekotu yağı cilt

Çörek otu yağı faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından belirtildiği gibi A’ dan Z’ ye tüm hastalıkları giderdiği gibi cilt içinde çok faydalıdır. Yaraları iyileştirir, basur ve hemeroiti geçirir, saçları besler ve sağlıklı uzamasını sağlar. Saç dökülmesine iyi gelir. Saçların beyazlamasını geciktirir. Diş ve baş ağrılarına birebirdir.

Çörek otu yağı faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından oldukça sık dile getirilmektedir. Tıbbi bitkiler uzmanı Saraçoğlu, hemen hemen her hastalığa iyi geldiğini belirttiği çörek otu yağının her ev de olması gerektiğini söylüyor.

 • Kas ve kemik sistemine faydaları

Çörek otu yağının faydaları kas ve kemik sisteminde de çok etkilidir. Romatizmaya, artrite iyi gelir. Eklem ve kas ağrılarını geçirir. Kas ağrınız varsa çörekotu yağı ile masaj yaptığınızda ağrınızın hafiflediğini ve geçtiğini göreceksiniz.

 • Depresyona iyi gelir

Sinir sistemi üzerinde de çörek otu yağının faydaları oldukça fazladır. Sinir, stres, depresyona çok iyi gelir. Uykusuzluğu giderir.

 • Cinsel gücü artırır

Cinsel gücü arttıran çörek otu yağı, üreme sisteminde de olumlu etkilere sahiptir. Gebelerde süt miktarını arttırır.

 • Çörekotu yağı sedef hastalığı

Çörek otu yağı cilde faydaları ise saymakla bitmez. Sedef hastalığının tedavisinde oldukça iyi sonuçlar verir.

 • Mantara faydaları

Tırnak ve deri mantarlarının giderilmesinde etkilidir. Egzamayı iyileştirir.

 • Çörekotu yağı sivilce

Ergenlik sivilcelerini tedavi edici etkisi vardır. Cildin yağ ve nem oranını dengeler, cilt çatlaklarına, topuk çatlaklarına iyi gelir. Cildi korur ve yaşlanmayı geciktirir.

 • Çörekotu yağı selülit giderir

Selülit giderici etkisi ve cildi sıkılaştırması için de çörek otu yağı zayıflama yanı sıra düzgün bir fiziğe de neden olmaktadır. Bunun için bacaklara, karna, kalça ve kilo fazlalığı olan, selülitli bölgelere haricen kullanılmaktadır. Masaj yaparak uygulanması selülit yanı sıra spor sonrası kas ağrılarınıza da iyi gelecektir.

Çörek otu yağı faydaları nelerdir? Tüm bu saydığımız hastalıklara karşı hem koruyucu hem de tedavi edici özelliğe sahip olan çörek otu yağı cilt güzelliği için de çok fazla tercih edilmektedir.

Çörek Otu Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Çörek otu yağının cilde faydaları ve kullanımı konusunda yapılması gerekenler uzmanlar tarafından sıkça dile getirilmektedir. Çörek otu yağının cilde faydaları kadınlar kulübünde de kullanıcılar tarafından tavsiye edilmektedir. Çörek otunun cilde faydaları için nasıl kullanılacağı ve uygulanacağı önemlidir.

En etkili yöntem:

 • 1 ölçü çörekotu yağı ile bir ölçü hakiki zeytinyağı karışımıdır.
 • Bu karışımı cildinize, ciltte ki lekelere, akne ve sivilcelere, mantar ve egzamalara, yaralara, sürebilirsiniz.

Çörek Otu Yağı Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır

En çok sorulan sorulardan biri zayıflamak için çörek otu yağı nasıl kullanılırdır. Bu konuda uzmanların görüşlerini aldık ve çörek otu yağı ile kilo verenlerin yorumlarını değerlendirdik, makalemizde sizlerle paylaşıyoruz.

Çörek otu yağı kadar çörek otunun da zayıflamada etkisi vardır. Ancak çörek otu yağı ile zayıflama çok daha hızlı olmaktadır.

 • Çörek otu yağı ile zayıflama için yemeklerden önce günde 3 kez bir çay kaşığı içmek yeterlidir. Yemeklerden yarım saat önce içerseniz iştahınızı kapatacaktır ve daha az yemek tüketmenize neden olacaktır.
 • Çörek otu yağı ile zayıflama için su ile birlikte tüketilmesi de etkilidir. Aç karnına sabah akşam bir su bardağının içine bir tatlı kaşığı çörek otu yağı katarak içerseniz, hem tokluk hissedersiniz hem de daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur. Suyun zayıflamaya etkisi zaten tartışılmaz. Buna çörek otu yağının etkisi de eklenince zayıflamamak imkansızdır. Tabi ki uygun bir diyet ve hareket etmek unutulmamalıdır.

Çörek otu yağı zayıflama etkisi kadar karaciğeri temizlemesi, sindirimi hızlandırması, metabolizmayı çalıştırması ile de sağlıklı bir şekilde kilo vermek açısından önemlidir.  Kabızlık çekenlere özellikle müshil etkisi ile rahatlatıcıdır.

Çörekotu Yağının Zararları

Çörek otu yağının fayda ve zararları konusunda faydalarının çok daha fazla olduğunu kabul etmek gerekir. Ancak zararları da göz ardı edilmemeli ve kullanım şeklinin dışına çıkılmamalıdır.

O halde Çörek otu yağının zararları nelerdir?

 • Öncelikle çörek otu yağının kan şekerini düşürdüğünü biliyoruz. Bu yüzden sağlıklı kişilerde kullanımında kan şekeri miktarı daha da düşebileceği için dikkatli kullanılmalıdır. Uzun süreli kullanımlarda karaciğer ve böbrekleri yorabilir. Çörek otu yağı kullanımı kan şekerini düşürmesi sebebiyle kan değerleri düşük olanlar gerekli tedbirleri almalıdır.
 • Çörek otu yağının uzun süre tavsiye edilen miktardan fazla kullanılması böbrek ve karaciğerde yorgunluk başta olmak üzere vücudunuza zarar verebilir. Sindirim sistemini çalıştırdığı için aç karnına ve fazla miktarda tüketilmesi bazı mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Bu yüzden az miktarda kullanıma başlanmalı ve yavaş yavaş arttırılmalıdır.
 • Çörek otu yağının cilde zararları ise alerji yapması, kızarıklık ve kaşıntılara neden olabilmesidir. Bu yüzden haricen kullanılacaksa küçük bir bölgeye sürülerek cildin vereceği tepki gözlenmelidir. Eğer olumsuz bir etki ile karşılaşmazsanız cildinize ve saçınıza güvenle uygulayabilirsiniz.
 • Hamilelikte çörek otu yağının zararları nelerdir? Çörek otu yağı vücutta bir takım hormonların salgılanmasında farklılıklara neden olmaktadır. Bu yüzden hamilelikte bebeği ve anneyi olumsuz etkileyebilmekte ve düşüklere neden olabilmektedir. Aynı şekilde doğum kontrol hapı kullananlarda da hapın etkisini azaltmakta ve istenmeyen bir hamileliğe neden olabilmektedir.

Tavsiyeler

 • Çörek otu yağı Kullanımı

Çörek otu yağının faydaları ve zararları tamamen kullanılan ölçüyle, kullanım şekliyle ve yağın hazırlanış şekli ile alakalıdır. Öncelikle kuru sıkım olarak hazırlanması ve hakiki zeytinyağı ile hazırlanması ve özünde ki uçucu gazların hazırlama aşamasında kaçmaması önemlidir.

 • Çörekotu yağı aç mı tok mu

Eğer aç karnına içtiğinizde mide şikayetleri yaşarsanız tok karnına içmeyi deneyin. Ya da tam tersini uygulayın.  Kullanımına az miktarda başlayın ve yavaş yavaş arttırın. Uzun süre kullanmayın. Kullandığınız dönemde düzenli kullanın.

 • Çörekotu yağı zayıflatırmı

Çörek otu zayıflatır mı? Çörek otu yağı zayıflatır. Sindirim sisteminin doğru ve düzenli çalışmasını sağlayarak, bağırsakları kaygan hale getirir. Karaciğeri temizler, sindirimi hızlandırır. Besinlerin bağırsaklardan hızlı geçmesini sağlayarak daha az kalori almaya yarar.

 • Çörekotu yağı cilde faydaları nelerdir

Çörek otunun cilde faydaları başında cilt hücrelerini yenilemesi ve ölü deriyi atması gelmektedir. Böylelikle cilt üzerinde ki gözenekler açılarak cildin alt katmanlarına daha fazla oksijen geçmekte ve cilt çok daha sağlıklı olmaktadır. Akne, siyah nokta, sivilce oluşumunu engellemekte, oluşan sivilce leke ve izlerini yok etmektedir. Doğum lekelerinin giderilmesinde de oldukça etkilidir.

Çörek otu yağının fayda ve zararlarını bilerek tüketirseniz kötü sürprizlerle karşılaşmazsınız. Doktorunuza da danışırsanız gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz

Meral Sevindi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Ayfer Coşkun dedi ki:

  Çörek otu yağı hiç şüphesiz faydalı. Bir sorum olacak çörek otu yağı ciltteki mantarı ne kadar sürede yok eder. Bilgilendirirseniz sevinirim.