Binbirdelik Otunun Faydaları

153
A+
A-
Binbirdelik Otunun Faydaları

Daha önce binbirdelik otu diye bir ot duymuş muydunuz? Eğer böyle bir ot hakkında bilginiz yoksa kesinlikle araştırmalısınız. Binbirdelik otunun faydaları ve yararları hakkında hazırladığımız yazımızda şunlara yer verdik. Binbirdelik otu nedir, binbirdelik otu nasıl kullanılır, binbirdelik otu çayı nasıl yapılır tarifini ve yağı nasıl yapılır paylaşalım.

Binbirdelik Otu Nedir?

Öncelikli olarak söylemeliyiz ki ömrü son derece uzun olan bir bitkidir. Ayrıca çalılıklar arasında yetişebilmektedir. Bunun yanında fundalıklar arasında da yetiştiği görülmektedir. En fazla 80 santimetreye kadar uzayabilmektedir. Minimum 30 santimetre boyunda olabilmektedir. Sapsız yapraklara sahiptir ve çiçekleri göz alacak kadar parlak sarıdır. Ayrıca gövdesi dört köşeden oluşmaktadır.

Genel olarak Eylül ve Mayıs aylarında açtığı görülmektedir. Sarı kantaron olarak da bilinmektedir. Ayrıca söylemeliyiz ki yara otu, kan otu, kılıç otu gibi isimlerle de bilinmektedir. Peki ama binbirdelik otunun faydaları hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ister misiniz? O zaman yazının devam kısmını inceleyebilirsiniz.

Binbirdelik Otunun Faydaları Nelerdir?

Adını belki de ilk defa duyduğunuz binbirdelik otunun faydaları son derece önemli boyutlardadır. Öncelikli olarak söylemeliyiz ki bol miktarda C vitamini içermektedir. Bunun yanında uçucu yağlara sahiptir. Ek olarak kolin, pektin, reçine, tanen gibi bileşenler de bulunmaktadır. Peki ama binbirdelik otu neye iyi gelir, merak ediyor musunuz? O halde burada yer alan maddeleri dikkatlice incelemelisiniz.

Binbirdelik Otu Neye İyi Gelir?

 • İştah: Binbirdelik otunun yararları arasında iştah açması bulunmaktadır. Çok iyi bir iştah açıcıdır.
 • İltihap: İdrar söktürücü olması, idrar yollarının rahatlamasına yardımcı olduğunu göstermektedir. Ayrıca çok iyi bir balgam söktürücüdür.
 • Spazm: İyi bir spazm çözücü olarak ön plana çıkmaktadır.
 • Depresyon: Özellikle çocukların gece altını ıslatma gibi sorunlarına çok iyi gelen binbirdelik otu, bunun yanında depresyona da iyi gelmektedir. Tabii sürekli ve düzenli olarak kullanım gerektirmektedir.
 • Uykusuzluk: Çok yüksek düzeyde uyku getirmese de hafif düzeyde uyku getirdiği bilinmektedir.
 • Yara bakımı: Yağ olarak kullanıldığı zaman özellikle yaralarda bulunan mikropların öldürülmesine katkı sağlamaktadır.
 • Bağırsak solucanı: Binbirdelik otunun faydaları arasında bağırsak solucanlarını düşürmesi de yer almaktadır.
 • Adet: Kadınların adet dönemlerinde yaşadığı dayanılmaz sancıları en iyi şekilde hafifletebilmekte ve hatta geçirebilmektedir.
 • Ülser: Çok şaşırtıcıdır ki ülser tedavisinde de kullanılmaktadır. Etkisi gerçekten yüksektir.
 • Sinirlilik – asabiyet: Aşırı siniri geçirir. Asabiyeti alır ve stresin neden olduğu zararlı etkileri uzaklaştırır.

Binbirdelik Otu Nasıl Kullanılır?

Birçok kişi binbirdelik otunun yararları hakkında bilgi aldıktan sonra nasıl kullanıldığını merak ediyor. Peki siz de binbirdelik otu nasıl kullanılır diye merak mı ediyorsunuz? O zaman söylemeliyiz ki iki farklı kullanım şekli bulunmaktadır. Bunlardan birincisi çay, ikincisi ise yağ olarak kullanımıdır. Yani siz sorununuza göre kullanabilirsiniz. Peki nasıl hazırlanır diye merak ediyor musunuz?

Binbirdelik Otu Yağı Nasıl Hazırlanır?

Öncelikli olarak binbirdelik otu yağı hazırlamanız için epeyce uzun süreye ihtiyacınız bulunmaktadır. Bu nedenle aktarlardan hazır halde satın almak çok daha mantıklı olacaktır. Böylece kaybedilecek aylarca zamanı geri almış olacaksınız. Yağ olarak kullanıldığı zaman yaralara, romatizma gibi ağrılara son derece iyi gelmektedir.

Binbirdelik Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Binbirdelik otu çayı tarifi olarak söylemeliyiz ki;

 • Öncelikli olarak 1 tatlı kaşığı binbirdelik otu çiçeğini bir su bardağı kadar kaynamış suya eklemelisiniz.
 • Daha sonrasında 5 dakika kadar demlenmeye bırakmalısınız.
 • Ardından tüketilebilir.
 • Unutmamalısınız ki günde en fazla 3 bardak içmelisiniz. Çoğu zarar olacaktır.

Sonuç

Binbirdelik otunun faydaları ve yararları hakkında hazırladığımız yazımızda yer verdik. Binbirdelik otu nedir, binbirdelik otu nasıl kullanılır, binbirdelik otu çayı nasıl yapılır tarifini ve yağı nasıl yapılır bilgileri sizler için paylaştık..

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.