Buğdayın Faydaları ve Zararları

05.09.2017
759
Buğdayın Faydaları ve Zararları

Buğdayın faydaları ve zararları nelerdir? Buğdayın faydaları eskiden beri bilinmektedir. Fakat buğdayın faydası hangi formda tüketildiğine bağlıdır. Buğdayın işlenmesi sırasında besleyici özelliğinin %40’ı kaybolur.

Kepekli gıdalar arasında yer alan buğday, tahıl tüketimi sağladığı için sağlık açısından birçok fayda sağlar. Diyet lifleri, manganez açısından zengin olan buğdayın içeriğine bakacak olursak;

A, C, E, K, B6 ve B12 vitaminleri, demir, kalsiyum, fosfor içerdiğini görürüz. Bunun yanında fosfor kadar potasyum açısından oldukça zengindir.


Sağlıklı beslenmeye alternatif besin kaynağı olan buğday, sağlık açısından birçok avantaj sağlamaktadır. Geniş bir yelpazede cilde fayda sağlar. Saç sağlığını korumanın yanında enerji deposu olan buğday, kalp sağlığına iyi geldiği gibi göz sağlığına katkıda bulunur.

Şimdi buğdayın faydaları nelerdir detaylı olarak bakalım.

Genel Sağlığı Korur: Buğday genel sağlığı koruyan besinler ve vitaminler içermektedir. Vücudun ve organların görevlerini sağlıklı bir şekilde yürütmeleri için gerekli olan besinleri sağlar. B vitamini içerdiği için vücudun fonksiyonlarını sağlıklı şekilde devam ettirmesini destekler.

Sindirim Sistemine Faydaları: Buğday yoğun miktarda lif içerdiğinden dolayı sindirim sistemi için faydalıdır. Lif içeren bütün gıdalar genelde sindirim sistemi sağlığına oldukça faydalıdır. Buğday özellikle bağırsak sağlığı için önemlidir, bağırsakların hareketlenmesine katkıda bulunur. Böylece kabızlık gibi sorunların oluşmasına neden olan unsurları ortadan kaldırır.

Kalp Sağlığına Faydaları: Buğday koroner kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilir. Sağlık uzmanları erkekler için günlük 8 gram, kadınlar için 6 gram buğday tüketiminin kalp sağlığı açısından faydalı olduğunu söylemektedir.

Buğdayın Göz Sağlığına Faydaları: Buğday E vitamini, çinko ve niasin açısından zengin olduğu için makula dejenerasyonu ve katarakt riskini azaltır. Buğday, görme kaybının ilerlemesini yavaşlatmayı sağlar. Göz sağlığı konusunda buğday inanılmaz faydalıdır.

Diyabete Buğday İyi Gelir: Buğday diyabet hastaları için ideal bir besin kaynağıdır. Buğday vücutta kan şekeri seviyesinin dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Bu özelliğinden dolayı diyabet hastaları tarafından tüketilmektedir.

Vücudu Temizler: Buğday tüketimi kabızlığı önlediği gibi bağırsak hareketlerini arttırdığı için vücuttaki dışkıların sağlıklı bir şekilde dışarı atılmasını sağlar ve bu da bağırsaklar başta olmak üzere vücudun temizlenmesini sağlar.

Buğday Kanseri Önleyebilir: Düzenli olarak buğday tüketimi, kanser çeşitlerine yakalanma riskini azaltabilir. Bu konuyla alakalı yapılan klinik çalışmaları düzenli olarak buğday tüketenlerin, daha az buğday tüketenlere göre kanser hastalıklarına az miktarda yakalandığını ortaya koymaktadır.

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır: Kilo vermeyi kolaylaştırdığı için diyette olanların temel besinleri arasındadır. Buğday sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermek için metabolizmayı teşvik eder. Yüksek miktarda lif içerdiğinden dolayı, buğday sindirim sistemi hareketlendirerek kilo vermeye katkıda bulunur.

Buğdayın Sağlığa Diğer Faydaları

İnsanlığın en eski ve en temel besin kaynaklarından birisi olan buğday, sağlığa katkıları çok eski çağlardan beri bilinmektedir. Sağlığa katkılarından dolayı çağlar boyu hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılan buğday, günümüzde de tıbbi önemini korumaktadır.

 • Buğdayın E ve B vitaminleri kompleksini içermesi beyin sağlığı için faydalıdır. Buğday gerekli vitaminleri sağlayarak beynin fonksiyonlarını yerine getirmesini sağlar.
 • Buğdaydaki B vitamini kompleksi aynı zamanda bazı hafıza ile alakalı hastalıklara faydalıdır. Alzheimer hastalığı başta olmak üzere bazı zihinsel hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
 • Zihin sağlığını koruyan buğday, böylece dolaylı olarak ruh sağlığına katkıda bulunur.
 • B vitamini içeren buğday PMS (Adet Öncesi Gerginlik Sendrom) olarak adlandırılan durumu hafifletebilir.

Buğdayın Cilde Faydaları

Kepekli tahıllar dahil bütün tahıllı gıdalar şaşırtıcı bir şekilde cilt sağlığına katkıda bulunurlar. İşlenmemiş tahıllı gıdalar cilt sağlığı için gerekli neredeyse bürün maddeleri içerirler.

Buğday, selenyum açısından zengin olduğu için cildin beslenmesini sağlar. Cilt sağlığına oldukça faydalı olan buğday aynı zamanda cildi zararlı güneş ışınlarından korur. E vitamini ve çinko açısından buğday zengin olduğundan dolayı cilde sağlıklı görünüm kazandırır ve parlamasını sağlar. Aynı şekilde buğday selenyum içerir ve bu cilt esnekliğini arttırır.

Buğdaydaki lifler, ciltteki aknelerle mücadele etmede yardımcı olur, aynı zamanda sivilcelerden kurtulmak için etkili bir yöntemdir. Toksinlerin ciltten temizlenmesini sağlar. Bütün bunların yanında buğday bazı deri kanseri çeşitlerini önleyebilir.

Buğdayın Saça Faydaları

Buğday cilt sağlığı kadar saç sağlığı için de faydalıdır. Saç sağlığını koruyan mineral ve bileşenler açısından oldukça zengindir. Buğdaydaki çinko saçlara sağlıklı bir görünüm sağlar. Aynı zamanda herhangi bir nedenden kaynaklanan hasarları minimuma indirerek giderebilir. Buğday saç köklerini besler.


Buğday Çimi Faydaları

Buğday çimi vitaminler yanında 100’e yakın mineral ve enzimler içermektedir. Bu özelliğinden dolayı buğday çimi sağlığa oldukça faydalıdır ve yaygın olarak hastalıkların tedavisinde kullanılır. Buğday çiminin daha çok vücutta temizliğe yönelik faydalar sağladığını görüyoruz.

Buğday çiminin faydaları başlıklar halinde şöyle sıralayabiliriz:

 • Genel vücut temizliğini sağlar, buğday çimi hücre ve dokulara etki ederek onları temizler. Zararlı maddelerin neden olduğu hastalıkları inhibe eder.
 • Buğday çimi zararlı maddeler yanında kullandıktan sonra bünyede kalan ilaç atıklarının neden olduğu zararları azaltır, toksinlerin, ilaç atıklarının ve kimyasalların dışarı atılmasını sağlar.
 • Buğday çiminin kan şekerini dengelediği düşünülmektedir.
 • Buğday çimi iltihap ve enfeksiyon hastalıklarına karşı faydalıdır. Cilt sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 • Ağız ve diş sağlığını korur. Ağızda gargara yapıldığında zararlı mikropların kırılmasını sağlar.
 • Diş çürümelerini önleyen buğday çimi, aynı zamanda dişlere beyaz sağlıklı bir görünüm katar.
 • Kan akışını düzenlemeye yardımcı olan buğday çimi, kalp ve damar sağlığına faydalıdır.
 • Sindirim sistemine faydalı olan buğday çimi kabızlık sorunlarını giderebilir.
 • Bazı sağlık uzmanları buğday çiminin başta sedef hastalığı olmak üzere bazı egzama ve mantar hastalıklarına iyi geldiğini söylemektedirler.
 • Buğday çimi aynı zamanda saç sağlığını korur, saç temizliğine katkıda bulunur ve saçların dökülmesine engel olabilir.
 • Ağır ve yağlı yemeklerin neden olduğu hazım problemlerini buğday çimi giderebilir.
 • Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına katkıda bulunan buğday çimi kolon sağlığını korur ve kolon kanserine yakalanma riskini azaltır.

Buğday Yağının Faydaları

Buğday yağı, buğdaydan elde edildiği için içerdiği vitamin, mineral ve bileşenler aynı sayılır. Fakat buğday yağı sıvı olduğu için daha konsantredir. Buğday yağı saç sağlığından cilt sağlığına, kalp sağlığından zihin sağlığına kadar çok geniş yelpazede sağlığa fayda sağlar.

Buğday yağının faydaları şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Buğday yağı genel vücut sağlığına faydalıdır. Vücudun bütün enerjisini sağlar.
 • Buğdayın diğer ürünlerinde olduğu gibi saç ve cilt sağlığı için faydalıdır.
 • Yaşlılıktan kaynaklanan kırışıklıkların ortadan kalkmasında buğday yağı etkilidir.
 • Buğday yağı metabolizmayı güçlendirir.
 • Cinsel gücü arttırdığı düşünülen buğday yağı, sağlıklı cinsel yaşantının bir parçası olabilir.
 • Mide ve bağırsak şikayetlerinin azalmasını sağlayan buğday yağı, aynı zamanda bağırsak hareketlerini arttırarak zayıflamayı destekler.
 • Göz sağlığına faydalıdır. Buğday yağı göz hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
 • Hazmı kolaylaştıran buğday yağı, yemek sonrası şişkinlik şikayetlerini azaltır.

Buğdayın Zararları

Buğdayın faydalarını detaylı olarak inceledik. Buğdayın kişinin sağlık koşullarına göre bazı zararları olabilir. Buğdayın zararları daha çok aşırı tüketim ve yanlış şekilde tıbbi amaçlı kullanımdan kaynaklanmaktadır.

Buğdayın zararları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Aşırı miktarda tüketilmesi vitamin eksikliğine neden olur.
 • Aşırı miktarda tüketime bağlı olarak hazımsızlık ve şişkinliğe neden olabilir.
 • Buğday çimi ve yağının yanlış kullanılması veya aşırıya gidilmesi, tıbbi müdahele gerektiren sağlık sorunlarına neden olabilir.
 • Hassas yapılı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ağızda ve dilde şişme, kızarıklık gibi.
 • Buğdayın içerdiği oksalat vücutta orantısız şekilde artınca sağlık sorunlarına neden olur.

Tavsiyeler

İnsanoğlunun kadim besin kaynaklarının başında gelen buğday, düzenli olarak tüketildiğinde sağlık açısından birçok faydasının olduğunu gördük. Çok az yan etkisi olan buğdayı güvenle ve aşırıya gitmeden tüketmek mümkün.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem