Bitki Çaylarının Faydaları

25.07.2019
2.832
Bitki Çaylarının Faydaları

Bitki çaylarının faydaları: Cilt bakımınız ve cilt güzelliğiniz için tüketeceğiniz, yiyecekler ve içeceklerin, içerisinde ki besin ögeleriyle ve bileşenleriyle güzelliğinize güzellik katarak, cilt üzerinde bulunan ve sizi rahatsız eden sivilce, akne, siyah nokta, çil, güneş lekesi gibi pek çok cilt sorunlarından kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. 

Cildinize iyi bakmak ve güzelliğinize güzellik katmak için dışardan belli bir süre alacağınız cilt uygulamaları ve bir takım takviyeler geçicidir, cilt için asıl önemli olan, doğal içeriklerden belli aralıklarla düzenli bir şekilde takviye yapmaktır.

Cildiniz için kullanabileceğiniz doğal içeriklerin başında ise, evde kolayca hazırlanabilecek bitki çayları gelmektedir. Bitki çaylarının faydaları nelerdir inceledikten sonra bitki çaylarının isimleri hakkında bilgi verelim.

Cilde İyi Gelen Faydalı Bitkisel Çaylar

Bitki çaylarının cilde faydaları: Kolay bir şekilde aktarlardan ya da marketlerden temin edebileceğiniz, bitki çaylarıyla hem vücudunuzun sağlığı için gerek önemi verirken, hem de cilt güzelliği ve cilt bakımı adı altında çok daha sağlıklı bireyler olabilirsiniz. Şimdi hep beraber, sağlığa iyi gelen bitki çaylarının yanı sıra bir de güzelliğimize güzellik katan bitki çaylarını inceleyelim. 

Zencefil Çayı

Zencefil çayı faydaları: Cilt bakımı her insan için önemli ve gereklidir. Tüm kadınlar cildinin güzel olmasını ister ve bunun için uğraşır. Cilt güzelliği için etkin bir şekilde tercih edilen ve kullanılan zencefil çayının da içerisinde bulunan bileşenlerden dolayı cilde pek çok faydası vardır. Zencefil hem baharat hem de çay olarak tüketilir. Çay olarak tüketildiği zaman cildin nem oranını dengeler, cilt üzerinde bulunan bir takım sivilce izleri ve küçük lekeler içinde çok etkilidir. Hazırladığınız zencefil çayının tadı damağınıza çok uygun değilse içerisine bir iki damla limon sıkarak içebilirsiniz.

Nane Çayı

Nane çayı faydaları: Grip, nezle gibi pek çok hastalığa yakalandığımızda, ilk tükettiğimiz içecek genellikle nane limon ya da nane çayı olmaktadır. Nane çayının içerisinde ki bileşenlerin hem sağlığa hem de cilde olan faydaları oldukça fazladır.  Nane çayı, vücuttan bir takım toksinlerin atılmasında etkili olarak sağlığa etki ederken, cilt üzerinde oluşan, kırışıklıları ve çatlakları yok ederek cilt bakımına etki eder. Yaşlanma karşıtı olarak kullanılırken tahriş olan cildin yenilenmesini de sağlamaktadır. Aynı zaman da nane çayı içerisinde bulundurduğu mentol terlemeyi arttırdığı için gözeneklerin ferahlamasını ve açılmasını da sağlamaktadır.

Papatya Çayı

Papatya çayı faydaları: Papatya, yalnızca seviyor sevmiyor falını yaptığımız ya da sevgilinize aldığınız çiçek çeşidi değil aynı zaman da oldukça sağlıklı ve faydalı olan bitki çayı haline de kullanabilmekteyiz. Papatyanın ya da papatya çayının ucuz olması ve her yerde bulunması kolayca tüketilebileceği anlamına gelir. 

İnsan sağlığına ve cilt sağlığına sağladığı pek çok faydası olan bu çay sivilce lekelerini, akneler, siyah nokta ve kırışıklıkları düzenlemesi, tahriş olan cildi onarması ve yenilenmesiyle oldukça çok etkilidir aynı zamanda papatya çayını düzenli bir şekilde içen kişiler günlük hayatlarında daha rahat ve çok daha sakin olmaktadır. Cilde ve sağlığa etkili olan papatya çayının dinlendirici hem de sakinleştirici etkisi de diğer faydaları gibi bilinmektedir.

Rooibos Çayı

Rooibos çayı faydaları: Halk arasında kırmızı çay olarak da bilinen bu çayın pek çok sağlık problemine etkisi ve faydası vardır. Roybos çayı tam bir ‘’C ‘’vitamini kaynağı ve deposudur. Özellikle kış aylarında düzenli bir şekilde tüketilmesi sizleri her türlü grip, nezle gibi hastalıktan korurken cildinize de fayda sağlamaktadır. Eğer bu çayı kış aylarında belli aralıklarda tüketirseniz cildinizin kurumasının önüne geçerken cildinizin nemlenmesini de sağlayabilirsiniz. Etkileyici, parlak ve sağlıklı bir cilt için gün içerisinde sabah akşam olmak üzere 2 bardak kırmızı çay içmeniz yeterli olacaktır. 

Melisa Çayı

Melisa çayı faydaları: Kış ayların da sık sık tüketebileceğiniz bir başka faydalı bir bitki çayı olan Melisa çayı, sağlığınız ve cildiniz için mucizevi etkiler gösterebilmektedir. Düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman cildin yağ ve nem oranını ayarlayıp dengeleme konusun da etkili bir bitki çayıdır.

 Kuru bir şekilde ya da çay yaparak tüketilebilen bu bitkinin içerisine eğer çay olarak tükettiğiniz de acı bir tat olduğunu düşünüyorsanız bir çay kaşığı bal dökerek de tüketebilirsiniz. 

Kuşburnu Çayı

Kuşburnıu çayı faydaları: Kış aylarında bolca tüketilmesi tavsiye edilen içeceklerden bir tanesi olan kuşburnu çayı cildi düzenlerken ve onarırken, çeşitli cilt hastalıklarında etkili olmaktadır. Herhangi bir yan etkisi bulunmayan kuşburnuna alerjiniz yoksa her gün düzenli bir şekilde tüketmenizi öneririz. Sağlığınıza faydalı gelirken cildinizi de onarır.

Adaçayı

Adaçayı faydaları: Oldukça basit bir şekilde hazırlanmasıyla birlikte oldukça sağlıklı ve faydalı olan bu çay evde bulunması gereken bitkisel çaylardan biridir. Herkes tarafından vücudu ve akciğerleri temizlemesi ve boğaz ağrılarına iyi gelmesi bilinirken, cilde olan faydalarını neredeyse yok denecek kadar az kişi bilmektedir. Adaçayı tüketildiğinde cilt üzerinde bulunan lekeler, çatlaklar, onarılma sürecine girerken ciltte yenilenir, diğer bir yandan adaçayı ciltte detoks etkisi yaratan içeceklerden bir tanesidir. Bu nedenle gün içerisinde bir fincan adaçayı tüketmek oldukça etkili sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır. 

Yasemin Çayı

Yasemin çayı faydaları: Şifalı bir bitki olan bu çay insanlara enerji verirken ciltte bulunan çukurların kapanması, parlak pürüzsün bir cilt görüntüsü kazanmasını sağlayacak bitki çaylarından bir tanesidir. 

Rezene Çayı

Rezene çayı faydaları: Bir diğer cilt problemlerine karşı yararlı olan bitkisel çay ise rezene çayıdır. Bu çay vücudumuzdan terin atılmasını sağlarken cildin nemlenmesini ve yağ oranının dengelenmesini sağlamaktadır. Bu şekilde olası bir cilt sorununun önüne geçmiş olursunuz. 

NOT: Bahsetmiş odluğumuz tüm bitki çayları sağlığınız açısından etkili ve faydalı çaylardır. Bu bitki çaylarını aktarlardan kolaylıkla bulabilirsiniz. Marketlerden almak yerine doğal şekilde aktarlardan temin etmeye dikkat etmelisiniz.

Bitki Çayları İsimleri

Bitki çaylarının faydaları nelerdir bahsettikten sonra en çok kullanılan bitki çaylarının isimleri ise şöyle.

Sonuç

Bitki çaylarının faydaları ve bitki çaylarının isimleri nelerdir sizler için paylaştık.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem