Boş Gebelik Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

A+
A-
Boş Gebelik Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi
67 / 100 SEO Score

Boş gebelik nedir, nedenleri ve belirtileri nelerdir, boş gebelik tedavisi için evde uygulanan bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir yazımızda bulacaksınız.

Boş Gebelik Nedir?

Boş gebelik hem ülkemizde hem de dünyada oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Kadınlar için düşük yapma ya da yalancı hamilelik oldukça hassas bir konudur. Pek çok kadın çeşitli nedenlerden dolayı düşük yapabilir. Gebeliklerin yaklaşık yüzde 25’i düşükle sonuçlanır ancak bu konu hakkında kadınların büyük bir bölümü konuşmak istememektedir. Düşüklerin yüzde 75’i hamileliğin ilk üç aylık döneminde meydana gelir ve boş gebelik de düşüğe neden olan durumlardan biridir.

Anembriyonik gebelik olarak da bilinen boş gebelik, döllenmiş bir yumurtanın gelişmemesi ve hamileliğin erken dönemlerinde düşükle sonuçlanması şeklinde tanımlanmaktadır.

İki veya daha çok boş gebelik yaşayan kadınlarda altta yatan nedenlerin araştırılması gerekir. Bunun için ilk olarak hastanın hCG hormon seviyelerine bakılır. Bazı kadınlar gebe olduklarını fark etmeden önce hamilelik belirtileri göstermeye başlarlar. Bunun nedeni döllenmiş yumurtanın hCG hormonu üretmeye başlamış olmasıdır. Embriyo gelişmeyi bıraktıktan sonra bile, vücut kısa bir süre için de olsa hCG hormonu üretmeye devam eder. HCG hormonu evde yapılan hamilelik testlerinde saptanabilen bir hormon olduğu için embriyo gelişmeyi bıraktıktan sonra bile testlerin pozitif çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle evde yapılan hamilelik testleri yanıltıcı olabilmektedir.

Hamileliğin kesin olarak anlaşılabilmesi için ultrason gibi görüntüleme tekniklerine ihtiyaç duyulur. Ultrasonda boş gebelik kesesi ve kalp atışı eksikliği gibi durumlar net bir şekilde tespit edilebilir.

Boş Gebelik Nasıl Teşhis Edilir?

Boş gebelik önlenebilir bir durum değildir. Boş gebelikten şüphe ediliyorsa genetik testler yaptırılabilir. Ayrıca yumurta ve sperm kalitesini tespit etmek için bazı testler gerekebilir. Bu testler;

 • PGS: Embriyoları genetik olarak analiz etmeye yarayan preimplantasyon genetik tarama testi.
 • Sperm kalitesini belirlemek için kullanılan semen analizi
 • Yumurta kalitesini arttırmaya yardımcı olmak için kullanılabilen folikül stimüle edici hormon (FSH) veya anti-mullerian hormon (AMH) testleri

Ultrason muayenesinde plasenta ve boş embriyonik kese görüntülenebilir. Boş gebelik genellikle gebeliğin 8. ve 13. haftaları arasında ortaya çıkar.

Boş Gebelik Belirtileri

Boş gebelik nasıl anlaşılır? Boş gebelik başlangıcı normal hamilelikle hemen hemen aynı şekilde olabilir. Pozitif çıkan hamilelik testleri ya da regl döneminin olmaması gibi belirtiler her hamilelikte görülen ortak belirtilerdir. Bunun dışında boş gebeliğe özel başka durumlar da vardır. Boş gebeliğin en yaygın belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Karın krampları
 • Vajinal kanama
 • Son adet döneminin normalden daha ağır geçmesi

Bu tür belirtiler varsa düşük ihtimali oldukça yüksektir ve boş gebelik riski olabilir. İlk üç aylık dönemdeki kanamaların tümü düşükle sonuçlanmaz. Bu belirtilerden herhangi biri varsa mutlaka doktora gidilmesi gerekir.

Boş Gebelik Nedenleri

Boş gebelik neden olur? Boş gebelik hamilelik sırasında ya da hamile kalmadan önce yapılan yanlış bir durum nedeniyle ortaya çıkmaz. Boş gebeliğin kesin nedeni bilinmemektedir. Ancak döllenmiş yumurtada ortaya çıkan kromozomal anormalliklerin boş gebeliğe yol açtığı düşünülmektedir. Genetik problemler, yumurta ya da spermlerin kalitesinin düşük olması gibi sorunlar boş gebeliğe neden olabilir.

Boş gebelik bir defadan çok ortaya çıkmışsa embriyolardaki kromozomların analiz edilmesi gerekebilir. Akraba evlilikleri gibi durumlarda boş gebelik riski daha yüksektir. Bu nedenle özellikle ülkemizin doğu kesimlerinde boş gebelik vakaları daha sık görülmektedir.

Boş gebeliğin diğer nedenleri arasında rahimde ortaya çıkan fibroidler ya da polipler de bulunmaktadır. Ayrıca otoimmün hastalıklar, tiroid sorunları, şeker hastalığı ve polikistik over sendromu gibi endokrin problemleri de boş gebelik riskini artıran diğer faktörler arasında yer almaktadır.

Boş gebelik sorunu yaşayan kadınlar normal hamilelik belirtilerine sahiptir. Bu nedenle ilk kez boş gebelik geçiren kadınların bu durumu anlaması ya da teşhis etmesi oldukça zor olabilir. Boş gebelikten sonra kadınlar normal hamilelik yaşayabilirler yani gerçekten hamile kalıp sağlıklı bir bebeğe sahip olabilirler. Bir kez olan boş gebelikler diğer hamilelikleri etkilememektedir.

Boş Gebelik Tedavisi

Boş gebelik nasıl geçer? Rutin muayeneler sırasında tespit edilen boş gebelik için çeşitli tedaviler mevcuttur. Bunlardan biri düşük yapmak için misoprostol (Cytotec) gibi ilaçların alınmasıdır. Bu ilaçların herhangi bir yan etkisinin olup olmadığını öğrenmek için doktor gözetiminde alınması gerekir.

Boş gebelik ameliyatı: Boş gebelik için yapılan bir diğer tedavi şekli de ameliyattır. Ameliyatla plasental dokular uterustan çıkarılmaktadır. Bu işleme kürtaj da denebilir.

Hastanın tıbbi geçmişi ve duygusal durumu, tedaviye vereceği yanıtı büyük ölçüde etkilemektedir. Bebek olmadığı halde yaşanan hamilelik belirtileri hastanın duygusal olarak çöküntüye girmesine yol açabilir. Bu nedenle hamileliğin bir an önce sonlanmasını beklemek acı verici olabilir. Bazı kadınlar daha az acı çekmek için ilaçla düşük yapmaya karar verebilir. Bazı kadınlar ise sürecin doğal olarak işlemesini ve düşüğün yapay yollarla değil kendiliğinden gerçekleşmesini beklemeyi tercih edebilir.

Boş gebelik için hangi doktora gidilir?

Boş gebelik için ilk olarak bir Kadın Doğum uzmanına gidilmelidir.

Boş Gebelik Hastalığına Ne İyi Gelir?

Boş gebeliğe ne iyi gelir evde uygulanabilecek bitkisel tedavi yöntemleri aşağıdakileri içermektedir.

Boş Gebelik Bitkisel Tedavisi

Boş gebelik tedavisinde en çok kullanılan bitkiler tarçın, mavi ve siyah kohoş bitkisi, yeşil papaya, maydanoz, Dong Quai çayı ve nardır. Bu bitkiler rahmi uyararak kasılmaları artırır ve düşüğün doğal sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.

Boş Gebelik Evde Tedavi Yöntemleri

Herhangi bir düşükte olduğu gibi boş gebelikte de bedenin ve duygusal durumun iyileşmesi için belli bir zamana ihtiyaç vardır. Boş gebelik yaşayan kadınların çoğunun, sonraki hamileliklerinde hiçbir sorun yaşamadığı unutulmamalıdır.

Tekrar gebe kalmaya çalışmadan önce ne kadar süre beklenmesi gerektiği hakkında doktorun tavsiyelerine uyulmalıdır. Bu süre genellikle 3 adet dönemini kapsamaktadır. Bu süre zarfında bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapılabilir. Bunları sıralayacak olursak;

 • Stresten uzak durmak
 • Egzersiz yapmak
 • Folat içeren takviyeler almak
 • Yeterince dinlenmek
 • Uyku düzenine dikkat etmek ve yeterince uyumayı ihmal etmemek.
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.