Çikolatanın Faydaları ve Zararları

31.03.2015
571
Çikolatanın Faydaları ve Zararları

Çikolatanın faydaları ve zararları nelerdir? Çikolatanın ana maddesi kakaodur. Kakao ise İkiçenekliler sınıfında bulunmakta olup ebegümecigiller familyasındandır. Doğal olarak yetiştiği yerler And Dağları’nın alt bölgeleri ile Amazon ve Orinoco Irmakları’nın çevresidir. Yağmur alan ve ılık iklime sahip bölgelerde yetişmektedir. En büyük üreticisi % 40 ‘lık üretimi ile Fildişi Sahilleri’dir. Theobroma cacao ağacının tohumları kakao çekirdekleridir.

Kakao tozu ve kakao yağı en önemli ve yararlı besinler arasında gelmektedir. Kakao ağacı tohumlarının mayalanmasının ardından kurutulur. Mayalama ve kurutma işleminin ardından acı tadı kaybolur. Kurutulan tohumlar kavrulur ve un haline getirilerek yağı çıkarılır. Yağı çıkarıldıktan sonra tekrar öğütme işlemi yapılır. Bu öğütme işlemi sonucunda da kakao elde edilir. İçeriğinde yağ, azot, lif ile yararlı mineraller bulunmaktadır.

Çikolatanın hammaddesi olan kakaonun içeriğinde yer alan flovanol beyne daha fazla oksijen gitmesini sağlamaktadır. Bu da ilerleyen yaşlarda görülen bunama, bellek kaybının önüne geçmektedir. Antioksidan özelliği ile tıpkı kahve gibi kanser hücrelerinin vücut içerisinde çoğalmasının ve yayılmasının büyük oranda önüne geçmektedir.

Damar hastalıklarının tedavisine ve kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Kalp krizi riskini azaltmaktadır. Böbrekleri ve kasları uyarıcı etkisi bulunmaktadır. Ayrıca kakaonun sinirleri rahatlatarak mutluluk verdiği de yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Çikolata içeriğinde bol miktarda yağ bulundurmaktadır. Bu yağ bilinçli olarak ve belli bir düzeyde tüketilir ise vücuda pek çok katkı sağlamakla beraber aşırı tüketimi ise kilo alınmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle yararlarının yanı sıra olası kiloya da neden olabileceği nedeni ile aşırı tüketiminden uzak durulmalıdır.

Çikolatanın faydaları nelerdir;

Çikolatanın Damar Hastalıklarına Faydası: Çikolata içeriğinde hem kakao hem de süt bulunmaktadır. Kakaonun damar rahatsızlıkları üzerindeki etkisi yapılan araştırmalar ile görülmüş olup hem kalp hem de damar sağlığının korunmasında etkilidir. Damarları tıkayan olumsuzlukların önüne geçerek kan akışını düzenler. Böylelikle kalbe giden damarların tıkanmasının önüne geçerken de kalp krizi riskini azaltmaktadır. Kötü kolesterol kalbe giden damarların çevresinde bir süre sonra damarların tıkanmasına sebep olan bir katman oluşturur. Bu nedenle kalp krizi riski artar. Kötü kolesterolün düşürülmesi bu nedenle büyük önem taşımaktadır. Çikolata kötü kolesterolün düşürülerek iyi kolesterolün normal seviyesinde tutulmasını sağlar. Bu da kalp krizi riskini büyük ölçüde azaltır.

Çikolatanın Kansere Karşı Faydaları: Antioksidan özelliği bulunan kakao çikolatanın içerisinde bol miktarda bulunmaktadır. Kakaonun antioksidan özelliği de kanser hücrelerinin oluşmasının engellenmesi açısından önemlidir. Bu özelliği sayesinde kanserle savaşan kakao aynı zamanda kansere yakalanmış hücreler ile de etkin bir şekilde savaşmaktadır. Böylelikle kanserin yayılmasını geciktirmekte ve tıbbi olarak uygulanmakta olan tedavinin de hızlı ve etkin bir şekilde cevap vermesini kolaylaştırmaktadır.

Çikolatanın Zihne FaydalarıÇikolata, kakao beyne giden damarların daha etkin kan taşımasını desteklediği gibi damar tıkanıklarının da önüne geçilmesine yardımcı olur. Bu da beyin kanaması riskini azaltmaktadır. Ayrıca bileşeninde yer alan azot, lif ve yağ zihin açıcı özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde de enerji verir ve zihin faaliyetlerinin daha aktif olmasını sağlar.

Çikolatanın Bağırsaklara FaydasıLif kaynaklı olan besinler böbreklerin etkili olarak çalışmasını destekleyen besinlerdir. Çikolatanın içeriğindeki lif bağırsakların çalışmalarını düzenleyerek böbreklerin daha verimli faaliyet göstermesini destekler. Böbreklerde kum ya da taş oluşumunu engeller. Oluşmuş olan kum ya da taşların düşürülmesine yardımcı olur. Çikolatanın en önemli özelliği bağırsak kanseri üzerindeki etkisidir. Olası bağırsak kanserine yakalanma riskini çok büyük bir oranda azaltmaktadır.

Çikolata Kandaki Şeker Seviyesini Dengeler: Sağlık uzmanları arasında bu konu hakkında farklı görüşler ortaya atılmaktadır. Çikolatanın kan şekeri seviyesini dengelediğini söyleyen ve tam tersini iddia eden sağlık uzmanları aynı zamanda kişinin bünyesine göre de farklı etkiler yapabileceğinin altını çizmektedirler. Konuyu bu bağlamda değerlendirdiğimiz zaman doktor kontrolünde çikolata tüketiminin kan şekerini sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olabileceğini söylemek mümkün.

Strese Karşı ÇikolataÇikolatanın bilinen en önemli özelliklerinden bir tanesi ve en önemlisi strese karşı etkili olmasıdır. Çikolatanın sinir sistemi üzerinde olumlu etkilerde bulunarak kötü düşüncelere neden olan unsurları ortadan kaldırdığı düşünülmektedir. Ve çikolata bu özelliğinden dolayı dünya çapında yaygın olarak tüketilmektedir.

Çikolalata İnme Riskini AzaltırBu konuyla ilgili olarak son zamanlarda yapılan labaratuvar araştırmaları çikolata tüketen kişilerin tüketmeyen kişilere göre daha az inme problemleriyle karşı karşıya kaldıklarını ortaya koymaktadır.

Çikolata Cilt Sağlığını KorurÇikolatanın sinir sistemi üzerinde olumlu etkilerinin dünya çapında bilindiğini ve bu nedenden dolayı yaygın olarak tüketildiğini yazmıştık. Bunun dışında cilt sağlığı içinde çikolatanın birçok faydasının olduğu düşünülmektedir ve bu sebepten dolayı çok yaygın olarak cilt maskelerinde kullanılmaktadır. Çikolatanın genel cilt sağlığına ciddi anlamda katkıda bulunduğu düşünülmektedir.

Çikolata Beyin Sağlığına FaydalıdırBeyne kan akışının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi beyin sağlığı açısından çok önemlidir. Kan akışının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi beynin ihtiyacı olan oksijeni düzenli olarak almasını sağlar. Bu da birçok açıdan sağlığımızı yakından ilgilendirirken aynı zamanda hayati önem taşımaktadır. Çikolata tüketimi beyne kan akışı işlevini destekler ve beyin sağlığının korunmasını sağlar.

Çikolata Görme Yeteneğini GeliştirirBu konuyla ilgili yapılan laboratuvar çalışmaları çikolatanın içerdiği flavanoitlerin beyne kan akışının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Beyne kan akışının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi aynı zamanda görme sağlığının korunması için önemlidir.

Çikolata Maskesinin Faydaları

Genel anlamda sağlık açısından birçok faydası olan çikolatanın cilt bakım malezemelerinde ve özellikle maskelerde çok yaygın olarak kullanıldığını söyleyebiliriz. Çikolata çok farklı kürler halinde cilt maskesi olarak kullanılmaktadır.

Çikolata cilt maskesinin faydalarını şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Çikolata cilt renginin koyulaşmasına yardımcı olabilir. Bunu kusursuz bir şekilde gerçekleştirirken cilde zarar vermez.
 • Çikolata antioksidan özelliği olduğundan dolayı, çikolata maskesi aynı zamanda serbest radikallerin neden olduğu kırışıklıkların ortadan kalkmasına yardımcı olur ve cilde esneklik kazandırır.
 • Bazı sağlık uzmanları çikolata maskesinin aynı zamanda cildi zararlı güneş ışınlarından koruduğunu belirtmektedirler.
 • Çikolata maskesi çeşitli nedenlerden dolayı ölen cilt hücrerlerinden cildi temizler ve aynı zamanda ölü hücrelerin yerine gelen yeni hücrelerin daha sağlıklı olmasına yardımcı olabilir.
 • Yüksek stres aynı zamanda hormon sistemini ve dolayısı ile cildi olumsuz yönde etkileyebilir. Çikolata maskesi aşırı strasten kaynaklanan cilt sorunlarının önüne geçebilir.
 • Çikolata maskesi cildin parlaklığını arttırır ve cilde doğal bir görünüş kazandırabilir. Bunun yanında cildin yumuşamasını sağlar.
 • Çikolata maskesi karışımı aynı zamanda kafa derisine de uygulanabilmektedir. Bu uygulama kafa derisi sağlığını korumaya yardımcı olur ve kepek sorunu başta olmak üzere kaşıntı ve benzeri sorunların ortadan kalkmasını sağlayabilir.
 • Bunun dışında çikolata maskesi cildde meydana gelen enfeksiyon hastalıkların iyileşmesine yardımcı olabilir.

Bitterin Faydaları

Bitter çikolatanın sağlık açısından faydaları çikolata ile genel anlamda benzerlik gösterir. Bitter çikolata  başta cilt sağlığı olmak üzere kalp ve damar sağlığına, sinir sistemi sağlığına faydalıdır. Sağlık uzmanları diğer çikolata türlerinde olduğu gibi bitter çikolatasının strese iyi geldiğini söylemektedirler.

Bitter çikolatanın faydalarını şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Bitter çikolata yoğun miktarda flavanoitler gibi antioksidanlar içermektedir. Antioksidanlar kalp ve damar hastalıklarına neden olan unsurların ortadan kalmasına yardımcı olurlar.
 • Bitter çikolatanın içerdiği flavanoitler kalp damar sağlığı yanında kan şekerinin dengelenmesine de yardımcı olabilir. Yalnız şeker sorunu olan kişilerin doktor onayını almadan tüketmelerini önermiyoruz. Çünkü flavanoitler kandaki şeker seviyesini düşürebilir ama çikolatada kullanılan diğer kimyasal maddeler tam tersi bir etkiye neden olabilir. Bu yüzden şeker hastaları için en doğru olan seçim doktorlarına danışmalarıdır. Fakat sağlıklı kişiler kan şekerini dengelemek için bir miktar tüketmelerinde fayda var.
 • Bitter çikolatanın kolesterol seviyesini sağlıklı bir düzeyde tuttuğunu savunan sağlık uzmanları var ama aynı şekilde tam aksini savunan sağlık uzmanları yok değil. Bazı sağlık uzmanları flavanoitler içeren bitter çikolatasının kolesterolü düşürdüğünü düşünmektedirler.
 • Diğer bütün çikolata türlerinde olduğu gibi bitter çikolatası da sinir sistemi üzerinde olumlu etkiler sağlar. Stres ve depresyonla mücadelede etkilidir. Stresten dolayı aşırı şekilde yorulan beynin dinlenmesini sağlayarak ruh sağlığının korunmasına yardımcı olabilir.
 • Bitter çikolata cilt sağlığı içinde faydalı bir besin kaynağıdır. Genel anlamda diğer çikolata türlerinin sağladığı aynı faydaları sağlar. Bunun yanında cilde koyu renk kazandırmak için cilt maskelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.
 • Bazı kaynaklar düzenli olarak bitter çikolatası tüketenlerin, tüketmeyenlere göre daha az felç ve inme gibi risklerle karşı karşıya kaldıklarını ortaya koymuşlardır. Bunun başlıca sebebi şüphesiz kolesterol ve kan şekeri seviyesini düşürebiliyor olması ve aynı şekilde kalp ve damar sağlığını korumasıdır. Bunun dışında beyin sağlığına da katkıda bulunan bitter çikolatası içerdiği bol miktardaki antioksidanlar yardımıyla inme ve felç vakalarına neden olan temel unsurların ortadan kalkmasına yardımcı olabilmektedir.
 • Bitter çikolatasının diğer bir özelliği de görme yetisini ve göz sağlığını korumasıdır. Bu özellik aslında diğer çikolata çeşitleri için de geçerlidir. Görme ve göz sağlığı için beyin sağlığının iyi durumda olması gerekir. Bunun için de beyne kan akışının sağlıklı bir şekilde devam etmesi ve beynin oksijen eksikliği yaşamaması gerekir. Bitter çikolatanın içerdiği vitamin ve mineraller buna yardımcı olur ve dolaylı olarak göz sağlığının korunmasını sağlar.
 • Bitter çikolatanın diğer bir özelliği ise beynin bilişsel fonksiyonlarının gelişmesine katkıda bulunmasıdır. Bunun dışında beynin zinde kalmasını sağlar, uyanıklık durumunu uzatır.
 • Kalsiyum açısından zengin olan bitter çikolata bu özelliği yardımıyla kan basıncının sağlıklı bir seviyede seyretmesine yardımcı olabilmektedir.
 • Bütün bunların dışında çikolatanın faydaları kısmında sıraladığımız saç ve cilt sağlığı faydalarını bitter çikolata içinde söylemek mümkün.

Çikolatanın Zararları

Bu yazıda çikolatanın faydalarını ele aldık. Ama bazı durumlarda çikolata sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Çikolatanın zararlarını iki kategoride incelemek mümkün. Birinci kategori herkesi kapsamaktadır. İkinci kategori ise zaten bir hastalığı olan kişileri kapsar. Bu yüzden şeker, kalp ve benzeri hastalıkları olan kişiler doktor onayı almadan çikolata tüketimi yapmamalıdırlar. Hastalığın durumu, hastalığın seviyesi ve kişinin bünyesinin özellikleri çikolatanın fayda veya zarar sağlama noktasında önemli rol oynamaktadır.

Bu kriterler çerçevesinde çikolatanın zararlarını şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Aşırı şekilde tüketilmesi her açıdan zararlıdır. Eğer sürekli çikolata tüketme eyiliminiz artıyor ise artık çikolata bağımlısı olduğunu anlamanız gerekir ki bu sağlık açısından zararlıdır. Bu durumda ya çikolata tüketimine uzun süre ara vermelisiniz ya da tüketimi minimuma indirmelisiniz. Çikolatanın sinir sistemi üzerinde rahatlama sağladığı kesin bir tanıdır ama bu durum maalesef bağımlılığa neden olabilmektedir.
 • Aşırı şekilde çikolata tüketimi kilo almaya neden olabilir. Özellikle fındık veya çam fıstığı içeren çikolataları aşırı şekilde tüketenler bu sorunla karşı karşıya kalabilirler. Bu yüzden düzenli ama az miktarlarda tüketime özen gösterilmesi gerekir.
 • Çikolataların içerisine günümüzde doğal olmayan maddeler de katılmaktadır. Bu durumu da göz önünde bulundururarak aşırı tüketimden kaçınmalı ve aynı zamanda bu maddelerin, özellikle şekerin diş sağlığına zarar verdiğini aklımızın bir kenarında bulundurmalıyız. Bu yüzden çikolata tüketiminden sonra dişlerin fırçalanmasını öneririz. Eğer bu imkan yoksa su ile ağzın çalkalanıp zararın minimuma indirilmesine çalışılmalıdır.
 • Yine aşırı tüketime bağlı olarak vücutta uyuşukluğa neden olabilmektedir.
 • Çikolatanın diğer bir yan etkisi de duyarlı ve alerji eğilimli bünyelerde alerjiye neden olmasıdır. Bu tür bünyelere sahip olan kişilerde cildde ve deride kızarma meydana getirebilir. Özellikle kollarda sivilce ve kızarmalar artar, bu durumda hemen tüketimi kesmelisiniz. Çikolata alerjisi olan çocuklarda olumsuz etkilere neden olur. Bu yüzden çocukların özellikle kalitesiz çikolata tüketiminden uzak durmaları gerekir.
 • Çikolatanın aşırı şekilde tüketilmesi en çok çocukların sağlığını tehdit etmektedir. Bu yüzden anne-babaların çocukların çikolata tüketme alışkanlıklarına maksimum derecede dikkat etmeleri gerekmektedir. Aşırı çikolata tüketimi çocukların diş yapılarını bozduğu gibi küçük yaşlarda olmaması gereken diş ve alerji sorunlarına neden olmaktadır.
 • Doktorlar migren hastalığı olan kişilerin çikolata tüketmelerini genelde yasaklarlar. Bunun sebebi çikolatanın içerdiği bazı besinlerin migren ağrılarını tetiklemesidir. Migren hastalığı ile mücadele eden kişiler doktorlarına danışmadan çikolata tüketiminden kaçınmalıdırlar.
 • Yukarıda belirttiğimiz gibi çikolatanın bağımlılık yapma özelliği vardır. Özellikle stres ve depresyon dönemlerinde çikolata sinirlerin gevşemesini ve rahatlamasını sağlar. Bu ruh sağlığı açısından iyi bir şeydir ama sürekli mutlu kalmak için çikolata bağımlısı olmak bir hastalıktan kurtulmak için diğer birçok hastalığa yakalanmaya neden olabilir. Bu yüzden her durumda çikolata bağımlısı olmamaya çalışmak en doğrusu.

Tavsiyeler

Çikolatanın sağlık açısından birçok faydasının olduğunu detaylı olarak incelediğimiz bu yazıda, aynı şekilde olası zararlarını da ele aldık. Özellikle çocukların çikolata tüketimin anne-babalar tarafından mutlaka kontrol altında tutulması gerektiğinin altını tekrar çizelim. Bunun dışında başta şeker, kalp, migren hastalıkları olmak üzere diğer hastalıklarla mücadele eden hastaların çikolata tüketimine başlamadan önce mutlaka doktorların danışmalarını öneririz.

Çikolatanın cilt sağlığına katkıları olduğunu ve cildi koyulaştırdığını yazmıştık. Özellikle kış aylarında çok sık başvurulan cilt maskesinin bir uzman kontrolü altında uygulama şekli ve uygulama süresinin ayarlanması gerekmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem