Citronella Yağının Faydaları

A+
A-
Citronella Yağının Faydaları

Bu makalede citronella yağının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler bulunmaktadır. Citronella yağı kullananlar citronella yağı ne demek, organik citronella yağı, citronella yağı nereden alınır, citronella yağı sivrisinek kovar mı, citronella bitkisi, citronella ve lavanta yağı, citronella oil ne demek, citronella uçucu yağı sorgularında bulunmuşlardır.

Citronella yağının cilde ve saça faydaları nelerdir merak konusudur.

Citronella Yağı Nedir?

Citronella yağı, limon ağacının farklı türlerinden biri olan  cymbopogon (limon otu) ağacının yaprakları ve saplarından elde edilir. Güney Asya’da başlayan Citronella çimi, esas olarak bazı Asya ülkeleri ve Güney Pasifik adalarında yetişir. Bu yağın ekstraksiyonu buhar distilasyon işlemi ile yapılır. Citronella yağı güçlü antiseptik, antimikrobik ve mantar önleyici özelliklere sahiptir. Çeşitli iç ve dış yaralanmalarda enfeksiyon gelişme riskini düşürür, yaraları daha hızlı iyileştirir. Ayrıca, kas spazmlarının kontrolünde, iştahın artmasında ve idrar üretiminde artışa yardımcı olur. Bazı insanlar, sivrisinekleri ve diğer böcekleri uzak tutmak için citronella yağını doğrudan cilde uygulamaktadır. Gıdalar ve içecek endüstrisinde, citronella yağı aroma verici olarak kullanılmaktadır.

Citronella Yağı Diğer Adı

Citronella limon ağacının farklı bir türüdür. Limon otu yağı olarak adlandırılabilir.

Citronella Yağının Faydaları Nelerdir?

Cintronella yağının faydaları nelerdir maddeler halinde;

 • Bakterilerle mücadele eder

Citronella yağının sahip olduğu bu özelliklerden içerdiği metil isoeugenol ve yağda bulunan diğer bazı bileşenler sorumludur. Bakteri öldürmekte ve vücutta oluşabilecek herhangi bir bakteri gelişimini engellemektedir. Bu özellikle yaralardaki enfeksiyonların yanı sıra kolon, üretra, mesane, mide, bağırsaklar, idrar yolları, prostat ve böbreklerde faydalı olmaktadır. 

 • İnflamasyonla mücadele eder

Citronella uçucu yağı, özellikle karaciğer, mide, bağırsak ve sindirim sisteminin diğer bölümleri ile ilgili olan inflamasyonları azaltma yeteneğine sahiptir. İlaçların yan etkileri, aşırı alkol veya uyuşturucu kullanımı, sert ve baharatlı yiyecekler, herhangi bir hastalık veya herhangi bir toksik elementin vücuda girmesi sonucu oluşturduğu iltihaplanmalar bu yağın yardımıyla en aza indirilebilir.

 • Citronella Yağı İdrar söktürürmü?

Citronella uçucu yağı idrara sıkma sıklığını ve idrar miktarını artırabilme özelliğine sahiptir. Atık maddeler, toksinler, ürik asit, aşırı safra, asitler, tuzlar ve yağları vücuttan atmaya yardımcı olmaktadır. Bu, kilo vermeye, üriner sistemdeki enfeksiyonları ortadan kaldırmaya, vücudu toksinlerden arındırmaya, böbrek taşı, romatizma ve artrit olasılığını azaltmaya, sindirmeyi geliştirmeye ve kalbi sağlıklı tutmaya destekçi olur. 

 • Terlemeye yardımcı olur

Citronella uçucu yağının diyatoretik özellikleri terleme oranını artırmaya yardımcı olmaktadır. Toksinleri ve vücuttaki fazla su, yağ ve tuz gibi istenmeyen materyali vücuttan atar. Bu da vücudu hafif hissettirir, cildi sağlıklı tutar ve eğer ateş varsa ateşi düşürür. Sonuç olarak da belirli enfeksiyonlardan sizi korur.

 • Citronella Yağı Mantarla mücadele eder

Citronella yağı mantarı öldürür ve mantar oluşumunu engeller. Bu nedenle, kulak, burun ve boğaz bölgesindeki mantar enfeksiyonlarına karşı koymada oldukça yararlıdır. Kulaklarda oluşan mantar enfeksiyonları ile mücadelede kullanımı çok yaygındır ve etkileri ciddi olabilir. Vücudun diğer bölümlerinde de mantar enfeksiyonlarını ortadan kaldırdı ve mantar dizanteri tedavisine yardımcı olur.

 • Bağırsak solucanlarını öldürür

Citronella uçucu yağı bağırsak solucanlarını öldürür. Çocuklara hafif dozlarda verilir, çünkü çocuklar solucan oluşumuna daha yatkındır. Hem yuvarlak solucanlar hem de bant solucanlar üzerinde etkilidir. Solucanların varlığı, normal fiziksel ve zihinsel büyümeyi ve vücut tarafından besin maddelerini emilimini etkilediğinden, bu yağın kullanılması, tehlikeli parazitleri ortadan kaldırarak yaşam kalitenizi önemli ölçüde artırmaktadır.

 • Kötü koyuyu önler

Citronella yağı limonlu narenciye aroması sahiptir. Bu da onu harika bir kokulu deodorant yapmaktadır. Artı, antibakteriyel özellikler potansiyel olarak kötü kokulu bakterileri öldürmeye de yardımcı olmaktadır. Etkili, ucuz ve tamamen doğal bir deodorant için birkaç damla citronella yağı ile hindistancevizi yağını karıştırın. Alternatif olarak, akşam banyosu suyuna birkaç damla ekleyin.

 • Vücudu temizler

Citronella yağı diyatoretik ve diüretik özelliklere sahiptir. Bu nedenle, zayıflama ve atık maddelerin detoksuna yardımcı olur. Diyatoretik özellikler, vücuttaki toksinleri, doğal yağları ve aşırı tuzları atan doğal terleme sürecini harekete geçirmeye yardımcı olur. Dahası, diüretik özellikler, sıklığın ve idrara çıkma miktarının daha da artmasına yardımcı olur. Bu aynı zamanda atık maddeler gibi toksinlerin atılmasını da destekler. Üriner sistemdeki enfeksiyonların boşaltılmasıyla vücudun doğal bağışıklık sistemini harekete geçirir. 

 • Ağrıları hafifletir

Citronella yağı, kemiklerde ve eklemlerdeki ağrıyı azaltmada etkilidir. Yağın kullanılması için en iyi yol, taşıyıcı yağa üç damla citronella yağı eklemek ve ağrıyan yerlere masaj yapmaktır. Yağ ayrıca kas ağrılarını azaltmak için de kullanılabilir. Yağın kaslardaki kramp ve spazmları hafifleten bir ısıtma etkisi vardır. Yağ çok etkili bir spazmodiktir ve mide kramplarında da rahatlamaya yardımcı olur.

 • Depresyonla mücadele eder

Citronella uçucu yağ bilinen bir antidepresandır. Ruh hallerini yükseltmesi, depresyon ve kaygı duygularını ortadan kaldırması, zihinsel yorgunluğu azaltması ve mutlu duygular geliştirmesiyle bilinmektedir. Yağ, zihin üzerinde son derece terapötik bir etkiye sahiptir ve insanlarda umut duygusunu teşvik etmesiyle bilinmektedir. Yağ zihinsel istikrar ve dengeyi teşvik eder. Bu nedenle, düşünceyi netleştirerek daha iyi karar vermeye yardımcı olur.

 • Sindirim sistemine yardımcı olur

Citronella yağının kullanımı mideyi enfeksiyonlardan ve diğer problemlerden temizler. Böylece düzgün çalışmasını sağlar. Citronella yağı vücudun genel işleyişine olumlu yönde etki ederek sağlıklı olmasına yardımcı olur. Vücudu güçlendirirken sindirim, boşaltımlar, sinir sistemi ve beyin fonksiyonları iyi faydalı bir hale gelir. 

Citronella Yağı Sivrisinek

Citronella yağının en ünlü olduğu konu böcekleri kovmasıdır. Daha da güçlü bir böcek itici harman oluşturmak için, diğer esans yağlarıyla (limon otu yağı gibi) birlikte kullanılabilir.

 • Böcekleri evinizde tutmak için mum eritin ve balmumu biriktirin.
 • Sonra bir veya iki damla citronella yağı ekleyin.
 • Alternatif olarak, bir veya iki damlayı pamuklu topa sürün ve pencere eşiklerindeki yerleri bu pamukla silin.

Citronelle Yağının Cilde Faydaları

 • Citronella yağı iç sistemimize iyi geldiği için bunu cilde de yansıtarak cildi temiz ve saf tutar.
 • Kolayca sağlıklı ve parlayan bir cilt edebilirsiniz.
 • Akne, siğiller, sivilceler gibi cilt enfeksiyonlarını azaltmada antibakteriyel özellikler sunmaktadır.
 • Yağın antiseptik özelliği, yaraları ve yaralanmaların septik olmasını engeller.
 • Cildi pürüzsüz hale getirerek cilt tonunu eşitler ve ayrıca cilt gözeneklerini etkili bir şekilde sıkılaştırır.
 • Citronella yağı, çeşitli cilt avantajlarından dolayı güneş koruyucu losyonlar, sivilce giderici kremler, yağ kontrol kremleri gibi cilt bakım ürünlerinde kullanılır.

Citronelle Yağının Saça Faydaları

 • Saçlar için citronella yağı kullanmanın en iyi yolu kafa derisindeki yağı kontrol etmektir.
 • Sprey olarak kullanılabilir.
 • Bu yağ, aşırı saç dökülmesini ortadan kaldırmada çok etkilidir.
 • Yağlı kafa derisi ve aşırı kabarık saçları hafifleterek yumuşatır.
 • Citronella yağı, saç tellerine hacim kazandırmak için şampuanla karıştırılabilir.

Citronella Yağının Zararları

Yağda herhangi bir toksisite bulunmamakla birlikte, yüksek konsantrasyonlarda kullanıldığında tahriş, dermatit veya cilt hassaslığına neden olduğu görülmüştür. Küçük çocukların cildi üzerinde ve hamilelik sırasında citronella yağı kullanmayın.

Citronella yağı, sedir ağacı, adaçayı yağı, okaliptüs, sardunya, lavanta, limon, nane, biberiye ve çay ağacı gibi diğer yağlarla harmanlanabilir.

Tavsiyeler

 • Burnunuzu yağ şişesinden 3-4 cm uzakta tutun ve direkt olarak teneffüs edin.
 • Mistik aromasını teneffüs etmek için nemlendirici veya aroma verici olarak difüzörüne 5-6 damla ekleyin.
 • Aromaterapi için kullanmak istiyorsanız öncesinde herhangi bir taşıyıcı yağ ile % 2 oranında seyreltin.
 • Doğal böcek kovucu olarak kullanmak için 100 ml suya 10 damla yağ ekleyerek seyreltin.

Sonuç

Bu makalede citronella yağının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler bulunmaktadır. Citronella yağı kullananlar citronella yağı ne demek, organik citronella yağı, citronella yağı nereden alınır, citronella bitkisi, citronella ve lavanta yağı, citronella oil ne demek, citronella uçucu yağı sorgularında bulunmuşlardır.

Citronella yağının cilde ve saça faydaları nelerdir merak konusudur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

keçeli kalem lekesi