Çileğin Faydaları ve Zararları

16.03.2017
696
Çileğin Faydaları ve Zararları

Çileğin faydaları ve zararları nelerdir? Nefis, ağız sulandıran ve keyif verici tadının yanında çileğin sağlık açısından inanılmaz faydaları vardır. Çilek gerek ilaç sektöründe gerekse kozmetik sektöründe çok fazla kullanılan bir besindir.

Çilek; tatlı, ekşi ve lezzetli olduğu için meyvelerin kraliçesidir desek yanlış olmaz. Buna bir de sağlığa katkısını eklersek ‘kraliçe’ tabiri eksik kalır. Çilek, antioksidan içeren en iyi 10 besin arasında yer alır ve sağlığa faydaları açısından birçok meyve sebzeden daha önemlidir diyebiliriz.

Belki de bu yüzden çok geniş alanda kullanılır. Çilek daha çok yemeklerde, keklerde, tatlılarda, içeceklerde, ilaçlarda, kozmetik ürünlerinde ve daha nice sayamayacağımız alanda insan sağlığına hizmet etmektedir.

Çilek, bol miktarda A, C,B6 ve B12 vitaminleri içerir. Bunun yanında, kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, selenyum, sodyum, manganez, magnezyum ve birçok besin bileşenini çok miktarda içerir.

Çileğin sağlık açısından birçok faydası vardır ama ‘Çilek en çok neye faydalıdır?’ diye bir soru yöneltilecek olsa şüphesiz bütün sağlık uzmanının cevabı cilt sağlığı olacaktır. Çileğin cilt sağlığına inanılmaz faydaları vardır.  Bu yüzden kozmetik ürünlerinde çok geniş olarak kullanılmaktadır. Bir yüz maskesi yoktur ki içerisinde çilek olmasın. Çilek içerdiği zengin vitamin ve bileşenler sayesinde cilt sağlığını korumanın yanında kanser başta olmak üzere birçok hastalık için şifa kaynağı olabilir.

Çileğin faydaları şunları içermektedir;

Çilek Cilt Sağlığının KraliçesidirÇilek cilt sağlığına inanılmaz katkıda bulunur. Özellikle içerdiği C vitamini, salisilik asit, antioksidanlar, eksfoliantlar cilt üzerinde meydana gelen kabarcıklara karşı çok etkilidir. Bu yüzden yüz yıkama işlemlerinde bile kullanılmaktadır. Çilek bu özelliği sayesinde cildi ölü hücrelerden ve yağlardan temizler.

Bunun dışında çileğin çok etkili bir antioksidan olması sayesinde cilt üzerinde meydana gelen alerjileri giderir, kirliliğe karşı cildi korur, cildi yumuşatır ve cilt hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Çilek suyu cildi aydınlatma özelliğine sahiptir. Bunun yanında yaşlılıktan kaynaklanan cilt lekelerine ve çillere karşı oldukça etkilidir. Çilleri ve yüz lekelerini giderici özelliği vardır. Bunun için çilek suyunu 10-15 dakika boyunca cilde uygulamak yeterlidir.

Çilekli Cilt Toniği 50ml gül suyuna iki çay kaşığı çilek suyu karıştırın ve pamukla günde bir kere bu karışımı yüzünüze uygulayın. Bunu 10 gün boyunca devam ettirin. Bu uygulama lekesiz, pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt elde etmenizi sağlayacaktır.

Çilekli cilt toniğinin ayrıca şu faydaları vardır;

 • Yaşlılıktan kaynaklanan cilt zayıflamalarında güneş ışıkları cilde daha fazla zarar verir, çilekli cilt toniği buna izin vermez.
 • Güneş ışıklarını zayıf ciltlerde yaptığı olumsuz radyasyon zararlarından korur.
 • C vitamini ve antioksidan içerdiği için serbest radikallerin neden olduğu cilt hastalıklarından korur.
 • C vitamini cilt üzerinde serbest radikallerin neden olduğu hasarları giderir.

Bir çay kaşığı bal, pürelenmiş çilek ve iki çay kaşığı süt kremasını karıştırarak yüzünüze uygulayabilirsiniz.  Bu karışım cildinizin yaşlanmasını ve kırışmasını yavaşlatacaktır. Cilt temizliğini sağlama imkanı da tanıyacaktır. Zamanla cilt üzerinde toplanan ölü hücreler ve yağların arındırılmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca kuru ciltlerde özellikle kış aylarında görülen dökülmelerin önüne yine bu uygulamayı kullanarak geçmek mümkündür. Bunun yanında cilt gözeneklerini açarak cildin nemlenmesini sağlar.

Çilek Sivilce Tedavisine Yardımcı OlurÇileğin içerdiği C vitamini, Alfa Hidroksi Asitler (AHA), salisilik asit ve çilek flavonoidler, akne temizleme ve yağları yok etmeye karşı çok etkilidirler. Taze çilek maskeleri donuk, hasarlı veya akne eğilimli cilt sahipleri için etkilidir.

7-8 tane çileğe bir yemek kaşığı süt ekleyin ve iyice birbirine karıştırın. 10-15 dakika boyunca yüzünüze uygulayın. Bunu aknelerden kurtulmak için haftada en az bir kere uygulayın.

Bu karışım sayesinde 4-5 haftada aknelerden kurtulabilirsiniz.

Çilek Göz Altındaki Şişkinlikleri GiderirAşırı yorgunluk ve yaşlanmaya bağlı olarak göz altında oluşan şişkinlikleri çilek giderebilir. Bunun için;

Çilekleri ince ince dilimleyin ve 10-13 dakika boyunca göz altlarına koyun, daha sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

Bu uygulama sayesinde göz altında oluşan şişkinlik, kararma ve morluklardan kurtulabilirsiniz.

Çilek Hasarlı Ciltleri OnarırÇilek bol miktarda C vitamini içerdiği için dokuları onarma özelliği vardır. Özellikle ‘kollajen’ diye adlandırılan madde, bu noktada önemli rol alabilir. Bu madde suda çabuk çözüldüğü için bünyede fazla saklanma imkanı bulamaz. Bu yüzden gıdalardan temin edilmesi gerekmektedir. Bir fincan çilek veya çilek suyu bu maddeyi fazlasıyla içerir ve hasarlı ciltlere hayati katkılar sağlayabilir.

Çilek Etkili Bir Ayak TemizleyicidirÇileğin diğer bir özelliği de etkili bir ayak temizleyici olmasıdır. 8-10 tane çileği ezerek yulafla karıştırın ve önce ayaklarınızı 10 dakika ılık suda bekletin daha sonra bu karışımı 15 dakika boyunca ayaklarınıza ovarak uygulayın. Bu uygulama sayesinde ayaklarınızdaki ölü hücrelerden meydana gelen tabakalar ortadan kalkacaktır.

Çilek Saç Sağlına Faydalıdır Çilek B5 ve B6 vitaminleri içermektedir. Bu vitaminler saç sağlığı için hayati önem taşımaktadır. Çilek bu vitaminleri bol miktarda içerdiğinden saç dökülmesini engelleyebilir.

7-8 tane olgun çileği ezin ve  bir çorba kaşığı mayonez ile karıştırın. Bu karışımı daha sonra saç ve saç derisinin üzerine uygulayın. 15-20 dakika bekleyin ve daha sonra saçınızı durulayın.

Bu karışım saçlarınızın sağlığına ciddi anlamda katkı sağlayacaktır. Saç köklerini güçlendirirken ayrıca kuru saçları nemlendirecektir. Bunun yanında şampuanların saçlarınıza verdiği doğal parlaklığı bu karışımda verecektir. Yani çok az para harcayarak daha güvenilir, daha sağlıklı ve daha ucuz saç bakımı yapmış olacaksınız.

Bu karışımın diğer bir faydası da kepek sorununu büyük ölçüde ortadan kaldırması, kafa derisinin sağlığını koruması olacaktır.

Çilek Göz Sağlığı İçin Önemlidir: Yaşa bağlı olarak gözler üzerinde lens şeklinde bir tabaka oluşabilmektedir. Bu tabaka görme yeteneğini zayıflatır. Çileğin bol miktarda içerdiği C vitamini bu tabakanın oluşmasına izin vermez.

Bunun dışında gözü zararlı güneş ışınlarından korur. Retina ve korneayı güçlendirir. Herhangi bir göz hastalığını gidermenin en uygun yolu C vitamini takviyesi yapmaktır. Çilek de bu görevi fazlasıyla görür.

Çilek Kolesterole İyi GelirÇilek hastalıklardan koruyucu bileşenler içermektedir bunlardan bir tanesi olan phytonutrient açısından çok zengindir. Bu bileşenler çileğe renk katar ve aynı zamanda kolesterolü sağlıklı seviyede tutar.

Kalp Sağlığı İçin ÇilekÇileğin içerdiği birçok madde ve bileşen kalp sağlığına da faydalıdır. Özellikle kalp damar fonksiyonlarına yardımcı olur. Kanın pıhtılaşma eğilimini azaltır. Bu özelliği sayesinde ayrıca felç ve inme gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Çilek Kemik Sağlığını KorurÇileğin içerdiği K vitamini ve manganez, kemik sağlığı için hayati önem taşımaktadır. Çocukların gelişme döneminde sağlıklı iskelet yapısı oluşmasına yardım ederken, diğer yaşlardaki insanların kemik hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Çilek Kanserden KorurYazının birçok kısmında çileğin çok etkili bir antioksidan olduğunu vurgulamıştık. Bu özelliği kanser hastalıklarıyla mücadelede bünyeye yardımcı olur ve kansere yakalanma riskini azaltır. Özellikle kanser hastalığına neden olan serbest radikalleri bloke ederek etkisiz hale getirir.

Altın Çileğin Faydaları

Altın çilek daha çok diyabet hastalarının tercih ettiği bir besin kaynağıdır. Altın çilek ülkemizde son yıllarda tüketilmeye başlandı. Yani altın çileğin Türkiye’de çok fazla bir geçmişi yok diyebiliriz. Altın çileğin sağlık açısından faydaları keşfedildikçe tüketimi giderek artan bir besin türüdür. Halk arasında yer kirazı olarak da adlandırılan altın çiçek yoğunlukla Güney Amerika’da yetişmektedir.

 • Altın çilek, romatizma gibi bazı ağrı türlerine faydalı olabilir.
 • Altın çileğin solunum yolu hastalıklarına iyi geldiğini belirten uzmanlar vardır. Özellikle astım ve bronşit hastalarına iyi gelmektedir.
 • Antibakteriyel özellik taşıyan altın çilek, çok etkili bir antioksidandır. Egzama ve enfeksiyon hastalıklarına karşı etkilidir.
 • Altın çileğin kanser hastalıklarına karşı etkili olduğu söylenmektedir.
 • Kusma, bulantı ve karın ağrıları için altın çilek alternatif çözüm olabilir.
 • Altın çileğin lösemi hastalığına faydalı olduğunu belirten sağlık uzmanları vardır.
 • Kış aylarında meydana gelen, nezle, grip gibi hastalıkları iyileştirebilir. Altın çileğin ateş düşürücü özelliği vardır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklarla mücadele etmesinde güç katar.
 • Kişiyi zinde tutar. Altın çilek mükemmel bir enerji kaynağıdır.

Dağ Çileğinin Faydaları

Dağ çileği yabani bir bitkidir ve mükemmel bir besin kaynağıdır. Çok etkili bileşen ve mineraller yardımıyla sağlığa ciddi katkılarda bulunabilir. Halk arasında kocakarı yemişi olarak da adlandırılır.

 • Dağ çileği genel anlamda cilt sağlığını korumaktadır. Sivilce ve aknelere karşı mücadelede başarılıdır.
 • Romatizmadan kaynaklanan ağrı ve acıları giderebilir.
 • Sinir sistemi üzerinde önemli ve olumlu etkileri vardır, beynin işlevlerine yardımcı olur. Stresle mücadeleye destek olur.
 • Dağ çileği soğuk algınlıklarından kaynaklanan ateşi düşürme özelliği vardır.
 • Sindirim sistemine faydalıdır. Özellikle içerdiği lifler mide ve bağırsak sağlığı için önemlidir.
 • Böbreğin sağlıklı bir şekilde görevini yerine getirmesine yardımcı olur.
 • Dağ çileği kabızlığa iyi gelir.
 • Dağ çileği bünyeyi korur, metabolizmaya ciddi katkı sağlar.
 • Dağ çileği sigara içenlerde sık rastlanan damar sorunlarını ortadan kaldırabilir.
 • Dağ çileği idrar yolu enfeksiyonlarını giderebilir. Bağırsak kurtlarını döker.
 • Dağ çileğinin yapraklarını kurutarak içmek mümkündür. Bu bünyeye çok faydalıdır.
 • Dağ çileğinin kemik sağlığına faydası vardır. Çocukların tüketmesi önerilir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Çilek Yağının Faydaları

Çilek yağı, adı üstünde çilekten elde edilmektedir. Çilek yağının faydaları yeni keşfedilen ürünlerden bir tanesidir. Çilek yağı, genelde pasta ve keklerde kullanılırdı. Son zamanlarda ise çilek yağı hakkında yapılan araştırmalar, çilek yağının birçok faydasını ortaya çıkarmıştır. Bununla birlikte ana besin kaynağı olarak tüketilmeye veya hastalıklarda alternatif tedavi şekli olarak tercih edilmeye başlandı. Çilek yağı daha çok cilt sağlığı için  maskelerde kullanılır.

 • Cilt sağlığı için önemli bir alternatiftir. Çilek yağı cildi yumuşatır ve mikroplardan arındırır.
 • Kuru ciltlerde meydana gelen dökülmelere engel olabilir, cildi nemlendirir.
 • Cilt gözeneklerini açıcı özelliği vardır.
 • Aknelere karşı tedavi aracı olarak kullanılabilir.
 • Sivilce ve siyah lekelere karşı tedavi edici etkisi vardır.
 • Çilek yağı ayrıca ayak temizliğinde kullanılabilir. Ilık suya karıştırılarak ayakların yıkanması ölü hücrelerden meydana gelen katmanlardan kurtulmaya yardımcı olur.

Çileğin Zararları

Çileğin kendine has tadı, naif kokusu ve içerdiği bin bir çeşit faydalı besinleriyle birçok faydasının olduğunu gördük. Bunun yanında çok aşırı tüketildiğinde bazı sorunlara neden olabilir.

İşte çileğin zararlarından bazıları:

 • Aşırı tüketildiğinde, şişkinlik, alerji, kusma, ciltte kızarma, karın ağrısı, ishal gibi sorunlara neden olabilir.
 • Midede yanma ve gaza sebep olabilir.
 • Dağ çileği, çok etkili bir besin kaynağıdır aşırı tüketilmesi zehirlenmeye neden olabilir.
 • Çilek yağının salatalarda veya diğer yemeklerde kullanılabileceğini iddia eden uzmanlar var fakat biz kesinlikle bunu ve ağızdan tüketimi önermiyoruz.

Tavsiyeler

Çileğin sağlık açısından birçok faydasını hep birlikte inceledik. Bu yazıda tepeden tırnağa çileğin ve yan ürünlerinin faydalarından bahsettik. Çileğin mucizevi faydalarından maksimum derecede yararlanmak için kendi imkanlarınızda yetiştirmenizi tavsiye ederiz. Çünkü özellikle çileklerde organik olanını bulmak imkansıza yakındır. Organik olmayan çileklerin sağlığa pek bir faydası yok, hatta zararı vardır diyebiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem