Çayın Faydaları ve Zararları

10.08.2019
1.749
Çayın Faydaları ve Zararları

Çayın faydaları ve zararları hakkında hazırladığımız yazımızda siyah, beyaz ve yeşil çayın yanı sıra melisa ve lavanta çayının faydalarını da sizlerle paylaştık.

Çay Nedir?

Hemen hemen herkesin her sabah kahvaltısında, akşam yemeklerinden sonra, gittiği misafirliklerde tükettiği vazgeçilmez içecekleri arasında ilk sırada yer ala içecek çaydır. Ülkemizde her evde bulunan ve neredeyse bir kültür haline gelen çay, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yetişir.  Ayrıca, çaygiller familyasına aittir. 

Soğuk kış aylarında yapraklarını dökmeyen, sıcağı, soğuğu, nemli ve yağışlı yerleri seven kısaca hemen hemen her yerde yetişebilen bir bitkidir. Taze ya da kurutulmuş olarak da kullanılabilir. Çay öyle bir içecektir ki yaz aylarında ferahlatmak için kış aylarında ise içinizi sıcak tutması için gün içerisinde sık sık tüketilebilmektedir. 

NOT: Dünyada en çok çay üretimi gerçekleştiren ülkeler arasında Türkiye 5 inci sırada yer almaktadır. 

NOT: Çayın içerisinde bulunan en etkili madde, tein olup o da içerisinde polifenolda maddesini bulundurmaktadır.

Çayın Faydaları Nelerdir?

Çayın insan sağlığında ki uyarıcı etkisi sebebiyle kişilerde hem zihinsel hem de bedensel yorgunluğu giderici özellik gösterir. Son dönemlerde yapılan birtakım araştırmalar ile çayın pek çok faydası olduğu kanıtlanmıştır. Hatta, kolon kanseri başta olmak üzere pek çok kanser türünü önleyici etkiler gösterdiği gözlemlenip, tespit edilmiştir. 

Aynı zaman da içerisinde bulunan bileşenler sayesinde midenin çalışmasında katkıda bulunup destekleyerek mideyi kuvvetlendirir. Kolera, guatr gibi hastalıklarda tedavi edici özellik gösterir.

Her damak zevkine uyan bu çayın, antioksidan özelliği bulunmaktadır. Ağız sağlığına etki ederek, diş ve diş eti rahatsızlıklarının tedavi sürecini hızlandırırken, kötü nefes ve ağız kokusunu da engeller. Ancak çayın abartı bir şekilde fazla tüketilmesi kalp çarpıntılarına, mide bulantısına ve uykusuzluk gibi problemlere neden olabilmektedir

 • Çayın Kolon Kanserine Faydaları

İçerisinde yer alan bileşenleri sayesinde kanser gibi ciddi sağlık problemlerine etkili olabilmektedir. Etkili bir bileşen olan polifenol maddesiyle kanser hücreleriyle kolay bir şekilde savaşabilirsiniz. Aynı zamanda tedavi sürecine etki edip, yardımcı olurken herhangi bir olumsuzluğa da rastlanmamıştır. Bu nedenle çay son zamanlarda yalnızca lezzetli olduğu için değil, aynı zamanda kanserle de savaştığı için kullanılmaktadır.

 • Çay Antioksidan İçerir

Vücutta ki pek çok hastalığa davetiye çıkaran ve neredeyse tüm hastalıkların sebebi olan serbest radikallere karşı antioksidan bulunduran çayın genel anlamda sağlık açısından önemli olduğu bilinmektedir. Antioksidan özelliği ile pek çok hastalığa yakalanma riskini azaltır.

 • Çay Kalp Krizi Riskini Azaltır

Her gün düzenli olarak tüketilen siyah çay kalp sağlığına destek olarak kalbinizi korur. Hollanda ülkesinde yapılan bir araştırma sonucuna göre gün içerisinde 2-3 çay bardağı siyah çay tüketen kişilerin tüketmeyen insanlara göre %70 oranından kalp krizi daha az geçirdiklerini ortaya koymuştur. Aynı zamanda bu durumun yanı sıra siyah çay tüketimi kanın pıhtılaşmasını da engeller ve felç geçirme riskinizi en aza indirir.

 • Kemik Sağlığını Korur

Her gün düzenli olarak çay tüketimi, kalsiyum dengesine etki ederek kemik sağlığınızı korumanıza yardımcı olur. Çayın içerisinde bulundurduğu bol miktarda fitokimyasall maddelerin yardımıyla kemik sağlığını büyük ölçüde koruduğu düşünülmektedir.

 • Çay Bağışıklık Sistemini Korur

Yapılan bir takım araştırmalar ve bilimsel çalışmalar kanın vücuttaki bağışıklık sistemine etki ederek güçlendirdiğini ortaya koymuştur. Bunun yanında bazı sağlık uzmanları çay tüketen kişilerin, tüketmeyenlere göre daha sağlıklı kan yapısına sahip olduklarını savunmaktadırlar.

 • Çay Kansere Karşı Korur

Çayın aynı zamanda oldukça etkili bir antioksidan olduğunu yazmıştık. Kanser hastalıklarının en önemli sebeplerinden bir tanesi vücuttaki serbest radikallerdir. Çayın içerisinde bulunan antioksidanlar serbest radikallerin işlevlerini düşürerek kansere yakalanma riskini ortadan kaldırır.

 • Çay Sindirim Sistemine Faydalıdır

Çok fazla tüketilen çayın genelde sindirim sistemine zarar verdiği ve sağlığa olumsuz yönde etki ettiği düşünülür fakat sindirim sistemine asıl zarar veren şey çay değil, çayla birlikte aşırı miktarda şeker tüketimidir ve aynı şekilde abartarak aşırı çay tüketimidir. Oysa belli miktarda ve az şekerli ya da şekersiz bir şekilde çay tüketimi sindirim sistemi için ve özellikle bağırsak hareketleri için etkili ve faydalıdır.

 • Çay Kalori İçermez

Neredeyse hiç kalori içermeyen çay bu özelliği sayesinde çok fazla tüketilse bile kilo alma riski de taşımaz. Çayın her gün düzenli olarak tüketimi tam tersi, metabolizmanın hızlanmasına ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasına destek olarak, kilo verilmesine yardımcı olabilir. Genellikle siyah çayın vücuda etkisini daha fazla gösterebilmesi için limon suyu ile tüketilmesi önerilmektedir. Limon suyu aynı zaman da siyah çayın bünyede meydana getireceği demir eksikliği sorununu da ortadan kaldırabilmektedir.

 • Çay Metabolizmayı Güçlendirir

Gün içerisinde 3-4 çay bardağı yeşil çay tüketiminin sindirim sistemine etki ederek metabolizmayı hızlandırdığı düşünülmektedir. Bazı sağlık uzmanları düzenli olarak tüketilen yeşil çayın her gün 10-14 dakikalık yürüyüşle bir ayda 6-7 kilo verilebileceğini savunmaktadırlar.

Demlikteki çayın faydaları hakkında detaylı bilgi için>>

Melisa Çayının Faydaları

Dünya genelinde tüketilen çayın onlarca çeşidi yetişmektedir, çay çeşitlerinin yanı sıra pek çok bitkiden de çay elde edilmektedir. Ülkemizde adete bir kültür ve gelenek haline gelen çayın yaygın bir şekilde üretimi yapılmaktadır. Melisa çayı ise bunlardan bir tanesidir ve çok eski çağlardan beri hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Melisa Çayının Faydaları Nelerdir

 • Düzenli olarak tüketilen melisa çayı göz tansiyonu sorunları için oldukça fazla etki göstererek şifa olabilir, aynı zamanda göz hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
 • Melisa çayı düzenli olarak tüketildiğinde kalp sağlığını korur, kalp krizi riskini azaltır ve kalp spazmı gibi pek çok sorunlarını azaltabilir.
 • Melisa çayı hormon bozuklukları sorununa da etki ederek tüm sorunları giderebilir, özellikle östrojen hormon sorunlarını ortadan kaldırabilir.
 • Sindirim sistemi problemleri için faydalı besinler içeren melisa çayı aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonlarını da onararak giderebilir.
 • Melisa çayı düzenli olarak kullanıldığında cilt sağlığı içinde oldukça faydalı bir çaydır, yaraların onarılmasını ve daha hızlı iyileşmesini sağlayabilir.
 • Melisa çayının kas gevşetici özelliği vardır.
 • Sinir sistemi üzerinde olumlu yönde etkili olan melisa çayı, aynı zaman da sinir, stres ve depresyonla mücadelede de yardımcı olabilmektedir.
 • Ateş düşürücü özelliği vardır, melisa çayı yaz aylarında ter atmaya yardımcı olabilir.
 • Melisa çayı mide sağlığı için faydalıdır, gastrit sorunlarını giderebilir.
 • Uykusuzluk problemi yaşayan kişiler akşam yatmadan önce sıcak bir fincan tükettiklerinde bu sorunu çözebilirler.
 • Gün içerisinde 2-3 çay bardağı melisa çayı tüketimi sağlık açısından bir sorun teşkil etmez. Fakat mukola dejenerasyonu sorunu olan kişilerde bazı yan etkileri söz konusu, bu yüzden mukola dejenerasyonu sorunu olanların tüketimine dikkat etmelerini öneririz.

Beyaz Çayın Faydaları

Beyaz çay çok fazla tüketilmese de son derece sağlıklı bir çaydır çünkü, siyah ve yeşil çay bitkilerinden üretilmektedir. Yetiştiği ve üretildiği her coğrafyalarda farklı adlandırmaları vardır. En çok Çin’de üretilip, tüketilmektedir.

Beyaz çay tüketimi sağlık açısından olan özellikle bilindikçe son yıllarda ülkemizde artmaya başlamıştır. 

Beyaz Çayın Faydaları Nelerdir?

 • Beyaz çay kalp sağlığını korur. 
 • Beyaz çayın içerisinde bulundurduğu kateşinler, damarların genişlemesine ve esnemesine yardımcı olur.
 •  Aynı zamanda yeşil çay kan basıncının sağlıklı bir seviyede seyretmesini sağlayabilir.
 • Beyazçayın içerdiği pek çok vitamin, madde ve bileşenler ciddi kanser hastalıklarına yakalanma riskini de azaltabilir. 
 • Özellikle son yıllarda giderek artış gösteren kolon, yemek borusu, mide ve yumurtalık kanserlerine yakalanma riskini azaltabilir.
 • Beyaz çay cilt sağlığını korur. 
 • Cilt sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve tehdit eden unsurların başında gelen serbest radikallere karşı etkilidir. Vücutta dolaşan bu serbest radikallerin cilt üzerinde meydana getirdiği olumsuz etkileri ortadan kaldırır.
 • Beyaz çay genel anlamda sindirim sistemi hastalıklarına yardımcı olur ve sağlığı korur. Bu durumun bir sonucu olarak sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olabilir.
 •  Beyaz çayın içerisinde bulundurduğu kafein ve polifenoler aynı zamanda metabolizmanın hızını arttırarak zayıflamaya da destek olabilirler.
 • Gün içerisinde yaşadığınız stres ve depresyonla mücadele etmemizi sağlar. Neredeyse tüm çay türlerinde olduğu gibi beyaz çayın en önemli özelliklerinden bir tanesi çağımızın hastalıklarından olan stres ve depresyona karşı bünyeyi olumlu yönde desteklemesidir. 
 • Her gün düzenli olarak 1-2 çay bardağı  beyaz çay tüketimi stresle mücadele etmenize yardımcı olabilir.

Uyarı: Beyaz çay bir diğer çayların içerisinde ki bileşenlere oranla biraz daha fazla kafein içermektedir. Bu yüzden eğer hamileyseniz gebelik ve emzirme döneminde tüketmeniz önerilmez

Siyah Çayın Faydaları

Siyah çay ülkemizde en çok üretilen ve tüketilen çay türlerinden başında gelmektedir. Daha doğrusu ülkemizde çay denildiğinde ilk akla gelen çay türüdür ve ülkemizde özellikle Karedeniz Bölgesi’nde bol miktarda üretilmektedir. 

Siyah Çayın Faydaları Nelerdir?

 • Siyah çayın faydalarından yazının en başında kısmen bahsettik. Buna ek olarak şu faydalarını sıralayabiliriz:
 • Her gün düzenli olarak tüketilen siyah çay stres ve depresyonla mücadele etmenizde yardımcı olabilir, sinir sistemi üzerinde olumlu yönde pek çok etkisi olan bir içecektir. 
 • Az miktarda kafein içerir.
 • Siyah çay sıcak bir şekilde tüketildiği zaman yorgunluğu ve harareti giderebilir, aynı zaman da zihnin uyanık kalmasına da yardımcı olur.
 • Çay tüketirken şeker kullanılmaması ve aşırıya gidilmemesi durumunda sindirim sistemi için pek çok fayda sağladığı bilinmektedir.
 • Siyah çayın sindirim sistemi üzerinde olumsuz yönde etkileri olduğu düşünülmektedir. Aslında bu yanlış iddiaların nedeni kaynaklanmaktadır. Çok fazla siyah çay tüketmek kana etki ederek bünyede demir eksikliğine neden olmaktadır. Bunun olmaması için tüketimi sağlıklı seviyeye indirerek ve çayınızın içerisinde birkaç damla limon ekleyerek bu sorunu çözebilirsiniz.
 • Aynı zaman da çay içerken aşırı şeker kullanımı da siyah çayın faydalarının azalmasına neden olmaktadır. Bu yüzden bu çayın az hatta şekersiz tüketilmesini öneriyoruz.

Lavanta Çayının Faydaları

Lavanta çayı genellikle Rusya, Afrika ve Arap ülkelerinde yetişen yaklaşık 70-80 santime kadar uzayan hoş kokulu bir bitkidir. Hoş kokusu sebebiyle parfüm sektöründe yaygın olarak kullanılan lavanta aynı zamanda, çay yapımında içecek olarak da tüketilmektedir. 

Lavanta Çayının faydaları Nelerdir?

 • Lavanta çayı kişilerde sindirim sistemi sağlığı için oldukça etkili bir içecektir, gerginliği, siniri ve stresi giderir, uykusuzluk problemlerini ortadan kaldırabilir.
 • Lavanta çayının dinginleştirici ve sakinleştirici özelliği vardır, stresten kaynaklanan pek çok kaygıyı ve kötü düşünceleri giderebilir.
 • Sindirim sistemi problemleri için de faydalı olan lavanta çayı, şişkinlik ve gaz sorunlarını giderebilir.
 • Şiddetli baş ağrılarına iyi geldiği düşünülmektedir, pek çok kişide migren ağrılarını dahi hafifletebilir.
 • Solunum yolları hastalıkları için faydalıdır, şiddetli öksürüğü hafifletebilir hatta giderebilir.
 • Lavanta çayının doğru dozajda ve sıcak bir şekilde tüketildiğinde ateş düşürücü özelliğinin olduğuna inanılır.
 • Lavanta çayının terlemeyi sağladığı ve aynı zamanda ateş düşürücü özelliğinin olduğu da yapılan araştırmalara göre düşünülmektedir.
 • Sindirim sistemi için son derece etkili ve faydalı olan lavanta çayı kabızlık sorunları içinde etkili ve iyi bir çözüm olabilir.
 • Vücutta biriken toksinlerin bünyeden atılmasına yardımcı olur, kanser gibi pek çok ciddi probleme sebep olan serbest radikallerin hareket kabiliyetini kısıtlayabilir ve etkilerini azaltabilir.

Uyarı: 

Lavanta çayı hassas bünyeye sahip kişilerde alerjiye, mide bulantısı ve baş dönmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle çok sık tüketmekten kaçınmalısınız. 

NOT: Bir takım sağlık uzmanları hamile kadınların ve emzirme döneminde olan annelerin lavanta çayı tüketmemeleri gerektiğini savunmaktalar. Bebek ve anne için olumsuz sorunlara yol açabileceği düşünülmektedir. Lavanta çayının faydaları hakkında detaylı bilgi için>>

Yeşil Çayın Faydaları

 • Yeşil çayın kullanımı son yıllarda sağlık açısından olan faydaları açığa çıktıkça diğer bitkisel çay türlerinde de olduğu gibi artış göstermektedir.  Bu durumun en etkili sebebi olarak son yıllarda obezite sorunun artması ve insanların kolay bir zayıflama yöntemi olarak yeşil çaya yönelmeleri olarak gösteriliyor.
 • Son zamanlarda tüketilen yeşil çay neredeyse zayıflamak ve kilo vermekle eş anlamlı hale gelmiş durumda ama yeşil çayın sağlık açısından zayıflatmak dışında pek çok faydası var.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

 • Yeşil çay damar tıkanıklığını önleyebilir. Bu durumun bir sonucu olarak da düzenli yeşil çay tüketimi kalp sağlığınızı korur.
 • Tip diyabet dengesini yeşil çay koruyabilir, yeşil çayın diyabet hastalığını iyileştirdiğini söylemek doğru olmaz ama diyabet hastalığına yakalanma riskini büyük ölçüde azaltabilir.
 • Yeşil çay aynı zaman da sindirim sistemi ve bağırsak hastalıklarına yakalanma riskini de azaltabilir, özellikle kolit hastalığının şiddetini azaltabilir.
 • Yeşil çay aynı zamanda cilt ve saç sağlığı için gerekli önemli besin maddeleri içerir, saç ve cilt sağlığının korunmasında etkilidir.
 • Yeşil çayın içerisinde bulunan bileşenler sayesinde oldukça etkili bir antioksidan olması pek çok hastalığa ve serbest radikallerin yol açtığı hasarların giderilmesinde etkilidir. Özellikle meme kanseri, cilt kanseri, yumurtalık kanserine yakalanma riskini azaltabilir.
 • Tüm bu faydalarının dışında yeşil çayın zayıflamaya fayda sağladığını ve zayıflamayı teşvik ettiği düşünülmektedir.

Uyarı: 

 • Gün içerisinde yaklaşık 2-3 fincan yeşil çay tüketimi sağlık açısından herhangi bir risk teşkil etmez ama 5-6 fincanın aşılması durumunda, kişilerde, halsizlik, kulaklarda çınlama, baş dönmesi ve karmaşık düşünceler gibi bir takım yan etkilerin oluşmasına neden olabilir.

NOT: Eğer hamileyseniz, gebelik ve emzirme dönemlerinde yeşil çay tüketimi hakkında pek çok farklı görüş vardır. Ancak biz tüketilmesini önermiyoruz. En doğrusu bu konuyla ilgili olarak doktorunuza danışmak olacaktır. 

NOT: eğer kalp ilaçları, antibiyotik, kan inceltme ilaçları, sakinleştirici ve antidepresan ilaçları kullanıyorsanız bu çayı içmeden önce mutlaka doktorunuza danışarak tüketmenizi öneririz.

Yeşil çayın faydaları hakkında detaylı bilgi için>>

Çayın Zararları

Tabi ki her şeyde olduğu gibi çayda da aşırı tüketim söz konusu olduğunda bir takım yan etkilerin gözlemlemesi söz konusu olabilmektedir. Aşırıya kaçılmadığı ve doğru tüketildiği sürece hiçbir çay türünün sağlık açısından risk taşıdığını söylemek doğru olmaz.

Siyah çay tüketiminde çayın içerisine attığınız şekerden dolayı ve fazla tüketimden dolayı oluşan demir eksikliğine neden olmaması için limon suyu ile tüketilmesi ve şekerin minimum miktarda kullanılmasını öneririz.

Tavsiyeler

Ülkemizde maalesef çay denildiğinde sadece siyah çay aklımıza gelmektedir. Her sabah kahvaltı da her yemekten sonra tükettiğimiz çay budur. Oysaki çayın bilinmeyen pek çok çeşidi vardır ve bunların her biri sağlık açısından inanılmaz faydalar sağlayabilmektedir. Bu yüzden çok geniş yelpazede çay tüketiminin düzenli olarak yapılmasını öneririz.

Bitkisel çayların faydaları hakkında detaylı bilgi için>>

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem