Balın Cilde Faydaları ve Ciltte Kullanımı

08.10.2020
813
Balın Cilde Faydaları ve Ciltte Kullanımı

Balın Cilde Faydaları ve Ciltte Kullanımı Bal sadece yiyecek ve içeceklerimizde kullandığımız sağlıklı bir tatlandırıcı olmakla kalmayıp aynı zamanda, cildimiz için sayısız faydalar sağlayan doğal bir kozmetik malzemesi. Arıların, yaşam alanı olan farklı bölgelere ve iklimlere göre çiçek ve bitkilerden topladıkları nektar, polen ve ağaçlardan aldıkları reçine ile oluşturdukları doğal bir reçete adeta.

Ülkemizde de hemen her coğrafi bölgede o bölgeye özgü doğa koşullarına uygun olarak yapılan arıcılıktan elde edilen bal türleri genel olarak çiçek ve çam balı olarak sınıflanıyor.

Çam balının diğer ismi; (içinde reçine bulunması sebebiyle) ‘salgı balı’. Ve yine reçine içeriği nedeniyle yağlı ciltlerin yağ dengesini sağlamada sıkça başvurulan bir bal türü.

Çiçek balı ise yağsız ve daha çok normal cilt için hazırlanan bakım reçetelerinde tercih ediliyor. Çiçek ve çam ballarının çeşitleri çok: Kestane, Çiçek, Yayla, Kekik, Çam balları akla ilk gelenler.

Balda büyük miktarda bulunan aminoasit, vitamin ve doğal şeker vücudumuz tarafından kolayca emilebildiği için cildin parlak ve sağlıklı görünmesine büyük katkı sağlıyor. Ayrıca içeriğindeki enfeksiyon önleyici ve bağışıklığı artırıcı antioksidanlar egzama, sivilce (akne), kuruluğa bağlı tahriş gibi cilt sorunlarını önlemede etkin rol oynayabiliyor.

Cildin nemlenmesine sebep olurken, cilde sağlıklı bir görüntü veren yapı taşlarından kolajen ve elastin’in ilerleyen yaşla birlikte azalmasına ve bakterilerin kötü etkilerine karşı da önemli bir doğal kalkan işlevi görüyor.

Balı Cildimize Nasıl Uygulamalıyız?

Bal; arındırıcı, nemlendirici, dolayısıyla esneklik ve ışıltı sağlayan yumuşatıcı etkisiyle, çevresel kirliliğin, zamanın ve zararlı bakterilerin yarattığı yıpranmaları onarmaya yardımcı en eski doğal güzellik ve sağlık formüllerinden biri.

Kozmetik sanayinin saçlarımızdan tırnaklarımıza, yüzümüzden vücudumuza kadar tüm cildimiz için ürettiği pek çok bakım ürününde kullanıldığı gibi, kolay ve ekonomik yöntemlerle evimizde hazırlayabileceğimiz çeşitli karışımlarda, hatta tek başına bile kullanabileceğimiz bir malzeme.

Balı, sulandırmaya gerek olmadan doğrudan yüzünüze sürüp biraz bekler ve ılık suyla yıkarsanız cildinizin temizlendiğini ve yumuşadığını fark edeceksiniz.

Doğal bir makyaj çıkarıcı olarak kullanmak isterseniz, birkaç damla jojoba veya hindistancevizi yağı damlatıp karıştırarak parmaklarınızla ya da bir parça pamuk yardımıyla yüzünüze uygulayıp ılık suyla yıkarsanız balın kıvamlı yapısının yapışkanlığının suyla birlikte akıp gittiğini ve makyajınızın rahatlıkla çıktığını görebilirsiniz.

Doğrudan uygulamalarda ciltteki sivilce sonrası kızarıklıkları azalttığı gibi tahriş olmuş deriyi de yumuşatır, kuru cilde nem ve esneklik verir.


Balın faydaları detaylar için..


Bal Kullanarak Evde Uygulayabileceğiniz Kolay Cilt Bakım Reçeteleri

Önerilere geçmeden önce önemli bir hatırlatma yapmak gerek: Yiyecek ve içeceklerinizde kullandığınız, tek başına yendiğinde bile vücudunuzun bağışıklığını kuvvetlendiren destek gıda olarak balda ve tabi cildinize uygulayacağınız her türlü ballı karışımda öncelikle dikkat etmeniz gereken, balın saf ve doğal olup olmadığıdır.

Günümüzde satışa sunulan bazı ballar, doğal olmaktan çok uzak, şekerle koyulaştırılıp tatlandırılmış karışımlardan ibaret. Rengi, kıvamı, aroması, kokusu doğal ürünle ilgisi olmayan bu ürünler, sağlığa, cilde faydası bir yana, aksine zarar verebilir.

Bu tür içeriklerden uzak durmak, rastgele tercihlerde bulunmak yerine güvendiğiniz aktar, organik ürün dükkanları ve marketleri tercih etmek, bilgi sahibi satıcılardan kaynağı, üreticisi belli ballar satın almak en doğrusu.

Gelelim evde yapabileceğiniz basit ve ekonomik ballı bakım ürünlerine.

İşte nemlendirici, temizleyici, maske ya da sadece banyo yaparken cildi dinlendirici ve rahatlatıcı olarak birkaç öneri:

Bal ve Yumurta Akı Maskesi

Bir yumurtanın akıyla (organik yumurta olursa çok daha sağlıklı bir seçim olur elbette) bir yemek kaşığı balı iyice karıştırıp yüzünüze sürün. En az 10 dakika bekletmekte yarar var. Sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayarak temizleyin. Cildinizin yumuşacık olduğunu hissedeceksiniz. Her hafta tekrarlanabilir.

Ballı Banyo Sütü

Malzemeler: ¼ fincan bal, 2 fincan süt ve istediğiniz hoş kokulu bir bitkisel yağdan birkaç damla. Mesela lavanta ve yasemin gibi hoş kokulu yağlar banyonuzu daha da keyifli hale getirebilir. Bu tür doğal yağları artık her kozmetik dükkanında, eczanede hatta marketlerde bulmak mümkün.

Tüm malzemeleri karıştırıp sıcak suyla doldurduğunuz küvete döküyor ardından da son derece rahatlatıcı bir banyo kürü yapıyorsunuz. Yorucu bir günün ardından vücudunuzu güzel bir uykuya hazırlamak için iyi bir alternatif olabilir.

Arındırıcı Elma-Bal Maskesi

Balın antibiyotik içeriği ve doğal bir antioksidan oluşu ile elmadaki glisolik asidin arındırıcı etkisi bu maskede birleşiyor. Özellikle cilt yüzeyinde biriken kir ve yağların temizlenmesine, böylelikle olası enfeksiyonların ortaya çıkarabileceği sivilcelerin engellenmesine yardımcı oluyor.

Maske için gerekenler; bir orta boy elma ve 4-5 yemek kaşığı bal. Balın kaç kaşık kullanılacağı biraz da elmanın büyüklüğüne bağlı. Ayrıca birkaç arkadaş bir araya gelip ‘bakım günü’ yapıyorsanız elma sayısını ve buna bağlı olarak balın miktarını da artırabilirsiniz.

Elmanın çekirdeklerini çıkardıktan sonra mikserde balla birlikte macun kıvamına gelinceye kadar karıştırıp yüze uyguluyorsunuz. 10-15 dakika bekletmek yeterli. Sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Bu arada küçük bir tüyo verelim: Malzemeyi taze kullanmakta fayda var. Yapıp sonra kullanmak üzere buzdolabında bekletmek pek doğru değil.

Ayrıca maskenin içeriğine karşı bir alerjiniz olup olmadığını kontrol etmek için yüzünüze uygulamadan önce elinizin üzerine küçük bir parça sürüp birkaç dakika bekleyin. Eğer herhangi bir kızarıklık ya da yanma veya kaşınma hissi oluşursa kullanmaktan vazgeçin. Bu önerimiz evde yapacağınız tüm doğal reçeteler için geçerli elbette.

Kuruyan Ciltler için Ballı Nemlendirici

Bu doğal nemlendirici için bir olgun şeftali ve bir yemek kaşığı bal gerekiyor. Şeftaliyi soyup çekirdeğini de çıkardıktan sonra püre haline getirin. İçine balı da katıp iyice karıştırdıktan sonra parmak uçları yardımıyla yavaş ve yuvarlak hareketlerle yüzünüze sürüp 30 dakika bekleyin, ardından ılık suyla yıkayın. Özellikle kış aylarında ve çok kuru ciltlerde haftada bir yapılarak cildin nem dengesini sağlamada iyi bir destek bakım olabilir.

Belirtmekte fayda var; bu ve bunun gibi tüm doğal reçetelerde taze kullanılan tüm meyve ve/veya sebzeleri mevsiminde ve mümkünse organik olmasına özen göstererek kullanmalı. Böylelikle en yüksek faydayı sağlayabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem