Citronella Yağının Faydaları ve Zararları

22.05.2020
1.310
Citronella Yağının Faydaları ve Zararları

Citronella yağının faydaları ve zararları nelerdir? Limon çiçeği yağı olarak bilinen citronella yağı seylan ve taze java yapraklarının buharda damıtılmasıyla elde edilmektedir. Peki Aromaterapi uygulamalarında da kullanılan citronella yağı nedir, ne işe yarar ve faydaları nelerdir.

Citronella Yağı Nedir?

Diğer ismi limon çimeni yağı olan citronella yağı şifalı ve aromatik bir bitkiden oluşan bir çok faydası bulunan yağdır. Java ve Seylan bitkilerinin taze yapraklarının buharda damıtılması sonucu elde edilen esans formda bir yağ olmuştur. Bu yağ büyüme ve işleme ile paylaşıldığı için limon otu ile karıştırılarak elde edilir. Limon otu ile aynı bitki familyasına giren citronella bitkisi aynı aileye sahip olmasına rağmen farklı özelliklere sahiplerdir. Citronella Ceylon Oil’in başlıca kimyasalları geraniol, geranil asetat, limonen, citronellal ve citronelloldür. Bu yazımızda citronella yağı ne işe yarar? Nasıl kullanılır sorularına cevap arayacağız.

Citronella Yağı Ne İşe Yarar?

 • Citronella yağı böcek uzaklaştırıcı özelliğinden dolayı en yaygın böcek uzaklaştırma alanında kullanılır.
 • Toksin olmayan şekilde böcek öldürücü olduğundan EPA sınıflandırılmasına girmektedir.
 • Böcek ilacı olarak mum, losyon ve sprey şeklinde kullanılır.
 • Bazı durumlarda pire yakalar ve güneş koruyucuların içerisine de az miktarda citronella yağı eklenebilmektedir.
 • Citronella yağı içerisinde böcek iyileştirme özelliği olan antifungallar bulunur.
 • Uçucu yağlar arasında en yaygın olarak kullanılanlar arasındadır.
 • Aromaterapisi olarak kullanılır ve ayrıca gribal enfeksiyon, nezle, soğuk algınlığı ve baş ağrısında fazlasıyla kullanılan bir yağdır.
 • Bel ve sırt ağrısı olan insanlar için masaj yağı olarak da kullanıma sunulmaktadır.

Citronella Yağının Faydaları Nelerdir?

Citronella yağının içerisinde yüksek oranda geraniol ve citronella bulunduğu için yüksek kaliteli bir yağdır. Bu iki yağın rengi soluk salı ve kahverengi arası bir renge sahiptir. Citronella yağının java çeşiti diğer çeşitlerine oranla daha taze daha limonsu ve daha ferah bir kokuya sahiptir. Sıcak ve odunsu kokuya sahip olan citronella yağı çeşidi ise seylandır. Yaraları ve mantar oluşumunu engelleyen bu yağ aynı zamanda yaraların çabuk iyileşmesine yardımcı olur. Gaz ve spazmları rahatlatan bir yağdır. Citronella yağı dolaşımı uyarır ve hızlandırır. Aynı zamanda egzema gibi deri hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olur. Vücutta oluşan ağrı, yara ve şişliklerin düzelmesine yardımcı olur. Gribal enfeksiyon ve nezle gibi hastalıklarda vücut direncini arttıran bir yağdır. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırarak sindirimi arttırır ve bunun sonucunda kilo vermeyi sağlar.

 • Citronella Yağı Rahatlatır

Citronella yağı ferah kokusu ile çok rahatlatıcı ve kötü kokuyu giderici özelliğe sahiptir. Bu yüzden yoğun bir şekilde parfüm ve kişisel bakım ürünlerinde kullanılan bir yağdır. Fransa ve Almanya’da büyük oranda parfüm üretimi için kullanılır. Aynı zamanda citronella yağının antiseptik özelliği de göz ardı edilemez. Bu özelliğinden dolayı sabun ve deterjan yapımında da sıkça kullanılan bir yağdır. Havlayan ve sinirli köpekleri sakinleştirdiği araştırmacılar tarafından kanıtlanmış bir gerçektir. Dondurulmuş yiyecek, içecek, alkollü içecek, puding ve süt gibi gıdalarda belirli oranda citronella yağı ilave edilmektedir. Jelâtin, puding, fırında pişirilen ürünler ve alkollü içeceklerde citronella yağını görmek mümkündür.

