Çay Ağacı Yağının Faydaları

A+
A-
Çay Ağacı Yağının Faydaları

Çay ağacı yağının faydaları ve zararları nelerdir yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekildedir. Öncelikle çay ağacı yağı nedir, çay ağacı yağı nasıl kullanılır detaylı olarak inceleyeceğiz. Çay ağacı yağının cilde faydalarıçay ağacı yağının saça faydaları yazımız içerisinde yer almaktadır. Çay ağacı yağı kullananlar genellikle, çay ağacı yağı yüze sürülürmüçay ağacı cildi beyazlatır mı ve çay ağacı yağı cildi yakar mı konusunu dile getirmekteler.

Çay ağacı yağının faydaları ve zararları konusuna geçmeden çay ağacı yağı nedir nasıl kullanılır kısaca bahsedelim.

Çay Ağacı Yağı Nedir?

Çay ağacı yağının bir diğer adı ise melaleuca yağıdır. Çay ağacı yağı melaleuca alternifolia bitkisinin yaprak özerinden elde edilmektedir. Rengi altın rengine yakın bir renktir. Çay ağacı yağının taze ve kâfura yakın bir kokusu vardır. Çay ağacı yağı, melaleuca alternifolia bitkisinin dallarında ve yapraklarında bulunan özü buhar damıtma yolu ile elde edilmektedir. 

Her evde ya da işyerinin ecza dolabında bir şişe çay ağacı yağı bulundurulması tavsiye edilmektedir. Çay ağacı yağı araştırılmış ve muazzam bir şekilde tıbbi faydalara sahip olduğu ortaya çıkmıştır.

Cildimizdeki sivilce ve akneden, akciğer tıkanıklığına kadar giden pek çok sağlık sorununun azalmasına hatta tedavi etme konusunda da yardımcı olmaktadır. Çay ağacı yağının içerisinde bulunan doğal bileşikler sayesinde anti bakteriyel, antiseptik, anti fungal, anti mikrobiyal, balgam söktürücü ve anti viral özelliklerininde bulunmasıyla birlikte pek çok sağlık sorununa olumlu yönde etki etmiştir.

Çay Ağacı Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Çay ağacı yağı Anti bakteriyel bir özelliğe sahiptir. Simya döneminden bu güne kadar pek çok tıbbi bitki keşfedilmiştir. Bu bitkilerin çoğu mikrop, bakteri, virüs ve mantarların tedavisinde etkili olduğu keşfedilmiştir. Çay ağacı da bu tarz tıbbi faydaları olan bir bitkidir. Çay ağacı yağı günümüzde en korkunç ve tehlikeli olarak görülen bazı iltihaplı bakterilerin bazılarını yok etmede ve azalmasında kullanılmaktadır. En ufak bir yarada olsa açık kaldığı zaman pek çok bakteri bulaşmaktadır. Bu tarz yaraları olan bireyler bakteriyel iltihaplara yakalanma riskine karşı yaralı bölgeye bu yağı uygulamaktadır. Bu yağ çok nadirde olsa yoğunluk seviyesi inceltilip ağız yoluyla da alınabilmektedir. 
 • Eğer kolon, mide, bağırsak, boşaltım sistemi ve üriner sisteminizde oluşmuş bakteriyel enfeksiyon varsa tedavi etmede etkili bir yöntem olarak kullanılmalıdır. Bunların yanı sıra tüberküloz tedavisinde de çay ağacı yağından etkili bir şekilde faydalanılmaktadır.
 • Çay ağacı yağının iyileştirici bir etkisi de bulunmaktadır. Bu uçucu yağın içerisin de bulunduğu bileşenler nedeni ile yaraları hızla bir şekilde iyileştirme gibi bir özelliğe sahiptir. Bu özellikleri sayesinde hem yaraları sarmak hem enfeksiyonlardan korunmak hem de yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayan bir tıbbi bitkidir. Yaralar iyileştikten sonra yaraların izlerini büyük bir kısmını yok etmektedir suçiçeği, akne, sivilce ya da çıban gibi cilt üzerinde ki iltihaplı patlamaları ortadan kaldırmakta da etkili bir yağdır.
 • Çay ağacı yağının bir başka özelliği ise Antimikrobiyal olmasıdır. Önemli miktarda antimikrobiyal bir özelliğe sahip olan çay ağacı yağına karşı mikropların nerdeyse hiç şansı yokta denebilir. Çay ağacı yağını verimli bir şekilde kullanarak şiddetli ateş ve sıtma gibi ölümcül durumlara kadar giden problemleri uzak tutmak da etkili olduğu kanıtlanmıştır.
 • Çay ağacı yağı doğal bir tıbbi bitki olarak egzama ve sedef gibi deri iltihaplarını hafifletmeye ve iyileşme sürecine yardımcı olmaktadır. 

Bunların yanı sıra, egzama ya da sedef hastalığınız varsa beslenme programınıza B3 takviyesini eklemeniz de tavsiye edilmektedir.

 • Çay ağacı yağı diş sağlığı ve temizliği açısından da etkili bir tıbbi bitkidir. Hem bakterileri yok etmede hem de iltihaplı cildi iyileştirmede çay ağacı yağı ev yapımı diş macunu için oldukça etkili bir malzeme olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra, gargara olarak da kullanılan çay ağacı yağı, diş etleri kanaması,  diş çürümesini engelleyici ve ağız temizliği için etkili bir doğal yöntem olarak bilinir.Eğer ev yapımı doğal bir diş macunu yapmak istiyorsanız ihtiyacınız olan malzemeler; Hindistan cevizi yağı ve kabartma tozu ile çay ağacı yağıdır. Tüm bunları güzel bir şekilde karıştırdığınız zaman diş macununuzu hazırlamış olursunuz.
 • Çay ağacı yağı boğaz acısını azaltmada, mukoza zarındaki iltihabı büyük ölçüde kurutmaktadır. Çay ağacı yağının en önemli etkisi de iltihabı vücuttan atmada yardımcı olmaktadır. Eğer zamanında ve yeterli miktarda kullanmaya çalışırsanız, çay ağacı yağı iltihabı oluşmadan engellemeye yardımcı olacaktır.
 • Çay ağacı yağının bir başka etkisi ise Sinüs tıkanıklığını azaltmada ve rahatlatmaktadır. Soğuk aldığınız zaman sinüs iltihabına dönüştüğünde oldukça rahatsız edici bir hal almaktadır. Kafanızın ön kısmındaki sinüs boşlukları mukozayla dolmaktadır ve böyle bir problemle karşı karşıya kalmak şiddetli ağrıya ve baskıya neden olmaktadır. Bu durumda oldukça rahatsız olabilirsiniz.
 • Çay ağacı yağıyla hazırlanan kremler sinüslere dolan mukusu temizlemek için kullanılmaktadır. Çay ağacı yağının ayrıca anti bakteriyel bir etkiye sahip olması sayesinde buhar banyosu hazırlandığınız takdirde hava yollarını tekrar açmanıza yardımcı olacaktır.
 • Çay ağacı yağının tırnak sorunlarını azaltmada ve tedavi etmede oldukça yüksek bir etkisi vardır. Tırnak sorunları bireyleri psikolojik rahatsızlıklara bile kadar götüren problemlerdir. Eğer böyle bir problemle karşı karşıyaysanız sadece su ile karıştırılmış çay ağacı yağını tırnaklarınıza sürerek uygulayabilirsiniz. Bu yöntemi uygulamak istiyorsanız Hindistan cevizi yağı ile karıştırıp uygularsanız mantarlarla savaşmak da daha etkili ve daha kolay bir hale gelir.
 • Çay ağacı yağı yaraları iltihaplardan korur ve iyileşme sürecinin hızlanmasında etkili bir tıbbi bitkidir. Küçük kesikler ve sıyrıkları iltihaplardan uzak tutmak için belirli aralıklara çay ağacı yağı ile temizlemeniz etkili olacaktır. Çay ağacı yağı içerisinde bulundurduğu anti mikrobiyal özelliği sayesinde pek çok probleme iyi gelmektedir. Bu yağı suyla güzel bir şekilde temizlediğiniz bölgeye bir damla damlatarak üzerine bir çay kaşığı hindistan cevizi yağı da eklerseniz daha etkili bir karışım ve tedavi yöntemi elde edebilirsiniz.
 • Çay ağacı yağının içerisinde bulunan çeşitli kimyasal maddelerden olan terpenler antiseptik bir özelliğe sahiptir. Bu sebeple, MRSA ( halk arasında hastane mikrobu olarak da bilinen) ve antibiyotiklere karşı direnci olan stafilokok bakteri türüne karşı etkili bir doğa ürün olduğunu kanıtlamıştır. Çay ağacı yağı özellikle küçük yaralar, kabarcıklar ve yanıklarda iyileşmeyi hızlandırıcı ve iltihap oluşumuna engel olan doğal bir ürün olarak kullanılmaktadır.
 • Çay ağacı yağının içerisin de bulunan antimikrobiyal terpenler sayesinde, yaygın bir şekilde sivilce ve akneleri tedavi etmek için kullanılan etkili bir tıbbi üründür. Sivilce ve akneden etkilenen bölgeye uygulanan çay ağacı yağının en az kimyasal ilaçlar kadar etki göstererek kısa bir süre içerisinde cildi temizlemektedir. 

Çay ağacı yağı tedavi sürecinde kullanılırken biraz yavaş etki etmektedir. Bu nedenle sabırlı davranmanız gereklidir. 

 • Çay ağacı yağının bir başka etkisi ise parazitlerle etkili bir şekilde mücadele etmesidir. Çay ağacı yağı Nane yağı ile birlikte karıştırıldığı zaman, ilkokul çağındaki çocuklarda sık sık karşılaşılan saç bitiyle mücadele etmek için kullanılan etkili bir yöntemdir. Saç bitiyle baş etmek için kullanılan en çok bilinen, en etkili ve doğal tedavi yollarından bir tanesidir. Bu yöntem insanlardaki parazit türlerinde savaşmak için faydalı olsa da, hayvanlarda kullanılmamasına dikkat etmelisiniz.
 • Çay ağacı yağının bir başka faydası ise böcek ısırmalarına karşı etkisidir. Yarayı iltihap kapmaya karşı korumak, acıyı azaltmak ve kaşıntıyı büyük ölçüde önlemek için böcek sokmasından etkilenen bölgeye güzel bir şekilde çay ağacı yağı sürerek tedavi etmede yardımcı olabilirsiniz. Aynı zamanda yağı kullanarak yaralı bölgeye bandaj da yapabilirsiniz. Yaralı bölge iyileşene bu uygulamayı gün içerisinde bir ya da iki kez bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.
 • Çay ağacı yağı stres, kaygı, hastalık, antibiyotik ve diğer ilaçların yoğun tüketimi nedeni ile zayıf düşmüş vücudun bağışıklık sistemini etkili bir şekilde güçlendirmeye yardımcı olmaktadır. Çay ağacı yağı bu tür faydaların yanı sıra soğuk algınlığı, öksürük, astım, alerjik rahatsızlıklar ve bronşit gibi solunum problemleri için de kullanılan faydalı bir yöntemdir.

Çay Ağacı Yağının Cilde Faydaları

Eğer istenmeyen seviyede sivilce ya da koyu lekeler gibi cilt problemleriyle baş etmek istiyorsanız, çay ağacı yağı size bu konuda oldukça etkili bir şekilde yardımcı olacaktır.

Temiz bir pamuklu çubuk yardımı ile çay ağacı yağını cilt üzerinde sivilce ve koyu lekelerin bulunduğu alanlara güzel bir şekilde uygulayın. Bu yağ karışımları yanı sıra saf çay ağacı yağı içeren yüz temizleyici ve yüz bakım ürünleri ya da jelleri kullanabilirsiniz. Bu tür sorunlarla baş etmek için kozmetik ürünler gibi sert kimyasallar ya da alkol kullanmak yerine, çay ağacı yağı gibi çok daha iyi ve doğal alternatif yolları tercih edebilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

 • Tırnak mantarı ve tırnak sorunları (onikomikoz) için: % 100 saf çay ağacı yağı çözeltisi altı ay boyunca düzenli bir şekilde günde 1 ya da 2 kez uygulanır.
 • Ayak mantarı (tinea pedis) için: % 25 ya da% 50 seviyesindeki çay ağacı yağı bir ay boyunca düzenli olarak gün içerisin de 1 ya da 2 kez uygulanır. %10 seviyesinde bir yağlı krem ise bir ay boyunca düzenli olarak günde iki kez uygulanır.
 •  Sivilce ve koyu lekeler için: % 5 seviyesindeki çay ağacı yağı jeli günlük olarak uygulanabilir.

Çay Ağacı Yağı Yüze Sürülür Mü?

Çay ağacı yağı yüze sürülür mü sorusu sürekli sorulmaktadır bu yağı direk yüzünüze sürebilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı Cildi Beyazlatır Mı?

Çay ağacı yağı kullanalar düzenli kullanımlarda cilt renginin açıldığını söylemektedir. Cilt beyazlatma ve cilt renk tonunu açma özelliği bulunmaktadır.

Çay Ağacı Yağı Cildi Yakar Mı?

Çay ağacı yağı cilde ve yüze sürüldüğünde yanma, tahriş ve kızarıklığa sebep olabilir. Genelde bu yan etkiler alerjik tepkilerdir. Temiz cilde az miktarda sürülmelidir.

Çay Ağacı Yağının Saça Faydaları

Çay ağacı yağının saç büyümesine ve saç bakımına etkili bir şekilde yardımcı olduğu bilinmektedir. Çay ağacı yağının asıl etkileri saç foliküllerinin tıkanıklıklarını açarak, saç köklerini etkili bir şekilde beslemeye yardımcı olmaktadır.

Çay ağacı yağını herhangi taşıyıcı bir yağ ile birlikte karıştırarak dikkatli bir şekilde saç derisi üzerine fazla bastırmadan masaj yaparak uygulanabilir. Çay ağacı yağını uyguladıktan sonra kafa derisi üzerinde serinlik ve karıncalanma etkisini yoğun bir şekilde hissedeceksiniz. Bu yöntemin kullanılması saç büyümesinde de etkili olabilmektedir. Bu yöntemi uygulamak için çay ağacı yağının içerisine bir miktar taşıyıcı yağ eklemeyi unutmamalısınız.

Çay Ağacı Yağının Zararları

 • Çay ağacı yağı cilde uygulandığı zaman birçok faydası bulunduğu için çoğu insan güvenli bir ürün olarak kabul etmektedir. Birçok faydasının yanı sıra, fazla ya da yanlış kullanımında cilt tahrişine, şişmesi gibi çeşitli sorunlara neden olmaktadır. Sivilce ve koyu lekeleri olan bireylerin bazen derisinde kuruluk, kaşıntı, batma, yanma ve kızarıklık gibi çeşitli problemlere sebebiyet vermektedir.
 • Lavanta yağı ile beraber çay ağacı yağı içeren karışımlar ya da cilt ürünlerini kullanmak henüz ergenlik dönemine ulaşmamış genç erkekler için güvenli bir ürün olmayabilir. Bu tarz ürünler kullanmak bir genç bireyin vücudundaki normal hormon düzenini bozmaya neden olabilmektedir. Bu ürünleri kullanmak Bazı olaylar sonrasında jinekomasti adı verilen anormal meme büyümesi gibi istenmeyen problemlere neden olmaktadır. Ergenlik dönemindeki ya da ergenlik dönemi sonrasındaki süreçte Genç kızlar tarafından kullanılan bu ürünlerin güvenirliğinin ne kadar olduğu tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle herhangi bir doktora başvurmadan uygulamamanız oldukça önemidir.

Çay Ağacı Yağı İçilir Mi?

Çay ağacı yağı ağız yoluyla yani oral yolla alındığı zaman pek de güvenilir olmamaktadır. Bu sebeple çay ağacı yağını ağız yoluyla tüketmemeye dikkat edin.

Not: Eğer ağız yoluyla ağaç çay yağı alırsanız kafa karışıklığı, yürümede dengesizlik, kararsızlık, döküntü ve koma gibi çeşitli problemler yaşayabilirsiniz.

Sonuç

Çay ağacı yağının faydaları ve zararları nelerdir yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekilde oluştu. Öncelikle çay ağacı yağı nedir, çay ağacı yağı ne işe yarar detaylı olarak inceledik. Çay ağacı yağının cilde faydalarıçay ağacı yağının saça faydaları yazımız içerisinde yer almıştır. Çay ağacı yağı kullananlar genellikle, çay ağacı yağı yüze sürülürmüçay ağacı cildi beyazlatır mı ve çay ağacı yağı cildi yakar mı gibi sorulara cevap aradık.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.