Bamyanın Faydaları ve Zararları

30.07.2015
674
Bamyanın Faydaları ve Zararları

Bamyanın faydaları ve zararları nelerdir? Bamya, özellikle kış aylarında tüketilmesi tercih edilen besinlerin başında gelir. Yüksek miktarda çözünür ve çözünmez lifler içermektedir. Daha çok yemeklerde kullanılır hatta özel bamya hazırlama tarifleri de mevcuttur. Düzenli olarak yapılan bamya tüketimi sağlık açısından birçok fayda sağlamaktadır.

Bamya yüksek miktarda K vitamini içermektedir, bunun yanında C, A ve E vitaminleri açısından da zengin bir besin kaynağıdır. Aynı zamanda kalsiyum, bakır, demir ve magnezyum açısından zengindir. Potasyum deposu olan bamya aynı zamanda sodyum, tiamin piridoksin, selenyum ve piridoksin içermektedir.

İçerdiği yoğun besin maddeleri ve vitaminler sayesinde sağlık açısından çok geniş bir yelpazade fayda sağlamaktadır.

Bamyanın içerdiği birçok vitamin, bileşen ve maddelerin yanında en çok lif açısından dikkat çekmektedir. Lifler özellikle sindirim sistemi ve diyabet sorunları için ciddi faydalar sağlamaktadır. Bol miktarda folat içermesi ise özellikle bebeklerin sağlığı ve gelişimi için önemlidir. Bunun dışında astım gibi kronik ve kanser gibi çok tehlikeli hastalıklara karşı koruma sağlamakta ve bu hastalıklara yakalanma riskini azaltabilmektedir.

Bamyanın faydaları şunları içermektedir:

Bamya Sindirim Sistemini Korur: Bamyanın yüksek miktarda lifler içermesi özellikle sindirim sistemi için çok faydalıdır. Bamya liflerin yardımıyla bağırsak hareketlerini arttırır ve kilo vermeden kolon kanserine yakalanma riskini azaltmaya kadar birçok fayda sağlar.

Bamya Diyabeti Önleyebilir: Lif bakımından zengin olduğu için bamya diyabetin önlenmesine yardımcı olabilir.

Folat Deposu Bamya: Bamyanın yüksek miktarda folat içermesi, özellikle gebe kalma problemlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Gebelik sırasında bu özelliğinden dolayı kadınlara tavsiye edilmektedir.

K Vitamini Deposu: K vitamini açısından çok zengin olan bamya bu özelliği sayesinde kan pıhtılaşması sorununu ortadan kaldırabilir, bunun yanında  K vitamini kemik sağlığı için önemlidir.

Bamya Astıma İyi Gelir: Çok şaşırtıcı bir şekilde bamya astım hastalığına iyi gelmektedir. Kronik astım tanısı konulan kişilere bol miktarda bamya tüketimi önerilmektedir.

Bamya Kabızlığı Önler: Bamyanın sindirim sistemi sağlığını koruduğunu söylemiştik, bağırsak hareketlerini içerdiği zengin miktradaki liflerle sağlayan bamya, kabızlık sorunlarını giderebilmektedir.

Güneş Işınlarından Korur: Bamyanın direkt olarak güneş ışınlarının zararlarından koruduğunu söylemek zor fakat güneş ışınlarının neden olduğu hasar ve zararları giderbilmektedir. Bu yüzden yaz aylarında da bamya tüketiminin cilt sağlığı için önemli faydaları olabilir.

Bamya Kolon Kanserini Engelleyebilir: Bamyanın içerdiği besin ve maddelerin kolon kanserine yakalanma riskini azalttığı düşünülmektedir. Kolon kanseri genelde haraketsiz kalan vücut ve sindirim sistemlerinde meydana gelir, bamya ise bu sorunu ortadan kaldırabilir.

Obeziteyi Giderebilir: Çiğ veya pişmiş bamya düzenli olarak tüketildiğinde obezite sorunlarını büyük ölçüde azaltabilir. Bamya sadece kilo vermeye yardımcı olmaz aynı zamanda kilo vermek isteyen kişilerde meydana gelebilecek besin açığını da giderebilir.

Bamya Kolesterol Seviyesini Dengeler: Bamya kolesterol seviyesini de dengeleme özelliğine sahiptir. Ayrıca içerdiği besinler dolaylı olarak kalp sağlığını korur.

Bamyanın Diğer Faydaları

Bamya bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve hastalıklarla mukavemetini arttırır. Göz sağlığı için bamya önemli bir besin kaynağıdır, yaşa bağlı olarak meydana gelebilecek görme sorunlarına yakalanma riskini azaltır. Bamyanın ayrıca kansızlık hastalığına çare olabileceği düşünülmektedir. Bamyanın diyabeti önleyici özelliğinin olduğu düşünülmektedir. Düzenli olarak bamya tüketimi, bir açıdan sağlığa faydalıdır ve birçok tehlikeli hastalığa yakalanma riskini azaltır.

Bamyanın Cilde Faydaları

Bamyanın içerdiği besinler ve özellikle C vitamini cilt sağlığı için hayati bir önem taşımaktadır. C vitamini cildin yaşlanmasını yavaşlatırken, aynı zamanda dokuyu kuvvetlendirir.

Bamyada bulunan besinler ayrıca cilt pigmentasyonunu önlemeye yardımcı olur. Bu cildinizi gençleştirici ve zararları tamir için yararlar sağlar.

Bamyanın Saça Faydaları

Eğer kuru ve güçsüz saçlara sahipseniz bamyayı kaynatın ve suyu ile saçlarınızı yıkayın, bu uygulama sorunu büyük ölçüde giderecektir. Aynı zamanda bamya saç kremi olarak kullanılabilir. Bamya, kuru ve kaşıntılı kafa derisi için mükemmel bir nemlendiricidir. Bamya saçınızı yumuşatır ve nemlendirir.

Bamya genel anlamda saç derisi sağlığını da korumaktadır, kaşıntılı kafa derileri sorunlarını giderebilir ve kepek problemlerini ortadan kaldırabilir. Bunun yanında genel anlamda sağlıklı ve parlak saç görünümü kazandırabilir.

Bamya Çiçeğinin Faydaları

Bamya çiçeği aynı zamanda amber çiçeği olarak da adlandırılmaktadır. Bu çiçek kurutularak çay olarak hazırlanır ve bu şekilde tüketilir. Bamya çiçeğinin Hindistan kökenli olduğu düşünülmektedir ve ülkemizde de yetişir. Bamya çiçeğinin bilinen bazı faydaları şunlardır:

 • Bamya çiçeğinin kan şekerini dengelidiği düşünülmektedir, bunun yanında tansiyona iyi geldiği söylenir.
 • Bamya çiçeğinin içerdiği mineraller, bileşenler ve vitaminle bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynarlar. Hastalıklarla mücadelede vücudun mukavemetini arttırır.
 • İltihap ve enfeksiyon hastalıklarını giderebilir.
 • Bamya çiçeği özellikle idrar yolu, mide ve bağırsak iltihapalarına iyi gelmektedir.
 • Bağırsak hareketlerini arttırır, kabızlığı giderebilir ve bağırsaklarda zararlı bakterilerin ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.
 • Bamya çiçeği iyi kolesterol seviyesini yükseltebilir ve aynı zamanda kolesterol seviyesini sağlıklı bir seviyede tutabilir.
 • Bamya çiçeğinin şeker hastalığına iyi geldiği düşünülmektedir.
 • Bamya çiçeği kan hücrelerinin sağlığına katkıda bulunur, kanın temizlenmesine yardımcı olabilir.
 • Yüzde meydana gelen sivilce ve benzeri sorunlara iyi gelebilir, çıban hastalıklarına iyi geldiği düşünülmektedir.

Bamya çiçeği çay yapılarak tüketilmektedir ve hazırlanışı gayet basittir. Bunun için bir bardak kaynatılmış suya bir şeker kaşığı miktarında bamya çiçeği eklenir ve 6-7 dakika beklemeye bırakılır. Karışım ılık duruma geldikten sonra daha fazla verim almak için bal veya limon suyu karıştırılabilir. Kaynamış suya bal katmanızı önermeyiz, çünkü bal sıcak suda özelliğini yitirmektedir.

Bu şekilde bamya çiçeği tüketimi aynı zamanda sinir sağlığının korunmasına da yardımcı olabilir, stresle mücadeleyi arttırır.

Bamya Tohumunun Faydaları

Bamya tohumu bamyadan elde edilir ve direkt sağlığa olan faydaları hakkında bilimsel olarak çok fazla bilgi yoktur. Bamya tohumunun kurutularak çay halinde demlemek suretiyle tüketmek mümkün, kapsüller halinde tüketmenin mümkün olduğunu söyleyen sağlık uzmanları var fakat biz kapsül halinde tüketimini önermiyoruz. Doğal olarak evde ve sağlıklı ortamlarda hazırlanmasını tavsiye ediyoruz. Bamya tohumunun faydaları diğer bamya ürünleri ile benzerlik göstermektedir.

 • Bamya tohumu sindirim sistemi sağlığını korur, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
 • Bamya tohumu kabızlık sorunlarını giderebilir, sinir sistemine katkıda bulunur.
 • Kan sağlığı ve özellikle kan hücreleri için faydalı besinler içermektedir.
 • Bamya tohumu bağırsak hareketlerini arttırır, kabızlığı giderici özelliği vardır ve kilo vermeyi kolaylaştırır.
 • Bamya tohumu cilt ve saç sağlığı yanında göz sağlığı içinde gerekli olan birçok vitamin, bileşen ve mineral içermektedir.
 • Kemik sağlığını korur ve kemik yapısının güçlenmesine yardımcı olabilir.

Bamyanın Zararları

Bamya genelde her yaş için sağlıklı bir besindir ve sağlık açısından tüketilmesi bir risk teşkil etmez. Sadece aşırı tüketime bağlı olarak bazı yan etkileri olabilir, bu yüzden özellikle bamya çiçeği ve bamya tuhumunun tüketiminde miktara dikkat edilmelidir.

Hamilelik ve gebelik döneminde olumsuz etkileriyle alakalı yeterli bilgi yoktur. Doktorunuza danışarak tüketim miktarı hakkında bilgi almanızı öneririz.

Tavsiyeler

Bamya çok yüksek besin ve vitamin değerleri ve aynı zamanda lif yardımıyla sağlık açısından birçok fayda sağlamaktadır. Bu yüzden düzenli olarak tüketilmesi birçok hastalığa yakalanmama adına önemlidir. Düzenli ve taze olarak tüketilmesini öneririz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem