Civan Perçemi Faydaları

13.03.2019
3.192
Civan Perçemi Faydaları

Civan perçemi faydaları ve zararları hakkında hazırladığımız yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekildedir. Öncelikle Civan perçemi nedircivan perçemi faydaları nelerdir detaylı olarak işleyeceğiz. Ayrıca civan perçeminin zararları ve yan etkileri , civan perçemi neye iyi gelir, civan perçemi cilde faydalarıkonusu da makalemizde yer almaktadır. 

Civan perçemi faydaları ve zararları nelerdir bu konuya geçmeden önce civan perçemi ve civan perçemi çayı nedir bahsetmekte fayda var.

Civan Perçemi Nedir

Papatya ailesinden olan civan perçemi, Haziran ayından Kasım ayına kadar çiçek açar. Genel olarak pembe, kırmızı ve beyaz renklerinde çiçek açan bu bitki, sağlık için çok faydalıdır. Uzmanlar tarafından da yapılan araştırmalar ve deneyenlerin yorumlarına göre bu özel bitkinin faydaları tescillenmiştir. Diğer bitki çayları gibi hazırlanıp tüketilen civan perçemi faydaları ve zararları konusunda detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Civan Perçemi Ne İşe Yarar

Civan perçemi kuru olarak satılan, çay olarak demlenerek tüketilen bir bitkidir. Düzenli kullanım ile kısa sürede sağlık üzerindeki etkilerini gösteren civan perçeminin faydaları saymakla bitmiyor. Mide hastalıkları, hazımsızlık, sindirim sistemi rahatsızlıkları, kabızlık, ishal, balgam, migren, romantizma ağrıları gibi farklı alanlarda çok sayıda hastalığın tedavisinde ve önlenmesinde kullanılabiliyor.

Civan Perçeminin Faydaları Nelerdir

Civan perçemi, tek başına çay olarak demlenip tüketilebilen bir şifalı bitkidir. Çok sayıda sağlık sorununun tedavisinde yardımcı madde olarak tüketilebilen civan perçeminin faydaları maddeler halinde şu şekilde sıralanabilir.

 • Civan Perçeminin Bel Ağrısına Etkisi

Civan perçemi otu, şiddetli bel ağrılarına da iyi gelen şifalı bir bitkidir. Bel ağrıları için civan perçemini kullanmak isteyenlerin 1 litre su ile 50 gram kadar civan perçemini karıştırması yeterlidir. Bu uygulama için kaynamış suyun içine civan perçemini ekleyin. Bu şekilde 10 dakika kadar bekletin ve süre sonunda uygun bir süzgeç ile süzün. Süzdüğünüz karışımı soğukken günde 2 bardak içmeniz bel ağrıları için iyi gelecektir.

 • Civan Perçemi ile Hemoroid Tedavisi

Halk arasında basur olarak bilinen hemoroid tedavisinde bu bitkiden yararlanabilir. Bunun için taze olarak satın alınan ya da toplanan civan perçemi yapraklarınıj suyunu sıkın. Sıkılan suyu basur bölgesine günde 2-3 kere masaj ile sürün. Eğer cilt üzerinde iyileşmeyen yaralarınız varsa aynı suyu yine günde 2-3 kere yaraların üzerine sürebilirsiniz.

 • Civan Perçemi ve Regl Ağrılarına Etkisi

Bayanların adet dönemlerinde yaşadıkları en büyük sıkıntıların başında ağrı gelir. Bu dönemde yaşanan karın ağrılarının tedavisi için civan perçemi çayı tüketilebilir. Bu çay için 1 fincan kaynamış suyun içine 1-2 adet civan perçemi çiçeği ekleyin. 5-7 dakika arasında çayın demlenmesini bekleyin ve daha sonra süzerek ılımasını bekleyin. Çayı tüketmeden önce bal ile tatlandırabilirsiniz. Adet döneminde bu çay ağrıların yanında aşırı kanamalı adetler için de tüketilebilir.

 • Civan Perçemi ve Menepoz Döneminde Etkisi

Civan perçemi otunun regl döneminde olduğu gibi menepoz döneminde de bayanlara etkisi büyüktür. Menopoz döneminde yaşanan ateş basması ve sıkıntılar için düzenli olarak civan perçemi çayı tüketilmesi öneriliyor.

 • Civan Perçemi ile Güzellik

Civan perçemi otu, kişisel bakım ve güzellik alanında da kullanılıyor. Bazı ciltlerde sıkça karşılaşılan kaşıntı ve kızarıklıklar için civan perçemi çayının düzenli olarak cilde sürülmesi sağlanabilir. Egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisinde de kullanılan civan perçemi çayı, kuru ciltlerin nemlendirilmesinde de kullanılabilir.

 • Civan Perçemi Otunun İdrar Söktürücü Etkisi

Civan perçemi bitkisi güçlü bir idrar söktürücüdür. Bağırsak ve  midede yer alan gazların giderilmesinde civan perçemi çayı kullanılabilir. Bunun için 1 litre su içinde 20 gram civan perçemi bitkisini kaynatın. Yaklaşık 20 dakika kaynattıktan sonra biraz ılımasını bekleyin. Ilıyna karışımı süzüp yemeklerden sonra bir kahve fincanı kadar tüketmeniz yeterli.

 • Kış Hastalıkları için Civan Perçemi

Civan perçemi çayı, soğuk günlerde yaşanan hastalıkların ve sağlık sorunlarının tedavisinde etkilidir. Soğuk algınlığı, balgam, öksürük, boğaz ağrısı gibi sağlık sorunlarının tedavisinde ve önlenmesinde kullanılabilir.

Civan perçemi faydaları, genel olarak yukarıda saydığımız gibidir. Düzenli kullanımda çok faydalı olan bu bitkiyi aşırı kullanmamaya, mümkün olduğunca bu konuda bilinçlenmeye çalışmak önemlidir.

Civan perçemi faydalarından yararlanmak için bu özel bitkiyi çay olarak demleyip tüketebilirsiniz. Faydalanmak istediğiniz yararına göre isterseniz kür şeklinde de uygulamasını yapabilirsiniz.

Civan Perçemi Cilde Faydaları

Civan perçemi ciltte oluşan yaşlılığa bağlı kırışıklık, çöküntü ve sarkmalara karşı içerdiği mineraller sayesinde faydalı olmaktadır. Civan perçemi suyunun cilde faydaları da göz ardı edilemez.

 • Kırışıklıklara karşı civan perçemi

Kırışıklık ve göz altı sarkmalarına karşı civan perçemi maskesi kullanılabilir. Civan perçemi maskesi hazırlanışı şu şekildedir.

Civan Perçemi Maskesi

 • Civan perçemi temiz suda 10 dakika kaynatılır ve sonrasında süzülür.
 • Elde ettiğiniz posayı yarım fincan limon su, 1 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı ka­şığı süzülmüş bal ve çırpılmış yumurta sarısı ile karıştırın.
 • Bu karışıma civan perçemi suyu ilave edilerek maske kıvamına gelene kadar azar azar yulaf unu eklenir.
 • Civanperçemi maskesi 1 ay süresince her akşam uygulayabilirsiniz.

Civan Perçemi Faydaları İbrahim Saraçoğlu

Civan perçemi faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından da önemli ölçüde ele alınan faydalardır.

Özellikle Hepatit-B hastalığı için ünlü uzman tarafından geliştirilen kür, pek çok hasta tarafından uygulanıp faydası görülen bir kürdür.

Civan Perçemi Çayı Nasıl Yapılır Tarifi

İbrahim Saraçoğlu tarafından geliştirilen bu özel kür için;

 • Yarım litre su içine bir tutam civan perçemi atın.
 • Bu şekilde suyu kaynatın.
 • Su kaynadıktan sonra ateşi kısın ve yaklaşık 4 dakika kadar bu şekilde kaynatın.
 • Kaynayan karışımı bir süzgeç ya da temiz bir tülbent yardımı ile süzün.
 • Süzülen karışımı temiz bir şişede saklayın.
 • Her gün bir su bardağı olmak kaydı ile bir hafta aralıksız tüketin.
 • Haftanın sonunda 1 hafta kadar ara verin ve yine aynı şekilde karışım hazırlayıp 1 hafta uygulayın.
 • Toplam 4 hafta süresince birer hafta ara vererek bu karışımı uygulayın.
 • 4 hafta uygulamın sonunda 1 ay ara verin ve gerekli ise yeniden bu kürü uygulayın.

Sindirim sistemi ve karaciğe hastalıkları için etkili olan civan perçemi bitkisini aktarlarda paketler halinde satın alabilirsiniz. Bazı şifalı bitkiler satan online satış sitelerinde de yine paketler halinde kurutulmuş civan perçemi bitkisini satın alabilirsiniz. Şifalı otun satın alınma aşamasında mutlaka güvenilir yerlerden satın almaya dikkat edin.

Civan Perçemi Zararları ve Yan Etkileri

Civan perçemi şifalı bitkisinin normal şartlarda her hangi bir yan etkisi yoktur.

 • Ancak gebelik döneminde ve emzirme döneminde kullanılmaması gerekir.
 • Anne adaylarını ve bebeklerinin sağlığı için buna dikkat etmekte fayda vardır.
 • Nadiren de olsa civan perçemi bitkisinin alerjik reaksiyonlara neden olduğu bilinir. Bunun için bu şifalı bitkiyi kullanmadan önce bir alerji testinden geçmek gerekir.
 • Civan perçemi bitkisini diğer bitki çaylarında olduğu gibi demleyerek tüketebilirsiniz. Eğer hazır poşet olarak satılan civan perçemi bitki çayı varsa bu çayları da üzerinde yazan kullanma talimatlarına uygun şekilde tüketmeniz gerekir. Aktarlardan satın aldığınız kuru civan perçemi bitkilerini ambalajından çıkarmadan cam kavanozlarda kapağı kapalı olarak saklayabilirsiniz. Bu kavanozları mümkün olduğunca güneş görmeyen ve nemli olmayan ortamlarda saklamak gerekir.

Tavsiyeler

 • Civan perçemi adet söktürücü

Civan perçemi kadınların adet dönemlerinde regl söktürücü olarak kullanılmaktadır. Yukarıda verdiğimiz tarifle bu dönemlerinizi daha rahat atlatabilirsiniz.

 • Civan perçemi ne zaman etkisini gösterir

Civan perçemi etkisini ne zaman gösterir konusu kişiden kişiye değişiklik gösterir. Civan perçemi kullananlar bu konuda çeşitli yorumlar paylaşmışlardır. Bunun için bir süre vermek yanlış olur.

 • Civan perçemi çayı ne zaman içilmeli, adetliyken içilir mi

Adet döneminize yaklaşık 3 gün kala civan perçemi çayı içilmeye başlanmalı. Bu dönemde sabah ve akşam bir bardak adet dönemi bitene kadar tüketmelisiniz. Adetliyken içmeye başladığınızda çok fazla etki sağlamayabilir.

Sonuç

Civan perçemi faydaları ve zararları hakkında hazırladığımız yazımızın içeriği şu şekilde sıralandı. Civan perçemi çayı kullananlar genelde civan perçemi ne işe yarar, zayıflatırmı, süt yapar mı, adet söktürür mü, ödem söktürür mü, idrar söktürür mü, civan perçemi çayı günde kaç kez içilircivan perçemi çayı aç mı tok mu içilir gibi sorulara yanıtlar vermeye çalıştık.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem