Civanperçemi Çayının Faydaları

27.10.2019
1.509
Civanperçemi Çayının Faydaları

Bu yazı civanperçemi çayının faydaları ve zararları konusunda yararlı bilgiler içermektedir. Civanperçemi çayı kullananlar civanperçemi çayı nasıl yapılır, civan perçemi çayı faydaları ve zararları, civan perçemi çayı adet söktürücü yorumlar, civan perçemi çayı hamilelik, civan perçemi çayı adet söktürücü sorgulamaları yapmaktadır.

Civanperçemi Nedir?

Civanperçemi tüylü yaprakları ve beyaz çiçekleri olan bir bitkidir. Civanperçemi, Latince adı achillea millefolium olan bitki haziran ve eylül ayları arasında dağlarda büyür ve mor ya da pembe renk çiçekler açarak kendini belli eder. Bu bitki Kuzey Yarımküre’de oldukça yaygındır.

Civanperçemi bitkisini otlaklarda, yol kenarlarında büyürken bulabilirsiniz. Bitkinin yapraklarını toplayıp kurutarak hem çay hem de tentür yapabilirsiniz.

Civanperçemi faydaları detaylı anlatım>>

Civanperçemi Çayı Nedir?

Civanperçemi çayı medikal tedavi anlamında insan sağlığı sistemi üzerinde göze çarpan etkilere sahiptir. Çayın sahip olduğu ana maddeler bitter, chamazulene, proazulene, saponinler, tanen ve yağ asitleridir.

Civanperçemi içerdiği yüksek saponis düzeyleri nedeniyle, civanperçemi çayı koroner arter duvarlarını genişleterek zayıf kan dolaşımı normale çevirmektedir. Aynı zamanda çok güçlü bir terletici olarak bilinmektedir. Diğer yandan doğum sancılarını ve ağırlaştırılmış kolesterolün zararlarını tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Civanperçemi Çayının Faydaları Nelerdir?

Civanperçemi çayının faydaları maddeler halinde şunları içermektedir:

Vücuttaki dolaşımı artırır

Civanperçemi çayı içmek vücuttaki dolaşım fonksiyonlarına yardımcı olmaktadır. Bu çayı düzenli olarak tüketmek ise vücuttaki kan basıncı seviyesini düzenlemeye etki etmektedir. Uygun bir dolaşım vücudun kardiyovasküler fonksiyonunu arttırmaya yardım etmekte ve kanı temizlemektedir. Civanperçemi çayı ayrıca detoksifikasyon görevi görerek vücut temizliğini sağlamakta ve genel işlevlerin daha sağlıklı çalışmasına destek olmaktadır.

Civanperçemi çayı idrar söktürürmü?

Civanperçemi çayının idrar söktürücü özellikleri vücudun temizliğini sağlamakta ve aynı zamanda idrar yolu işlevlerine destek olmaktadır. Civanperçemi çayı vücuttaki toksinlerin atılması için mükemmel bir seçenek olduğu gibi istenmeyen mesane enfeksiyonlarının başlangıcını önlemeye de yardımcı olmaktadır. Civanperçemi çayının antimikrobiyal eylemleri vücuttaki bakterileri temizlemek için son derece yararlıdır. Böylece idrar yolu enfeksiyonlarının oluşumunu da önlemede önemli rol oynamaktadır.

Civanperçemi çayı Miyoma iyi gelir

Civanperçemi çayını tüketmek kadınlarda östrojen düzeylerini yükseltmekte ve miyom büyümesini yavaşlatmaktadır. Aynı zamanda pelvise kan dolaşımını artırır ve anti-enflamatuar özellikleri sayesinde kramp, karın ağrısını azaltır. Diğer yandan adet sırasında yaşanan şişme problemine yardımcı olur. Adet dönemleri öncesi civanperçemi, tarçın ve ısırgan çayı bir karışım halinde tüketilirse miyom ile ilişki olan aşırı kanama durumunun engellenmesini sağlamaktadır.

Civanperçemi çayı yüksek tansiyona iyi gelir

Bilimsel çalışmalarda gösterildiği gibi yüksek tansiyon baş dönmesi, yorgunluk, düzensiz kalp atışları, gerginlik gibi belirtiler ile kendini göstermeye başlayıp kalp rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Bir fincan civanperçemi çayını düzenli tüketmek yüksek tansiyon için kan akışını artırmak ve kontrol etmeye yardımcı olmakta böylece kalp-damar sağlığının iyileştirilmesini sağlamaktadır.

Kansere karşı özelliğe sahiptir

Barındırdığı inülin ve taninler içeren biyolojik açıdan aktif flavonoid bileşikler civanperçemi çayına kanser önleyici özellik yüklemektedir. Böylece serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarının azaltılmasında yardımcı olmaktadır. Ayrıca kolon, karaciğer, pankreas ve prostat kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlatan C vitamini emilimini arttırmayı kolaylaştırmaktadır.

Sindirime yardım eder ve iştahı arttırır

Civanperçemi çayı sindirime yardımcı olduğu için özellikle sık mide krampı problemi yaşayan kişiler için etkili bir yöntemdir. Mide ve bağırsaklardaki düz kasları gevşeterek bir anti-spazmodik olarak görev görmektedir. Aynı zamanda iştah kalitesini arttırdığı için sindirim sisteminin gıdalardan daha fazla besin absorbe edilmesini sağlamaktadır. Başka bir avantajı da civanperçemi çayının gaz problemlerini önlemeye yardımcı olmasıdır. Bu nedenle civanperçemi çayı kronik mide sorunları olanlar için idealdir.

Kan pıhtılaşmasını önler ve yarayı tedavi eder

Civanperçemi hafifçe kan damarlarını daraltması nedeniyle kan pıhtılaşması ve yara tedavisine yardımcı olmak için eşsiz bir yeteneğe sahiptir. Çayın anti bakteriyel özellikleri küçük yaraların tedavisine yararlı olmaktadır. 

Stresi azaltmaya yardımcı olur

Civanperçemi thujone ve hafif bir hipnotik bileşeni içermektedir. Bu bileşenler yan etki göstermeden vücudu rahatlatmaktadır. Eğer uyumadan önce civanperçemi çayı tüketirsek sinirlerin rahatlamasını sağlayacak ve etkili bir stres düzenleyici olarak görev görecektir. Ayrıca anksiyete ve gerginlik için de doğal bir çare olarak tüketilmektedir.

Alerjik reaksiyonları rahatlatır

Civanperçemi çayı çeşitli alerjilerle uğraşan kişiler için oldukça faydalıdır. Civanperçemi doğal kurutma özelliğine sahiptir bu nedenle kronik sinüzit sonrası oluşan burun akıntılarını azaltmaya yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda kabarmış burun bezlerini yatıştırır ve böyle zamanlarda rahatlama sağlar.

Safra kesesi fonksiyonlarını iyileştirir

Civanperçemi çayının sahip olduğu bileşenler safra kesesinde safra akışını kolaylaştırmaktadır. Bu da vücutta sindirim kapasitesini arttırır ve safra taşı oluşumunu engeller. 

Civanperçemi Çayı Tarifi

Civanperçemi çayının hazırlanışı:

 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş civanperçemi
 • 1 su bardağı kaynar su
 • Limon dilimi

Sıcak suyu bir fincanın içine koyduğunuz kurutulmuş civanperçeminin üzerine ekleyin ve 10 dakika boyunca demlenmesi için bekleyin.

Dilerseniz tatlandırmak için bal ya da limon dilimi ekleyebilirsiniz.

Alternatif yöntem2 adet taze büyük civanperçemi yaprağını bir fincanın içine koyun ve sıcak suyu üzerine ekleyin. 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra tatlandırmak için bal ya da limon dilimi ekleyebilirsiniz. 

Naneli Civanperçemi Çayı Tarifi

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş nane
 • 2 bardak kaynar su
 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş civanperçemi
 • 1 tutam toz karışık baharat
 • 1 tatlı kaşığı kuru mürver çiçeği
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu

Hazırlanışı:

 • Tüm malzemeyi sıcak suyun içine ekleyin ve 5 dakika süreyle demlenmesi için bekleyin.
 • Bu arada dilerseniz tatlandırmak için bal da ekleyebilirsiniz.
 • Bu karışım hafif terlemeye ve ateşi düşürmeye yardımcı olabilir.

Civanperçemi Bitkisinin Diğer Kullanımları ve Tarifleri

 • Cilt bakımıCivanperçemi, yağlı ciltler için mükemmel bir cilt yıkama seçeneğidir. 2 bardak kaynamış suyu yaklaşık 1 fincan ufalanmış kuru çiçekli civanperçemi üstüne ekleyin. Sonrasında demlenip soğuması için bekleyin. Cilt üzerine hafif dokunuşlarla uygulayın. Bu yıkama cildi temizlemenin yanı sıra çatlamayı ve minör tahrişlerini yatıştırır.
 • Soluma: Taze civanperçemi çiçeklerini kaynar suya ekleyerek saman nezlesi ve hafif astım gibi rahatsızlıkların tedavisi için civanperçeminin aromasından yararlanabilirsiniz. Bu yöntemi içmek için uygulamayın.
 • LapaVücuttaki kesikler ve çizikleri temizlenmek için taze civanperçemi yapraklarını etkilenen bölgelere uygulamak tedaviyi hızlandırmaya yardımcı olur.
 • KompresBir civanperçemi infüzyonunu ya da tentürünü pamuk veya bez yardımıyla varis problemi olan bölgelere uygulayarak rahatlama sağlayabilirsiniz.
 • Masaj yağı: Şiş olan eklem bölgeleri için 5-10 damla civanperçemi yağını 25ml kantaron otu yağıyla seyrelterek etkilenen bölgelere masaj yaparak uygulayabilirsiniz.
 • Göğüs bölgesini ovmak içinSoğuk algınlığını hafifletmek ve gribi engellemek için 20 damla uçucu civanperçemi yağına 25ml badem veya ayçiçeği yağını ekleyip okaliptüs, nane, çördük veya kekik yağı ile karıştırın. Bu karışımı göğüs bölgenize ovarak uygulayın.
 • Yemekler içinSalata ve omletinize yaprakları ekleyebilirsiniz. Civanperçemi ayrıca tavuk ve çorba yemeklerine ilginç bir lezzet olarak katkı yapar.
 • Diğer: Kurutulmuş civanperçemi çiçeklerini dekorasyon ve potpuri karışımları için kullanabilirsiniz.

Civanperçemi Çayının Zararları

 • Civanperçemi çayının aşırı tüketimi uyuşukluk ve cilt tahrişlerine neden olmasının dışında güvenli olarak kabul edilmektedir.
 • Alerjik reaksiyonları olanların veya alerjiye eğilimli olanların civanperçemini tüketmeden önce doktora danışmaları önerilmektedir.

Tavsiyeler

 • Hamile veya emziriyorsanız civanperçemi çayı tüketmemelisiniz. Ayrıca ciddi sindirim sistemi sorunları olan çocuklar ve hastalar için de önerilmemektedir.
 • Bir ameliyat için hazırlanıyorlar ya da kan sulandırıcı ve antikoagülanlar kullanıyorsanız mümkün olduğunca civanperçemi çayına dayalı tedavi yöntemini ertelemelisiniz. 
 • Civanperçemi ne kadar tüketilmeli: Civanperçemi otu tipik enflamatuar olması nedeniyle günlük olarak 4,5 g tüketilmesi önerilmektedir. Ancak bu dozu doğrulamak için modern klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.

Sonuç

Bu yazı civanperçemi çayının faydaları ve zararları konusunda yararlı bilgiler içermektedir. Civanperçemi çayı kullananlar civanperçemi çayı nasıl yapılır, civan perçemi çayı faydaları ve zararları, civan perçemi çayı adet söktürücü yorumlar, civan perçemi çayı hamilelik, civan perçemi çayı adet söktürücü sorgulamaları yapmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem