Çam Terebentin Yağının Faydaları ve Zararları

30.01.2017
1.483
Çam Terebentin Yağının Faydaları ve Zararları

Çam terebentin yağının faydaları ve zararları. Çam uçucu yağı, çam iğnelerinden buharla damıtılma işlemi ile ekstrakte edilir. Yağ, pinus cinsine ait birkaç ağaç türünün herhangi birinden temin edilebilir. Bunların bazıları arasında cüce çam, uzun yapraklı çam ve ya Norveç çamı bulunmaktadır.

Çam esansiyel yağı ferahlatıcı, canlandırıcı ve temizleyici olarak bilinir. Muhtemelen aşina olduğunuz kuvvetli odunsu bir aromaya sahiptir. Bazıları bu konunun orman kokusuna benzediğini söylemektedir.

Çam yağı, geleneksel olarak pnömoni de dâhil olmak üzere her türlü solunum yolu enfeksiyonu için kullanılmaktadır. Güçlü bir antimikrobiyal, antinevraljik (sinir ağrısı dindirici), antiromatizmal, antiseptik, antiviral, bakterisit, balzamik (kokulu), safra kesesi temizleyici, deodorant, diüretik, balgam söktürücü, hipertansif, böcek kovucu, diş sağlığını destekleyici, rubefacient (ısıtıcı), adrenal korteks (böbrek üstü bezi) uyarıcıyı olarak hareket etmektedir. Dolaşım ve sinir sisteminde terapötik özelliklere sahip olduğu için uyarıcı olarak kullanılmaktadır. Çam terebentin yağının faydaları ve zararları nelerdir?

Çam Yağının Faydaları Nelerdir?

Güçlü bir antiviraldir:

Çam esansiyel yağı, sıklıkla yaşanan ortak soğuk algınlığı ve grip karşısında koruma sağlanmasına yardımcı olabilir. Dengeli bir diyetin ardından bol miktarda c vitamini gıdası da soğuk algınlığı önlemenin mükemmel bir yoludur.

Güçlü bir antioksidandır:

Çam terebentin yağı serbest radikalleri nötralize ederek, hücresel bozulma sürecini önlemenize, böylece de yaşlanmayı yavaşlatmamıza yardımcı olur. Antioksidanlar bizi göz hastalıklarından, kas dejenerasyonundan ve birçok sinir sistemi rahatsızlığından korumaya destek olmaktadır.

Antifungal ve antibakteriyeldir:

Düzenli olarak kullanıldığında, çam yağı bizi birçok mantar enfeksiyonuna karşı koruyabilir. Aynı zamanda antibakteriyel özelliklere de sahiptir. Bu esansiyel yağ, idrar yolu enfeksiyonları ve deri enfeksiyonları da dâhil olmak üzere ortak pek çok bakteriyel enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olabilir.

Metabolizmayı hızlandırır:

Çam terebentin yağı metabolizmayı arttırır ve aktivite seviyenizi yükseltir. Bağırsak sorunlarını tedavi etme kabiliyeti nedeniyle vücudun temizlenmesine yardımcı olur. Doğal bir diüretiktir ve idrara çıkma yoluyla vücudunuzdan fazla suyu çıkarmaktadır. İdrar sıklığını ve miktarını uyardığı için vücudunuzdaki fazla ürik asit, aşırı su, tuz ve yağları ortadan kaldırırsınız. Ayrıca böbrekleri sağlıklı tutar, çünkü toksinleri bir kereden fazla filtrelemek zorunda kalmazlar. Çam yağı gıda zehirlenmesi durumunda da kullanılır çünkü vücudun toksinleri daha hızlı bir şekilde işleyip yok etmesini ve daha sonra idrara çıkma yoluyla daha hızlı ortadan kaldırmasını sağlar.

Eklem ağrılarını hafifletir:

Çam esansiyel yağı analjezik olarak kabul edilir ve bu nedenle eklem ağrısı, artrit ve romatizmal koşullardan mustarip insanlar için iyi bir çözümdür. Bir analjezik olmanın yanı sıra, aynı zamanda bir antiinflamatuar ajan olan çam yağı, etkilenen alanların iltihaplanmasını ve kızarıklığını azaltmaktadır. Bunlar ağrının ortadan kaldırması anlamına da gelmektedir. Yapay ilaçlar yerine ağrıyan bölgelerinize biraz çam esansiyel yağı uygulamayı düşünebilirsiniz.

Stresle mücadele eder:

Çam yağı duygusal faydalar da sahiptir. Enerji verici bir his yaratır ve herhangi bir nedenden kaynaklanan zihinsel stresin giderilmesi için etkilidir. Adrenal yorgunluğunu gidermek ve ruhlarınızı canlandırmak için tıbbi olarak da kullanılır, çünkü mükemmel bir ruh hali yükselticidir.

Çam yağı ile düzenli olarak masaj yapmak zihinsel netlik kazandırabilir. Kaygı ve sinir gerginliğini ortadan kaldırır. Son olarak, konsantrasyonun zayıflaması ve hafıza kaybı çeken insanlar için oldukça yararlı olduğu gösterilmiştir. Bu alandaki ek araştırmalara ihtiyaç duyulmasına rağmen, birçok kültürde bu amaçla geleneksel olarak kullanılmaktadır.

İltihaplanmayla mücadele eder:

Çam terebentin yağı, serbest radikal hasarına, ağrıya veya şişmeye ve hatta artrit ve kanser dâhil olmak üzere pek çok kronik hastalıklara katkıda bulunabilecek kronik iltihap tepkilerine karşı savaşmak için kullanılmaktadır. Çam yağını takviye olarak almak için, çay veya sıcak suya limon ile birlikte 1-2 damla çam yağı ekleyebilirsiniz (ancak % 100 saf organik yağ kullanmanız önerilir).

Üst solunum yolların iyi gelir:

Çam havada gizlenen mantarlarla etkili bir şekilde mücadele edebildiğinden, solunum, alerjik burun tıkanıklığı, sulanmış gözler veya gribe benzer belirtiler gibi zorluklara neden olabilecek toksinlerin varlığını azalttığı gösterilmiştir. Mevsimsel alerji belirtilerini doğal olarak azaltmak için çam yağını evinize yayabilir ya da şişeden teneffüs edebilirsiniz. Zaten hasta hissediyorsanız, çam, okaliptüs ve hindistancevizi yağını birleştirin ve burun geçişlerinizi açmak için göğsünüzü, boynunuzu ve sırt üstünüzü bu karışımla ovalayın.

Baş ağrısını hafifletir:

Havada veya evinizde toksinler hastalık veya baş ağrılarını tetikleyebilmektedir. Çam yağı bu toksinlerin azaltılmasına yardımcı olabileceği için, güçlü baş ağrısı ilaçlarından biri olarak kabul edilir. Ayrıca, migren veya PMS ile ilgili baş ağrısı semptomlarının diğer nedenleri olan stresin azaltılması ve ruh halinizin yükseltilmesi için de yararlıdır.

Gastrointestinal bozukluklara iyi gelir:

Çam esansiyel yağı büyük miktarda a-pinen ve b-pinen içermektedir. Bu kombinasyon nedeniyle çam esansiyel yağı ishal tedavisinde kullanılabilir. Bazı araştırmacı çalışmaları, bu pinenlerin her ikisinde de bulunan yüksek uçucu yağların, ishale katkıda bulunabilecek spazmları başarılı bir şekilde rahatlattığını bulmuşlardır.

Kolesterole iyi gelir:

Çam yağı kullanarak kolesterolü düşürmek mümkündür. Kamfen olarak bilinen çam esansiyel yağının en önemli bileşenlerinden biri, kolestrol ve kan trigliseridlerini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Bu çalışmadaki araştırmacılar, yağ düşürücü etkisi nedeniyle kamfenin kardiyovasküler hastalıkların kontrolünde önemli bir rol oynayabileceğini de öne sürmektedir.

Cilt sağlığını destekler:

Çam yağı en değerli yararlarından biri sivilce, sedef hastalığı, egzama, siğiller, kızarıklık, ayak mantarı ve kuru, kaşıntılı cilt gibi cilt durumlarını tedavi etmesidir. Çok etkilidir ve bazı dermatologlar özel olarak bu amaçlar için çam yağını önermektedir.

Ayrıca, çam yağı antioksidan özelliklere sahiptir. Topikal olarak kullanıldığında, serbest radikallerle savaşmaya ve cilt üzerindeki olumsuz etkilerini hafifletmeye yardımcı olur. Kırışıklıkların, sarkmaların ve diğer erken yaşlanmanın belirtilerini önlemek veya silmek için kullanılır.

Göz sağlığına iyi gelir:

Çam yağı yalnızca cildinizdeki yaşlanma belirtilerini azaltmak için yararlı olmakla kalmaz, aynı zamanda gözlerinizin doğal yaşlanmasını yavaşlatmaya da destek olmaktadır. Bu nedenle, katarakt, maküler dejenerasyon ve yaşla ilişkili diğer görme kaygılarından gözlerinizi korumayı ve iyileştirmeyi sağlayabilmektedir.

Çam Terebentin Yağının Zararları

  • Çam yağının insan toksisitesi düşük bir seviyededir ancak cildi ve mukoza zarlarını tahriş edebilir.
  • Ayrıca, büyük dozlarda alındığında solunum problemlerine neden olduğu bilinmektedir, bu yüzden dikkatli kullanılmaktadır.
  • Çam esansiyel yağının iç tüketiminin insan böbrekleri için bir tehlike oluşturabilmektedir. Bu nedenle, böbrek rahatsızlığı olan insanlara verilmemelidir.
  • Losyonlara veya diğer cilt uygulamalarına ilave ederken daima çam esansiyel yağını seyreltilmiş halde kullanın.
  • Eğer aromaterapi veya aromaterapi masajı için çam yağı kullanıyorsanız taşıyıcı yağla karıştırın.
  • Küçük çocuklar ve yaşlılarda, hipertansiyona neden olabileceğinden çam esansiyel yağı kullanılmamalıdır.

Tavsiyeler

  • Çam esansiyel yağı, solunum yolları problemlerinde, kas ağrılarında, baş ağrılarında ve idrar yolunun temizlenmesinde faydalı olabilir.
  • Banyo suyunu ısıtmak veya organik hindistancevizi yağı ya da zeytinyağı ile 50/50 oranına kadar sulandırmak için 4-6 damla seyreltilmemiş çam esans yağı ekleyin ve solunum sıkıntısı için göğüs bölgesine uygulayın. Ayrıca, aromaterapi difüzörüne de koyabilirsiniz.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.