Biberiyenin Faydaları ve Zararları

15.08.2015
699
Biberiyenin Faydaları ve Zararları

Biberiyenin faydaları ve zararları nelerdir? Biberiye ne işe yarar?Aslında daha çok yemeklere tat ve hoş koku vermesi amacı ile bir baharat gibi kullandığımız biberiyenin sağlığa da pek çok faydasının bulunduğu bilinmemektedir. Her mevsim yeşil kalan, çalı cinsi bir bitki olan biberiye, iğne yapraklıdır ve koyu yeşil renkte olan yapraklarını kış aylarında da dökmez. Son yıllarda zayıflama çaylarında adı sıkça geçmektedir. Hemen hemen tüm zayıflama çaylarının içeriğinde yer almaktadır.

Biberiyenin içeriğinde tanen, acı maddeler, organik asitler, glikozit ve uçucu yağ bulunmaktadır.

Zihni açar, guatra, kalp ve damar hastalıklarına, kanı temizleye ve uykusuzluğun giderilmesine yardımcı olur. Kaynatılarak demlenmesi sonucunda elde edilen su ile saçların yıkanması saçlara sağlık ve parlaklık verir. Kilo vermek isteyenler tarafından da yine demlenerek çayının içilmesi iştahı keserek fazla yemek yemenin önüne geçer. Kozmetik sektöründe de kendisine yer bulan biberiye cildin yenilenmesi, sivilcelerin önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Biberiyenin faydaları şunları içerir;

Biberiye Kilo Vermeyi SağlarBiberiye bitkisinin taze ya da kurutulmuşunun çay olarak hazırlanarak tüketilmesi iştahı keserek kolay kilo verilmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca biberiye bitkisinin yapraklarından elde edilen yağın bel ve basen bölgesine uygulanması incelmeyi hızlandırmaktadır. Bununla birlikte bayanların korkulu rüyası haline gelen selülitlerden kurtulmaya yardımcı olan biberiye yağı, selülitli olan bölgeye 10 – 15 dakika süre ile masaj yaparak uygulanır. Hem incelmeye hem de cildin pürüzsüz görünüme kavuşmasında oldukça etkilidir.

Biberiye Kanseri ÖnlerBiberiye çok güçlü anti kanser bileşeni olarak bilinen karnosal içermektedir. Bu konuyla ilgili olarak yapılan bilimsel araştırmalar meme kanseri, prostat kanseri, kolon kanseri, lösemi ve cilt kanserine karşı etkili bir şifa kaynağı olabileceği yönünde sonuçlar vermiştir. Bilim adamlarının fareler üzerinde yaptıkları deneylerde iki hafta boyunca farelere uygulanan biberiyenin kanser etkilerini %76 oranında azalttığını ortaya koymuştur.

Biberiye Belleği GeliştirirBu konu bilimin çok eski tarihlerden beri gündemini meşgul etmiştir. Bu konuyla alakalı 1500’lü yıllarda bile kitaplar yazılmış.  Fakat modern bilim biberiyenin beyin ve sinir hastalıkları üzerinde bir çok olumlu etkisinin olduğunu ortaya koydu. Alzheimer gibi yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan hastalıkları engellediği, ayrıca hafıza kaybı ve bunamaya karşı önemli bir şifa kaynağı olduğu ortaya konulmuştur.

Biberiyenin içerdiği  nöro-koruyucu özelliklere sahip karnosik asit denilen bir diterpene içerdiği belirlenmiştir.

Bu konuyla alakalı yapılan araştırmaların sonuçları gerçekten dikkat çekici. Yapılan bir araştırmada kabinlerinde deneklere kokusu biberiye uçucu yağı verildi ve hafıza hızları kontrol edildi. Ve sonuç olarak biberiye yağı alan kişilerin hafızalarının almayan kişilere göre daha efektif çalıştığı ortaya konuldu.

Bunun yanında biberiyenin ruh sağlığı üzerinde de olumlu etkilerinin olduğu belirlenmiştir.

Biberiye Migreni GiderebilirBiberiye yüzyıllar boyunca migren hastalığı için doğal tedavi metodu olmuştur. Eğer migren ağrılarından şikayetçi iseniz bir tencereye bir miktar biberiye koyun ve yüzünüz açık kalacak şekilde başınıza havlu koyun ve tencereden çıkan buhara doğru eğilin. 10 dakika boyunca buharı soluyun. Bu işlem hem migren ağrılarının hafiflemesini sağlayacak hem de beyin fonksiyonlarının daha iyi işlemesine yardımcı olacaktır.

Biberiye İyi Bir Ağrı KesicidirBiberiye yalnızca migren ağrılarını değil, aynı zamanda içerdiği uçucu yağlar topikal uygulandığında kas ve eklem ağrılarının da şiddetini giderebilir.Bunun için ağrı olan kısma masaj halinde uygulanması yeterlidir.

Alerji ve Enfeksiyon Sorunlarını GiderirBiberiyenin iltihap, alerji ve enfeksiyon sorunlarına iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. İltihap veya enfeksiyon sürecinde önemli rol oynar ve fazla nitrik oksitleri ortadan kaldırır.

Bağışıklık Sistemini GüçlendirirBaşta mide ülseri olmak üzere birçok hastalığı giderir. Anti-enflamatuar ve anti-kanserojen özelliğinin olması genel anlamda bağışıklık sistemine katkıda bulunur.

Biberiye Sindirim Sistemi Sağlığını KorurBiberiye genellikle mide, kabızlık, hazımsızlık ve hemen hemen tüm diğer sindirim sistemi ile ilgili sorunların çözümünde önemli rol oynar. Aynı zamanda gıda zehirlenmelerine karşıda bünyeyi korur ve temizlemeye yardımcı olur. Gıda zehirlenmelerinin yol açtığı olumsuz etkileri ortadan kaldırır.

Biberiye Saç Sağlığı İçin ÖnemlidirSaç sağlığını korur, saç dökülmesine engel olabilir. Saç dökülmesini engellemenin yanında dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlayabilir.

Biberiye Karaciğer ve Solunum Sorunlarını GiderebilirBiberiyenin çok etkili bir gargara olduğunu söylemek mümkün. Ilık su ile ağızda çalkalanması nefes kokusunu giderir, ağız sağlığını korur. Biberiye aynı zamanda solunum yolu sorunlarının giderilmesine yardımcı olur. Uçucu yağların kokusu nefes borularını açar, nefes borusundaki iltihapları giderebilir ve solunumu kolaylaştırır. Bunun dışında sinüzitten kaynaklanan baş ağrısı problemlerini giderebilir.

Biberiye yüzyıllardır karaciğer tedavisinde alternatif olarak kullanılmaktadır. Karaciğeri olumsuz yönde etkileyen toksitlerden temizler. Fareler üzerinde yapılan araştırmalarda karaciğerde meydana gelen siroz ve benzeri hastalıkları giderdiği ortaya konulmuştur.

Biberiye Yağının Faydaları

Biberiye uçucu yağları buhar damıtma yoluyla bitkinin çiçek uçlarından elde edilir. Bu en popüler aromaterapi yağlarından biridir. Bu berrak ve temiz kokulu yağlardan yararlanılarak bitkisel besinler, antioksidanlar ve esansiyel asitler gibi sağlık açısından önemli maddeler elde edilir. Hafıza için çok faydalıdır, solunum yolu hastalıkları ve ağrıların giderilmesi için çok yaygın olarak kullanılmaktadır.

Biberiye yağının faydaları şoyledir;

 • Bellek ve zihin faaliyetlerini arttırır. Çok iyi bir zihinsel uyarıcıdır, zihinsel farkındalığı arttırır. Hafızanın konsantrasyonunu arttırmak ve hafızayı geliştirmek için öğrenciler tarafından kullanılır. Aynı zamanda ruh haline katkısı olduğu için öğrenciler sınav zamanlarında stresten uzak kalmak için yaygın olarak kullanmaktadırlar.
 • Alzheimer hastalığını tedavi eder. Yapılan bilimsel çalışmalar biberiye esansiyel yağının alzheimer hastalığı olan kişiler için yararlı olduğunu kanıtlamıştır. Bilişsel işlevi arttırmak yardımcı olmaktadır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Biberiye esansiyel yağı enfeksiyon ve diğer hastalıklarla mücadele için güçlü silah antioksidan aktivitesini uyarır. Ayrıca kanser, kalp hastalığı gibi serbest radikallerin neden olduğu hastalıklara mücadeleye katkıda bulunur.
 • Biberiye yağı kokusu boğaz şişliğinin hafifletilmesinde etkili olduğu kanıtlanmıştır ve bu nedenle alerji, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve grip tedavisinde kullanılır. Antiseptik nitelikli solunum yolu enfeksiyonları biberiye yağı sayesinde tedavi edilebilir.
 • Biberiye yağı, ağrılara iyi gelir. Baş ağrısı, kas ağrıları, romatizma ve artrit tedavisinde biberiye yağının faydaları çok fazladır. Bu yağ etkilenen bölgeyi masaj şeklinde uygulandığında burkulma ve ona benzer vakalarda bile etkili olabilir. Ayrıca masaj yağı olarak kullanılır veya banyoda seyreltilmiş olarak kullanıldığında kramplara, ağrılara ve spazmlara, boyun, romatizma diğer ağrılara iyi gelir.
 • Biberiye yağı diş sağlığı içinde faydalıdır. Kötü nefes kokularını giderir. Gargara yapılarak diş etleri sorunlarından ve kötü nefes kokusundan kurtulabilirsiniz.
 • Biberiye yağı cilt ve saç sağlığı için de inanılmaz katkılar sağlayabilir. Demir, kalsiyum, vitamin ve antioksidanlar gibi geniş bir dizi besinler içerdiğinden bütün cilt tipleri için faydalıdır. Bu yüzden cilt bakım, temizlik, sabun, yüz maskeleri, toner ve kremlerde yaygın olarak kullanılan bir bitkidir.Cildi gençleştirir, aknelerle mücadele eder. Ciltte meydana gelen yaşlanmayı yavaşlatabilir. Deri enfeksiyonlarına karşı etkilidir. Kronik cilt hastalıklarına karşı etkili olabilir. Biberiye yağı aynı şekilde saç sağlığı için de önemli katkılarda bulunur. Maksimum fayda sağlamak için hindistan cevizi, zeytin ya da badem yağı gibi taşıyıcı sıvı yağlar kullanılabilir. Saçların rengini koyulaştırır, kepek sorununu çözer, dökülme problemlerini giderebilir.

Biberiye Yağı Nasıl Kullanılır

Biberiye yağı özellikle cilt ve saç sağlığı için çok faydalıdır. Kronik cilt hastalıklarını bile tedavi edebilir. Biberiye yağından maksimum derecede fayda elde etmek için içerisine iyice badem, hindistan cevizi, hakiki zeytin yağı katarak cildin etkilenen kısmına masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Kas ve romatizma ağrılarına iyi geldiği için kas ağrılarını gidermek için de kullanabilirsiniz.

Biberiye Çayının Faydaları

Biberiye otu 2 metreye kadar uzayabilen bir bitki çeşididir. Görüntü olarak çam ağacını andırır ve kış aylarında yaprak dökmez. Meyveleri kuşdili olarak da adlandırılır. Yaprakları klasik yapraklardan farklıdır ve mızrak gibidir.

Biberiye otunun  yapraklarından yağlar elde edilir ve bu yağlar yukarıda detaylı olarak anlattığımız birçok fayda sağlar. Biberiye otu yazıda ele aldığımız kanserden sindirim sistemine, cilt sağlığından sinir sistemine kadar birçok alanda mükemmel faydalar sağlar.

Biberiye Çayı Nasıl Hazırlanır

Biberiye çayının hazırlanması çok basittir. Bunun için bir büyük bardak su ve 2 şeker kaşığı kurutulmuş biberiye yaprağı yeterli. Biberiye yapraklarını suda kaynatın ve 8-10 dakika demlenmesini bekleyin, soğuk olarak tüketmeyin. Ilındıktan sonra daha fazla verim almak için içerisine bal, limon, kuşburnu pekmez veya diğer pekmez türlerini katarak için.

Biberiyenin Zararları

Biberiye sağlık açısından güvenle tüketilebilen bir besin kaynağıdır. Şimdiye kadar sağlıklı insanlarda herhangi bir zarara neden olduğuna dair bir bulgu yok. Fakat aşırı tüketilmesi ve bazı özel durumlarda yan etkileri olabilir.

 • Hafıza ve beyin fonksiyonlarına ciddi uyarılar yaptığı için epilepsi hastalarına tavsiye edilmez.
 • Sinirsel sorunlar yaşayan hastaların kullanmadan önce doktorlarına danışmalarını öneririz.
 • Hamile ve emzirme döneminde olan anne ve anne adayları için tüketilmesini önermiyoruz, yada doktor kontrolünde tüketilmesini öneriyoruz.
 • Kan basıncı ve tansiyon hastalarına biberiye yağı ve biberiye çayı önermiyoruz.

Tavsiyeler

Biberiye başlı başına sağlık açısından çok faydalı bir bitki, düzenli ve doğru olarak kullanıldığında kişiyi terminatöre çeviriyor desek mübalağa yapmış olmayız.  Vücudun dışı olan cilt ve deriden içeride bulunan birçok organa fayda sağlıyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem