Buğday Yağının Faydaları

A+
A-
Buğday Yağının Faydaları

Bu yazı buğday yağının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içermektedir. Buğday yağı kullananlar buğday yağının cilde faydaları ve zararları, buğday yağı nerede satılır, buğday yağı ve kayısı yağı karışımı, buğday yağı göz çevresi, buğday yağı saça nasıl uygulanır, buğday yağı kirpik gibi sorgularda bulunmaktadır.

Buğday yağının cilde ve saça faydaları nelerdir merak konusudur.

Buğday Yağı Nedir?

Buğday yağı soğuk ekspresyon ile buğday çekirdeklerinin mikroplarından çıkarılmaktadır. Buğday tohumuna buğday çekirdeğinin embriyosu da denebilmektedir. Buğday çekirdeğinin bir kısmı rafine un haline getirildiğinde çıkarılır; kalın bir kıvama ve güçlü bir aromaya sahiptir. Lif, protein ve kalsiyum, demir, potasyum, B vitaminleri, magnezyum, çinko, omega-6 yağ asitleri ve omega-3 yağ asitleri gibi diğer besleyicilerle doludur.

Buğday tohumu yağı nemlendirme özelliğinden dolayı kremlerde kullanılır; cilt bakım ürünlerinde ve diğer kozmetik ürünlerinde de buğday yağından yararlanılır. Ayrıca, sıvı formdaki yağı alınıp yemeklere doğrudan eklenebilmektedir. Yağı salata, tahıl, makarna, yulaf ezmesi veya yoğurda hafifçe katabilirsiniz. Amerika’ya özgüdür fakat artık Çin, Avrupa ve Afrika gibi çeşitli yerlerde sağlık yararları nedeniyle dünya çapında yetiştirilmektedir. 

Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?

Buğday yağının insan sağlığına faydaları nelerdir maddeler halinde;

 • Güçlü bir antioksidandır

Buğday yağı harici olarak kullanılabilir ve oral şekilde tüketilebilen bir yağdır. Antioksidan özellikleri son derece zengindir. Bu nedenle, yaşlanmayı önleyici bir madde olarak işlev görür. Cildin yaşlanmasına neden olan faktörlerle önemli ölçüde savaşır ve ince çizgilerin cildinizde görünmesini engeller. Takviye olarak alındığında, buğday tohumu yağı dâhili olarak çalışır. Vücudumuza uygun besinler sağlayarak bağışıklık sistemimizi ve genel sağlığımızı geliştirir. Buğday yağının içindeki omega 3 yağ asidi içeriği de sinir sistemimizi güçlendirir ve beyin sağlığını destekler.

 • Kardiyovasküler sisteme iyi gelir

Buğday yağı, kalp damar hastalıklarında veya kalp ve damarlara bağlı olarak oluşan rahatsızlıkların tedavisinde geniş yararları nedeniyle de takdir edilmektedir. Oktakozanol olarak bilinen ve kardiyovasküler aktiviteleri arttıran belirli kimyasal maddeler içermektedir. Kötü kolesterol düzeylerini düşürmenin yanı sıra vücudumuzda iyi kolesterol düzeylerini yükseltmek için de yardımcı olmaktadır.

 • Kasları güçlendirir

Buğday tohumu yağının sahip olduğu yüksek orandaki oktakozanol bileşiminin faydaları bilinmektedir. Tıpkı kardiyovasküler sisteme sunduğu faydalar gibi, bu unsurun vücudumuzdaki kas kuvveti ve dayanıklılığı arttırdığı da söylenmektedir. Bu yüzden; buğday tohumu yağı, eski zamanlardan beri özellikle atletler ve sporcular tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

 • Diyabete iyi gelir

Buğday yağı içerisinde yüksek miktarlarda magnezyum minerali bulunmaktadır. Bu nedenle, düzenli olarak kullandığınızda vücuttaki kan şekeri seviyelerini sağlıklı bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Bu özellikle şeker hastalığına yakalananlar için etkilidir. Şeker seviyelerini kontrol edilebilmektedir. Şeker seviyesini belirli bir aralıkta tutarak diyabetin kontrol altına alınmasına belirli bir ölçüde yardımcı olur.

