Çay Ağacı Yağının Faydaları ve Zararları

30.01.2016
1.384
Çay Ağacı Yağının Faydaları ve Zararları

Çay ağacı yağının faydaları ve zararları. Ayrıca melaleuca yağı olarak bilinen çay ağacı yağı, melaleuca alternifolia bitkisinin yapraklarından elde edilmektedir. Soğuk altın renge sahiptir ve taze, kafur gibi bir kokusu vardır. Yağ, bitkinin dalları ve yapraklarından buhar damıtma yoluyla çıkarılmaktadır. Ecza dolabında bir şişe bulundurulması tavsiye edilen çay ağacı yağı, muazzam tıbbi faydalara sahiptir. Akneden akciğer tıkanıklığına kadar değişen çeşitli sorunların iyileştirilmesine yardımcı olmaktadır. Çay ağacı yağının doğal antibakteriyel, antiseptik, antifungal, antimikrobiyal, balgam söktürücü ve antiviral özellikleri sağlığa olan yararlarını kapsamaktadır. Çay ağacı yağının faydaları ve zararları nelerdir?

Çay Ağacı Yağı Nedir?

Avrupa ülkelerinde çok uzun zamandır yaygın olarak kullanılan, bizim ülkemizde de son yıllarda alternatif tıp alanında oldukça tercih edilen bir ürün olmaya başlayan çay ağacı yağı, vücutta pek çok durum için doğal bir çözüm kaynağı niteliğindedir.

Çay Ağacı Yağı Ne İşe Yarar?

 • Cilt yapısının daha parlak ve daha yumuşak olmasını sağlamaktadır.
 • Antiseptik özellikleri sayesinde vücutta oluşan kesik yaralarında, sedef hastalıklarında ve çeşitli yaralanmalarda doğal bir ürün olarak kullanılmaktadır.
 • Cilt yapısında oluşan iltihaplı durumların iltihaplarını kurutarak ortadan kalkmasına yardımcı olur.
 • Cildinde ciddi anlamda sivilce ve siyah nokta problemi olan kişilerin doğal yoldan şifa bulmalarına oldukça yardımcı olmaktadır.
 • Herhangi bir böcek ısırmasına karşı yapılacak müdahalede, eğer alerjik reaksiyon oluşması durumu varsa durum geçirmek için bu yağın kullanılması önerilmektedir.
 • Vücutta oluşan çıbanlar için doğal bir yok edici unsurdur. Çıban çıktıktan sonra değil, çıkmadan önce de yeterli seviyede uygulanırsa çıbanın oluşmasını engellemektedir.
 • Dudak bölgesinde veya genital organlarda çıkan uçukların doğal yollardan yok edilmesi konusunda söz konusu yağ ilk sıralarda yer alan tedavi unsurlarındandır. Dudaktaki ya da genital bölgedeki uçuğun üzerine sürülen çay ağacı yağı ürünü, sorunlu bölgedeki bakteri ve virüsleri yok ederek hastalığın kısa sürede iyileşmesini sağlamaktadır.
 • Uçuk problemini ortadan kaldıran yağ, aynı zamanda ayak mantarı problemine de oldukça iyi gelmektedir. Mantarlı bölge öncelikle yıkanıp temizlendikten sonra mantarın tam üzerine ince bir tabaka halinde bu ürün sürülmeli ve ardından da ayak bir süre dinlendirilmelidir. Kısa sürede mantarın yok olduğu görülecektir.
 • Son olarak ayak kokusu problemi için doğal çözüm olarak çay ağacı yağı sunulabilmektedir. Ayakların kokusunu gidermek için  çok abartılmayacak bir şekilde ovulması yeterli olmaktadır.

Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

Bahsi geçen yağın kullanım koşulları, hangi bölge için kullanıldığına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu durumlar şöyle örneklendirilebilmektedir;

 • Ayak mantarı sorunu için kullanılan çay ağacı yağı; 5-6 damla miktarında bir leğenin içerisindeki suya damlatıldıktan sonra ayaklar bu suyun içerisine sokularak 20 dakika kadar dinlendirilmelidir. 20 dakika sonra sorunlu bölgenin hafifçe kurulanması yeterli olacaktır.
 • Cilt yapısındaki sivilce problemleri için ise öncelikle cildi iyice yağdan ve kirden arındıracak şekilde temizlemeli, sonrasında tam olarak sorunun olduğu bölgeye bu yağdan kullanılmalıdır.
 • Ağız bölgesinde, ağzın dışında bir de dişlerde oluşacak sorunlar söz konusu olduğunda; iltihaplı yaraları ortadan kaldırmak için çay ağacı yağı kullanımı gündeme getirilebilmektedir. Bahsi geçen yaraların yok edilmesi aşamasında iki damla kadar sözü edilen yağdan bir bardak suya ekleme yapılması ve ardından suyun yutulmamasına özen göstererek ağızda bir müddet gargara yapılmalıdır.
 • Son olarak nezle, bronşit, soğuk algınlığı vb. hastalıklar için de kullanılabilen yağ, buhar banyosu yapılarak kullanıldığında oldukça etkili olmaktadır. Geniş bir kabın içerisine doldurduğunuz kaynar suyun üzerine 5-6 damla kadar bu yağdan damlatmanız ve ardından başınızın üzerine bir havlu örterek (dışarıdan hava almamaya özen göstermelisiniz) suyun buharını burnunuz yoluyla içinize çekmeniz önerilir.

Çay Ağacı Yağının Faydaları Nelerdir?

Antibakteriyeldir

Tıbbi bitkilerin çoğu mikrop, bakteri, virüs ve mantarların tedavisinde etkili olma yeteneğine sahiptir. Çay ağacı da böyle bir bitkidir. Çay ağacı yağı en korkunç ve tehlikeli bakteriyel enfeksiyonların bazılarını tedavi edebilmektedir. Bakteriyel enfeksiyonlara yakalanma riski olan yaralarda kullanılan yağ o bölgeyi korumaktadır. Bu yağ nadirde olsa inceltilip ağız yoluyla alınabilmektedir. Bu durumda kolon, mide, bağırsak, boşaltım sistemi ve üriner sistemde oluşan bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmede etkilidir. Ayrıca, tüberküloz tedavisinde de çay ağacı yağından yararlanılmaktadır.

İyileştiricidir

Bu uçucu yağın hızla iyileştirme gibi bir özelliği vardır. Bu nedenle yaraları sarmak hem enfeksiyonlardan korur hem de yaraların hızlı iyileşmesini sağlamaktadır. Ayrıca, yaraların izlerini azaltmakta suçiçeği, akne ve çıban gibi ciltteki patlamaları ortadan kaldırmaktadır.

Antimikrobiyaldir

Son derece antimikrobiyal olan çay ağacı yağına karşı mikropların hiç şansı yoktur. Çay ağacı yağını kullanarak şiddetli ateş ve sıtma gibi ölümcül durumlardan sorumlu olan belirli mikropları (protozoon) uzak tutmak mümkün olmaktadır.

Egzama ve sedefe iyi gelir

Çay ağacı yağı, doğal bir tedavi yöntemi olarak egzama ve sedef gibi deri iltihaplarını hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Evde hazırlanan çay ağacı yağı karışımları ile egzama için losyonlar ve vücut sabunları hazırlamak mümkündür. Buna ek olarak,egzama veya sedef varsa diyet programına B3 takviyesi eklemeyi de düşünebilirsiniz.

Diş sağlığını destekler

Hem bakterileri öldürebilen hem de iltihaplı cildi yatıştırabilen çay ağacı yağı ev yapımı diş macunu için mükemmel bir madde haline gelmektedir. Diğer yandan, gargara olarak da kullanılabilen çay ağacı yağı, diş etleri kanaması ve diş çürümesini engellemek için etkili olabilmektedir. Ev yapımı doğal bir diş macunu yapmak için ihtiyacınız olan tek şey hindistan cevizi yağı ve kabartma tozu ile çay ağacı yağını karıştırmaktır.

Boğaz ağrılarını giderir

Çay ağacı yağı boğaz ağrısını azaltmak için mukoza zarındaki iltihabı kurutmakta, daha da önemlisi enfeksiyonu vücuttan atmaktadır. Zamanında kullanmaya çalışırsanız, çay ağacı yağı muhtemelen enfeksiyon oluşmadan engellenecektir.

Sinüs tıkanıklığını rahatlatır

Soğuk algınlığı sinüs enfeksiyonuna dönüştüğünde bu oldukça rahatsız edici olmaktadır. Kafanın ön tarafındaki sinüsler mukozayla dolmaktadır. Bu durumda, aşırı ağrıya ve baskıya neden olmaktadır. Çay ağacı yağıyla hazırlanan merhemler mukusu boşalmak için kullanılmaktadır. Ayrıca anti bakteriyel aktiviteye sahip olması nedeniyle buhar banyosu hazırlandığında hava yollarını tekrar açmak mümkün olmaktadır.

Tırnak mantarı ile mücadele eder

Tırnak mantarları psikolojik rahatsızlıklara bile neden olabilen hoş olmayan durumlardır. Bu durumda sadece su ile karıştırılmış çay ağacı yağını kullanabilirsiniz. Özellikle hindistan cevizi yağı ile tamamlanan karışımlar mantarla savaşmak için etkilidir.

Yara ve kesikleri dezenfekte eder

Minör kesikler ve sıyrıkları enfeksiyonlardan uzak tutmak için çay ağacı yağı ile temizleyebilirsiniz. Sahip olduğu antimikrobiyal yeteneği sayesinde suyla iyice temizlediğiniz bölgeye bir damla çay ağacı yağıyla bir çay kaşığı hindistan cevizi yağını karıştırıp uygulayabilirsiniz.

Antiseptiktir

Çay ağacı yağındaki çok yönlü kimyasal maddelerden olan terpenler antiseptik özelliklere sahiptir. Bu nedenle, MRSA ( halk arasında hastane mikrobu olarak da geçer ) ve antibiyotiklere karşı dirençli olan stafilokok bakteri türüne karşı etkili olduğu gösterilmiştir. Çay ağacı yağı genellikle küçük yaralar, kabarcıklar ve yanıklarda enfeksiyonu önlemek için doğal bir çare olarak kullanılır.

Akneleri tedavi eder

Sahip olduğu antimikrobiyal terpenler nedeniyle, çay ağacı yağı yaygın olarak akneleri tedavi etmek için kullanılmaktadır. Etkilenen bölgeye uygulanan yağın en az ilaçlar kadar etkili olduğu söylenmektedir. Tedavi yöntemi olarak biraz yavaş etki etmesine rağmen, ilaçlara oranla tamamen doğal bir akne tedavisi olarak kabul edilmektedir.

Parazitlerle mücadele eder

Nane yağı ile karıştırıldığında, çay ağacı yağı küçük çocuklarda baş bitiyle mücadele etmek için etkilidir. Mevcut biti ortadan kaldırmak için bilinen en etkili ve doğal tedavi yöntemlerinden biridir. İnsanlarda parazitlerle savaşmak için faydalı olsa da, hayvanlarda kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Böcek sokmalarına iyi gelir

Yarayı dezenfekte etmek, ağrıyı azaltmak ve kaşıntıyı önlemek için böcek sokmaları için etkilenen bölgeye bolca çay ağacı yağı sürebilirsiniz. Ayrıca yağı kullanarak bandaj da yapabilirsiniz. Isırılan yer ya da acı iyileşene kadar günde bir iki kez tekrarlayabilirsiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Çay ağacı yağı, stres, hastalık, antibiyotik ve diğer ilaçların tüketimi nedeniyle zayıflamış olan vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda soğuk algınlığı, öksürük, astım ve bronşit gibi solunum problemleri için faydalıdır.

Çay Ağacı Yağının Cilde Faydaları

Eğer sivilce ve koyu lekeler gibi cilt problemlerinden muzdaripseniz, çay ağacı yağı bir kurtarıcı olabilmektedir. Bir pamuklu çubukla çay ağacı yağını cilt üzerinde etkilenen alanlara uygulayın. Ayrıca saf çay ağacı yağı içeren yüz yıkama ürünleri ve jelleri kullanabilirsiniz. Bu oldukça sert kimyasallar ve alkol kullanmak yerine, çok daha iyi ve doğal bir alternatiftir.

Çay Ağacı Yağının Saça Faydaları

Çay ağacı yağının saç büyümesine yardımcı olduğu bulunmuştur. Aslında, saç folikülleri tıkanıklıklarını açarak, saç köklerini beslemektedir. Birkaç damla çay ağacı yağını herhangi taşıyıcı bir yağ ile karıştırarak saç derisi üzerine masaj yaparak uygulayın. Kafa derisi üzerinde serinlik ve karıncalanma etkisini hissedeceksiniz. Saç büyümesini teşvik etmek için etkilidir. Ancak, taşıyıcı yağ eklemeyi unutmamalısınız.

Çay ağacı yağı kremi faydaları yazımızı okuyunuz…

Çay Ağacı Yağının Zararları

Çay ağacı yağı cilde uygulandığında çoğu insan için güvenli olarak kabul edilmektedir. Fakat yine de, cilt tahrişine ve şişmesine neden olabilmektedir. Akne olan kişilerde bazen deride kuruluk, kaşıntı, batma, yanma ve kızarıklığa sebebiyet verebilmektedir.

Lavanta yağı ile birlikte çay ağacı yağı içeren cilt ürünleri uygulamak henüz ergenliğe ulaşmamış genç erkekler için güvenli olmayabilir. Bu ürünler bir çocuğun vücudunda normal hormonları bozabilmektedir. Bazı durumlarda, bu jinekomasti denilen anormal meme büyümesi gibi istenmeyen durumlara yol açabilmektedir. Genç kızlar tarafından kullanılan bu ürünlerin güvenirliği tam olarak bilinmemektedir.

Ağız yoluyla alındığında çay ağacı yağı güvenli değildir. Bu nedenle, ağız yoluyla tüketmeyin. Ağız yoluyla ağaç çay yağı almak kafa karışıklığı, yürümede yetersizlik, kararsızlık, döküntü ve komaya neden olabilmektedir.

Hamilelik ve emzirme: Çay ağacı yağı cilde uygulandığında güvenlidir. Ancak, ağız yoluyla alınması güvenli değildir. Bu yağ yutulduğu durumda toksit haline dönüşmektedir.

Tavsiyeler

Aşağıdaki dozlar bilimsel araştırmalarla incelenmiştir:

Cilt için uygulandığında:

 • Tırnak mantar (onikomikoz) için: % 100 çay ağacı yağı çözeltisi altı ay boyunca günde iki kez uygulanır.
 • Ayak mantarı (tinea pedis) için: % 25 ya da% 50 çay ağacı yağı bir ay boyunca günde iki kez uygulanır. %10 yağlı krem ise bir ay boyunca günde iki kez uygulanır.
 • Sivilce için: % 5 çay ağacı yağı jeli günlük olarak uygulanır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem