Cilt Lekelerine Ne İyi Gelir

A+
A-
Cilt Lekelerine Ne İyi Gelir

Bu makalede cilt lekelerine ne iyi gelir faydalı yöntemler yer almaktadır. Cilt lekelerine çözüm bulanlar cilt lekelerine ne iyi gelir , cilt lekelerine ne iyi gelir ibrahim saraçoğlu, cilt lekelerine doğal çözüm, geçmeyen cilt lekeleri için formül, cilt lekeleri için karbonat, yüzdeki lekeler nasıl gider dogal, cilt lekelerine kesin çözüm bulan varmı gibi sorgularda bulunmuştur.

Cilt lekelerine ne iyi gelir bitkisel yöntemler merak konusudur.

Cilt Lekeleri Nedir?

Cilt lekeleri sivilce, siyah nokta ya da akne gibi türleri olan, ciltte renk değişikliğine ya da doku bozulmasına yol açan problemlerdir. Hiperpigmentasyon olarak da bilinen cilt lekeleri deride kaşıntı, kızarıklık ya da kanama sonucu oluşabilirler. Yüzdeki lekeler çeşitli ilaçlar ve bitkilerle tedavi edilebileceği gibi ciddi lekeler için tıbbi tedaviler gerekebilir.

Yüzdeki lekeler, gözeneklerin ölü cilt hücreleri veya  yağla tıkanması durumunda ortaya çıkar. Tıkanma cildin üst katmanlarının yakınında gerçekleştiğinde, beyaz veya siyah cilt lekeleri ortaya çıkar. Derinin daha alt katmanlarında oluşan tıkanmalar ise sivilce ve akne kistine neden olur. Akneye yol açan bakteriler ölü deri hücreleri ve sebumla karışarak iltihaplanmaya yol açabilirler.

Cilt Lekeleri Belirtileri

Cilt lekeleri nasıl anlaşılır? Cilt lekeleri başlangıcı farklı şekillerde olabilir. Cilt lekelerinin belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • İltihaplı sivilcelerin baş kısımları irin doludur ve genellikle hassastırlar.
 • Dokunulduğunda acırlar.
 • Bazı lekeler simetrik iken bazı lekeler deri üzerinde gelişigüzel yayılmışlardır.
 • Kırmızı renkli, koparıldıklarında sarımsı bir kabuğu olan şişlikler şeklindedirler.

Cilt Lekeleri Nedenleri

Cilt lekeleri neden olur? Cilt lekeleri genellikle ciltte aşırı yağ birikmesi nedeniyle ortaya çıkarlar. Bu yağlar sivilce oluşumuna yol açarak özellikle yüz bölgesinin kötü görünmesine neden olurlar. Sivilceler patlatılırsa cilt lekeleri meydana gelebilir.

Cilt Lekeleri Tedavisi

Cilt lekeleri nasıl geçer? Derin yaralar ve koyu renkli lekeler için peeling uygulanabilir. Bu uygulamada sorunlu cilt katmanı temizlenir ve düzgün bir cilt elde edilir. Dermabrazyon ve peeling yüzün yalnızca küçük alanlarında uygulanabilir. Bu uygulamalarla tüm yara izlerini ortadan kaldırmak mümkün olmayabilir. İzlerin tedavinde topikal kremler ve çeşitli ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlar lekenin enfeksiyon kapmasını ve daha da büyümesini önlerler.

 • Cilt lekeleri ameliyatı

Derin yara izlerinde lazer ışınları kullanılarak lekelerin yok edilmesi sağlanabilir. Lazer ışınları alt derideki pigmentleri etkileyerek cilt problemlerinin tedavi edilmesini sağlar.

 • Cilt lekeleri için hangi doktora gidilir? 

Hastanelerin Cilt Hastalıkları bölümlerine gidilmelidir.

Cilt Lekelerine Ne İyi Gelir Bitkisel

Cilt lekelerine bitkisel çözüm yolları;

 • Elma sirkesi

Antienflamatuar özellikleri olan elma sirkesi özellikle sivilce ve siyah noktalar gibi cilt lekelerine iyi gelmektedir. Sirkenin asidik yapısını seyreltmek için su kullanılmalıdır.

Elma sirkesinin faydaları geniş bilgi>>

 • Patates

Patates suyundaki nişasta, pigmentasyonu azaltmaktadır. Cilt lekelerinden kurtulmak için rendelenmiş patatesin suyunu yüze sürmek ve bir süre beklemek yeterlidir.

 • Aloe vera

Ciltteki yaraları ve lekeleri iyileştiren Aloe vera, yeni cilt hücrelerinin büyümesini teşvik eder. Ayrıca anti enflamatuar özellikleri sayesinde sivilce oluşumunu da engeller. En iyi etki için Aloe vera yapraklarından taze olarak faydalanmalısınız.

Aloe veranın faydaları geniş bilgi>>

 • Portakal kabuğu

C vitamini ve antioksidanlar bakımından zengin olan portakal kabuğu, sivilce izlerini ve lekeleri temizlemek için oldukça etkilidir. Bal ve sade yoğurt ile karıştırılan portakal kabuğu ile parlak bir cilt elde edilebilir.

 • Salatalık

Cilt lekelerine iyi gelen bitkilerin başında salatalık gelmektedir. Salatalık cildi yatıştırır, yara izlerini ve lekelerini giderir. Limon suyu ile karıştırılmış salatalık dilimleri kullanılabileceği gibi salatalık rendelendikten sonra suyu da yüze sürülebilir.

Salatalık maskesinin faydaları geniş bilgi>>

 • Muz kabuğu

Muz kabuğu ciltteki iltihapları ve kızarıklığı azaltan anti inflamatuar özelliklere sahiptir. Cilt lekelerini yok etmek için muz kabuğunun iç kısmı lekelerin üzerine 5 ila 10 dakika boyunca tutulur ve bu işlem günde 2 – 3 kez tekrarlanır.

Muzun faydaları geniş bilgi>>

Sonuç

Bu makalede cilt lekelerine ne iyi gelir faydalı yöntemler yer almaktadır. Cilt lekelerine çözüm bulanlar cilt lekelerine ne iyi gelir , cilt lekelerine ne iyi gelir ibrahim saraçoğlu, cilt lekelerine doğal çözüm, geçmeyen cilt lekeleri için formül, cilt lekeleri için karbonat, yüzdeki lekeler nasıl gider dogal, cilt lekelerine kesin çözüm bulan varmı gibi sorgularda bulunmuştur.

Cilt lekelerine ne iyi gelir bitkisel yöntemler merak konusudur.

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.