Bepanthen Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

30.04.2019
674
Bepanthen Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Bepanthen krem, değişen adıyla beponthel krem. Çok eski zamanlardan beri ülkemizde bepanthen krem ve bepanthen merhem olarak satılmaktaydı ancak bu ürün kremin içeriğini değiştirmeden isim değişikliği yaparak bepanthol ismini almıştır. 

Pek çok yerde afişini gördüğümüz, televizyonlarda sık sık reklamını duyduğumuz başucu kremi olarak yanımızda bulundurduğumuz Bepanthen krem mutlaka her evde bulunması gereken pek çok sağlık sorunu ve cilt sorununa iyi gelen bir kremdir. Oldukça hoş kokusu ve yumuşak bir yapısı olan bepanthen krem hakkında bilinmesi gerekenleri ve faydaları hakkındaki bir takım bilgileri hep beraber inceleyelim:

Bepanthen Ne İşe Yarar?

Bepanthen kremi hiç kullanmadım ya da adını hiç duymadım diyen kimse yoktur. Çok eski zamanlara gittiğimizde, hatırlamadığımız bebeklik günlerimizde pişik sorunu gidermede da ya da pişik olmamamız için annelerimizin kullandığı tek krem dememiz mümkündür. Yaz aylarında terlemekten ya da sıcaktan oluşan isiliklerde ve ufak tefek olan yaralanma izlerinde de göstermiş olduğu etkiyi bilmeyen yoktur. Aynı zaman da oluşan sıyrıklar, kesikler, yanıklar ve bu durumlara bağlı olarak oluşan deri yanıklarında da etkilidir. 

Hamilelik döneminde ve hamilelik döneminden sonra emziren annelerin, göbeklerinde ki çatlaklarda, çatlak meme uçlarında, ameliyat yaralarının tedavisinde sık sık tercih edilen ve kullanılan kremlerin başında gelmektedir. Yatağa bağlı olan ve sürekli yatmak zorunda olan hastaların, hareketsizlikten dolayı vücudunda oluşan yatak yaralarının bir numaralı tedavi edici ilacı olarak kullanılır.

Bu etkili krem eczane de satıldığı için kişilerin zihninde bir ilaç olarak düşünülse de yediden yetmişe kimseye herhangi bir zarar teşkil etmeyen ve yan etki göstermeyen, her evin olmazsa olmazı bir kremdir. 

Onarıcı ve yenileyici özelliklerinin olmasının yanı sıra nemlendirme özelliği de göstererek pek çok problemde etkili olarak kullanılabiliyor. Vücudumuzun her bölgesinde, oluşan yaralar ve tahrişleri tedavi edebilmek için güvenle kullanılabilen bu krem, en pahalı ve etkili olarak bilinen kozmetik kremlere bile taş çıkarıyor. Birçok ünlünün sır gibi sakladığı çantasından hiç eksik etmediği bepanthen krem üç çeşit halinde eczanelerde satılıyor.

Bepanthen Krem Cilde Faydaları

Bepanthen kremin cilt üzerindeki etkileri oldukça fazladır, üstelik içerisinde bulundurduğu bileşenler bakımından son derece zengin ve doğal bileşenlere sahip bir krem olarak bilinir. 

Türk Pediatri Derneği tarafında da onaylana bu krem içerisinde bulunan ProVitamin B5 ve Lanoli sayesinde, kullaıldığı tedavi süreçlerinde etkisini kısa sürede göstererek cildin hasarlı bölgelerini tedavi ederken ekstra bakımını da sağlar, aynı zaman da doğal bitkisel bir içeriğe sahiptir. 

İşte Bepanthen kremin eşsiz faydaları;

 • Bepanthen krem düzenli olarak belli aralıklarla kullanıldığı zaman cildi nemle tutar, nem oranını düzene sokarak dengeler. Özellikle kış aylarının ve soğuk havaların gelmesiyle beraber pul pul dökülen, çatlayan ve kuru bir cilde uygulandığı zaman oldukça fazla etki göstererek, cildin tekrardan kaybettiği nemi kazanmasını sağlar ve yumuşacık bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur. Cildin kendini onarma ve yenileme sürecini hızlandırır.
 • Bepanthen krem düzenli olarak kullanıldığı zaman hassas cilt bariyerinin güçlenmesine katkı sağlar. Cildi her zamankinden daha sağlıklı ve nemli tutar.
 • Bepanthen krem ve bepanthen merhem içeriğinde bulunan lanoli bileşeni cildin gözeneklerini açarak nefes almasını sağlar aynı zamanda küçük yaşta ki çocuklarda ve bebeklerde pişik sorununu tedavi edip geçirmek için çok etkilidir. Bebeğinin cildi konusunda duyarlı olan annelerin mutlaka denemesi gereken bir kremdir.
 • Bepanthen krem 1. Ve 2. Dereceden yanık olan bölgelerin de çok kısa bir sürede iyileşmesini sağlar, hücreleri onaran bu krem aynı zaman da yanık olan bölgenin acısını da hafifletir.
 • Bepanthem krem küçük kazalar sonucu oluşan hafif sıyrık, çizik ve yanık izlerinde tercih edilip kullanılabilir. Bepanthen krem yaraları tedavi ederken iyileşme sürecini de etkileyerek hızlandırır.
 • Genellikle emzirme dönemlerinde oluşan meme ucu çatlaklarını yok etmek de için tercih edilip kullanılır. 
 • Bepanthem krem, değişen diğer adıyla bepanthol krem güneş yanıkların tedavisinde etkin olarak kullanılır.
 • Bepanthen krem genellikle kış aylarında oluşan dudak çatlaklarını tedavi etmek de tercih edilen etkili bir kremdir. 

NOT: Bepanthen plus krem yüze sürülür mü sorusu sık sık sorulan sorulardan bir tanesidir. Bu sorunun cevabı, evet sürülür. Ancak dozajına ve sürülme sıklığına dikkat edilmelidir. Vücudun her yerinde güvenli bir şekilde kullanılan bu krem yüze sürüldüğünde cildin daha canlı, parlak, kendini yenilemiş bir halde görünmesini sağlayacaktır.

 • Bepanthen merhem cildi nemlendirmenin yanı sıra cildin yağ dengesini de düzenleyerek ayarlamaktadır. Her cilt tipine sahip kişiler rahat bir şekilde kullanabilir.

Bepanthen Krem Çeşitleri

 • Bepanthen krem (bepanthol)

Yağlı ciltlerin kurtarıcısı olarak karşımıza çıkan bu krem, pek çok sebepten dolayı tahriş olmuş yerlerde kızarıklığı alması ve onarıcı özelliği ile ön plana çıkıyor.

 • Bepanthen plus krem: 

Bu krem normal, kuru ve karma tip ciltlerde güvenli bir şekilde kullanabilir. Plus olarak isimlendirilmesinin sebebi normal bepanthen kreme göre biraz daha yoğun olması ve içeriğinin de daha zengin olmasıdır. Henüz kabuk bağlamamış olan yeni olmuş yaraların üzerine bir miktar uygulandığında hızlı bir şekilde etki ederek gösterdiği iyileşme hızına şaşıracaksınız.

 • Bepanthen merhem; 

Merhemin kapağını açıp elinize ya da cildinize sıktığınızda az bir miktar sarı sıvı gelir ki bu sarı sıvı da merhemin yağlı olduğunu gösterir. Bebeklerde ve çocuklarda pişik, yara, yanık ve kaza sonucu oluşan kesiklerde bu merhem kullanılır. Bölgesel olarak kullanılması gerekir.

Ergenlik döneminde oluşan sivilceler ve sivilce yaraları için de tedavi edici özelliği, doktorların da sık sık tavsiye etmesinden dolayı bu kreme sivilce giderici de denenebilir. Bepanthen kremi kullanan kişilerde tüylenme şikayeti olsa da, aslında herhangi bir tüylenme yapmaz yalnızca yüzünde var olan ince tüyleri kökten beslediği için gözünüze daha tüylü gelirsiniz. Cildinize uygun olan krem tipini seçerseniz etkisini çok kısa bir sürede göreceksiniz. 

NOT: Yıllar önce oluşmuş sivilce lekelerini bile düzenli kullanım sayesinde yok olduğunu fark edeceksiniz.

Bepanthen Krem Nasıl Kullanılır?

Bepanthen krem kullanım şekli ise;

 Cilt tipinize uygun temizleme solüsyonu ile güzel bir şekilde temizledikten sonra ilk olarak cildinizi tonikleyerek günlük bakımınızı yapın. Özellikle akşam yaptığınız cilt temizliğinden sonra kullanmanız daha uygun olacaktır. Kozmetik bir ürün olmadığı için emilimi biraz zaman alıyor. Bu sebeple gündüz kullandığınız zaman dışarı çıkma gereksinimi duyarsanız makyaj yapmanızı geciktirebilir. Yaklaşık olarak yarım saat kremin cildinizde emilmesini beklemeniz gerekebilir.

 Tedavi ya da bakım amacıyla kullanıldığında miktar bakımından sadece nohut büyüklüğü yeterli olacaktır. Aynı zaman da gün içerisinde 2 defa sürülmesi yeterli olacaktır.

Göz çevresine de rahatlıkla uygulayabileceğiniz bu kremi, göz etrafında oluşan kararmalar için de kullanabilirsiniz. Güneş lekeleri ve diğer lekelenmelerinde de düzenli kullanımla uzun vade de yok olduğu biliniyor.

Kış aylarında soğuk havadan dolayı oluşan dudak çatlamaları hoş olmayan kötü bir görüntü yaratır. Bu kremi akşamdan sürerek yatarsanız sabaha eskisinden daha güzel dudaklarla uyanacaksınız. Topuk çatlakları, diz ve dirseklerde ki şiddetli kuruluk, vücut nemlendiricisi olarak da sık sık kullanabilirsiniz. Cilde ilk sürdüğünüz andan itibaren etki göstererek yenileyen bepanthen krem yaşlılık karşıtı olarak da biliniyor. Zamana karşı yarışan cildimizi bepanthen krem kullanarak gençleştirebilirsiniz ya da yaşlanma sürecini erteleyebilirsiniz. Su bazlı oluşu aynı zamanda b vitamini içeriği bu denli başarılı olmasını sağlıyor. Sadece cilde değil aynı kırılmış saç uçlarına da düzenli bir şekilde uygulayabilirsiniz. Kısaca tepeden tırnağa güzelleşmek için ve cilt problemleriyle baş edebilmek için bepantheni elinizin altından eksik etmeyin.

Bepanthen Bepanthol Farkı

Bilinen aksine bu 2 kremde aynıdır. Bazı kişiler bu iki kremi farklı sanmakta ve farklı firmaların ürünleri olduğunu sanmaktadır. Bilinenin aksine ülkemizde 50 yılı aşkın süreden beri satılan bepanthen krem isim değişikliğine giderek bepanthol krem ismini almıştır. Yenilenen ve güçlenen bepanthen merhem artık eczanelerden bepanthol krem ya da merhem olarak satılmaktadır. Sizlerde tüm eczanelerden yeni ismini kullanarak satın alabilirsiniz.

Bepanthen Krem Hakkından Bilmeniz Gerekenler

Oldukça etkili bir bakım kremi olan bepanthen krem hiçbir yan etkisi bulunmayan bir kremdir sadece bazı durumlarda kullanılması sakıncalı bir krem olabilir. 

Bu sakıncalı durumlar şu şekildedir:

 • Hamilelik döneminde kullanılması tavsiye edilmez
 • Mutlak cilde sürülmeden önce cilt yıkanmalı ve temizlenmelidir.
 • Bepanthen krem meme ucu çatlaklarına iyi geldiği bilinmektedir. Bebeği emzirdikten sonra sürmeniz yeterli olacaktır.
 • Göz çevresine sürerken çok dikkatli olmalısınız.
 • Asla ağız içine sürülmemelidir.

NOT: Doğal bir krem olan bepanthen krem yan etkileri bulunmamaktadır. Ancak her ne kadar doğal bir krem olsa da bepanthan kremi mutlaka doktorunuza danışarak kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

Bepanthen Krem Fiyatı

Bepanthol kremin fiyatı etkisi büyük ama fiyatı küçük kemlerdendir.  Bepanthen krem reçete ile alınabileceği gibi reçetesiz olarak da kolay bir şekilde eczanelerden satın alabilirsiniz. Bepanthen kremin satış fiyatı 12 TL ile 30 TL arasında değişebilmektedir.

Yazımıza Puan Vermeyi Unutmayın!
[Total: 1 Average: 5]
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.