Çörek Otunun Faydaları

A+
A-
Çörek Otunun Faydaları

Çörek otunun varlığı çok uzun yıllar öncesine dayanan faydaları oldukça fazla olan bir bitkidir. Ağrı hafifletici özelliğinden, kansere karşı koruyucu etkisine, bağışıklık sistemini güçlendirmesinden, saçlara olan mucizevi etkisine kadar bir çok şifası olan bir bitkidir. Saç dökülmesi kadın erkek herkesin sorunu hale gelmiş durumda ve çörek otu yağı saç dökülmesine en etkili çözümlerden biri haline gelmiştir. Ölümden başka her derde deva olan bir bitki olduğu söylenen çörek otu ve çörek otu yağı bugüne kadar bir çok araştırmaya konu olmayı başarmıştır.

Çörek Otu Nedir?

Çörek otunun varlığı yüzyıllar öncesine dayanır, insan için temel besin kaynaklarını içerir ve bunun yanında birçok tedavi çeşidinde de kullanılan mucizevi bir bitkidir. Çörek otunun Latince adı Nigella Sativa‘dır ve %38’i karbonhidrat, %35’i çeşitli yağlar, %21 albüminden, %6’sı ise birbirinden tamamen faklı yüze yakın madde içerir.

Çörek Otu Nasıl Kullanılır?

Çörek otu tohum olarak kullanılabileceği gibi yağ formunda da kullanılabilir. İhtiyacınıza yönelik şekilde, miktarına dikkat ederek özgürce kullanabilirsiniz. Tohum şeklinde kullanırken yapacağınız hamur işi yemekleriniz de kullanabilirsiniz. Çörek otunu direk ağız yoluyla çiğneyerek de tüketebilirsiniz. Çörek otunun acımsı bir tadı vardır.

Günde bir çay kaşığı olarak tüketebileceğiniz çörek otu tohumlarını yoğurdunuza ekleyerek de tüketimini kolaylaştırabilirsiniz. Yağ formunda kullanmanız gerektiğinde, çörek otu yağını uygun bir şekilde tüketerek ya da cildiniz için çeşitli kürler hazırlayarak kullanabilirsiniz.

Çörek Otunun Faydaları Nelerdir?

Her derde deva olan bu şifalı çörek otunun faydalarından bahsetmek gerekirse;

 • Çörek otu faydaları olarak, astım, şeker ve yüksek tansiyon boğaz ağrısı tedavilerinde hastalara yardımcı bir şifa kaynağıdır.
 • Baş ağrısı ve eklem ağrılarını gidermekte de faydalı olduğu gibi, kalbi koruyarak vücudumuzun hastalıklara karşı direnç kazanmasını da sağlar.
 • Kimsenin başına gelmemesini arzu ettiğimiz kanser hastalığının tedavisinde de çok büyük bir etki ve faydaya sahip olan Çörek otu, içinde barındırdığı Thymoquinone maddesi ile tümör hücrelerinin çoğalmasını engellediği ve vücudumuzdaki diğer dokular ile organlara yayılmasını önlediğine dair bir makale ile Bilim Dünyasının popüler dergilerinden biri olan Moleclar Cancer Therapeutics’de yer almayı başarmıştır.
 • Çörek otu aynı zamanda hamile kalmak isteyenlerin çözüm için başvurduğu yöntemlerden biridir.
 • Bunların yanı sıra cildimiz içinde çok büyük güzellik kaynağı diyebiliriz. Çörek otunu hem tohum olarak hemde çörek otu yağı olarak kullanılabilen bir bitki çeşididir.

Çörek otu tedavi edici özelliğinden çok tedaviye yardımcı kimliğiyle bilinir. Yani çörek otu bazı tedavilerde kullanılan ilaçların etkisi artırıcı bir faydası olduğu gibi ilaçların etkisini de azaltabilir.

Çörek otunun yağının faydaları hakkında bilgi için>>

Çörek Otunun Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Çörek otu faydalı bir bitki olarak bilinir fakat kullanım koşullarına ve çörek otunu kullanan kişinin sağlığına göre etkileri olumlu veya olumsuz olarak değişkenlik gösterebilir. Çörek otunu kullanırken dikkat etmeniz gereken hususlar vardır.

 • Çörek otunu ve çörek otu yağının bilinçsizce kullanılmaması gerekmektedir. 
 • Çörek otu, organ nakli ve hamilelik sürecinde sakıncalı olduğundan dolayı kullanılmaması tavsiye edilir.
 • Çörek otu vücuttaki kan şeker miktarını azaltabilen bir bitki çeşidi olduğundan fazla kullanılması durumunda böbrek ve karaciğerde hasarlara neden olabilir.
 • Çörek otu vücutta alerjik reaksiyonlar da gösterebilmektedir.
 • Çörek otuna dokunulduğunda bile deride kabarmayı ve kızarıklığı tetikleyebilir.
 • Yan etkileri kişiden kişiye değişiklik gösteren çörek otu, kimi insan vücudunda şişmelere neden olabileceği gibi bulantı, ishal, baş dönmesi gibi gözükebilir.
 • Yan etkiler yetişkinlerde görülebileceği gibi çocuklarda da görülebilir ve çörek otu kullanımında dikkatli ve uzun vadeli olmamasına özen gösterilmelidir.

Tavsiyeler

 • Çörek otu ile zayıflama

İştah kesici özelliği ile çörek otu zayıflamada etkilidir. Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olur. Vücutta oluşan ödemi atmanızı sağlar.

 • Çörek otu nasıl tüketilir

Yağ formunda günde bir çay kaşığı kadar bir kap yoğurda ekleyerek tüketilebilir.

 • Çörek otunun cilde faydaları

Cildi dış etkenlere karşı koruyarak ciltte akne oluşumunun engellenmesinde de büyük yol oynayan bir bitkidir. Aynı zamanda cilt hastalıklarının tedavisinde de kullanılır.

 • Çörek otu ne kadar kullanılmalı

Yağ formunda günde 1 çay kaşığını geçmeyecek şekilde kullanılması tavsiye edilmektedir.

Sevde Geçmez
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

keçeli kalem lekesi