 • Bağışıklık sistemini artırır

Buğday tohumu yağı düzenli olarak tüketildiğinde, olası hastalıklardan arınmış, sağlıklı ve uzun bir yaşam sürdürebilirsiniz. Buğday yağı pek çok hastalığı oluşmadan önleyebilir ve stresini azaltabilir. Ayrıca sizi enerjik hale getirmek için de etkili bir yağdır. Sonuç olarak, sağlıklı yaşam sürmenin bir yolunu arıyorsanız normal diyetinize buğday yağı ekleyebilirsiniz. Bu kesinlikle uzun vadede size yardımcı olacaktır.

 • Sinir sistemine iyi gelir

Buğday yağı omega 3 yağ asitleri için iyi bir kaynaktır, bu da sinir sisteminizi düzenlemek ve sistematik bir şekilde çalışmasını sağlamak için çok faydalıdır. Ayrıca,  buğday yağı ruh halinizi yükseltmek ve depresyonu önlemek için de mükemmeldir. Bu yağı tüketmek diğer yandan enerji desteği sağlamaktadır. Ayrıca, sahip olduğu vitamin B kompleksi nedeniyle stresini büyük ölçüde azaltır. 

 • Kolesterole iyi gelir

Buğday yağı ve kolesterol düzeyleri üzerine yapılmış çok sayıda çalışma, yağın düzenli olarak tüketilmesinin kalp için faydalı olabileceğini göstermiştir. Oktakozanol ve polikozanolün (oktakozanol içinde bulunan) artan düzeylerinin, karaciğerin kolesterol üretimini sınırladığı gösterilmiştir. Araştırmalar polikarbazolün kötü LDL kolesterol düzeylerini düşürmek için kullanılan statin ilaçlarına benzediğini ve iyi HDL kolesterol düzeylerini de yükselttiğini göstermektedir.

 • Kanserle mücadele eder

Günlük diyette eklenen buğday tohumu yağı, glikoz metabolizmasını bozmaya yardımcı olmakta ve kinazların ekspresyonunu engellemektedir. Yani, kanserli aktiviteyi uyarmaktadır. Aynı zamanda makrofajlar tarafından TNF sekresyonunu arttırır ve kanser hücresi ölümüne de yardımcı olur. 

 • Doğurganlığı artırır

Yapılan birçok araştırma, güçlü antioksidan etkisi sayesinde E vitamininin her iki cinsiyette de doğurganlığın iyileşmesine katkıda bulunduğunu ortaya koymuştur. Erkeklerde spermlerin hareket ve sağlığını korumaya katkıda bulunduğu gibi oksidatif stresi azaltarak gebe kalmaya çalışan diyabetik kadınlarda insülin duyarlılığını ve glikoz intoleransını arttırmaktadır. Üstelik buğday tohumu yağı, testosteron düzeylerini arttırmada önemli bir rol oynayan çinko açısından da yüksektir, bu durum sperm sayısını artırmaktadır. 

Buğday Yağının Cilde Faydaları

Buğday yağının cilde faydaları nelerdir;

Cilt sağlığına iyi gelir

 • Topikal olarak uygulandığında, buğday tohumu yağı mükemmel bir doğal nemlendirici olarak kullanılabilir.
 • Benzersiz kompozisyonu deriye kolayca nüfuz etmesine yardımcı olur.
 • A vitamini, vitamin B kompleksi ve yağ asitleri gibi güçlü vitaminleri cildi besleyerek çatlakları iyileştirmektedir.
 • Aynı zamanda deri enfeksiyonlarına bağlı olarak oluşan cilt lekeleri azaltır.
 • Buna ek olarak, serbest radikallerle mücadeleye yardımcı olabilir, korunmasız güneşe maruz kalma nedeniyle oluşan cilt hasarını azaltabilir, kolajen üretimini teşvik eder, böylece yaşlanmanın belirtilerini en aza indirir.

Buğday Yağı Kayısı Yağı Karışımı

Kayısı yağı ve buğday yağı göz çevresi için;

Malzemeler ve hazırlanışı:

 • Buğday tohumu yağı ve kayısı yağı birer çay kaşığı olmak suretiyle bir kaba koyun.
 • Bu karışımdan 5-6 damla bir pamuğa dökün ve göz altında 10 dakika bekletin.
 • Yağın gözünüze kaçmamasına dikkat edin.
 • Pamuk yerine serçe parmağınızın ucunu bu karışıma batırarak  gözaltına dairesel hareketlerle masaj yapabilirsiniz

Buğday Yağının Saça Faydaları

Buğday yağının saça faydaları nelerdir;

Saç sağlığına iyi gelir

 • Saç bakımı söz konusu olduğunda, buğday tohumu yağı saçlarınızı hayal edebileceğinizden daha fazla fayda sağlamaktadır.
 • Eğer kuru ve kıvırcık saçlarınız varsa mükemmel bir doğal kremi gibi davranır.
 • İkinci olarak ise, saçlarınızı şekillendirme ve saç bakımından kaynaklanan hasarlardan korumaya yardımcı olan derin kondüsyonlama sağlar.
 • Buna ek olarak, diğer yağlara kıyasla son derece hafif ve yağsız olma eğilimi gösterdiği için saçların pürüzsüzce taranmasına yardımcı olur. 

Buğday Yağı Saça Nasıl Uygulanır

Bu doğal yağı direk saçınıza sürmek yerine kullandığınız şampuan yada saç kreminin içerisine ekleyerek düzenli olarak kullanabilirsiniz.

Eğer saçlarınızda dökülme ve yıpranma varsa direk saçlarınıza sürün ve parmak uçlarınız ile masaj yaparak yedirin.

Buğday Yağı Zayıflatırmı?

Kilo vermeye yardımcı olur

 • Buğday yağında bulunan tiamin, folat ve niasin gibi B vitaminler, bu yağın, proteinlerin ve karbonhidratların metabolize edilmesinde hayati bir rol oynamakta, böylece vücudun yiyeceklerdeki enerjiyi kullanmasına yardımcı olmaktadır.
 • Niasin ve tiamin, bir amino asit olan L-karnitin üretiminde aracı rol oynar ve yağ yakmaya yardımcı olur.
 • Bu nedenle ekstra kalorileri vermeyi planlıyorsanız, diyet programının bir parçası olarak buğday tohumu yağını dahil etmeyi düşünebilirsiniz.

Buğday Yağının Zararları

Bu yağın ciddi yan etkileri olduğu bilinmemekle birlikte, önemli miktarda glütene sahip olduğu söylenir, bu nedenle glüten toleransına sahip olanlara tavsiye edilen bir yağ değildir. Üstelik aşırı tüketimi durumunda bulantı, kusma ve ishal gibi yan etkilere de neden olabilir.

Buğday yağının aynı zamanda komedojenik derecelendirmesinin 5 olduğu söylenmektedir. Bu durum birçok kişinin cilt üzerinde, topikal olarak buğday yağını uygulamaması gerektiği anlamına gelmektedir. Gözenekleri tıkanma ihtimali aynı zamanda siyah uçlara da neden olmaktadır. 

Oktakozanol, Parkinson ilaçlarıyla etkileşime girebilir. Polikozanol kanı hafifçe inceltebilir ve bu nedenle potansiyel kanama bozuklukları olan kişiler tarafından ve aspirin ya da varfarin gibi kan inceltici ilaçları alanlar tarafından dikkatle kullanılmalıdır. 

Tavsiyeler

Buğday tohumu yağı topikal olarak kullanılabilir. Topikal olarak kullandığınızda, onu diğer yağlarla harmanlayıp kullanmanız önerilir. Bu yağ kuvvetli bir aromaya sahip olduğundan, karışımın yalnızca % 10 ila % 15’inin buğday tohumu yağı içerdiğinden emin olun.

Jojoba yağı ve havuç yağı gibi temel yağlarla ve

ve benzeri uçucu yağlar ile cildinizi sağlıklı tutmak için mükemmel şekilde harmanlayabilirsiniz. Topikal olarak kullanmanın yanı sıra, çeşitli yemekleri hazırlamak, sebzeler ve salatalar üzerine serpmek için de kullanabilirsiniz.

Buğday Yağı Kullananlar

Buğday yağı kullananlar neler söylemiş sorusuna cevap bulmak için yorum kısmını okuyabilirsiniz. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

 • Buğday yağı cilt beyazlatır mı?

Buğday yağı maskesi kullanmak yada cilde buğday yağı uygulamak cilt renginin zamanla açılmasını sağlar.

 • Buğday yağı cilt lekelerine iyi gelir mi?

Cilt lekeleri yada sivilce izlerinden kurtulmak için etkili yöntemlerden biride buğday yağı kullanmaktır. Hatta doğum lekeleri için kullananlar lekelerin zamanla azaldığını söylemişlerdir.

 • Buğday yağı direk yüze sürülür mü?

Evet direk olarak yüze sürülebilir. Banyodan sonra nemli cildinize az miktarda yağı sürün ve cilt tarafından emilmesi içim masaj yaparak yedirin.

 • Buğday yağı çatlaklara iyi gelir mi?

Hamilelik yada kilo değişimi sonra oluşan çatlaklardan kurtulmak için en iyi yağlardan biride buğday yağıdır. Buğday yağı çatlakların yok olmasını sağlar.

 • Buğday yağı hamilelikte kullanılır mı?

Hamilelik döneminde kullanılmasında her hangi bir sakınca olmamasın karşın doktorunuza danışmadan asla kullanamyınız.

 • Buğday yağı içilir mi?

Bağışıklık sistemini güçlendiren ve sindirim sistemine iyi gelen buğday yağı günde 1 çay kaşığı kadar tüketmeleri yeterlidir.

 • Buğday yağı kaşa sürülür mü?

Daha kalın ve daha dolgun kirpiklere sahip olmak için buğday yağını kirpiklere sürebilirsiniz. Kirpik ve kaşa sürüldüğünde içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde daha dolgun ve canlı görünen kirpik ve kaşa sahip olursunuz.

 • Buğday yağı sivilce yapar mı?

Aşırıya kaçmadan doğru şekilde sivilce yok edici olan bu yağ fazla kullandığında ciltte sivilceye neden olabilir.

 • Buğday yağı selülite iyi gelir mi?

Selülitlerden kurtulmak için buğday yağı ile her gün 10 dakika kadar masaj yapmak selülitlerin yok olmasını sağlayacaktır.

 • Buğday yağı tüylenme yapar mı?

Bu yağı yüzünde ve cildinde kullanmak isteyenler en sık merak ettiği sorulardan biride buğday yağı kıllanma yada tüylenme yapar mı sorusudur. Buğday yağı kıl köklerini besleyerek tüylenmeye neden olabilir. Genelde çok uzun süre ve aşırı kullanıldığında tüylenmeye neden olur.

Sonuç

Bu yazı buğday yağının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içermektedir. Buğday yağı kullananlar buğday yağının cilde faydaları ve zararları, buğday yağı nerede satılır, buğday yağı ve kayısı yağı karışımı, buğday yağı göz çevresi, buğday yağı saça nasıl uygulanır, buğday yağı kirpik gibi sorgularda bulunmaktadır.

Buğday yağının cilde ve saça faydaları nelerdir merak konusudur.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.