Cilt Lekeleri Nedenleri

A+
A-
Cilt Lekeleri Nedenleri

Cilt lekeleri neden olur? Cilt lekelerine yol açan pek çok sebep vardır. Virüsler, enfeksiyonlar, hormonsal dalgalanmalar, genetik problemler, zararlı güneş ışınları, yanlış beslenme ve ilaçlar ciltte farklı türlerde lekelere neden olabilirler.

 • Hormonlar: Sivilce ve lekelerde hormonların çok önemli bir rolü vardır. Özellikle hamilelikte, regl döneminde ve menopozdaki hormonal dalgalanmalar ciltte lekelere yol açabilir. Pek çok kadın adet dönemi başlarken sivilce ve benzeri lekelenmeler yaşar.
 • Aşırı yağ üretimi: Özellikle ergenlik döneminde yağ bezlerinden salgılanan hormonlar sebum üretimini artırır ve bu da gözeneklerin tıkanmasına yol açar. Gözenekler temizlenmediği takdirde ciltte lekeler meydana gelir.
 • Enfeksiyonlar: Bazı maya enfeksiyonları ciltte lekelere neden olabilir. Mayalar aşırı büyüdükleri takdirde püstüller oluşabilir.
 • Genetik problemler: Sivilce gibi cilt lekeleri genetik olabilir. Darier hastalığı siğil benzeri lekelere yol açarken Fabry hastalığı  koyu renkli kırmızı lekelerin oluşmasına neden olur.
 • Güneş ışınları: Korunmasız bir şekilde güneş ışınlarına maruz kalmak cilt kanseri, hiperpigmentasyon ve çeşitli cilt sorunlarına neden olabilir.
 • Çok fazla süt ürünleri tüketmek: Cildiniz, süt ürünleri gibi maddeleri gereğinden fazla tükettiğinizde boşaltım sistemi gibi çalışır ve bu maddeleri ciltten atmaya çabalar. Süt ürünleri yapıları gereği sindirilmeleri daha zor besinlerdir. Cilt yoluyla atılmaya çalışılan maddeler, özellikle çene ve boyun bölgesinde lekelere yol açabilir.
 • Beslenme:  Yediklerinizin cildiniz üzerinde bir etkisi olabilir. Besin alerjileri ve kontakt dermatit, cilt tahrişine neden olabilir. Şekeri yüksek diyetler ve basit karbonhidratlar da lekelere yol açabilir.
 • İlaçlar: Bazı reçeteli ve reçetesiz ilaçların yan etkilerinden biri de sivilce oluşumudur. Bu ilaçlar; kortikosteroidler ve androjenik steroidler ilaçlar lekelere yol açabilir.

Cilt Lekeleri Nedir?

Cilt lekeleri sivilceler, akneler, siyah ya da beyaz noktalar şeklinde ortaya çıkabilen cilt sorunlarıdır. Yüzde, göğüste ve sırtta çıkabilen cilt lekeleri her yaştan insanda görülebilir. Ergenlerde, hamilelerde ya da menopoza giren kadınlarda hormonsal dalgalanmalar nedeniyle dönem dönem sivilce çıkabilir. Adet dönemi başlarken yüzde kırmızı renkli lekeler görülebilir. Bunun dışında cildin yeterince temizlenmemesi sonucu ölü deri hücrelerinin ve yağların birikmesi sonucu akneler oluşabilir. Bazı cilt lekelerinin içleri sıvı doludur ve oldukça şişkindirler.

Cilt lekelerinin çoğu zararsızdır ancak bazıları cilt kanseri gibi ciddi sorunların belirtisi olabilirler. Tedavi edilmeyen lekeler kalıcı olabilirler.

Cilt Lekeleri Belirtileri

Cilt lekeleri nasıl anlaşılır? Cilt lekeleri başlangıcı lekenin yerine ve çeşidine göre farklılık gösterebilir. Çoğu leke cildin kızarmasına, kaşınmasına ve hassaslaşmasına yol açar. Bu nedenle lekelerin baş kısımları irin dolu, kırmızı ve çeşitli boyutlarda olabilirler.

Sırtta, göğüs bölgesinde, yüzde, alında ve ellerde lekeler görülebilir. Bazı lekeler saç diplerinde ya da vücudun daha az görünen yerlerinde ortaya çıkabilir. İltihaplı sivilcelerde irin dolu şişlikler vardır, iltihapsız sivilcelerde ise sadece kırmızı renkli ve küçük lekeler görülür.

Güneş lekeleri koyu renkli ve düzensiz şekillidir. Tedavi edilmeyen lekeler çoğalabilir ve büyüklükleri artabilir. Bazı lekeler ağrılı olabilirken bazıları sadece cildin kötü görünmesine yol açarlar.

Cilt Lekeleri Tedavisi

Cilt lekeleri nasıl geçer?  Cilt lekelerinde tedavinin amacı kusursuz bir cilt elde etmektir. Bunun için topikal kremler, antibiyotikler ya da lazer tedavileri yardımcı olabilir. Topikal kremlerin çoğu reçetesiz olarak temin edilebilir. Antibiyotikler ise reçeteli olarak verilmektedir ve doktor kontrolünde kullanılmalıdırlar. Bu ilaçlarla ilgili en sık yaşanan problemler; alerjik reaksiyonlar, gastrointestinal rahatsızlıklar ve artan güneş hassasiyeti olabilir.

Sivilce için uzun süreli antibiyotik kullanımı bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir. Bazı antibiyotikler yemek borusunun tahriş olmasına neden olabilir. Sivilce ve aknelerin hızlı bir şekilde iyileşmesi için hastaya kortizon enjeksiyon edilebilir. Ancak çok fazla kortizon almak sivilceleri yok ederken vücutta farklı sorunlara yol açabilir. Bu nedenle dikkatli bir şekilde kullanılması tavsiye edilir.

 • Cilt lekeleri ameliyatı: Lazerle yapılan tedavilerde özellikle akne gibi sorunlar iyileştirilebilmektedir. Epidermisin altına yayılan cilt problemlerinde lazer ışınları hücrelere etki ederek cildin görünümünü iyileştirirler.

Cilt lekeleri için hangi doktora gidilir? 

Cilt lekelerinde dermatoloji uzmanlarına gidilebilir.

Cilt Lekelerine Ne İyi Gelir?

Cilt lekelerine ne iyi gelir doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir;

Cilt Lekeleri Bitkisel Tedavisi

sahip oldukları anti enflamatuar özellikleri sayesinde pürüzsüz bir cilt arayanların sıkça kullandığı bitkisel çözümlerdir.

Cilt lekelerine iyi gelen bitkiler>>

Cilt Lekeleri Evde Tedavi Yöntemleri

 • Hormonal dengesizlikler nedeniyle oluşan cilt lekeleri için B6 vitamini içeren gıdalar tüketilebilir. Ergenlikte ya da adet dönemlerinde kalsiyum ve magnezyum takviyeleri alınabilir.
 • Yağ birikmesi nedeniyle oluşan lekelerde fazla yağ ciltten atılmalıdır. Bunun için yüz temizliğine dikkat edilmeli ve ciltteki bakterileri temizleyeme yardımcı olmak için anti bakteriyel temizleyiciler kullanılmalıdır.
 • Yeni bir kozmetik ürün kullanırken ürünü cildin herhangi bir bölgesinde test etmeli, eğer alerjik bir reaksiyon oluşmuyorsa kullanılmalıdır. Eğer cilt olumsuz bir tepki veriyorsa bu ürün kullanılmamalıdır.

Sonuç

Cilt lekeleri neden olur yazımızda cilt lekeleri neden olur nasıl geçer, yüzde oluşan kahverengi lekelere ne denir, cilt lekeleri için kremler, cilt lekeleri kadınlar kulübü, yüzdeki kahverengi lekeler ibrahim saraçoğlu, geçmeyen cilt lekeleri için formül, ciltteki kahverengi lekeler nasıl yok edilir, yüzdeki lekeler neyin habercisi sorguları yapılmıştır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.