Cevizin Faydaları ve Zararları

03.08.2017
821
Cevizin Faydaları ve Zararları

Cevizin faydaları ve zararları nelerdir? Cevizin faydaları saymakla bitmez. Günlük hayatımızın bir parçası olan ceviz, tükettiğimiz çikolata, kurabiye, kek gibi birçok üründe yaygın olarak kullanılır.

Düzenli ve bilinçli bir şekilde ceviz tüketimi insan sağlığına birçok yönde fayda sağlamaktadır. Kolesterolün dengelenmesinden kalp damar sağlığına, çocukların zeka gelişiminden kemiklerin güçlenmesine kadar faydaları vardır. Bununla birlikte cevizin cilt için faydalı olduğu ve birçok kozmetik firmasının ürünlerinde cevizin içerdiği maddeleri kullandığı bilinir.

Cevizin içerdiği yüksek derecedeki bazı zengin vitamin ve elementler genel anlamda sağlığımızın korunmasını sağlamaktadırlar. Fakat özellikle yüksek derecedeki Omega 3 yağı asidi ve E vitamini türü olan gama-tokoferol gibi elementler başta kolesterol olmak üzere, kalp çevresinin temizlenmesinde önemli rol oynamaktadırlar.

Ceviz çok az sayıda besin türünün içerdiği çok güçlü antioksidan görevi gören elementler içerir, bunlardan birisi olan aminoasitler kalp sağlığının korunmasına yardımcı olurken, omega 3 yağının içerdiği alfa-linolenik asit patolojik kan pıhtısını önemli ölçüde engeller.

Günde ortalama 3 ceviz tüketen bir kişi kalp sağlığı için çok önemli bir önlemi almış olur, ayrıca, günlük olarak tükettiğiniz 3 ceviz  kan şekeri ve kolesterol seviyesini düzenli bir seviyede tutmaya yardımcı olur.

Araştırmalar, günde ortalama 40 gram ceviz tüketen kişilerin kardiyovasküler riskini azalttığını ortaya koymuştur.

Genel anlamda cevizin iki çeşit hastalığı önemli ölçüde engelleyici özelliğinin olduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan birincisi kalp ve damar hastalıklarıdır. Uzmanlar, bütün öğünlerden sonra bir miktar ceviz yenilmesinin damarların tıkanmasına neden olan yağlı besinlerin verebileceği zararlara engel olduğunu söylüyorlar. Ayrıca yapılan araştırmalar cevizin damarların esnekliklerini korumalarını sağladığını ortaya koydu. Ceviz içerisinde barındırdığı antioksidan sayesinde kalp hastalıklarına neden olan zararlı maddeleri ortadan kaldırır ve vücudu bu tehlikeden korur. Böylece kalbin hastalıklara yakalanma riskini önemli ölçüde azaltır.

Bünyemiz kendi başına Omega yağını üretemez. Ceviz ise Omega 3 yağını bol miktarda bulundurur ve günde ortalama 4-5 ceviz yiyen kişi vücudun gereksinimi olan omega 3 yağının %85’ini almış olur. Ayrıca Omega 3 yağının antioksidan içermesi kalp sağlığına faydalıdır.

Aynı şekilde günde 4-5 ceviz yediğimizde, vücudumuzun günlük ihtiyaç duyduğu demirin  yüzde 20’sini, manganezin yüzde 43’ünü ve triptofanın yüzde 17’sini karşılamış oluruz. Cevizde bulunan kalori oldukça yüksek olduğu için aşırıya kaçmadan tüketilmelidir.

Cevizin faydaları aşağidakileri içermektedir;

Cevizin Kalp ve Damarlara Faydaları: Sağlıklı bir yaşamın parçası olarak ceviz yemek kalp için iyidir. Doymamış yağ asitleri ve diğer besinleri içeren ceviz önemli bir aperatif yiyecektir diyebiliriz. Eğer kalp ile ilgili sorununuz varsa doğru tüketilmesi durumunda cevizin faydasını göreceksiniz.

 • Düzenli bir şekilde ceviz tüketmek lipoprotein kolesterol seviyesini düşürebilir. Yüksel LDL ( Kötü kolesterol) kalp hastalığının başlıca nedenidir. Ceviz ise LDL’nin panzehiridir diyebiliriz.
 • Ceviz kalp krizine neden olan kan pıhtılaşması riskini azaltabilir. Ayrıca arterlerin sağlıklı kalmasını sağlar.
 • Cevizin içerdiği hem tekli hem çiftli doymuş yağlar yükselen kolesterol seviyesini düşürür.
 • Ceviz Omega 3 yağ asitleri açısından zengin olduğu için tehlikeli kalp ritmlerini engeller, kalp krizi riskini azaltır.
 • Ceviz doyurucu besinler içerdiği için yemek yemeyi azaltır ve hatta diyabeti yavaşlattığı düşünülmektedir. Bu yüzden dolaylı olarak kalp hastalıkları riskini azaltır.
 • E vitamini arterlerde meydana gelebilecek plak oluşumlarını engeller ve kalp tıkanıklığının oluşmasına izin vermez.
 • Ceviz içerdiği besin ve vitaminler aracılığı ile kanın pıhtılaşmasını engeller ve kan dolaşımının daha iyi olmasını sağlar. Bu durum kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Cevizin Kolesterole Faydaları: Günlük 4-5 tane ceviz tüketiminin kolesterolü düşürür. İyi kolesterol seviyesini yükseltir ve kötü kolesterol yükselmesine engel olur. Bununla birlikte damarların çevresini temizler ve genişlemelerini sağlar, böylece kalp hastalıklarına yakalanma riskini de azaltır.

Cevizin Diyabete Faydaları: Diyabet hastalığında karşılaşılan en sık sorun kan şekerinin yükselmesidir. Ceviz ise kan şekerinin makul seviyelerde kalmasına yardımcı olmaktadır. Böylece diyabet hastalarının kalp hastalığına da yakalanma riskini düşürmektedir.

Cevizin Kansere Faydaları: Cevizin kanser hastalığını tedavi ettiği söylenemez. Fakat kanser hastalığına neden olan faktörleri ortadan kaldırabiliyor veya hastalığa yakalanma riskini azaltabiliyor.  Düzenli bir şekilde ceviz tüketimi dolaylı olarak kansere karşı metabolizmanın direncini arttırıyor.

Cevizin Kemiklere Faydası: Bazı uzmanlar cevizde bulunan kalori miktarının kiloya neden olacağını iddia ediyor fakat buna karşılık büyük bir çoğunluk ise aşırı şekilde tüketilmediği sürece cevizin içerdiği kalorinin kemiklerin güçlenmesine katkı sağladığını belirtmektedirler. Ayrıca ceviz tüketiminden sonra meydana gelen kalorinin vücut tarafından depolanmadığı belirtiliyor.

Cevizin Beyine Faydası: Ceviz linoleik, alfa linoleik ile birlikte vitamin E ve B6 vitaminlerini içerdiğinden dolayı sinir sistemlerine olumlu yönde etki yapar. Bazı bilim adamları besin maddelerinin hangi organımıza benziyor ise o organa faydalı olduğu yönünde iddiaları var ki ceviz de görüntü olarak beyine benziyor. Fakat cevizin beyine benzemenin ötesinde ciddi anlamda beyine faydaları var. Özellikle stres ile mücadelede antidepresan görevini üstlenen ceviz, uyku sorunu olanlar için de şifadır. Yatmadan önce yenilen ceviz, içerdiği triptofan yardımı ile uyku sorununuzu çözebilir.

Cevizin Cilde Faydaları: Omega 3 yağı ve zengin bakır içeren cevizin cilde de çok faydası vardır.  Her gün 2-3 ceviz tüketimi cildin elastikliğini arttırır ve ciltteki hücrelerin canlı kalmalarına yardımcı olur.

Ceviz Yağının Faydaları

Ceviz yağının içerdiği mineral, vitamin ve besinler birçok açıdan sağlığımız için faydalıdır. Ceviz yaprağının içerdiği manganez, melatonin ve bakır kalp için iyi gelir. A, E, C vitaminleri ve antioksidanlar ise özellikle cilt için faydalıdır.

 • Kalp hastalığına yakalanma riskini azaltır.
 • Kan dolaşımını arttırır.
 • Cilt sağlığına yardımcı olur.
 • Cilt rahatsızlıklarına karşı korur; günde 1-2 kaşık ceviz yağı egzama gibi cilt hastalıkların tedavisi için hasta olan kısımlara uygulanır.
 • İltihaba karşı etkilidir; Omega 3 ve Omega 6 çoklu doymamış yağlardır, başta romatizma olmak üzere diğer bazı hastalıklardan kaynaklanan iltihaplara iyi gelir.
 • Cildi nemlendirir ve elastik olmasını sağlar.
 • Cildin yenilenmesini ve canlı kalmasını sağlar.
 • Ruh sağlığına iyi gelir.
 • Saç bakımı için kullanılır.
 • Kuru ciltleri besleme özelliği vardır.
 • Hafızanın güçlenmesinde önemli rolü vardır.

Ceviz Yağı Nasıl yapılır: Ceviz çok fazla yağ içermektedir ve bu yağları elde etmenin iki yolu vardır. Birinci yol, dövülmüş cevizlerin bir tavada kavrularak yağının çıkarılması, ikinci yol ise cevizlerin preslenerek yağının çıkarılmasıdır. Bir cevizden daha fazla yağ çıkarmak için en uygun yöntem ikinci yoldur.

Ceviz Yağı Nasıl Kullanılmalıdır: Bir su bardağına 3-4 damla ceviz yağı damlatılarak kullanmak mümkün.

Ceviz Yaprağının Faydaları

Ceviz yaprağı bir nevi doğal antibiyotik görevi görür ve çok özel bir yeri vardır. Bu yüzden hem cilt hastalıkları hem de iç hastalıkları tedavisinde kullanılır.

 • Ağız içerisinde çıkan yaralara iyi gelir.
 • Bağırsak iltihaplarına karşı etkilidir.
 • Ceviz yaprağından yapılan kürler ayak terlemesi sorunlarını giderir.
 • İştahı açar.
 • Kan şekerine karşı çok etkilidir.
 • Özellikle ayaklarda çıkan mantar hastalıklarına karşı etkilidir.
 • Ceviz yaprağı su ile kaynatılarak banyo yapıldığında ciltteki sorunlara ve sivilce problemlerine karşı tedavi amaçlı kullanılabilir.

Ceviz Yaprağı Yapımı ve Kullanım ŞekilleriCeviz yaprağı genelde su ile karıştırarak hazırlanır ve ceviz yaprağı çayı yapılarak içilir veya suda kaynatılarak banyo yapılır.

Birinci kullanımı: Bir bardak su ile iyice kıyılmış bir tatlı kaşığı su kaynatılır ve günde 1-2 kere içilir.

İkinci Kullanımı: 3-4 litre suya iki avuç iyice kıyılmış ceviz yaprağı konulur ve en az 15 saat bekletilir. Daha sonra su kaynatılır ve banyo suyuna katılır. Sonrasında ise bu karışımla banyo yapılır.

Ceviz Suyunun Faydaları

 Cevizin suyunu elde etmek için 6-7 tane cevize karşılıklı iki delik açın ve 1 litre suda 15 dakika kaynatın. Bu şekilde elde ettiğiniz ceviz suyunu sabah ve akşam bir bardak için. Hatta kaynamış cevizleri yiyebilirsiniz.

 • İştahı keser ve zayıflamaya yardımcı olur.
 • Strese faydalıdır.
 • Kadınlarda adet düzenini sağlar.
 • Topuk dikenine şifalıdır.
 • Kolesterolü düzenler.
 • Ciltte bulunan lekelerin temizlenmesine yardımcı olur.

Ceviz Kabuğunun Faydaları

Cevizin içi dışı şifa desek abartı yapmış olmalıyız. Eğer cevizlerin içini yedikten sonra kabuklarını atıyorsanız büyük bir hata yapıyorsunuz demektir. Çünkü kabuğu da şifa kaynağı.

Ceviz kabuklarını bir demlik suda kaynatarak içebilirsiniz. Bir sefer kaynattığınız ceviz suyunu 1 hafta muhafaza edebilirsiniz.

 • Soğuk algınlığı ve öksürüğe karşı inanılmaz etkilidir.
 • Kanı temizler.
 • Bazı rivayetlere göre ceviz yaprağı ile birlikte hazırlandığında sivilceleri döker.
 • Egzama, mantara karşı iyi gelir.
 • Kurt düşürücü özelliği vardır.
 • Bünyeyi güçlendirir ve mikrop öldürücüdür.

Ceviz Reçelinin Faydaları

 Ceviz reçelini hazırlamak çok zahmetli ve zordur. Bir ceviz reçelinin hazırlanma süreci 15-16 gün sürebilir. Cevizleri kaynatarak hazırlamadan önce, 16 gün boyunca cevizler her gün suya konulur ve acılığının gitmesi için her gün 16 gün boyunca suları süzülür. İstenilen kıvama geldiğinde bir tencereye 15-20 tane ceviz koyarak ve 200 gram şeker eklenerek kaynatılır ve ceviz reçeli elde edilir. Ceviz reçelinin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Hücreleri yeniler.
 • Maksimum derecede enerji sağlar.
 • Beyin hücrelerini yeniler.
 • Kolesterolü düşürür.
 • Astım ve bronşit hastalıklarına iyi gelir.
 • Çocukların gelişimine faydalıdır.
 • Kabızlığı giderir.
 • Sinir sitemine faydalıdır.
 • Özellikle çocuklarda kemik gelişimine yardımcı olur.

Cevizin Zararları

Cevizin direkt sağlığa zararı olduğuna dair bir bulgu yoktur fakat tüketim miktarına dikkat edilmesi gerekir:

 • Bazı kişilerde bünyelerinden kaynaklanan nedenlerden dolayı alerji yapabilir.
 • Aşırı tüketilmesi kiloya neden olabilir ve boşaltım yolları organlarında sorun yaratabilir.

Tavsiyeler

Yaz aylarının sonu yani sonbahara doğru ceviz mevsimi başlar. En taze cevizleri bu dönemde bulmak mümkündür. Tüketim esnasında cevizin kurutulmuş veya yaş olmasının sağladığı fayda açısından çok fazla önemi yoktur. Cevizin içerdiği yüksek besin maddeleri sürekli olarak tüketmemizi gerektiriyor ve böylece hastalıklara yakalanma riskimiz azalırken daha sağlıklı ve uzun bir hayat elde etme imkanımız oluyor.

Fakat her şeyde olduğu  gibi aşırı tüketimin beraberinde getirdiği bazı sorunlarda olabilir. Kilo alma, mide yanması, bağırsak ve mide sorunları bunlardan başlıcaları. Bu yüzden cevizin faydalarından maksimum derecede faydalanmak için düzenli ve orantılı tüketimi öneriyoruz

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem