Biberiye Yağının Faydaları

A+
A-
Biberiye Yağının Faydaları

Bu makale biberiye yağının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içerir. Biberiye yağı kullananlar , biberiye yağının faydaları ve zararları, biberiye yağının cilde faydaları, biberiye yağının zararları, biberiye yağı hafıza, biberiye yağı saç, biberiye yagi ile incelenler, biberiye yağı nasıl yapılır saraçoğlu, biberiye yağı nasıl kullanılır sorgulamaları yapmaktadır.

Biberiye yağının cilde ve saça faydaları nelerdir merak konusudur.

Biberiye Yağı Nedir?

Rosmarinus officinalis olarak da bilinen biberiye, Akdeniz bölgesinde bir mutfak otu olarak bilinmekte ve kullanılmaktadır. Birçok yemekler biberiye yağı ve taze çekilmiş biberiye yaprakları ile pişirilir. Biberiye esans yağı çoğunlukla biberiyenin yapraklarından çıkarılır. Biberiye çalı, fesleğen, lavanta, mersin ve adaçayı içeren nane ailesine aittir.

Biberiye yağı, geniş kapsamlı sağlık yararları için kullanılan en popüler uçucu yağlardan biridir. Saç büyümesini teşvik etme, zihinsel aktiviteyi artırma, solunum problemlerini hafifletme ve ağrıyı azaltma gibi çeşitli sağlığa ilişkin faydalara sahiptir. Biberiye yağının bu faydaları yıllar geçtikçe giderek daha da önem kazanmaktadır.

Biberiye Yağının Faydaları Nelerdir?

Biberiye yağının faydaları nelerdir maddeler halinde;

 • Sindirim sistemine iyi gelir

Biberiye yağı çoğunlukla hazımsızlık, mide krampları, kabızlık ve şişkinlikten kurtulmak için kullanılır. Biberiye yağının ayrıca dispepsi semptomlarını gidereceği düşünülür ve bir iştah uyarıcıdır. Ayrıca, biberiye yağı karaciğer için detoksifiye özelliği taşımakta ve sindirim sürecinin önemli bir parçası olan safra oluşumunu ve salınımını düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda kan akışını uyarır ve dolaşımı geliştirir, bu da gıdalardaki besinlerin emiliminde yarar sağlar.

 • Biberiye yağı hafıza

Biberiye yağı mükemmel bir beyin ve sinir toniğidir. Sıklıkla öğrenciler tarafından sınav saatlerinde kullanılır çünkü yoğunlaşmayı arttırır ve verimli çalışmaya yardımcı olur. Zihinsel aktiviteyi canlandırır. Depresyon, zihinsel yorulma ve unutkanlık için iyi bir çözümdür. Biberiye yağının teneffüs edilmesi ruh halinize iyi gelir. Beyniniz ne zaman yorulursa, sıkıntıyı gidermek ve zihinsel enerjinizi yenilemek için biraz biberiye yağı almayı deneyin.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir

Biberiye yağı, enfeksiyon ve hastalıklarla savaşmak için güçlü silahlar olan antioksidanların aktivitesini uyarır. Biberiye yağının masajı ve inhalasyonu kortizol seviyelerini düşürür. Bu vücudunuzdaki serbest radikal aktivitesinin temizlenmesine yardımcı olur. Genellikle bağışıklık sisteminin gücünü artırmak için aromaterapi seanslarında kullanılır veya inhale edilir. Aynı zamanda kanser ve kalp rahatsızlığı gibi serbest radikallerin neden olduğu hastalıklarla mücadeleye de destekçidir.

 • Üst solunum yollarına iyi gelir

Biberiye yağı kokusu boğaz tıkanıklığını azaltmada etkili olduğu kanıtlanmıştır ve bu nedenle alerji, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve gribi tedavisinde kullanılan bir yağ halini almıştır. Antiseptik nitelikleri sayesinde solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi edebilmektedir. Antispazmodik olarak, bronşiyal astımın tedavisinde de kullanılmaktadır.

 • Kasları ağrılarını rahatlatır

Biberiye yağı dolaşımı teşvik etmeye yardım etme kabiliyetine sahip olduğu için kollarınızda, omuzlarınızda ve bacaklarındaki yorgun kasları canlandırabilir. Ağrıyı hafifletmeye yardımcı olma özelliği de, yoğun geçen bir günün sonunda kas ağrısını hafifletmeye yardımcı olur. Taşıyıcı yağla harman olarak kullanabilir veya en sevdiğiniz masaj losyonuna ekleyebilirsiniz.

 • Eklem ağrılarını hafifletir

Artrit, romatizma ve diğer sinir ve eklem ağrılarından dolayı acı çekiyorsanız, biberiye yağıyla etkilenen bölgeye masaj yapabilirsiniz. Bu yöntem ağrının büyük ölçüde azalmasına destek olabilmektedir. Biberiye yağının içerdiği antiinflamatuar ve analjezik etkileri nevraljilere yardımcı olabilirken, artrit ve romatizmalda oluşan şişmeyi hafifletmeye yardımcı olabilmektedir.

 • Ağız sağlığına iyi gelir

Antiseptik olan biberiye yağı, diş eti iltihabı gibi ağız dolaşımına ve ağız kokularına neden olan kötü bakterileri uzak tutmak için kullanılmaktadır. Aynı zamanda, plak oluşumunu engellemeye yardımcı olur. 15-20 damla biberiye yağını bir fincan damıtılmış su ile karıştırın ve birkaç dakika boyunca ağzınızı bu suyla çalkalayın. Ayrıca, nane lezzeti için nane gibi diğer uçucu yağlar da ekleyebilirsiniz.

 • Alzheimer hastalığını önler

Yapılan araştırmalar biberiye yağı Alzheimer hastalığı olanlar üzerinde etkili olduğunu kanıtlamıştır. Bunun nedeni, bilişsel işlevin iyileştirilmesine yardımcı olmasıdır. Bu nedenle, biberiye yağı, artmış sinirsel aktivite ve esansiyel yağ arasındaki bu bağlantı nedeniyle Alzheimer hastalığının başlangıcını yavaşlatmak için alternatif bir strateji yöntemi olarak değerlendirilmektedir. 

 • Stresle mücadele eder

Biberiye esansiyel yağının kokusunu teneffüs etmek kandaki stres hormonu seviyesini düşürmeye yardımcı olmaktadır. Bu nedenle, biberiye yağı kullanıldığında kişinin sakinleşmesi ve stresin vücut üzerinde olumsuz etkilerinin azaltılması mümkün olabilmektedir.

 • Vajinal enfeksiyonlarla mücadele eder

Vajinada mantar veya bakteri üremesi olduğunda, vücudun doğal pH değeri bozulur. Bu da enfeksiyon ve iltihaba neden olur. Biberiye yağı sahip olduğu güçlü antiviral, antimantar ve antibakteriyel özellikleri sayesinde, vajinal enfeksiyon için mükemmel bir tedavi yöntemi haline gelir. Vajina çevresine biberiye yağı uygulayabilirsiniz. Bununla birlikte, duyarlılığı test etmek için önce bir tahriş testi yapmalısınız.

 • Kan dolaşımını hızlandırır

Soğuk ellere veya ayaklara sahipseniz, ayaklarınızın altında kramp varsa veya genel zayıf dolaşımdan muzdaripseniz biberiye yağı sizin için idealdir. Zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı gibi en sevdiğiniz taşıyıcı yağla üç ya da dört damla biberiye esansiyel yağını karıştırın ve bu yağ karışımıyla ellerinize, ayaklarınıza ve vücudun diğer bölümlerine masaj yapın.

Biberiye Yağının Cilde Faydaları

Biberiye yağının cilde faydaları nelerdir;

 • Cilt sağlığına iyi gelir

Biberiye esansiyel yağının sahip olduğu sıkılaştırıcı özelliği cilt bakımında oldukça fayda sağlamaktadır. Demir, kalsiyum, vitaminler ve antioksidanlar gibi çok çeşitli besin maddelerini de içermektedir. Bu nedenle, biberiye yağı tüm cilt tipleri için faydalıdır ve ayrıca cilt bakım temizleyicilerinde, sabunlarda, yüz maskelerinde, tonerlerde ve kremlerde de kullanılan bir bileşen olarak bilinmektedir.

 • Sivilce ile mücadele eder

Biberiye esansiyel yağının güçlü antibiyotik özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle, akne için ideal bir tedavi yöntemi haline gelmektedir. Taşıyıcı yağa (örneğin jojoba yağı, hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı gibi) karıştırılan biberiye esans yağı ile yüzünüze masaj yapabilirsiniz. Böylece cilt lekeleri ve sivilceye neden olan enfeksiyona karşı savaşmanıza yardımcı olur ve yara dokusunun iyileşmesini hızlandırır. 

Biberiye Yağının Saça Faydaları

Biberiye yağının saça faydaları nelerdir;

 • Saç sağlığını destekler
 • Biberiye yağı ve biberiye çayı şampuanlarda ve losyonlarda saç bakımı için kullanılan en yaygın maddelerdendir.
 • Biberiye yağının düzenli olarak kullanılması saçları daha uzun ve daha güçlü hale getiren foliküllerin uyarılmasına yardımcı olur.
 • Biberiye yağı, erken saç dökülmesini ve genel saç dökülmesini de yavaşlatmaktadır.
 • Bu nedenle, kel ya da erkek tipi kellik üzerine işaretler göstermeye başlayan kişiler için mükemmel bir toniktir.

Biberiye Yağının Zararları

Biberiye esans yağı güçlü ve keskin bir yağdır. Topikal olarak uygulanmadan önce seyreltilmesi önerilir.

 • Biberiye yağı yüze sürülürmü?

Seyreltilmemiş halde cilt üzerinde kullanılması bazı insanlar için iyi olabilir, ancak bazı insanlarda dermatite de neden olabilir.

 • Biberiye yağı içilirmi?

Hiçbir zaman seyreltilmeden yutulmamalıdır. Biberiye esansı yağı tariflerde, özellikle de eti muhafaza etmek için çok küçük dozlarda (1 -2 damla) kullanılabilir. Yararların çoğu dış yöntemlerle elde edilebildiğinden bu yağın sağlık yararları için tüketilmesine pek ihtiyaç yoktur.

Bu sağlık koşulları olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır.

 • Nöbet geçiren insanlar biberiye esans yağı kullanılmamalıdır. Anti epileptik olmasına rağmen nöbetleri ağırlaştırdığı rapor edilmiştir. İlk etapta onlara neden olabilir.
 • Yüksek tansiyon problemi (hipertansiyon) olan insanlar biberiye esansiyel yağından kaçınmalıdır, zira hafifçe kan basıncını yükseltir.

Tavsiyeler

Biberiye esans yağı;

gibi uçucu yağlarıyla iyi uyum sağlamaktadır.

Cildinize düzenli olarak esans yağları kullanırken önce bir taşıyıcı yağla karıştırmanız önemlidir. Esans yağlarını incelttiğiniz zaman hassas cildi tahriş etmez veya yakmazlar.

Bazı popüler taşıyıcı yağlar arasında;

bulunmaktadır.

Sonuç

Bu makale biberiye yağının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içerir. Biberiye yağı kullananlar , biberiye yağının faydaları ve zararları, biberiye yağının cilde faydaları, biberiye yağının zararları, biberiye yağı hafıza, biberiye yağı saç, biberiye yagi ile incelenler, biberiye yağı nasıl yapılır saraçoğlu, biberiye yağı nasıl kullanılır sorgulamaları yapmaktadır.

Biberiye yağının cilde ve saça faydaları nelerdir merak konusudur.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.