Biberiye Çayının Faydaları

Biberiye Çayının Faydaları
90 / 100 SEO Score

Biberiye çayının faydaları ve zararları hakkında hazırladığımız yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekildedir. Öncelikle  biberiye çayı nedir, biberiye çayının faydaları nelerdir detaylı olarak işleyeceğiz. Ayrıca biberiye çayının zararları ve yan etkileri konusu da makalemizde yer almaktadır. Biberiye çayı nasıl yapılır tarifi ve  biberiye çayı içmek isteyenlerin sorularına da yanıtlamaya çalıştık.

Biberiye Bitkisi

Biberiye bitkisi, baharat olarak kullanılan gerek lezzetiyle gerekse faydalarıyla sofralarımızda yer edinmiştir. Ülkemizde özellikle Akdeniz mutfağında oldukça fazla yetişen ve kullanılan bu baharat yemeklerin vazgeçilmezi olmayı başarmıştır. Aynı zaman da hoş kokusu sayesinde çorbalarda ve kozmetik ürünlerinde de sıkça kullanılmaktadır.

Geleneksel olarak biberiye baharatı, sağlık alanında tedavi edici özellikleri sebebiyle aşağıda bahsettiğimiz şekillerde kullanılmaktadır:

 • Hafızayı geliştirmek
 • Kas ağrılarını ve spazmları rahatlatmak
 • Sağlıklı saç uzamasını sağlamak
 • Dolaşım ve sinir sistemine yardımcı olmak

Bu konuda yapılan araştırma ve laboratuar çalışmalarında biberiye bitkisinin içerisinde bulunan bileşenler sayesinde oldukça etkili ve güçlü bir antioksidan olduğu yönünde kanıtlanmıştır.

İçerisinde bulunan bu antioksidan özellikler sayesinde, vücuda giren ve hücre çeperine zarar veren, DNA’yı deforme eden, sonucunda ölüm gibi ciddi sorunlara bile neden olabilen partiküllerin etkisiz hale getirilmesini sağlamaktadır. Yine yapılmış olan bir takım araştırmalar ve laboratuar çalışmaları biberiye bitkisinden elde edilen yağın bakteriler ve enfeksiyonlarla mücadele etmek de oldukça etkili olduğunu ortaya koymuştur. Tabii ki şimdilik bu etkilerin insanlar üzerinde de yüzde yüz aynı şekilde etkili olup olamayacağı tam olarak bilinememektedir.

Biberiyenin faydaları geniş bilgi için>>

Biberiye Çayının Faydaları Nelerdir?

biberiye çayı
biberiye çayı
 • Güçlü bir antiinflamatuar ve antioksidandır

Biberiye baharatını pek çok şekilde tüketebilmeniz mümkündür ancak içerisindeki tüm mineral ve vitaminlerden faydalanmak için bibere çayının tüketilmesi daha etkili olacaktır. Biberiye çayı vücutta ki bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve kan dolaşımını arttırmaya yardımcı olmaktadır. Yapılan araştırmalar ve laboratuar çalışmaları ise biberiye baharatının çok güçlü bir antioksidan kaynağı olduğunu ortaya koymuştur ve bu nedenle de vücutta ki zararlı partiküllerin etkisiz hale gelmesini sağlamaktadır.

 • Sindirim sistemine iyi gelir

Avrupa ülkelerinde biberiye baharatı genellikle yemek yedikten sonra oluşan hazımsızlık probleminin  tedavisine yardımcı olması için kullanılmaktadır. Almanya’da biberiye üzerinde yapılan bir takım çalışmalar ise biberiye çayının dispepsi (karındaki devamlı ağrı) hastalığının tedavi edilmesinde olumlu yönden etki gösterebileceğini ortaya koymuştur

 • Hafızayı ve konsantrasyonu güçlendirir

SAG tarafından yayınlan araştırma ve çalışma sonuçları, Psikofarmakoloji Tedavisi Gelişmeleri’nin araştırmalarına göre biberiye çayının düzenli bir şekilde tüketilmesinin kişilerde ki kan düzeylerine etki edebildiği için zihinsel ve bilişsel yeteneklere pozitif yönde bir katkı sağlayabileceğini göstermiştir.

 • Beyin sağlığına iyi gelir

Bilim adamlarının yaptıkları araştırmalara göre biberiye baharatının beyin için de oldukça faydalı olduğu kesinleşmiştir. Biberiyenin içerisinde bulundurduğu karnosik asidin, kişilerde beyin sağlığına zarar verebilecek bir takım tehlikelerle savaştığı ortaya konmuştur. 

Cell Dergisi’nde yayınlanan bir makalede ki yazılara göre, karnosik asit, vücuda olumlu etkiler sağlayarak yaşlılık döneminde artış gösteren alzheimer ve benzeri hastalıklara neden olan beta amiloid kaynaklı tehlikelerle mücadele ederek savaşmaktadır.

 • Beynin yaşlanmasını önler

Japonya’da Kyoto Üniversitesinde yapılan araştırmalar doğrultusunda biberiye bitkisinin, beynin çabuk yaşlanmasını engelleyebilecek özelliklere sahip olduğu kanıtlanmıştır.

 • Kanserle mücadele eder

Radyasyon Onkolojisi Raporlarında yapılan araştırmalar doğrultusunda yayınlanan bir çalışmaya göre, ham etanolik biberiyenin özünde (RO) diferansiyel anti-proliferatifler oldğu tespit edilmiştir. Bu özelliğin kişiler üzerinde ki etkisi ise lösemi ve meme kanseri gibi ciddi problemlere sebep olacak kötü hücrelerin üzerinde ki olumlu yönde ki etkisi olmuştur. Biyoteknoloji ve Biyokimya dergilerinde yayınlanan bir başka araştırma sonucunda ise biberiyenin hem güçlü bir antiinflamatuar olduğu hem de pek çok kanserle mücadele edebildiği bir kez daha vurgulanmış ve bu çalışmanın doğruluğunu arttırmıştır. 

Not: Gıda Bilimleri Dergisi’nde de yayınlanan bir rapora göre kıymanın içine eklenen bir miktar biberiye ekstresi kanser hücrelerine neden olan zararlı maddeleri yok edebildiği görülmüştür. 

 • Maküler dejerenasyona karşı korur

Stuart A. Lipton, M.D. , Ph.D. tarafından yönetilen Araştırmacı Oftalmoloji ve Görsel Bilim Dergisi’nde yapılan araştırmaya ve bir çalışmaya göre, biberiyenin sahip olduğu karnosik asit bileşeninin insan göz sağlığına olumlu yönde bir etkisi olduğu vurgulanmıştır.

 • Yaşa bağlı olarak gelişen zihinsel gerileme için

Yakın zamanda yapılan çalışmalara göre elde edilen bulgularda 750 mg toz haline gelmiş biberiye yaprağını domates suyu içine katıp içmenin geçkin yaştaki sağlıklı kişiler için hafızayı kuvvetlendirmede hızlı bir şekilde etki gösterdiği görülmüştür. Ayrıca bu bitkinin aşırı dozda (150-6000 mg) tüketimi de yine hafıza üzerinde olumsuz sonuçlara yol açmıştır. Bu nedenle gereli dozajlarda kullanılmaya dikkat dilmelidir. Gerekire bir doktorla iletişime geçerek kullanılmalıdır. Yine aynı çalışmalar biberiyenin hoş kokusu ile, aroma terapisinde kullanılarak kaliteyi arttırdığı fakat hafızanın hızına etki etmediği gözlenmiştir.

 • Saç dökülmesi için

Bir takım araştırmalar ve çalışmalar doğrultusunda biberiye yağı, lavanta, dağ kekiği ve sedir ağacı yağıyla bir araya gelerek kullanıldığında kafa derisini tedavi ettiği ve saçın sağlıklı bir şekilde uzamasını sağladığı gözlemlenmişir.

 • Strese karşı

Araştırmalar biberiye bitkisinin hoş kokusunun tedavi özelliği olduğunu ortaya koymuştur. Belirli dönemlerde artış gösteren endişeyi azalttığını ve stresi kişiden uzaklaştırmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Biberiye yağı ve lavanta yağı kişilerde nabız atışını yavaşlatmaktadır fakat bu durum kan basıncı için değildir. Diğer bir çalışmalar ise, mülakat ve sınav dönemleri gibi stresli durumlarda bileğe bir iki damla sürülen biberiye yağının stresi ve endişeyi azalttığı gözlemlemiştir.

 • Kireçlenme, romatizma, eklem iltihabı ve ağrıları için

Biberiye, şerbetçi otu gibi oleanolic asit içeren takviye bitkileri, kişilerde oluşabilecek kireçlenme, romatizma ve eklem ağrılarını hafiflettiği bilinmektedir. 

 • Antibakteriyel

Biberiye bitkisinin içerisinde bulundurduğu bileşenler sayesinde, antiinflamatuar, antiviral ve antibakteriyel özellikler sunduğu bilinmektedir. Doğal bir ot olan biberiye pek çok kişi tarafından antibakteriyel ve antiviral olmasından dolayı hastalıkların tedavisinde tercih edilmektedir.

Biberiye çayı vücutta hasarsız bir şekilde zararlı bakterilerin ortadan kaldırılmasını ve oluşmasını önlemektedir. Aynı zaman da biberiye baharatının tüketilmesi, vücutta ki mantar enfeksiyonlarına ve özellikle de Candida hastalığına karşı oldukça etkili bir yöntem olarak bilinmektedir. 

NOT: Rosmarinik asit biberiye dışında kekik, keklik otu ve nane içerisinde de bulunmaktadır.

 • Kas ağrıları için

Biberiye bitkisinin yaprakları genellikle kas ve bilek burkulmalarından sonra oluşan ağrıları hafifletip, dindirmek için doğrudan cilt üzerine uygulanarak kullanılmaktadır. [1]

Biberiye Çayının Faydaları Saraçoğlu

Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu biberiye çayının faydaları hakkında şunları dile getirmektedir.

Romatoid artirit hastalarına önermemin nedeni, yapraklarında çok zengin olarak betulinic asit ve beta pinene içermesidir.

Özellikle biberiyenin yapraklarında bol miktarda bulunan betulinik asitprostaglandin inhibitörü olması nedeniyle romatizma hastalarına önermekteyim.

Hem ağrı kesici hem de antiinflamatuvar özelliğe sahip çok sayıda etkin madde içermesinden dolayı da romatizmal şikâyeti olanlara uygundur.

Doğal antibiyotiktir.

Karaciğer dostudur.

Biberiye Çayı Tarifi

Biberiye çayı nasıl yapılır farklı tarifleri paylaşıyoruz. Biberiye çayı nasıl demlenir işte tarifler.

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı biberiye
 • 1 buçuk su bardağı kaynamış su

Hazırlanışı:

 • Biberiyeyi, biberiye bitkisinin durumuna bağlı olarak 5 dakika ya da daha fazla bir süre kaynamış su içinde bekleterek demleyin. 
 • Biberiye çayını lavanta ve dağ kekiğiyle beraber karıştırarak da farklı lezzetler elde etmek için hazırlayabilirsiniz. 

Saç Uzatmak İçin Biberiye Çayı Tarifi

Uygulanışı:

 • 4 su bardağı kaynamış suyu bir kaba boşaltın.
 • Biberiye ekleyin ( taze biberiye yaprakları, kuru biberiye yaprakları ya da biberiye yağı da olabilir)
 • Tüm bunların iyice karışmaları için en fazla 30 dakika boyunca bekletin, oda sıcaklığında olması iyi olacaktır. Dilerseniz bir gece önceden yapıp bekletebilirsiniz.
 • Çok az sirke de ekleyebilirsiniz.

Limon Otu, Biberiye ve Kekik Çayı Tarifi

Malzemeler:

 • 1 adet uzun biberiye dalı
 • 2 adet uzun kekik dalı
 • 1 adet limon otu sapı
 • 4 bardak kaynamış su

Hazırlanışı: 

 • Biberiyeyi, kekiği ve limon otunu ölçüsü 1,5 litre olan seramik ve kapaklı bir çaydanlığa koyun.
 • Üzerine daha önceden kaynamış olan suyu ekleyin, iyice karıştırın ve tatların iyice karışması için 5 dakika kadar bekletin.
 • Sonrasında servis için hazır olacaktır. Afiyet olsun.

Zencefilli Biberiye Çayı Tarifi

Zencefilli biberiye çayı nasıl yapılır (1 porsiyon içindir)

Malzemeler:

 • 1 bardak sıcak su
 • 4 1/8-inç dilim taze zencefil
 • 1 küçük dal taze biberiye
 • 1/2 tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı: 

 • Sıcak suyu fincana dökün.
 •  Ardından taze zencefil, biberiye ve balı ekleyin.
 • Bal eriyene kadar iyice karıştırın.
 •  5 dakika boyunca demlemesi için bırakın.
 •  Dilerseniz çayınızı iyice süzün ya da daha yoğun lezzet için yudumlarken içinde bırakın. 

Baş Ağrısı (Migren) İçin Biberiye Çayı

Şiddetli baş ağrılarını gidermek için piyasada satılan çok fazla ilaç çeşidi vardır fakat bu ilaçlar var olan ağrıyı maskelemekte ve ardından vücutta başka yan etkiler göstererek ağrıyı farklı şekillerde devam ettirmektedir. Biberiye bitkisiyle yapılan biberiye çayı beyine giden kan akışına olumlu yönde etki ederek problemin odak noktasının tedavi edilmesine yardımcı olur. Doğadan gelen bu bitki, migren probleminin çoğu zaman sebebi olan stres ve kaygıyı en aza indirip azaltarak vücutta rahatlama sağlamaktadır. 

 • Biberiye ile kilo verme

Biberiye bitkisi yüzyıllar boyunca hastalıkları tedavi edici bir baharat olarak kullanılmıştır. Aynı zaman da hem ruh sağlığı hem de fiziksel sağlık açısından oldukça etkili olmuştur. Almanya tarafından yapılan araştırmaya göre sindirim sistemine yardımcı bir bitki olduğu onaylanmıştır. 

Nestle Araştırma Merkezi’nin yaptığı bir çalışmaya göre biberiye bitkisi kilo almayı engelleyebilmektedir. Bu durumun nedeni muhtemelen biberiyenin içerdiği yağ yakıcı özelliğe sahip olan bir takım enzimlerdir. Bu enzimler kilo almayı büyük oran da önlemektedir. Biberiye bitkisi tokluk hissi yaratmakta ve kişilerin daha geç acıkmasını sağlamaktadır.

Biberiye Yağı ve Faydaları

Biberiye bitkisi, sahip olduğu aromatik çam ağacı kokusuyla kişiyi büyük ölçüde rahatlatır ve zihnin çevresindeki sislerin dağıtılmasını sağlar. Biberiye yağı ise, kayı, stres ve zihin yorgunluklarıyla en iyi savaşan yağlardan bir tanesidir ve zihni uyanık tutarak uzun saatler işe odaklanmanızı sağlar. Hafızaya olan olumlu etkisiyle konsantrasyonu arttırır.

Sabah rehaveti için banyo yaparken taze biberiye yapraklarını vücudunuzu ovarak etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Aynı zaman da 2-3 damla biberiye yağı ile vücudunuza duş sonrasında masaj da yapabilirsiniz. 

Biberiye Yağı Kullanımı:

 • Eklem ağrıları için yağı ağrıyan yerlere yedirerek ovmak
 • Selülit oluşumunu önleyici olarak kullanmak
 • Soğuklar için biberiye yağının mentolünden yararlanmak
 • Kaya tuzlarının içerisine ekleyerek kullanmak
 • Aşırı gerginlik ve stres durumunda sinirleri sakinleştirmek
 • Vücutta kramp olşan ve ağrıyan bölgeye biberiye yağı ile masaj yapmak
 • Sinüsler yüzünden oluşan baş ağrısını engellemek 

Biberiye satın almak ve saklamak:

 • Biberiye bitkisinin pek çok çeşidi vardır ve geniş alanlarda bütün çeşitleri yetişmektedir. Neredeyse her çeşidiyle de yemek hazırlanabilmektedir.
 • Genellikle yaprakları kullanılır ama sapları da bazı kişiler tarafından şiş olarak kullanılmaktadır.
 • Botanik bahçelerinden satın aldığınız ufacık bir tutamı bahçenize ekebilirsiniz. Hatta küçük bir saksıda bile yetiştirebilirisniz.
 • Kestiğiniz taze biberiye yapraklarını hem taze olarak kullanabilir hem de kurutarak yemeklerde ve çaylarda kullanabilirsiniz.

Taze biberiye yaprağı: 

Yeni toplanmış olan taze biberiye yapraklarını sıkışmayacak olduğu bir kutu içinde buzdolabında da uzun bir süre saklayabilirsiniz ya da saplarıyla beraber suyun içine de koyabilirsiniz.

Kurutulmuş biberiye yaprağı:

Eğer kurutulmuş biberiye bitkisini tüketmekten hoşlanıyorsanız, taze olarak temin ettiğiniz ya da topladığınız biberiyeleri havadar ve karanlık bir odada demetler halinde bağlayıp ters bir şekilde asarak kurutabilirsiniz. Gövdeden koparılan bu kurumuş yapraklar kuru ortamda uzun süre boyunca saklanabilir.

Biberiye Çayının Zararları

 • Şifalı bir bitki olan biberiye bitkisi pek çok hastalığı tedavi etme amaçlı kullanılmaktır. Ancak yine de kullanılmadan önce doktora başvurulmalıdır.
 • Biberiye bitkisini temin ettiğiniz yerin ve kişinin güvenilir olduğundan emin olunmalıdır.
 • 8 yaşın altındaki çocukların bu çayı içerisinde ki etkili bileşenlerden dolayı tüketmesi önerilmemektedir.
 • Biberiye çayını çok fazla tükettiğiniz takdirde yüksek tansiyon, ülser, crohn hastalığı ve kolit gibi hastalıkları tetikleyebilir bu neden bahsettiğimiz rahatsızlığı olan kişilerin kullanmaması gerekir.
 • Biberiye yağı ağız yoluyla oral bir şekilde tüketildiğinde zehirlenmek gibi olumsuz neden olabilir.
 • Biberiye bitkisi kanın pıhtılaşmasına olumsuz yönde etki eder ve eğer kişi kan sulandırıcı bir ilaç alıyorsa bitki bu duruma olumsuz yönde etki edecektir. Doktorunuz Plavix, Coumadin ve Aspirin gibi kanı sulandıran ilaçlar verip vermediğinden tam olarak emin olmalısınız.
 • Biberiye baharatı yüksek tansiyon problemi için verilen Monopril, Vasotec, Zestril, Capoten ilaçlara olumsuz yönde etki edecektir.
 • Kan şekeri problemine etki edeceği için diyabet rahatsızlığı olan kişilerin tüketmeye dikkat etmesi gerekir. 
 • Hamilelikte biberiye çayı

Biberiye bitkisinin hamilelik dönemi boyunca tüketilmesi olası bir düşük riskini arttırabileceğinden dolayı genellikle tüketilmesi önerilmemektedir.

 •   Alerjik reaksiyonlar

Biberiye çayı ya da bitkisi yatkınlığı olan kişilerde alerjik rahatsızlıklara neden olabilir. 

 • Biberiye çayı faydaları zayıflatır mı?

Günde sabah akşam biberiye çayı içmek metabolizmayı hızlandırır ve ekstra 100 kalori yakmanızı sağlar.

Biberiye Çayını Kimler Kullanamaz?

 • Biberiye çayı epilepsi hastaları için uygun değildir.
 • Sinirsel problemlere olanlar önce doktora danışmalıdır.
 • Gebelik ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır.
 • Tansiyon ve kan basıncı problemi olanlar biberiye çayı kullanmamalıdır.

Tavsiyeler

 • Genellikle kurumuş biberiye yaprakları ya da ince dalları kullanılmaktadır. Tüketim miktarı ise 2  ya da 4 gramı geçmemelidir. Hazırladığınız bu çayı da gün içerisinde en fazla 3 kez içmelisiniz.
 • Kokteyl içinde aroma vermek için kullanılacaksa gün içinde dozajı 2 ya da 4 ml geçmeyecek şekilde olmalıdır.
 • Alkollü içeceklerle karıştırdığı takdirde ise 2 gün de bir dozajı  2 ml geçmeyecek şekilde tüketilmelidir. Aksi halde sağlık problemlerine sebep olabilir. 
 • Romatizma hastalığı ve sindirim sistemi problemleri için tedavi amacıyla kullanılıyorsa, banyo yapıldığı esnada biberiye yapraklarının 50 gr özü, 1 litre sıcak su ile karıştırılmalı ve yaklaşık 15-30 dakika kadar beklendikten sonra do suyla banyo yapılmalıdır. 

Sonuç

Sizlere bu yazımızın içeriğinde biberiye çayının faydaları ve biberiye çayının zararları hakkında bilgi vermeye çalıştık. Biberiye çayı kullananların  biberiye çayı zayıflatırmı, emziren anne biberiye çayı içebilirmi, süt yapar mı, ödem söktürür mü, biberiye çayı günde kaç kez içilir, biberiye çayı aç mı tok mu içilir gibi sorularına yanıt vermeye çalıştık

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.