Bergamot Çayının Faydaları

Bergamot Çayının Faydaları
78 / 100 SEO Score

Bergamot çayının faydaları ve zararları hakkında hazırladığımız yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekildedir. Öncelikle  bergamot çayı nedir, bergamot çayının faydaları nelerdir detaylı olarak işleyeceğiz. Ayrıca bergamot çayının zararları ve yan etkileri  konusu da makalemizde yer almaktadır. Bergamot çayı nasıl yapılır tarifi ve bergamot çayı içmek isteyenlerin sorularına da yanıtlamaya çalıştık

Bergamot Çayı Nedir?

Eğer her gün çay içiyorsanız ve kendinizi bir çay tiryakisi olarak görüyorsanız şüphesiz, ‘’Early Grey’e’’ aşinasınızdır. İçerisinde bulunan bileşenler sayesinde kendine özgü yoğun aroma ve ince lezzetiyle tüm dünya da bilinen en popüler çaylarından biri haline gelmektedir. Earl Grey’in karakteristik olan hoş kokusu, turunçgillerden portakal türü olarak yetişen bergamot bitkisinden (Citrus bergamia) gelmektedir.

Bergamot kabuğunda bulunan uçucu aromatik yağ, parfüm yapımlarında ve anksiyeteyi azaltmak için aromaterapi olarak oldukça sık tercih edilip kullanılmaktadır.

Bergamot Çayı Ne İşe Yarar?

Bergamot bitkisinin üzerinde pek çok çalışma ve araştırma yapılmıştır. Özellikle polifenoller açısından yapılan araştırmalar ağırlık göstermektedir. Polifenoller en iyi şekilde antioksidan özlliği gösteren doğal bileşikler olarak bilinmektedir.

Kırmızı şarap, çay, böğürtlen, kakao ve diğer bazı gıdaların içerisinde bulunan bu bileşikler pek çok kardiyovasküler hastalık, kanser, kemik erimesi, diyabet ve diğer dejeneratif hastalıklara karşı  etki göstererek vücutta kalkan oluşturup koruma sağlamaktadır.

Early Greyin içerisinde kullanılanın aksine bergamot bitkisinin oldukça yoğun bir suyu vardır. Bir takım işlemlerle çıkarılan bu bergamot suyu konsantre ve tablet şeklillerinde standardize edildiğinde trigliserid ve LDL kolesterolünü düşürür, koruyucu olarak da HDL kolesterolünü yükseltir, kan şekerinin kontrolüne de etki ederek yardımcı olur, genel arteriyel fonksiyonu ve kalp-damar sağlığını geliştirir. 

Bergamot Çayının Faydaları Nelerdir?

Bergamot Çayı
Bergamot Çayı
 • Stresi gidermeye yardımcı olur 

Bergamot bitkisinden yapılan çayın içerisinde bulunan bileşenler ve aromaterapi özelliği yapılan araştırmalara göre bilimsel açıdan ruh halini değiştirdiği ve depresif belirtileri hafiflettiği kanıtlanmıştır. Bazı sıkıntıları yaşadıktan sonra kendini iyi hissetmek isteyen ve rahatlamak için çözüm arayan kişiler için bergamot bitkisinden yapılan çay oldukça faydalıdır. Bergamot aromasının depresyon, gerginlik, korku ve stres duygularının yerine esenlik ve rahat bir ruh hali getirdiği bilinmektedir. Bu nedenle, stres, kaygı ve endişeli dönemlerinizde bir fincan bergamot çayı içerek rahatlayabilirsiniz. 

 • Bergamot çayı zayıflatır mı?

Bergamot çayının bilinen en popüler etkilerinden bir tanesi de içerisinde bulunan narenciye özü sayesinde, metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Hatta bazı narenciye türlerinin kiloyu oldukça azalttığına inanılmaktadır. Vücudun doğal metabolik sürecinde kasları koruyarak kaloriyi serbest bırakmaktadır. Yani sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi destekleyerek, bu aşamada kiloyla beraber sağlığınızı da kaybetmenizi önlemektedir. 

 • Diş sağlığına iyi gelir

Her kahvaltıda ve akşam gezmelerinde tükettiğimiz siyah çay genellikle dişlerin rengini sarımsı bir tona çevirerek değiştirdiğiyle ilgili kötü bir üne sahiptir. Ancak, bergamot çayının güçlü antioksidan özelliği dişlerin sebebi olan florür açısından mükemmel bir kaynak olarak bilir. Aynı zamanda bu çay içerisinde şeker barındırmadığı ve içerken şeker kullanmanıza ihtiyaç olmadığı için dişlere zarar veren asit üretebilen bakterilerin büyümesini de durdurmaya yardımcı olan faydalı bir içecektir. 

 • Enerji verir

Bergamot çayı içerisinde çok az miktarda kafein içermektedir. Bu sebeple tüm gün boyunca ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi temin etmenize yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda bergamot çayının kafein içeriği bir nescafe ya da Türk kahvesi gibi etki göstermez. Bu sebeple, uyku düzeninizi bozmaz ve akşam uykusuzluğu çekmezsiniz. Kafein yüzünden gece boyunca uyanık kalmak gibi bir durum söz konusu olmadığı için bünyeye etki göstermeden yalnızca enerji verir. Fakat, eğer dozajını aşar ve aşırı tüketirseniz bu çay içerisinde ki kafeinden dolayı, sinirlilik ve ajitasyona da neden olabilir. Bu nedenle yeteri büyük miktarda tüketmeye çalışmanız da fayda vardır.

 • Kalp sağlığını destekler

Bergamot çayı düzenli olarak tüketildiğinde kalbinizin sağlıklı kalmasına da etki ederek, kalp sağlığınız için vücudunuza yardımcı olmaktadır. Bu hipotezi destekleyen, üzerinde çalışmaların yapıldığı çok fazla araştırma vardır. Örnek verecek olursak, Önleyici Tıp 2012 yılında yayınlamış olduğu bir çalışmada, gün içerisinde üç bardak bergamot çayı tüketen insanların, günlük kan trigliserit düzeylerinin büyük ölçüde düştüğünü ve üç ay kullanımdan sonra ise hem ‘iyi kolesterol’ olarak bilinen HDL seviyelerinde, hem de antioksidan düzeylerinde bir artış gözlemlendiği bildirilmiştir. 

 • Vücuttaki suyu korur

Kahve içerisinde yüksek oranda kafein içerdiği için vücutta asitleştirici ve dehidrasyon gibi özellik göstermektedir. Bu sebeple sinirlilik ve gerginlik gibi bir takım semptomların gözlemlenmesine neden olabilmektedir. Bergamot çayı içerisinde kafein içermesine rağmen kahveye oranla bu miktar çok çok azdır. Yani bu tür semptomların oluşmasında çok küçük bir ihtimal vardır. Aynı zamanda düzenli olarak bergamot çayı içmek vücuda potasyum alınmasını da sağlamaktadır. Bu şekilde hücrelerdeki potasyum seviyelerini koruduğu için gün boyunca vücudun su seviyesini korumasına da destek olmaktadır. 

 • Kalp hastalıklarından korur

Bergamot çayı düzenli olarak tüketildiğinde kötü ruh halini düzelterek strese girmeyi ve stres sonucu oluşan kalp hastalıklarının önüne geçmektedir. Yalnızca bu şekilde değil bunun yanı sıra önemli ölçüde kolesterolü de düşürmektedir. Bu nedenle statin ilaçların yerine bir alternatif olarak tüketilmektedir.

Yapılan bir takım bilimsel araştırmalar sonucu bergamot çayının içerisinde bol miktarda hidroksi metil glutaril flavononlar denilen enzimleri(HMGF) barındırdığı, bu sebeple şiddetli ağrılar ve kalp hastalığına neden olduğu bilinen vücuttaki proteinlerin tahrip olmasını da engellediği tespit edilmiştir.

 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir

Bergamot çayı düzenli olarak tüketildiği zaman bağışıklık sistemi fonksiyonunu onarmak ve iyileştirmek için etkili bir yöntem olabilmektedir. Bergamot çayının içerisinde ki antioksidanlar vücudunuza ciddi ölçüde zarar verebilen serbest radikalleri hedef alarak onları yok etmek için çalışmaktadır. Bergamot çayının içerisinde bulundurduğu bergamot yağının burada ki rolü de muhtemeldir. Aynı antioksidanlar, ateş düşürmek ve enfeksiyona karşı mücadelede aynı zamanda diğer akut ve kronik problemler gibi bir dizi durumu yönetmeniz için size yardımcı olmaktadır.

 • Bergamot çayının cilde faydaları

Serbest radikallerin pek çok sağlık problemine neden olduğu bilinmektedir. Bunlardan bir tanesi de deri hücrelerini yok etmek için harekete geçmesi ve yaygın olarak yaşanan deri hasarına neden olmasıdır. Bu kötü sağlık durumlarının yaşanması kişilerde cilt kanseri ve erken yaşlanma gibi pek çok olumsuz durumlarla da sonuçlanabilir. Fakat bergamot çayının içerisinde buluna antioksidanlar bu serbest radikallerle mücadele etmek için oldukça etkili bir yöntemdir. Düzenli bir şekilde kullanılan bu çay sizi kanser hücrelerinden korurken, sağlıklı, temiz bir cilde sahip olmanız için yardımcı olmaktadır. 

 • Sindirime yardımcı olur

Bergamot çayının metabolizmayı hızlandırarak arttırdığı iyi bilinmektedir. Pek çok faydası olan bu çay sindirim sürecinde, vücuda yardımcı olmakta ve ağrılı hazımsızlık, kolik ve bulantı gibi nahoş durumları da büyük ölçüde azaltmaya destek olmaktadır.

Aynı zamanda bir takım bakteriler sonucu, solucan oluşumu gibi karın problemlerini de tedavi etmek için kullanılabilmektedir. Bergamot çayı sindirim sürecini desteklerken aynı zamanda bu süreci düzene de sokmaktadır.

 • Kanserle savaşır

Bergamot çayı içerisinde yüksek miktarda antioksidan içermesi nedeniyle vücudumuzun kanser gibi ciddi hastalıkları üretmesine sebep olan serbest radikallerle mücadelesine yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla hem tadı hoş ve lezzetli bir içecek olarak içilirken hem de size böyle hastalıklara yakalanma riskini azaltma şansını vermektedir. 

 • Soğuk algınlığı ve gribe iyi gelir

Soğuk algınlığı, kış aylarında hemen hemen herkesin yaşadığı bir sağlı problemidir. Bu hastalık sırasında virüsler vücuda saldırıda bulunarak direnci daha fazla düşürmeye çalışmaktadır. Bergamot çayı ise soğuk algınlığı problemine neden olan virüslerle savaşarak mücadele etmek ve öldürmek için gerekli olan anti-viral özellikleri içerisinde bulundurmaktadır.

Bergamot çayı kış aylarında düzenli olarak tüketildiği takdirde bağışıklık sistemini güçlendirirken soğuk algınlığı ve şiddetli ateş gibi birtakım sorunların tedavisine de destek olmaktadır. Sonuç olarak bergamot çayı soğuk algınlığı için en iyi ve en doğal ilaçlardan biri olarak kabul edilmektedir.[1]

Bergamot Çayı Tarifi

NOT: Eğer suyu ısıtmak için elektrikli su ısıtıcısı (kettle) kullanıyorsanız çay yapraklarını suyun içerisine dökmeden önce 200, 212 derece arasında sıcaklığı korumanız gerekir. Paslanmaz çelik bir çaydanlık kullanıyorsanız suyu kaynatın ve ateşi kapatın. Bir fincan bergamot çayı hazırlamak için adımlar şu şekildedir

 • 2 gram (1 yemek kaşığından) bergamot çayını sıcak suya ekleyin.
 • Su ısıtıcısı ya da çaydanlığın kapağını iyice kapatın ve yaklaşık 2 ila 3 dakika boyunca demlenmeye bırakın.
 • Hazırladığınız karışımı süzgeçten geçirin.
 • Tatlandırmak amacıyla damak zevkinize göre içerisine şeker ya da bal ekleyin.

Soğuk Bergamot Çayı Tarifi

Malzemeler:

 • 1 su bardağı su
 • 1 su bardağı şeker 
 • 5 adet bergamot çayı poşeti
 •  Taze ya da kurutulmuş 4 adet limon dilimi
 • Soda
 • Buz küpleri

Hazırlanışı:

 • Orta ateş üzerine yerleştirilen bir tencerenin içindeki kaynar suya 1 su bardağı şekeri ekleyip iyice kaynatın.
 • Ateşi biraz kısın ve 5 dakika boyunca düzenli aralıklarla şeker tamamen eriyene kadar karıştırarak iyice kaynatın.
 • Yaklaşık 20 dakikada hazırlamış olduğunuz şurubu soğumaya bırakın.
 • Bir tencerenin içine suyu dökün ve güzelce kaynatın.
 • Tencereye çay poşetleri ve limon dilimleri ekleyin.
 • Bu hazırladığınız karışımı yaklaşık 1 saat boyunca oda sıcaklığına gelene kadar soğumaya bırakın ve içinden çay poşetlerini çıkarın.
 • Buz küpleri ile dolu olan büyük bir sürahinin içinde çay ve şurubu birleştirin.
 •  Son olarak içerisine sodayı da ekleyip servis edin. 

Ballı Bergamot Çayı Tarifi

Malzemeler:

 • 1 adet portakal
 • 1/2 parça taze zencefil
 • 2 çubuk tarçın
 • 2 adet bergamot çay poşeti
 • 1 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı:

 • Bir demliğin içerisine portakalı ince dilimler halinde koyun.
 • Taze zencefil parçalarını ince ince dilimler şeklinde kesin. 
 • Portakal dilimleri ile birlikte demliğe ekleyin.
 • Demliğin içersine 2 adet tarçın çubuklarını da ekleyin. (acı olacağını düşünüyorsanız bir tane de ekleyebilirsiniz.)
 • 4 bardağı kaynar su ile birlikte tencereye 2 adet bergamot çay poşetlerini de ekleyin.
 • Son olarak, içerisine 1 yemek kaşığı balı da ekleyin ve 5 dakika boyunca demlemeye bırakın. Eğer daha fazla tatlandırmak isterseniz fincanlara koyduğunuz çaya balı da ekleyebilirsiniz.

Bergamot Çayının Zararları

 • Bergamot çayının içerisinde bulunan bileşenlerinden dolayı bu çayın faydalarını saymakla bitiremeyiz ancak fazla miktarda tüketilmesinden dolayı bir takım yan etkilere sebep olabilmektedir. Bazı olası Oldukça faydalı bir içecek olmasına rağmen her bitki çayı gibi bergamot çayının da yan etkileri gösterebilmektedir.
 • Bergamot çayı içerisinde çok fazla kafein içermez fakat büyük miktarda tüketmek kafeinin yan etkilerinden bazıları olan sinirlilik, gerginlik ve endişeli ruh hali gibi bir takım sıkıntılar gözlemlenebilir.
 • Çok fazla ve sık tüketilmesi durumunda tıpkı kahvenin içerisinde ki gibi kafein bağımlılığına yol açabilir. Bu nedenle çay içilmediğinde kafein ihtiyacının yaşanmasına ve kişilerin bir takım gerginlikleri yaşamansa neden olabilir.
 • Diğer olası yan etkileri ise iştah kaybı, şiddetli baş ağrısı, ani baş dönmesi, uyku bozukluğu, ishal, kusma ve düzensiz kalp atışları olarak sıralanmaktadır.
 • Çok fazla ve sık tüketilmesi bu yan etkilere sebebiyet verebileceği için gün içerisinde en fazla 6 bardak içilmesi tavsiye edilmektedir. Daha fazlası vücut için zararlı etkilere sebep olabilmektedir.
 • Bergamot çayını düzenli bir şekilde içerken herhangi bir rahatsızlık hissediyorsanız muhakkak bir doktora görünmekte fayda vardır.
 • Aşırıya kaçmadan yeterli düzeyde tüketilen bergamot çayı vücutta oldukça geniş alana etki ederek sağlığa yardımcı olmaktadır.
 • Potansiyel yan etkilere sebep olmaması için dikkat edilmesi ve belli dozajda kullanılması yeterli olacaktır. Hali hazırda yaşanan yan etkiler oldukça nadir etkilerdir. 

Tavsiyeler

 • Hamilelik ve emzirme döneminde bergamot çayı tüketimi

Bergamot çayı içerisinde bulunan kafein içeriği sebebiyle hamilelik döneminde kadınlarda düşük ve diğer fetüs sağlığı komplikasyonu riskine sebep olabilir. Bu nedenle olası herhangi bir sorunu önlemek için çayın tüketiminden uzak durulması tavsiye edilmektedir. Küçük bebeğiniz varsa ve emzirme dönemindeyse, bergamot çayı tüketiminden uzak durmakta fayda vardır.

Sonuç

Sizlere bu yazımızın içeriğinde bergamot çayının faydaları ve  bergamot çayının zararları hakkında bilgi vermeye çalıştık. Bergamot çayı kullananların bergamot çayı zayıflatırmı, emziren anne bergamot çayı içebilirmi, süt yapar mı, ödem söktürür mü, bergamot çaya nasıl karıştırılır, bergamot çayı aç mı tok mu içilir gibi sorularına yanıt vermeye çalıştık.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.