 • Citronella Yağı Aromaterapide Kullanılır

Aromaterapi uygulamalarında çok tercih edilir. Havadaki bakteri ve virüslerin yayılıp büyümesini engelleyen bir yağdır. Havada uçuşan böceklerin uzaklaşmasını sağlar. Aynı zamanda insan psikolojisi üzerinde de etkisi oldukça büyüktür. Olumsuz olan ruh halini olumluya doğru çevirir. Vücudu ve zihni oldukça rahatlatan bir yağdır. İnsanın enerjisini arttırır ve baş ağrılarını azaltır. Kozmetik ve lokal olarak kullanımı çok geniş olan citronella yağı vücuttaki kötü kokuları uzaklaştırır ve yerine çok ferah bir koku bırakır. İnsanların yaşlanmasını engelleyen ve cilt sağlığını arttıran bir yağdır. Cildin nem emilimini arttırır ve cildi neme doyurur. Aynı zamanda saç bakımında da kullanılan bir yağdır. Saçları güneşin zararlı ışınlarımdan korur ve saçların hacmini arttırır.

 • Citronella Yağının Hoş Kokusu Küfü Engeller

Citronella yağı ferah bir narenciye kokusuna sahiptir. Ev veya mekânlarda bulunan küf kokusunu gidermek adına kullanılan bir yağdır. Citronella yağının esansiyel yağının özelliğinden dolayı temizleyici ve canlandırıcı bir etki yaratmaktadır. Oda spreylerine bir iki damla citronella yağı damlatılarak mekâna güzel ve rahatlatıcı bir hava katar. Hem lokal hem de kozmetik olarak kullanılan bu ürün aynı zamanda deodorant, parfüm ve vücut spreylerinde kullanılan bir yağdır. Koku yapan bakterilerin artmasını ve kötü kokuların giderilmesini sağlar.

 • Citronella Yağının Depresyona Etkisi

Citronella yağı aromaterapide sıklıkla tercih edilen bir yağdır. Bu özelliğinden dolayı kaygı problemi yaşayan insanların kaygılarını dindirmeye yarayan bir üründür. Citronella yağının rahatlatıcı kokusunu alan insanların depresyon ve kaygılarından arındığı ve bu duyguların yerini mutluluk ve rahatlık hislerinin aldığı bilinmektedir. Kaygı bozukluğu için kullanım şekilleri değişmektedir. Koku cihazının içerisine bir miktar citronella yağı konularak depresyon durumundan çıkarılması sağlanabilir. Başka bir kullanım şekli ise kaygı durumlarında bir kaç damla bileklere sürülerek rahatlama sağlanabilir. Bunlara ek olarak bir diğer kullanım şekli ise küveti sıcak su ile doldurup içerisine bir miktar citronella yağı konuşarak tüm vücudu rahatlatmak mümkündür. Citronella yağı insanların stresini atmasına ve rahatlamasına yarayan en önemli aromaterapi yağlarından biridir.

 • Citronella Yağı Kalpte Ritim Bozukluğuna İyi Gelir

Kalpte ritim bozukluğu ve çarpıntı sorunlarını iyileştiren özelliğe sahip bir yağdır. Nevralaji, bulantı, migren ve baş ağrısı gibi sorunlara çözüm olarak kullanılır. Citronella yağı enerjiyi yükseltmek, yorgunluk hissinden kurtulmak ve kolik bir takım semptomları hafifletmek için en ideal yöntemdir. Kas spazmları ve sinir sistemi spazmlarına çok rahatlatan bir yağdır. Antiseptik be mantar önleyici özelliğinden dolayı tıbbi alanda sıkça kullanılan citronella yağı kulak ve boğazlardaki enfeksiyonları önler ve aynı zamanda yatıştırır. Gaz sancılarını, karın ağrısını, öksürük ve regl sancılarını gideren bir yağdır. Aynı zamanda sindirim sistemini de yatıştırır ve iltihap söker. Bunlara ek olarak da kalp sağlığını koruyucu etkiye sahiptir.

 • Citronella Yağı Ödem Atar

Aynı zamanda idrar ve ter arttırarak vücudun asit ve yağ dengesini düzenlemektedir. Ödem ve toksinleri atmaya da yarayan bir yağdır. Bu faydalarından dolayı vücudun daha sağlıklı ve daha dinç olmasını sağlar. Citronella yağı vücudun daha verimli olmasını sağlar. Metabolizmayı arttırıp, ödem ve toksinleri arttığı için hızlı kilo kaybına sebep olan bir yağdır. Bunun gibi birçok faydası bulunan citronella yağı gerek tıbbi gerek kozmetik ve gerekse güzel kokusundan dolayı oda spreyi olarak kullanılan çok amaçlı bir üründür.

Citronella Yağının Cilde Faydaları

 • Cildi sakinleştirici ve cildin sağlığını iyileştiren esansiyel bir yağdır.
 • Citronella yağı cildin yağ üretimini dengelemenin yanı sıra cildin yağ emilimini de arttırmaktadır.
 • Tüm ciltler için citronella yağı kullanımı uygundur.
 • Cildin korunması ve desteklenmesini sağlayan anti-aging özelliğine sahiptir. Aynı zamanda sivilce ve egzama gibi cilt sorunlarını iyileştiren bir yağdır.
 • Güneşin zararlı ışınlarına ve radyasyona çok maruz kalan ciltlerin sorunlarını gidererek cildi korumaktadır.
 • Citronella yağı cildin yaşlanıp sarkmasını engellemektedir.
 • Ciltte bulunan lekeleri de hızlı bir şekilde geçirdiği için kozmetik alanında çok sık bir şekilde kullanılan bir ürün olmuştur.
 • Mantar, yaşlılık lekesi, şişme, yara ve böcek ısırığı gibi sorunları yara iyileştirme özelliğinden dolayı bu alanda kullanımı çok idealdir.

Citronella yağının Saça Faydaları

Citronella yağı pek çok alanda yararlıdır. Bunlardan biri ise saçları kir, kepek ve yağdan arınma özelliği vardır. Çevresel etkenlerden dolayı kirlenen ve yıpranan saçları derinlemesine temizler ve canlandırır.

Citronella Yağı Nereden Alınır?

Tüm aktar ve doğal ürün satışı yapan mağazalarda bulabilirsiniz. En çok tercih edilen citronella yağı Arifoğlu ve Nuka markalarıdır.

Citronella Yağı Fiyatı

Citronella yağı fiyatı 20 ml 20-33 Tl fiyat aralığında ürün satışı yapan mağazalarda bulunmaktadır.

Cironella Yağı Nasıl Kullanılır?

Esansiyel yağın çoğunlukla kullanıldığı alanlar ve diğer yağlarla karışımı.

Citronella Yağı En Çok Hangi Yağlarla Karıştırılır?

Citronella yağı tek başına kullanıldığı gibi çeşitli bitkisel yağlarla karıştırılarak kullanılmaktadır.

 • Limon yağı
 • Bergamot yağı
 • Sedir ağacı yağı
 • Adaçayı yağı
 • Okaliptüs yağı
 • Sardunya yağı
 • Lavanta yağı
 • Nane yağı
 • Çam yağı
 • Biberiye yağı
 • Sandal ağacı yağı
 • Çay ağacı yağı

bu yağlarla harmanlandığında etkisini artırabilirsiniz.

Citronella Yağıyla Sivrisinek Kovucu

Doğal sivrisinek kovucu olarak citronella yağı yapımı;

 • 1 litrelik şişeye yarısını distile su ile doldurun diğer yarısını cadı fındığı toniği ile doldurun.
 • 10 damla citronella yağı, 10damla nane yağı ve 20 damla kekik yağı ekleyin
 • Sprey şişeyi çalkalayın ve püskürtün doğal sivrisinek kovucunuz hazır.

Kaliteli Bir Uyku İçin Citronella Yağı

Uykusuzluk problemi yaşıyorsanız ve uykuya dalamıyorsanız hindistancevizi yağına  yağına bir kaç damla citronella yağı damlatın, yatmadan önce ayak tabanlarınıza sürün.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem