Baş Dönmesine Ne İyi Gelir?

A+
A-
Baş Dönmesine Ne İyi Gelir?

Bu makalede baş dönmesine ne iyi gelir, nasıl geçer hakkında faydalı bilgiler yer almaktadır. Baş dönmesine çözüm bulanlar baş dönünce ne içilir, vertigoya iyi gelen bitki çayları, başı dönen insan ne yemeli, başım dönüyor ne yapmalıyım, başım dönüyor nasıl geçer, başı dönene ne yapılır, başım dönüyor hangi doktora gitmeliyim, baş sallanmasına ne iyi gelir sorgulaması yapmışlardır.

Baş dönmesine ne iyi gelir evde, doğal ve bitkisel yöntemler nelerdir merak konusudur.

Baş Dönmesi Nedir?

Pek çok sebepten dolayı oluşabilecek ve hemen hemen herkesin başına gelebilecek baş dönmesi sorunu çoğu zaman, arada sırada olan ve sürekli devam etmeyen baş dönmeleri olarak bilinir. Aynı zamanda anlık sıkıntılar yüzünden oluşabildiği için oluşan bu durum genellikle sonrasında da herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmadan geçmektedir. Bu durum ile birlikte, ısrarlı bir şekilde devam eden, kişinin hayata adapte olmasını zorlayan bir diğer belirtiler ile birlikte de ortaya çıkan baş dönmesi sorununun tedavi sürecine girerek tedavi edilmesi gerekebilmektedir. Bu durumda ki ilk amaç önce baş dönmesine sebep olan sağlık sorununu belirlemek arından bu sorunu gerekli müdahalelerle tedavi etmektir.

Baş dönmesi sorununun bir hastalık veya  davranışsal ya da herhangi bir çevresel faktör sonucu ortaya çıkıp çıkmadığını belirlemek oldukça önemli bir faktördür. Sorunu sebebi belli olduğu takdirde uygulanacak olan tedavi yöntemi de bu sağlık sorununa göre değişip, şekillenmektedir. Örnek verecek olursak, baş dönmesi sorunu eğer herhangi bir fiziksel yaralanma sonucu meydana gelip oluştuysa, uygulanacak  fiziksel tedavinin de uygulanması ile baş dönmesi problemi de zamanla ortadan kalkmaktadır. Diğer bir yandan, baş dönmesi sorunu kişilerde duygusal ya da zihinsel herhangi bir sebepten ötürü meydana geliyorsa, bu durum için en doğru etken psikolojik bir destek ve psikolojik bir tedavi almaktır.

Baş dönmesi problemi, kullanılan  herhangi bir ilacın yan etkisi olarak açığa çıkıyorsa, doktorunuza danışarak bu ilacın dozajını azaltabilir ya da herhangi alternatif bir başka ilacı da tavsiye ederek kullanmanızı isteyebilir.

Baş Dönmesi Nasıl Geçer?

 • İlaç Tedavisi

Baş dönmesi problemi meydana gelen bir diğer sağlık sorunlarının belirtisi olarak da meydana gelip ortaya çıkabilmektedir, bu sebeple de, altında  yatan sorunu tedavi etmek amacı için doktor tarafından reçete edilen ilaçlarla ilaç tedavisi uygulanabilmektedir. Bu durum ile birlikte, baş dönmesi probleminin kendisini ya da beraberinde yaşanmış bir diğer belirtileri azaltmak amacı için de ilaçlara başvurarak yardım alınabilmektedir.

 • Diüretikler

Baş dönmesi sorunu eğer Meniere hastalığının bir belirtisi olarak ortaya çıkan bir durumsa, diüretikler reçete edilebilmektedir. Aynı zamanda, gün içerisinde tüketilen besinlerin daha az tuzlu olması ve bu yiyecekleri tercih etmeniz de baş dönmesi sorununu ve beraberinde getirdiği atakları önlemeye büyük ölçüde etki göstererek yardımcı olabilmektedir.

 • Baş dönmesini azaltan ilaçlar

Bazı antihistaminik ilaçlar vertigo problemini yaşanmış olduğu durumlarda kişilere oldukça etkili bir şekilde kısa süreli olsa da rahatlama yaşamalarını sağlayabilmektedir. Baş dönmesi problemi ile başa çıkmaya ve mücadele etmeye çalışan kişilere büyük ölçüde yardımcı olan, bilinen bir diğer ilaçlar ise antikolinerjiklerdir.

 • Mide bulantısını azaltan ilaçlar

Baş dönmesi sorunu ile beraber bir takım sorunlarda meydana gelebilmektedir. Bunların başında baş dönmesi sorunu ile beraber bilinen ilk problem olan mide bulantısının da meydana geldiğini kolay bir şekilde söyleyebiliriz. Mide bulantısı sorununu dindirmek ya da bir miktar da olsa hafifletmek için başvurduğunuz doktor,  bazı anti-bulantı ilaçları sizin için reçete edebilmektedir. Bu ilaçlar kişilere iyi gelmenin yanı sıra, aynı zamanda, uyuşukluk sorununa da yol açabilmektedir. Bu sebeple ilaç hakkında eczacınızdan detaylı bir şekilde bilgi almakta fayda vardır.

 • Anksiyete ilaçları

Baş dönmesi sorunu anksiyete sebebi ile başlayabildiği ve ortaya çıkabildiği için, anksiyete problemi ile büyük ölçüde çaba sarf ederek mücadele etmek meydana gelen baş dönmesi problemini de büyük ölçüde azaltabilmektedir. Uygulanan bu durumda, başvurduğunuz doktor bir takım benzodiazepin ilaçları reçete edebilmektedir. Kullanılmış olan bu ilaçlar da kişilerde bir takım uyuşukluklara ve uyku bozukluklarına da neden olabilmektedir.

 • Migren ilaçları

Migren sorunu ve semtompları kontrol altına almaya yardımcı olabilecek ilaçlar reçete edilebilmektedir. Bu şekilde, baş dönmesi belirtileri de büyük ölçüde hafifleyecektir.

 • Vertigo Tedavisi

Bir takım vertigo vakaları, tedavi olmadan kedi kendine zamanla düzelebilmektedir. Bununla birlikte, bazı insanlar, Meniere hastalığı gibi bazı hastalıklardan kaynaklanan vertigo problemi durumunda, belirtileri aylarca veya yıllarca yaşayabilmektedir.

Bilinen bir takım özel vertigo tedavisi yöntemleri bulunmaktadır. Örnek verecek olursak, benign paroksismal pozisyonel vertigo tipini tedavi etmek amacı için basit baş hareketleri dizisi (epley manevrası olarak da bilinir) kullanılabilmektedir.

Proklorperazin ve bazı antihistaminik olan ilaçlar vertigo hastalığının erken evrelerinde (vertigo başlangıcında) tedavi sürecine daha fazla etki göstererek yardımcı olabilmektedir.

Vertigo nedenleri detaylar>>

Vertigo hastalığına sahip olan pek çok kişi ya da baş dönmesi ve denge sorunları olan birçok insan, seri egzersizleri içeren vestibüler rehabilitasyon eğitiminden yararlanmaktadır.

Vertigo belirtileri yaşandığında tedavi yöntemine başvurmadan önce doktora danışmanızda fayda vardır. 

Vertigoya ne iyi gelir detaylar>>

 • Vertigo ameliyatı

Vertigo hastalığı, bir tümör, beyin ya da boyun yaralanması gibi çok daha ciddi bir sorundan kaynaklanıyorsa, doktorlar, tıbbi yöntemlere başvurarak ameliyat vertigo tedavisine başvurmanızı önerebilir. 

 • Epley Manevrası

Daha önce de, bahsettiğimiz gibi Epley manevrası olarak da adlandırılan bir teknik yardımı ile iyi huylu paroksismal pozisyonel vertigo sorunu kolay bir şekilde hafifletilebilmektedir. Bu uygulama genellikle doktor, odyolog ya da fizyoterapist tarafından yapılabilmektedir. Alanında uzmanlaşmış kişiler, manevra işlemini gerçekleştirmek için başı uygun bir pozisyona getirmektedir. Uygulanan bu manevra tedavisi genellikle bir ya da iki tedaviden sonra etki göstererek olumlu sonuçlar vermektedir. Tedavi uygulanmadan önce doktorunuzu, eğer varsa   boyun ve sert ya da retina, kan damarı problemlerinizin olup olmadığı hakkında bilgi vermelisiniz. 

 • Denge Terapisi

Gün içerisinde yaptığınız hareketlere karşı, omurilik ve kulağınızda bulunan denge sisteminizin daha az duyarlı olmasına yardımcı olması için belli başlı özel egzersizler uygulanabilmektedir. Bu tür fizik tedavi yöntemlerini vestibüler rehabilitasyon olarak bilinmektedir. Denge siniri iltihabı (vestibüler nörit) sebebi ile baş dönmesi sorununu yaşayan hastalar için faydalı olabilmektedir.

 • Enjeksiyonlar

Bu tedavi yöntemi doktor tarafından iç kulağa antibiyotik gentamisin güzel bir biçimde enjekte edilmesiyle olmaktadır. Bu durumdan etkilenmediği için diğer kulak normal bir şekilde işlev görmeye devam etmektedir.

 • Cerrahi Yöntemler

Bu tedavi yöntemi oldukça nadir olan bir durum olsa da, bazen vestibüler labirenti etkisiz hale getirebilmek için etkilenen kulakta ki duyu organının doktor tarafından bir takım işlemlerle çıkarılması gerekebilmektedir. Genellikle, işitme kaybının yaşandığı ve beraberinde baş dönmesi sorununa hiçbir tedavinin yardımcı olmaması nedeniyle son çsre olarak düşünülmekte ve uygulanmaktadır.

Diğer Tedavi Yöntemleri:

 • Bazı sağlık sorunları sonunda (kalp krizi ya da inme gibi bir sağlık sorunu ) bu sorunların nedeniyle ani ve şiddetli baş dönmesi yaşanıyorsa, acil kan transfüzyonu, acil tıbbi müdahale ya da ameliyat gerekli tedavi yöntemi olabilmektedir.
 • Dehidrasyon sorunu yani sıvı kaybı gibi bir sağlık sorunu söz konusu ise bu kişilere damar yoluyla sıvı takviyesi yapılabilmektedir.
 • Hastanın baş dönmesi problemi ile birlikte ateş gibi başka bir belirtisi de varsa, bu durum enfeksiyonal bir sorun olabilmektedir. Bu nedenle kişilere antibiyotik tedavi uygulanması gerekebilmektedir. 
 • Nefes darlığı ya da hiperventilasyon durumu varsa hastaya hemen oksijen verilmelidir.
 • Kan testlerinde anormal kan kimyasalları oranları dikkat çekerse, uygun tedavi yöntemiyle bu durum doktor kontrol altına alınabilmektedir.

Baş Dönmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Baş dönmesi sorunu yaşıyorsanız bu sağlık sorununun tanısı ve tedavisi için ilk olarak dahiliye, nöroloji ya da KBB (kulak burun boğaz) bölümüne başvurabilirsiniz. Gerekli görüldüğü durumlarda doktorunuz sizi başka bölümlere de yönlendirebilir. 

Baş Dönmesine Ne İyi Gelir Evde

 • Nefes alma

Solunum sistemi canlıların temel ihtiyacı olan nefes alış verişini sağlayan, sinir sistemini  ve dolaşım sistemini rahatlatmaya yardımcı olan, sisteme hava girişi sağlayan ve her canlının yaşamını devam ettirebilmesi için gerekli bir sistemdir.  Derin derin nefes alıp bırakın, tekrar soluyun ve tekrar aynı şekilde nefes alıp nefes verin. Bu şekilde nefes alıp verdiğiniz zaman beyindeki oksijen miktarını arttırarak baş dönmesini iyileştirmeye yardımcı olabilirsiniz.

 • Odaklanma

Denge kaybı yaşandığı zaman baş dönmesini daha fazla kötüleştirebilmektedir. Bu gibi sağlık sorunu yaşandığı durum da, mümkün olduğunca çevrede bulunan herhangi bir eşyaya odaklanmaya çalışabilirsiniz. Bu yapmış olduğunuz işlem bulantı hissini ortadan kaldırmaya ve vücut dengesini yeniden kazandırmaya büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda, stres ya da aşırı çalışma durumunda da kişilerin rahat ve dingin olmasını sağlayarak beynin daha kolay odaklanabilmesini sağlayabilmektedir.

 • Masaj

Masaj terapisi de bu sağlık sorunu ile baş etmenize ve vertigo hastalığının belirtilerini büyük ölçüde azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Masaj terapisi yöntemi hem kan dolaşımını desteklemekte hem de boyun ağrısı problemini ve sertliğini büyük ölçüde azaltmaktadır. Bu şekilde, baş üstündeki basıncı ve ağırlığı hafifletebilmektedir.

Baş bölgesine, boyuna ve sırta dairesel hareketlerle her gün günlük olarak uygulanan nazikçe yapılan bir masaj oldukça etkili olabilmektedir. Yine de, tam olarak tedavi etmek ve sağlık durumuna uygun masaj için daha nitelikli bir masaj terapistinden yardım almak doğru olacaktır.

 • Su

Baş dönmesi probleminin başlıca nedenlerinden bir tanesi de, vücutta ki ya da beyindeki zayıf kan dolaşımıdır. Gün içerisinde yeterli miktarda su tüketimi yapıldığında vücuttaki su oranı artar bu da, kan dolaşımını büyük ölçüde artabilmektedir. Aynı zamanda, su vücut için gerekli olmasının yanı sıra akışkan bir yapıya sahip olduğu için hızlı bir çözüm de olabilmektedir. Suyun ferahlatıcı özelliği, baş dönmesi sorunu ile beraber gelen kusma hissini de ortadan kaldırmaya yardımcı olabilmektedir.

 • C vitamini

Son zamanlarda yapılan bir takım araştırmalara göre, her gün düzenli bir şekilde C vitamini alımı vertigo hastalığının belirtilerini büyük oran da hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Günlük olarak alınması gereken C vitaminin baş dönmesi sorununun belirtilerini hafiflettiği tespit edilmiştir. C vitamini kaynağı olarak bilinen doğal kaynaklar ise çilek, yeşilbiber, portakal, ananas, brokoli ve domates olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer doğal C vitamini tüketmek istemiyorsanız takviye olarak kapsül halinde satılan C vitaminlerini de eczanelerden kolay bir şekilde temin edebilirsiniz.

 • Yoğurt

Yoğurt probiyotik olarak bilinmesinin yanı sıra bağışıklık sistemini de güçlendirebilmektedir. Ancak, sadece bağışıklık sistemiyle kalmamakta, aynı zamanda, ani baş dönmesi, sürekli oluşan yorgunluk ve mide bulantısı gibi pek çok sağlık sorunu belirtilerini de hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Baş dönmesi problemini sık sık yaşayan kişiler her gün düzenli olarak, bir kase yoğurt tüketerek oluşabilecek sorunları kolay bir şekilde çözebilmektedir.

 • Elma sirkesi

Elma sirkesi pek çok sağlık sorunun da eski çağlardan beri kullanılan bir besin ögesidir. Bu besin ögesi, tansiyon ve yetersiz kan dolaşımı gibi pek çok sağlık problemlerini kontrol altına almaya yardımcı olabilmektedir. Bu nedenle de, son derece etkili bir doğal baş dönmesi tedavisi olarak kabul edilmektedir.

Baş Dönmesine Ne İyi Gelir Doğal

 • Gün içerisinde bol bol su için, düzenli ve dengeli beslenin, yorulmadan dinlenmeyen özen gösterin.
 • Baş dönmesi hissettiğiniz anda bir yere uzanın, başka birinin başı dönüyorsa uzanmasına yardımcı olun.
 • Ayağa ani bir şekilde kalkmak yerine yavaşça kalkmaya çalışın. Ani pozisyon değişikliklerinden kaçının.
 • Kişinin kendini güvende hissetmesi endişeli olmasını engelleyebilmektedir. Bu da baş dönmesinin önüne geçebilecek bir durumdur. 
 • Kişilerde kronik baş dönmesi sorunu yaşanıyorsa, düşmelere karşı yaşadığınız ortamı ve evin içini güvenli bir hale getirin. (masaların kenarını süngerle kaplamak gibi.)
 • Ani baş dönmesi durumunda tutunmak için eve korkuluklar, yürüteçler, baston ya da küvet paspası gibi yaralanmayı önleyen aparatlar yerleştirmeye özen gösterin.
 • Kaymasını engellemek için yer halılarını sabitleyin ya da kaymayan halıları tercih edin.

Baş Dönmesine Ne İyi Gelir Bitkisel

 • Zencefil

Zencefil pek çok sağlık sorununda kullanılan oldukça etkili ve lezzetli olan bir bitki çeşidi olarak bilinmektedir. Fakat bu bitki yalnızca lezzetiyle değil aynı zamanda saçtığı şifalarla da bilinmektedir. Genellikle, baş dönmesi ve mide bulantısı için oldukça faydalı olabilen bir bitkidir. Bu lezzetli ve güçlü bitki hem baş dönmesi problemini hafifletmekte hem de beynin içerisinde ki ve vücudun diğer bölümlerindeki kan akışını uyarmaktadır.

 • Limon

Baş dönmesi problemi için bilinen başka mükemmel bir çözüm ise limondur. Limonun içerisinde bulunan C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve baş dönmesi problemine neden olan sağlık sorunlarıyla mücadele etmeye yardımcı olmaktadır.

 • Limon balsamı

Limon balsamı çayı ya da bir diğer  adıyla melisa çayı, yalnızca baş dönmesi sorununa neden olan belirtileri tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda diğer zihinsel sıkıntıların da hafifletilmesine destek olmaktadır.

 • Yeşil çay

Yeşil çay, içerisinde bulundurduğu bileşenler sayesinde kanı temizlemeye ve kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olmaktadır. Bu basıncı ayarlayan antioksidanlar açısından son derece güçlü ve zengin bir bitkidir. Bu nedenle, baş dönmesiyle mücadele edebilmesi için yeşil çaydan kolay bir şekilde yardım alınabilmektedir.

 • Sarımsak

Baş dönmesi problemi genellikle iç kulak problemlerinin bir sonucu olarak meydana geliyorsa, doğal bir antibiyotik gibi çalışan sarımsak bu duruma yardımcı olabilmekte ve bu sağlık sorunuyla başa çıkmaktadır. 

 • Biber

Acı biber, iç kulağa ve beyne giden kan dolaşımını büyük ölçüde etkilemekte ve teşvik edebilmektedir. Bu nedenle, baş dönmesi sorunu ve belirtisi de hafifleyebilmektedir.

 • Ginkgo biloba

Ginkgo biloba, beyine doğru giden kan akışını artırabilme yeteneğine sahiptir, bu nedenle de, vertigo hastalığının belirtilerini hafifletmek için doğal bir tedavi olarak kullanılmaktadır.

 • Kakule

Kakule bitkisi de tıpkı zencefil gibi rahatlatıcı ve aromatik bir kokuya sahiptir. Aynı zaman da bu bitki içerisinde güçlü besin maddeleri içermektedir. Dolayısıyla da, baş dönmesi probleminin tedavisine yardımcı olabilmektedir.

 • Fesleğen

Son derece faydalı ve rahatlatıcı etkisi olan fesleğen bitkisi, baş dönmesini etkili ve hızlı bir şekilde iyileştirmeye yardımcı olabilmektedir. Yapmanız gereken, bir küçük saksıda fesleğen almak ve evinizde sık sık bulunduğunuz alanlara yerleştirmek olacaktır.

 • Kediotu

Kediotu ya da bir diğer adıyla valerian, genellikle uykusuzluk ve kaygı gibi bir takım zihinsel sorunlarla kolay bir şekilde mücadele etmeye yardımcı olması için kullanılmaktadır. Baş dönmesi sorunu da bu durumlarda sık rastlanan bir belirtidir. Bu nedenle, sinir sistemini yatıştıran kediotu, baş dönmesi problemini de dindirerek hafifletmektedir.

 • Çilek

Baş dönmesi problemini sık sık yaşayan kişilerin bu sağlık sorunundan kurtulması ve tedavisi için çilek oldukça lezzetli bir seçenek olabilmektedir.  Yapmanız gereken tek şey olgunlaşmış çilekleri almak, bir çatal yardımıyla ezmek ve yoğurtla karıştırmaktır. Bu yoğurt karışımı her gün düzenli olarak tüketildiğinde, baş dönmesi probleminin hafiflemesi mümkün olabilmektedir.

 • Badem

Badem, kabak çekirdeği, buğday ve haşhaş tohumlarının karıştırılmasıyla hazırlanmış olan bu evde tedavi yöntemi ile, vertigo problemi ve baş dönmesini hafifletebilmektedir.

Sonuç

Bu makalede baş dönmesine ne iyi gelir, nasıl geçer hakkında faydalı bilgiler yer almaktadır. Baş dönmesine çözüm bulanlar baş dönünce ne içilir, vertigoya iyi gelen bitki çayları, başı dönen insan ne yemeli, başım dönüyor ne yapmalıyım, başım dönüyor nasıl geçer, başı dönene ne yapılır, başım dönüyor hangi doktora gitmeliyim, baş sallanmasına ne iyi gelir sorgulaması yapmışlardır.

Baş dönmesine ne iyi gelir evde, doğal ve bitkisel yöntemler nelerdir merak konusudur.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.