Chai Çayının Faydaları

27.10.2019
1.818
Chai Çayının Faydaları

Bu yazı chia çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içermektedir. Chia çayı kullananlar chia çayı zayıflatırmı, chia çayı faydaları, chia çayı kullanıcı yorumları, chia çayı yapımı, chia tohumu çayı zayıflatırmı, chia çayı zararları, chia tohumu çayı kullanıcı yorumları sorgulaması yapmaktadır.

Chia çayı nasıl demlenir, zayıflatırmı, cilde faydaları nelerdir merak konusudur.

Chia Çayı Nedir?

Yüzyıllar boyunca, chai çayı Hindistan ülkesinde gelen olağanüstü bir keyif ve lezzet olmuştur. Siyah çay ve Hint baharatlarıyla uyumlu harmanıyla Hint kültürünün sarsılmaz bir parçası haline gelmiştir. Eğer egzotik ve heyecan verici bir çay lezzeti arayışınız varsa bir fincan sıcak chai çayının tadına bakılmalıdır. 

Chai çayı; siyah çay, süt, tarçın, zencefil, kakule, karanfil, biber ve diğer çeşitli baharatların karışımı ile yapılan kremsi ve baharatlı bir çaydır. Tatlandırmak için sıklıkla şeker ve bal eklenmektedir. Chai çayı Hindistan’dan sonra en az çay ve kahve kadar sıklıkla İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nde tüketilmektedir.

Chai çayı tariflerinde kullanılan farklı malzemelerin bazı faydalarıyla ilgili liste şöyle verilmiştir:

 • ZencefilZencefil, sindirimi geliştirir ve mide ülserini yönetir, soğuk algınlığı ve grip belirtilerine karşı korur ve kan dolaşımını uyarır. Ayrıca artrit ve romatizmal hastalıklara neden olan iltihaplanmalara karşı önleyici olduğu gösterilmiştir. Zencefil aynı zamanda karaciğer fonksiyonunu arttırarak kan kolesterolünü düşürür.
 • TarçınTarçın LDL kolesterolü düşürmeye ve Tip 2 diyabet hastaları için özellikle yararlı olan kan şekeri üzerinde düzenleyici bir etkiye sahiptir. Ayrıca tarçın, mantar enfeksiyonlarıyla mücadelede etkin olan antifungal ve antibakteriyel özellikleri ile bilinir. Aynı zamanda kötü nefesle mücadele için de oldukça etkilidir.
 • KakuleKakule; iştahı artırmak, sindirimi geliştirmek ve midedeki asit için rahatlama sağlamada faydalı olarak bilinmektedir. Ayrıca idrar yolu sistemi için yararlı olmasıyla beraber böbrek temizleyici olarak kabul edilir.
 • KaranfilKaranfil yüzyıllardır şifalı bir baharat olarak bilinmektedir. Bu baharat antibakteriyel, antiviral, antifungal ve antiseptik özelliklere sahip olmasıyla tanınmaktadır. Onlar da sindirim sistemi rahatsızlıklarını iyileştirir ve metabolizmayı hızlandırır.
 • KarabiberKarabiber güçlü bir antioksidandır. Sindirimi geliştirmek ve bağırsak sağlığı için faydalı olarak bilinmektedir. Soğuk algınlığı, öksürük ve grip gibi solunum yolu durumları için etkili bir çaredir. Sahip olduğu antibakteriyel özellikleri ile rahatlama sağlamakta oldukça etkilidir.

Chai Çayının Faydaları Nelerdir?

Chia çayının faydaları maddeler halinde şunları içermektedir:

Chia çayı Soğuk algınlığı ve gribe iyi gelir

Eğer grip ve soğuk algınlığının sinir bozucu belirtilerini yaşıyorsanız bir fincan çay demlemenin zamanı demektir. Chai çayının ana maddesi siyah çaydır. Bu nedenle sadece inanılmaz baharat lezzetini sunmakla kalmaz aynı zamanda siyah çayın güçlü faydalarını sunmaktadır. Siyah çay ve zencefil güçlü bir antioksidandır. Bu nedenle boğaz ağrısı ve soğuk algınlığı rahatsızlıklarını tedavi etmeye yardım ettiği gibi yüksek ateşin düşürülmesi için de oldukça destekçidir.

Sindirim sistemini destekler

Eğer sindirim problemlerinden muzdaripseniz bu çay sizin için iyi olabilir. Chai çayı, siyah çay ve baharatların mükemmel bir karışımı olduğu için hem antioksidan hem de aşırı mide asidini çözme yeteneğine sahiptir. Bu nedenle chai çayı sindirim sıkıntısına yardımcı olmak için mükemmel bir içecektir. Kakule, zencefil, tarçın ve biber nedeniyle karakteristik bir lezzete sahiptir. Aynı zamanda sindirim için oldukça sağlıklıdır.

Güçlü bir antioksidan kaynağıdır

Chai çayında polifenol ve kateşin gibi farklı antioksidanlar vardır. Bu çayın yeşil çay türü siyah çaya göre antioksidanlar açısından daha fazla kateşin içermektedir. Bu kateşinler serbest radikallerin yaratacağı hasara karşı hücreleri korumaktadır. Çaydaki polifenoller ise tümörlerin büyümesiyle ilgili yapılan çalışmalarda önleyici bir rol oynadığı ortaya çıkmıştır. Antioksidanlar ultraviyole ışınlarından gelen hasara karşı vücudu korumakta aynı zamanda bağışıklık sistemi fonksiyonunu da arttırmak için çalışmaktadır.

Vücuttaki iltihaplanmalarla savaşmaktadır

Özellikle orijinal Hindistan chai çayında kullanılan baharatların anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Zencefil, tarçın ve karanfil baharatlarının zaten sağlık açısından anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu için faydalı olduğu da bilinmektedir. Bu nedenle vücudunuzdaki iltihaplanmalarla mücadele ediyorsanız chai çayı tedavi edici özelliğiyle yardımcı olabilmektedir.

Bakterilerle mücadele eder

Chai çayı tüketerek vücudunuzda bulunan her türlü zararlı bakterilerden kurtulabilirsiniz. Özellikle soğuk algınlığı ve grip gibi durumlarda hem bakterileri ortadan kaldırır hem de bağışıklık sistemini güçlendirir. Zencefil baharatını bakterilerle mücadele için chai çayınıza eklemeyi unutmadığınızdan emin olmalısınız. Son derece antibakteriyel olan chai çayı 30’dan fazla sağlık sorununun tedavisinde etkili olabilmektedir.

Toksinlerin atılmasına yardımcı olur

Vücuttaki toksinlerin birikmesi vücuda zarar veren en yaygın konulardan biridir. Chai çayının hazırlanmasında kullanılan malzemeler toksinlerin kolayca vücuttan atılması, cildin temizlenmesi ve organların genel fonksiyonlarının iyileştirilmesi için yardımcı olmaktadır. Siyah çayın toksinleri atmak için harika bir destekçi olduğu da bilinmektedir.

Kalp sağlığını destekler

Çayların çoğu kalp sağlığını desteklenmesiyle bilinmektedir. Chai çayı da kardiyovasküler sistemi korumak için harika bir yoldur. Günlük olarak bir fincan chai çayı içmek kalp damar hastalıklarının, kalp krizinin ve felç riskinin azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Chai çayı sirkülasyonu geliştirerek tehlikeli boyutlara varabilen kan pıhtılaşmasını önleyebildiği ortaya çıkmıştır.

Enerji verir

Bir bardak chai çayı her zaman ihtiyacınız olan enerjiyi verebilmektedir. Sabahları içilen chai çayı size kahve gibi enerji vermekte diğer yandan sinirlilik, baş ağrısı ve terleme gibi kahvenin yaşattığı yan etkilere sebep olmamaktadır. Diğer çaylara oranla çok fazla kafein içermese de chai çayı gün boyunca odaklanma yeteneğini arttırmaktadır. Bal veya şeker eklediğiniz chai çayı enerjinizi arttıracaktır.

Strese iyi gelir

Bir fincan sıcak chai çayında kullanılan baharatlar anksiyete için mükemmeldir. Eğer fiziksel ve zihinsel olarak bitkin hissediyorsanız ve hemen bir rahatlamaya ihtiyacınız varsa chai çayını hazırlayabilirsiniz. Üstelik kafein içeriği düşük olduğu için geceleri uykusuzluk yaratmak yerine erkenden uyumanıza destek olmaktadır.

Kan şekeri düzeylerine etki eder

Tarçın ve siyah çay ile hazırlanan chai çayı kan şekerini azaltmak, böylece diyabeti engellemek için oldukça faydalıdır. Sağlıksız bir latte yerine bir dahaki sefere sağlıklı bir chai çayı deneyebilirsiniz. Eğer tatlı ihtiyacınız varsa tatlandırmak için Hindistan cevizi şekeri ya da tatlandırıcı ekleyebilirsiniz.

Chia çayı zayıflatırmı?

Siyah çay ve karabiber ile hazırlanan chai çayı metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Eğer kilo vermek için bir diyet ve egzersiz programı uyguluyorsanız chai çayını da bu programa eklemek kısa zamanda hedeflerinize ulaşmak için size destek olacaktır.

Chia çayının cilde faydaları

Chai çayı cildinizin ihtiyaç duyduğu hem temizleyici hem de yatıştırıcı özelliğin ikisini de taşımaktadır. Sindirim sisteminize yardımcı olurken stresi de azaltarak doğal bir yolla cilde de sağlık getirmektedir. 

Chai Çayı Tarifi

Chai çayının nasıl demlenir hazırlanışı:

Chai çayının tıbbi özelliklerini azaltan genelde süt ve şeker miktarıdır. Bununla beraber kullandığınız maddelere bağlı olarak chai çayının faydaları farklı olacaktır.

Malzemeler:

 • 1 bardak süt
 • 2 çay kaşığı darjeeling çayı
 • 4 çay kaşığı esmer şeker
 • 6 adet karabiber
 • 1 parça zencefil
 • 6 adet kakule
 • 6 adet rezene tohumu
 • 12 adet karanfil
 • 1 çubuk tarçın
 • 7 bardak su

Hazırlanışı:

 1. Suyu 5 dakika boyunca 6 baharatla beraber kaynatın.
 2. Ateşi kapatın ve 10 dakika beklettikten sonra darjeeling çayını ekleyin.
 3. 5 dakika daha kaynatın.
 4. Demlemeye bırakın. Esmer şeker ve sütü ekleyerek servis edin. 

Yeşil Çaylı Chai Çayı Tarifi

Malzemeler:

 • 1½ bardak soğuk su
 • 2 tepeleme çay kaşığı yeşil çay
 • 1 kakule tohumu
 • 2 tam karanfil
 • 2 safran ipliği (isteğe bağlı)
 • 6 tane doğranmış badem
 • ½ su bardağı süt
 • 1 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı:

 • Küçük bir tencerede su ve çay ile diğer tüm baharatları karıştırın ve ısıtın (kaynatmayın).
 • Kısmen karıştırın ve ateşi kısıp 10 dakika demlemeye bırakın.
 • Ateşi kapatın, süt ve balı ekleyin.

Tüm malzemeyi bir süzgeçten geçirerek bir demliğe ekleyin ve bardaklara koyarak servis edin.

Chai Çayının Zararları

 • Chai çayı az miktarda kafein içerdiği için büyük miktarlarda tüketmek duyarlı olan kişilerde istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Eğer titreme, mide bulantısı, endişe, huzursuzluk ve uykusuzluk hissediyorsanız kafeini fazla tüketmiş olabilirsiniz.
 • Büyük miktarlarda chai çayı tüketmek demir eksikliğine neden olabilmektedir.

Ulusal Kanser Enstitüsü’ne göre çaydaki bileşenler sindirim sistemindeki demirin emilmesini engelleyebilmektedir. Demir emilimi vitamin C kaynağından yeterince fayda sağlamayı da engelleyebilmektedir. 

 • Hamilelik ve emzirme döneminde tüketimiOldukça baharatlı içeriği olan chai çayını hamile ve emziren kadınların tüketirken dikkatli olması gerekir. Bazı yan etkilere neden olabilir. Hamilelik sırasında chai çayına eklemekten kaçınmanız gereken başlıca otlar dulavratotu, guarana, maydanoz, kekik, adaçayı, ayı üzümü, damiana ve karakafes olarak belirtilmektedir. Bu otlardan herhangi birini çayınızda katmaktan kaçının. Fakat temelde bu çaydan kaçınmakta fayda vardır.

Tavsiyeler

Chai çayı hazırlamak basit bir iştir. Ama chai çayını en iyi şekilde hazırlamak için gereken bazı ipuçları vardır. Bilmeniz gereken ilk şey çayın içine her maddenin eklenmesine gerek olmamasıdır. Kendi seçtiğinizi malzemeleri ekleyin ve zevkinize göre kendi miktarlarını belirleyin.

Örneğin, şeker atmak gerekirse vanilya veya bal gibi diğer tatlandırıcıları deneyebilirsiniz. Ayrıca tarçının birçok türünün de olduğunu bilmek gerekir. Bunlardan her birini deneyin ve kendiniz için en iyi kararı vermeye çalışın.

Ayrıca siyah çay yerine aynı zamanda beyaz çay veya yeşil çay deneyebilirsiniz. Yani hatırlamanız gereken ana şey chai çayı için farklı kombinasyonlar denemek ve sizin için en iyi olanını seçmektir.

Sonuç

Bu yazı chia çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içermektedir. Chia çayı kullananlar chia çayı zayıflatırmı, chia çayı faydaları, chia çayı kullanıcı yorumları, chia çayı yapımı, chia tohumu çayı zayıflatırmı, chia tohumu faydaları zayıflama, chia tohumu faydaları nelerdir, chia tohumu faydaları ve kullanım sorgulaması yapmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem