C Vitamini İçeren Yiyecekler

09.08.2017
432
C Vitamini İçeren Yiyecekler

C Vitamini İçeren Yiyecekler Nelerdir? Ayrıca Askorbik Asit olarak bilinen C vitaminin sağlık yararlarından bazıları; inme ve felç riskini azaltması, iskorbüt tedavisi, soğuk algınlığı tedavisi, bağışıklık sistemini güçlendirme, hiper tansiyonu düşürme, kurşun toksisite tedavisi, katarakt, kanser tedavisi dahil cildin elastikliğini arttırır, yaraların hızla iyileşmesini sağlar, astım tedavisinde oldukça etkilidir.

C vitamini veya askorbik asit, en etkili ve güvenilir besinlerden biridir. Bunun nedeni C vitamininin suda kolay erimesi ve vücutta depolanmamasıdır. C vitamini kan damarları ve vücut kaslarını güçlü hale getirmeye yardımcı olan kollajen sentezi için etkili bir antioksidandır. C vitaminini vücut kendi imkanlarıyla üretemediğinden dolayı gıda/besin yoluyla alınmalıdır.

C vitaminin eksikliği vücutta birçok sorunu da beraberinde getirir. Astım ataklarının şiddetlenmesi, çok kolay soğuk algınlığına yakalanma, sık sık grip hastalığına yakalanma ve uzun sürede atlatma bu hastalıkların arasında en sıradan olanlar. Uzun vadede kalp ve damar sorularından göz ve sindirim sistemine kadar çok geniş bir alanda sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

C vitamini eksikliğinden kaynaklanan hastalıklara yakalanmamak için C vitamini içeren gıdaların tüketilmesi gerekir.


C vitamini yukarıda belirttiğimiz maddeler dışında kan damarları, kıkırdak sağlığı için gerekli olan besinlerin başında gelir. C vitamini çok güçlü bir antioksidan olarak vücutta hareket eder ve bağışıklık sistemini hastalıklara, enfeksiyonlara karşı güçlendirir. Serbest radikallerin hareketlerini kısıtlayarak kanser riskini azaltır bunun yanında cilt sağlığına inanılmaz faydalıdır.

Vücutta C vitamini eksikliği oluşmaması için düzenli olarak bu vitamini içeren besinler tüketilmelidir. Aşağıdaki listede oranlarıyla birlikte yüksek C vitamini içeren besinleri sıralayacağız ama C vitamini içeren besinler bu listeyle sınırlı değil.

Biberler: 100 gramlık biber yaklaşık olarak 183,3 mg C vitamini içerir. Tatlı Kırmızı Biber (349%), Tatlı Yeşil Biber (220%) oranında biberde bulunur.

Guava: 100 gram guava yaklaşık olarak 228,3 C vitamini içerir.

Kale: 100 gram kale 120 mg C vitamini içerir.

Kivi: 100 gram kivi ortalama 92 mg C vitamini içermektedir.

Brokoli: 100 gramlık brokolide 89,2 C vitamini bulunur.

Çilek: 100 gram çilek 58.8 mg C Vitamini içermektedir.

Portakal: 100 gramlık portakal ortalama 53.2 C vitamini içerir.

Domates: 100 gram domates ortalama 22.8 mg C vitamini içerir.

Bezelye: 100 gram bezelye yaklaşık olarak 60 mg C vitamini içerir.

Papatya: 100 gram papatyada yaklaşık olarak 60.9 mg C vitamini bulunmaktadır.


C Vitamini İçeren Diğer Besinler:


 • Lahana
 • Brüksel lahanası
 • Alabaş
 • Brokoli
 • Kar bezelye
 • Karnabahar
 • Patates
 • Çin lahanası
 • Tatlı patates
 • Kuşkonmaz
 • Balsam
 • Şalgam
 • Domates
 • Domates sosu
 • Guava
 • Papatya
 • Kivi
 • Çilek
 • Ananas
 • Greyfurt
 • Kavun
 • Avokado
 • Mandalina
 • Trabzon hurması
 • Karpuz

Listede bulunan bazı meyveler mevsimlik çıkmasına rağmen bazılarının uzun süre muhafaza edilebilmesi sene boyunca tüketilmesini sağlar. Sebze ve meyve ağırlıklı olan C vitamini içeren gıdalar mevsiminde ve taze tüketildiğinde maksimum verim alınır. Bazı besinler kaynatılarak veya kızartılarak tüketildiği için özelliklerini ve besin değlerlerini yitirebilmektedirler. Bu nedenden dolayı çiğ olarak besinler tercih etmenizde önerilir.


Günde Ne Kadar C Vitamini Alınmalı?

Ayrıca ‘‘askorbik asit’’ olarak bilinen C vitamini, suda çözünür bir maddedir. Vücutta serbest radikallerin yol açtığı hasardan hücreleri korumaya yardımcı olan etkili  antioksidan görevi görür. İnsanlarda güneş, sigara dumanı, hava kirliliği ve ultraviyole ışıklarından serbest radikallere maruz kalmaktadır.

Vücut kolajen yaraları  iyileşecek protein yapmak için C vitamini ihtiyacı duyar. Buna ek olarak, C vitamini bitkisel bazlı gıdalardan demirin emilimini arttırır ve hastalıklardan korur. Bütün bu sebep ve faydalarından dolayı C vitamini düzenli olarak gıdalardan alınmalıdır. Peki günde ne kadar C vitamini alınmalıdır?

C vitamini alımı yaş ve sağlık koşullarına göre değişebilir, aşağıdaki tabloda yaklaşık sağlıklı oranlar verilmiştir.

Tabloda MG miligram’ı temsil etmektedir.

Yaş Tavsiye Edilen Miktar
Doğumdan 6 ay 40 mg
Bebeler 7–12 ay 50 mg
Çocuklar 1–3 yaş 15 mg
Çocuklar 4–8 yaş 25 mg
Çocuklar 9–13 yaş 45 mg
Gençler 14–18 yaşlar (Erkek) 75 mg
Genöler 14–18 yaşlar (Kız) 65 mg
Yetişkin (Erkek) 90 mg
Yetişkin (Kadın) 75 mg
Hamile Kadınlar 85 mg
Emziren Anneler 120 mg

Eğer sigara kullanıyorsanız +35 mg eklemelisiniz.


C Vitaminin Faydaları ve Zararları

Şimdiye kadar C vitaminin faydalarından başlıklarda bahsetmiştik, şimdi faydaları ve zararlarını anlatalım. C vitamini bağ dokularının, kan damarları ve kemiklerin zayıflamasıyla iskorbüt hastalığı ortaya çıkar. C vitamini iskorbüt hastalığına yakalanma riskini azaltır.

C vitamini soğuk algınlığına iyi geldiği gibi soğuk algınlığının neden olduğu öksürük, grip gibi hastalıkları tedavi eder. Ayrıca vücutta demir emilimini kolaylaştırarak enfeksiyona karşı bağışıklık sisteminin direncini arttırır.

Hipertansiyona faydalı olan C vitamini, kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini azaltır. C vitamini alımı vücutta ayrıca kan basıncını düşürür.

Damar ve kalp sağlığını korumaya yardımcı olan C vitamini aynı zamanda kurşun zehirlenmesini giderir. Kurşun zehirlenmesi özellikle çocukları olumsuz yönde etkiler ve birçok zihinsel problemler başta olmak üzere diğer sağlık sorunlarına neden olur.

Bir göz hastalığı olan kataraktı iyileştiren ve bu hastalığa yakalanma riskini azaltan C vitamini. Genel göz ve görme sağlığına katkıda bulunur. Yapılan birçok araştırma C vitamini içeren gıdaların kanser hastalıklarına yakalanma riskini ortadan kaldırdığını ortaya koymuştur.

Kalp sağlığını korumanın yanında C vitamini, kalp damar sağlığını korur, vücuda enerji verir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kırmızı kan hücrelerinin artmasına yardımcı olur. Yaraların hızla iyileşmesi yine C vitamini sayesinde olur.

Astıma karşı oldukça etkili olan C vitamini astım ataklarının şiddetini azaltabilir. Şeker hastalarına faydalıdır. Araştırmalar insülin ve glikoz işlemlerine katkıda bulunduğunu ortaya koymaktadır.


Sonuç

Bağışıklık sistemini hastalıklara karşı güçlendiren C vitamini vücut sağlığı için hayati önem taşımaktadır. C vitamininin diğer bir avantajı ise doğal yollarla elde edilebiliyor olması. Düzenli olarak C vitamini tüketmek sürekli zinde kalmayı sağladığı gibi genel sağlığımızı da korumaktadır.

Uyarı: Yukarıdaki tablodan anlaşıldığı gibi sigara içenler normalden daha fazla C vitamin tükettiklerinden dolayı daha fazla C vitamini almaları gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem