Bitkilerin Baş Ağrısına Faydaları

113
A+
A-
Bitkilerin Baş Ağrısına Faydaları

Baş ağrısına iyi gelen bitkiler nelerdir sizlere bahsetmek istiyorum. Baş ağrısı nasıl geçer diyenler için etkili bitki ve bitki çayları aşağıda verilmektedir. Baş ağrısı için çay tarifi, baş ağrısını geçiren bitkiler ve baş ağrısına iyi gelen yağları inceleyebilirsiniz.

Baş ağrısına ne iyi gelir diyenler için işte faydalı bitkiler;

Baş Ağrısına İyi Gelen Bitkiler

Baş ağrısı, pek çok kişinin yaşamı boyunca tecrübe ettiği, yaygın rahatsızlıklardan biridir. Baş ağrısı türleri içinde en sık rastlananı ‘gerilim tipi baş ağrısıdır’. Gerilim tipi baş ağrısı genellikle stres ve anksiyete ile ilgilidir. Bu ağrı çoğu kez çene, boyun, kafa derisi ve omuzlarda kas gerilmeleriyle eş zamanlı olarak ortaya çıkar.

Diğer baş ağrısı türleri sinüs kökenli, küme ve migren tipi baş ağrılarıdır. Hayat tarzını değiştirmek, gevşeme tekniklerini uygulamak ve bilinen ağrı kesicilerden yararlanmak ağrıları ve semptomları hafifletmekte işe yarayabilir. Bitkisel tedaviler de baş ağrılarını önlemeye ve dindirmeye yardımcı olabilir. Ancak herhangi bir bitkisel kür uygulamadan önce uygunluğu ve kullanım biçimi bir sağlık uzmanına danışılmalıdır.

Nane Baş Ağrısı

Nane baş ağrısına iyi gelir mi: Çeşitli araştırmalar, alın bölgesine nane yağı sürmenin baş ağrısını hafiflettiği yönündedir. Yine de nane yağını bir baş ağrısı ‘çaresi’ olarak görmek için bilimsel olarak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Baş ağrısı için nane çayı deneyebilirsiniz.

Nane limon faydaları detaylar için>>

Veba Otu Baş Ağrısı

Veba otu baş ağrısına iyi gelir mi: Veba otu baş ağrısını önlemek ve migren ataklarını hafifletmek için kullanılabilir. Bu bitki özellikle de gerilim tipi baş ağrılarında etkilidir. Baş ağrısı tedavisinde veba otunun standardize edilmiş ekstraktının alınması tavsiye edilir. Öte yandan bu otun karaciğere dokunduğu vak’alara rastlanmıştır. Bu nedenle migren tedavisi için bu bitki kullanılacaksa, mutlaka bitkisel ilaçlarda uzman bir kişi veya bir doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Böylece doğru kullanım şekli ve dozajı ayarlanabilir. Hamile veya bebek emziren kadınlar bu bitkiyi kullanmamalıdır.

Gümüşdüğme Baş Ağrısı

Gümüşdüğme baş ağrısına iyi gelir mi: Gümüşdüğme uzun süredir baş ağrısı için geleneksel olarak kullanılan bitkilerden biri olmuştur. Özellikle migren tedavilerinde gümüş düğmenin ismi sıkça geçer. Ancak gümüşdüğmenin az da olsa kan inceltici etkisi vardır ve bu nedenle pıhtı önleyici ilaçlarla birlikte denenmemelidir. Suya, çaya, meyve suyuna damlatılabilir ya da doğrudan alınabilir. Gümüş düğme yaprağı özünü, hiçbir şeyle karıştırmadan alırsanız ağızda yaralara, dil ve dudak şişmesine yol açabilir. Gümüşdüğmenin standardize edilmiş özü, tablet olarak da satılmaktadır. Ürünleri doğru dozda kullanmak için ürün etiketlerini dikkatle inceleyin.

Zencefil Baş Ağrısı

Zencefil baş ağrısına iyi gelir mi: Baş ağrılarını önlemek için zencefil, sık sık çay şeklinde tüketilen bir bitkidir. Baş ağrısı dışında zencefil genellikle mide sorunları için de kullanılır. Bu nedenle özellikle sonu bulantıya varan baş ağrılarına önerilir. İltihapla mücadele eden bir bitki olmasından dolayı zencefil, gerilim tipi baş ağrılarına iyi gelecektir. Kadınlarda PMS (adet öncesi gerginlik) nedeniyle ortaya çıkan baş ağrılarını da hafifletebilir. Baş ağrısı nedeniyle zencefil çayı içiyorsanız, günde 3 bardak yeterlidir. Çayınızı balla tatlandırabilirsiniz ancak kaynar suya bal karıştırmamaya dikkat edin. Aksi takdirde balın toksik özelliği ortaya çıkar.

Zencefil yağının faydaları detaylar için>>

Baş Ağrısına İyi Gelen Diğer Bitkiler

Baş ağrısına iyi gelen diğer bitkiler ise şöyle:

Sarı Kantaron Baş Ağrısı

Sarı kantaron baş ağrısına iyi gelir mi: Doğal antidepresan olarak bilinen sarı kantaronun ağrı kesici özelliği fazla bilinmese de gerilim tipi baş ağrılarını hafifletmekte faydalıdır. Sarı kantaron kan dolaşımını hızlandırır ve ayrıca gerilim tipi baş ağrısı sırasında aktif hale gelen bazı metabolik yolları keser. Ancak bu bitki bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu nedenle reçeteli ilaç kullanıyorsanız hap, yağ veya tentür şeklinde alınabilen bitkiyi kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Kedi Otu Baş Ağrısı

Kedi otu baş ağrısına iyi gelir mi: Kedi otu günümüzde uyku düzensizliği ve kaygı bozukluğu için olduğu kadar baş ağrıları için de başvurulan bitkilerden biridir. Kedi otu kökleri ve kök sapları kapsül, tablet, ekstrakt ve çay şeklinde kullanılabilir. Bilimsel olarak yeterli kanıt olmamasına karşın, kedi otunun faydaları tamamen devre dışı bırakılmamıştır ve bu rahatsızlıklara ne derece iyi geldiği hala araştırılmaktadır.

Kedi otunun 4 ila 6 hafta arası kullanılması güvenlidir. Bazı kişilerde yorgunluk, mide bozulması ve hatta baş ağrısı gibi yan etkileri görülmüştür.

Sonuç

Yazımızda baş ağrısına iyi gelen bitkiler ve bitki çayları hakkında gerçekleşti . Baş ağrısına iyi gelen yağların faydaları hakkında linklerde verdik.

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.