Çikolata Kisti Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

A+
A-
Çikolata Kisti Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi
67 / 100 SEO Score

Çikolata kisti nedir, nedenleri ve belirtileri nelerdir, çikolata kisti tedavisi için uygulanacak bitkisel yöntemler yazı içerisinde yer almaktadır.

Çikolata Kisti Nedir?

Çikolata kistleri, yumurtalıklar üzerinde büyüyen ve kanserli olmayan kitlelerdir. Kistlerin kimi ağrı ve kramp gibi semptomlara sebep olurken kimi hiçbir semptoma yol açmadan yıllarca varlığını sürdürebilir. Çikolata kistlerinin yol açtığı şiddetli ağrılar, yumurtalık veya fallop tüplerinin yırtıldığını ya da hasar gördüğünü gösterebilir. Bu nedenle yırtılmış kistler acil tıbbi müdahale gerektirebilirler.

Çikolata kistleri bir kadının yumurtalıklarında ortaya çıkan, içleri sıvı dolu keselerdir. Oldukça yaygın görülen ve genellikle zararsız olan kistler, bir yumurtalıkta olabileceği gibi her iki yumurtalığı da etkileyebilir. Adet gören kadınların yaklaşık üçte birinde herhangi bir zamanda çikolata kistinin oluştuğu görülmüştür.

Çikolata kistleri corpus luteum kisti, foliküler kist ya da polikistik over sendromu kistleriyle karşılaştırılabilirler.

Çikolata Kistleri Nasıl Teşhis Edilir?

Çikolata kistlerini teşhis etmek için doktor şu durumlarda pelvik ultrason isteyebilir.

 • Pelvik muayene sırasında kist hissedilirse
 • Hastanın söylediği belirtilere dayanarak endometriozisten şüpheleniliyorsa
 • Sebebi açıklanamayan bir kısırlık söz konusuysa pelvik ultrason ile çikolata kisti teşhis edilebilir. Ancak bu yöntem ile kistin türü net olarak belirlenemez.

Çikolata kistini kesin olarak teşhis etmek için doktor kistin içinden sıvı ve dokular çıkarır. Bu işlem genellikle iğne biyopsisi ile yapılır. İğne biyopsisi sırasında doktor vajinadan yumurtalık kistine bir iğne sokmaya yardımcı olmak için ultrason kullanır. Alınan sıvı mikroskop altında incelenir. İğne biyopsisinden elde edilen sonuçlar kullanılarak kistin türü anlaşılabilir.

Çikolata Kistlerinin Doğurganlık Üzerindeki Etkisi Nedir?

Çikolata kistleri, sağlıklı yumurtalık dokularını istila edebilir, hasar verebilir ve onları ele geçirebilir. Bu doğurganlık için ciddi bir tehdit olabilir. Bu kistlerin tedavisi zor olabilir ve onları kontrol etmek veya vücuttan uzaklaştırmak için kullanılan pelvik ameliyatlar yumurtalık skarına ve doğurganlığın azalmasına neden olabilir.

Çikolata kistlerinin yumurtalıklara verdiği hasara rağmen, çikolata kisti olan kadınlar hamile kalabilir.  2015 yılında yapılan bir çalışmada düzenli adet döngüsü olan ve sadece bir yumurtalığında çikolata kisti olan kadınların yüzde 43’ünün doğal olarak hamile kaldığı görülmüştür.

Çikolata Kisti Belirtileri

Çikolata kisti nasıl anlaşılır? Çikolata kisti başlangıcı yumurtalık kistleri ile benzer belirtilere sahiptir. Çikolata kistlerinin en sık görülen belirtileri şunlardır;

 • Pelvis ve karın bölgesinde kramplar ve ağrılar
 • Bağırsak hareketi yaparken veya idrar yaparken pelviste ağrı
 • Egzersiz yaparken, eğilirken ya da esnerken ağrı
 • Yüksek ateş ve kusma
 • Adet dönemleri arasında vajinal kanamalar ve lekelenmeler
 • Koyu renkli akıntılar

Çikolata kistlerinin yırtılması da şiddetli ağrılara yol açar. Bu durumda hastanın acilen hastaneye götürülmesi gerekir.

Çikolata Kisti Nedenleri

Çikolata kisti neden olur? Düzenli adet döngüleri sırasında vücut rahim zarını tutar. Böylece adet kanı rahim ağzındaki küçük açıklıktan ve vajinadan dışarı kolayca akabilir. Çikolata kistinin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte retrograd menstrüasyon denilen bir süreç nedeniyle gerçekleştiği düşünülmektedir. Retrograd menstrüasyonda adet kanı vajinadan dışarı çıkmak yerine fallop tüplerinden pelvik boşluğa geri akmaktadır. Bunun dışında çikolata kistine yol açabilecek diğer risk faktörleri şu şekildedir;

 • Hormonlar, uterus dışındaki hücreleri uterusun içini kaplayan endometrial hücrelere dönüştürebilirler. Bu hormonların seviyeleri özellikle adet döneminin başlangıcında, menopoza yaklaşırken ve hamilelik döneminde farklılaşabilir.
 • Karındaki bazı dokular endometriyal dokuya dönüşebilir. Bu dokular, hücrelerin şeklini değiştiren ve embriyonik hücrelerin büyümesi sonucu oluşan dokulardır.
 • Adet dönemi sırasında artan hormonlar pelvik duvarda, mesanede, yumurtalıklarda ve rektumda endometrial hücrelerin büyümesine ve kalınlaşmasına yol açabilir.
 • Adet kanı, sezaryen doğumdan sonra pelvik boşluğa sızabilir ve orada çikolata kistine neden olabilir.
 • Endometrial hücreler uterustan lenfatik sistem yoluyla taşınabilir.
 • Bağışıklık sisteminin zayıf olması çikolata kisti oluşma ihtimalini artırabilir.

Bazı bilim adamları çikolata kistinin Mullerian teorisi, genetik faktörler ya da toksinlerle bağlantılı olduğunu düşünmektedir. Ancak bu konuda yapılan çalışmalar yeterli değildir.

Çikolata Kisti Tedavisi

Çikolata kisti nasıl geçer? Adet kanının birikmesi kist gelişimine ve diğer sağlık sorunlarına yol açar. Adet kanının kesilmesi, kistin boyutunu azaltabileceği gibi bu tip hastalıkların semptomlarını da azaltabilir. Semptomları hafifletmek için farklı hormonlar kullanılabilir. Oral kontraseptif haplar, progesteron enjeksiyonu, Danazol ve GnRH analogları adet görmeyi durdurmak için kullanılabilir. GnRH analogları en etkili kontraseptif ilaçtır. GnRH analoglarının uzun süreli kullanımı, sıcak basması gibi menopoz semptomlarına neden olabilir.

Çikolata kisti ameliyatı: Çikolata kistinin çok büyük olması ve ağrının şiddetli olması durumunda adezyon ve sistektomi şeklinde cerrahi tercih edilen tedavi yöntemidir. Cerrahi laparoskopi veya laparotomi ile yapılabilir. Laparoskopi endometriozis için altın standart tedavi yöntemidir ve uzmanlık gerektirmektedir. Şiddetli endometriozisde, adeziyoliz ve sistektomi gibi konservatif cerrahi düşünülebilir. Ancak bu uygulamalar da hastalığı tedavi etmek için yeterli olmayabilir. Eğer hasta çocuk sahibi olmak istemiyorsa ve hastanın yaşı 35’ten büyükse yumurtalıkların ve uterusun çıkarılması hastalığın tamamen iyileşmesini sağlayabilir.

Çikolata kisti için hangi doktora gidilir?

Çikolata kisti için kadın doğum uzmanlarına gidilmelidir.

Çikolata Kistine Ne İyi Gelir?

Çikolata kistine ne iyi gelir evde uygulanacak bitkisel tedavi yöntemleri aşağıdakileri içermektedir.

Çikolata Kisti Bitkisel Tedavisi

 • Hint yağı karnın üzerine masaj yapılarak uygulandığında pelvik kaslar gevşer. Hint yağı lavanta gibi esansiyel yağlarla karıştırılabilir.
 • Zerdeçal, çikolata kistinin semptomlarını hafifletebilir.
 • İltihaplanmayı önleyecek yiyecekler tüketilmelidir. Bunlar; yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, kereviz, yaban mersini, somon balığı, zencefil ve Chia tohumudur.
 • Zencefil çayı çikolata kistinin neden olduğu bulantıları azaltabilir.

Çikolata Kisti Evde Tedavi Yöntemleri

Çikolata kisti çok büyük değilse doktorlar genellikle hastanın beklemesini önerirler. Bunun sebebi kistin tedavi olmadan kaybolup kaybolmadığını görmektir. Ev tedavileri kisti ortadan kaldırmaz, ancak semptomların azalmasını sağlayabilir.

 • Reçetesiz olarak satılan ağrı kesiciler kistlerin neden olduğu ağrıyı ve krampları hafifletebilir.
 • Çikolata kistleri karında kasılmalara neden olur. Bu kasılmalar masajla azaltılabilir.
 • Egzersiz yaparak da ağrılar hafifletilebilir. Koşma gibi egzersizler yerine yoga gibi daha hafif hareketler tercih edilebilir. Egzersiz, kadınlarda sağlıklı vücut ağırlığının korunmasına yardımcı olur. Kilo kaybı olmasa bile, egzersiz kasları güçlendirerek ağrıyı azaltabilir. Ayrıca daha fazla kist gelişimini önleyebilir ve insülin direnciyle mücadelede yardımcı olabilir.
 • Meditasyon ve derin nefes alma gibi gevşeme teknikleri kistlerin neden olduğu stresi azaltabilir. Gevşeme teknikleri ile kaygı ve ağrının şiddeti hafifler.
 • Sıcak kompres pelvik kasları gevşeterek ağrı ve krampları azaltabilir.
 • Alkol, kafein ve rafine şekerden uzak durulmalıdır. 
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.