Balık Yağının Faydaları ve Zararları

03.06.2020
1.332
Balık Yağının Faydaları ve Zararları

Balık yağının faydaları ve zararları. Balık yağı insan vücuduna son derece faydalı; ideal oranlarda bir tüketim olduğunda yararları sayılamayacak kadar çoktur. Balık yağı ilk olarak 1752 yılında kullanılmıştır. Vücuda balık yağı, balık yiyerek ya da besin takviyesi şeklinde alınabilir. Balıklardan orkinos, ton balığı, mersin balığı, sardalye ve lüfer de bolca bulunur.  Diğer yandan her şeyin fazlasının zarar olduğu bilinciyle balık yağının da fazla tüketilmesi halinde sıkıntılı durumlar yaşanması olasıdır.

Balık Yağı Nedir?

Balık yağı nedir? Balık yağı D vitamini, Omega 3 bakımından zengin bir hayvansal yağdır. Hem çocuklarda hem yetişkinlerde kullanılması halinde vitamin bakımından faydaları yüksek oranlardadır. Vücudun birçok işlevi için önem taşımaktadır. Balık yağı takviyeleri sıvı, kapsül ya da hap şeklinde alınabilmektedir.

Balık Yağı Nasıl Kullanılır?

Balık yağı kullanımı sıvı, katı ya da hap şeklindedir. Burada önemli olan alınması gereken dozun yani miktarın bilinçli olmasıdır. Doktor bilgisi dışında kullanılmaması gerekmektedir. Balık yağının kolesterol, tansiyon, kalp ve beyin üzerinde etkili bir kaynak olması nedeniyle kullanımın mutlaka doktora danışarak olması gerekendir. Balık yağı temini için güvenilir bir yerden alınması da sağlık açısından diğer bir husustur. Balık yağı eczanelerden, sağlık kuruluşlarından, hipermarketlerden ve internet üzerinden temin edilebilir.

Balık Yağı Ne İşe Yarar?

Balık yağı ne işe yarar? Balık yağının yararları kalp hastalıklarından tutun da bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine kadar, depresyondan sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmeye kadar yardımcıdır. Ülser tedavilerinde işe yarar. Doğurganlık arttırır. Dikkat eksikliğini giderir. Özellikle sedef ve akne hastalıklarında faydalıdır. İltihaplanmaları azaltır. Yüksek kan şekerini düşürür

Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

Balık yağı kullanımı çocuklardan yetişkinlere kadar her yaş grubu için fayda sağlayacağı özelliktedir. Çocukluk zamanında bağışıklık sistemini güçlendirici etkisiyle başlar, ilerleyen dönemlerde de hastalıklardan koruma kalkanı görevini üstlenir. Yani kaslardan hücrelerin büyümesine kadar her aşamada fayda sağlayıcı özelliktedir. Yüksek kolesterolü düşürücü özelliğe sahiptir. Balık yağı kalp dostudur, kalp ritmini düzenler. Kanı inceltme özelliği taşır. Hafızayı güçlendirir, unutkanlığı azaltır, özellikle alzheimer hastalığını engeller. Çocuklarda zihin açısından faydası yüksektir. Öğrenme kabiliyetinde artışlar sağlar.

Balık yağı faydaları nelerdir? İse;

 • Göz bozukluklarını engelleyicidir.
 • Şeker hastalığının vücuda olan zararlarını önleyici etkidedir.
 • Kanser tiplerine karşı bağışıklık sistemi oluşturur.
 • Kaliteli uyku sağlar.
 • Damar sertliğini önler.
 • Kemik zayıflamasını önleyici özelliktedir.
 • AIDS hastaları için yarar sağlar.
 • Bedensel Ve Zihinsel Gelişimde Artma Sağlar

Özellikle çocuklarda zihinsel anlamda gelişimi sağlayıcı etkidedir. Omega 3 hamilelik ve emzirme dönemlerinde anneye verilir. Böylelikle bedensel gelişimini de katkı sağlanır.

Balık Yağı Kullanım Alanları

 • Kalp Sağlığına Katkı Sağlar

Kalp hastalıkları ölüm nedenleri arasındadır. Balık tüketen bireylerin daha düşük oranda kalp hastalığı ile tanıştığı ispat edilmiştir. Beraberinde balık yağı kan basıncını düşürür, kalp ritmini düzenler ve kalp krizi risklerini azaltır. Felç geçirme riskini de azaltır.

 • Obeziteyi Azaltır

Balık yağları genelde sağlıklı bir yeme listesi içerisinde verilerek obeziteyi azaltmada yardımcıdır.

 • Göz Sağlığını Korur

Omega3 almayanların göz hastalıklarını arttırıcı özellikte sorunlar yaşadığı tespit edilmiş, göz yapılarında zayıflamalar oluşmuştur. Genel anlamda göz sağlığını iyileştirici özelliktedir.

 • Cildin Kurumasını Engeller

Güneş altında fazla kalma ya da yaşlanma gibi etkiler cildin nemini alarak kurumasına neden olur. Balık yağı takviyesi ile bu kurumalara engel olunur ve tekrar nemlenmesi sağlanır.

 • Hastalıklara Karşı Savaşta Yardımcıdır

Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden kalp hastalıkları, diyabet, obezite, eklem ağrıları gibi rahatsızlıkları önleyici özelliktedir.

 • Zihinsel Bozuklukları Tedavi Eder

Beyin fonksiyonları için Omega 3 asitleri çok önem taşır. Zihinsel bozuklukları tedavi gücü yüksektir. Alzheimer hastalığı riskini azaltır. Depresyon için de önerilir.

 • İltihapları Azaltır

Balık yağı iltihapları önleyici özellikte; kronik iltihaplanmalara sebep olmadan tedavisinde yardımcıdır.

 • Kemik Sağlığını Korur

Kemik sağlığı için kalsiyum ve D vitamini olmazsa olmazdır. Bu da balık ya da balık yağı ile karşılanır. Özellikle kadınlarda menopoz sonrası osteoporoz yani kemik erimesi rahatsızlıkları artışta olduğundan bu dönemde takviye olarak alınması riski azaltıcıdır.

 • Diyabet Etkilerini Azaltır

Diyabet çağımızın hastalıklarından biri olarak 7 den 70’e her yaşı yakalayabilmektedir. Diyabetten ve diyabet etkilerinden korunabilmek için balık yağı yardımcıdır. Diyabetle birlikte görülebilecek zararları engelleyici özelliktedir. Özellikle obezite TİP2 diyabeti tetiklediğinden her iki rahatsızlığı da önleyicidir.

Balık Yağı Kilo Aldırır mı?

Balık yağı kilo aldırmaz aksine kilo verdirir. Diyet listelerinde yeri vardır. Dikkatli kullanım olursa vücutta sorun yaratmaz. Tokluk hissi yarattığından pek çok sağlık sorunun da önüne geçer.

Balık Yağı Cilde Faydaları 

Balık yağının cilde faydaları da dikkat çekici oranlardadır. Protein deposudur. Vücudun üretemediği Omega 3 balık yağından alınır. İçerdiği yağ asitleri nedeniyle cilt yenilenir. Cilde nemlendirici etkisinde bulunur. Cilt ışıl ışıl olur. Sivilce ve aknelerin iyileşme sürecinde yardımcıdır. Yaşlanma karşıtı olup kırışıklıklarla tam bir mücadele halindedir. Güneşin zararlı etkilerini mümkün olduğunca engeller. Cildin pürüzsüz görünmesini sağlar. Ciltte gözenekleri açar. Leke ve çilleri engeller.

Balık Yağı Saça Faydaları

Balık yağı saça faydaları; Balık yağı ağır bir kokuya sahiptir. Bu nedenle doğrudan saça sürülmesi kokusundan rahatsızlık yaşatır. Bu nedenle zeytinyağı ile karıştırarak sap diplerine masaj yapma yöntemi ile kullanılabilir. Saç derisine işleyerek saçın gür ve canlı olmasını sağlayarak, hızlı uzamasında etkilidir. Saça parlaklık verir. Saç kırıklarını önler. Özellikle boyadan yıpranmış saçları onarmada yardımcıdır. Saçın nemliliğini muhafaza eder. Saçlardaki kan dolaşım hızını arttırıcı özelliktedir. Saç dökülmesini ciddi oranda azaltır. Balık yiyerek, balık kapsülü alarak, balık yağını saça sürerek faydalanma sağlanabilir.

Balık Yağı Göz Altına Sürülür mü?

Gözaltı ince bir deri tabakası olduğundan balık yağının sürülmesi sorun yaratabilir. Balık yağı kremi bu noktada tercih olmalıdır. Bu kremler gözaltı morluklarını ve şişliklerini engeller.

Hamilelikte Balık Yağı Kullanımı 

Balık yağı hamilelik esnasında doktor kontrolü ve bilgisi altında kullanılabilir. Bebeğin organlarının gelişmesinde yardımcı olur. Beyin ve göz gelişimini etkiler. Erken doğum ve düşük risklerini önler. Eğer balık tüketimi yapılamıyorsa 3 günde balık yağı alınması uygundur.

Erkeklerde Balık Yağının Kullanımının Yararları 

Hafızayı güçlendirme özelliği vardır. Cildi gençleştirme özelliği vardır. Göz sağlığını korur. Erkekler için büyük kâbus olan prostat sağlığının korunmasında yardımcıdır. Vücut geliştirme esnasında kas gelişiminde etkilidir.

Bebekler İçin Balık Yağının Önemi

Bebekler 8. aydan itibaren ek gıdaya geçerler. Doktorunun balığa izin verdiği dönemde balık tüketimi yanı sıra balık yağına da uygun gördüğü takdirde bu takviyeye başlanabilir. Balık yağı hayvansal bir ürün olduğundan bebeğin kilo almasında da yardımcı olacaktır. İştah açıcı özelliktedir.

 • Bebeklerde görsel gelişimler sağlar.
 • Göz sağlığını korur.
 • Kemiklerinin güçlenmesini sağlar.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Otizm riskini düşürür.
 • Bebeğin cilt sağlığını korur.

Balık Yağı Hapı mı Balık Yağı Şurubu mu Daha Sağlıklıdır

Balık yağı hap ya da şurup olsun; burada önemli olan tüketimden sonra bireyin kendini rahatsız hissetmemesidir. Bu noktada balık yağının doğal olması, yüksek kalitede olması, içeriğinin saflaştırılmış olması önemli detaylardır. Sıvı olanların tüketimi çok daha kolaydır. Kapsül kırılmadan hepsi birden tüketilmelidir.

Balık Yağı Zararları

İnsan vücudunda Omega 3 eksikliği varsa uzman kontrolünde balık yağı devamlı tüketilebilir. Kontrol dışı aşırı tüketim vücuda yarar yerine zarar vermesine neden olur. Balık yağı takviyesine başlamadan önce mutlaka doktor kontrolünden geçilmelidir. Göğüs rahatsızlıklarına sebebiyet verir. Kaburga, sırt ağrılarına neden olur. Bağırsaklarda gaza neden olur. Midede tahriş olma durumları başlar, ishal olunur. İshalle birlikte başlayan sıvı kaybetme süreci vücudu olumsuz etkileme halidir. Ağızda hoş olmayan bir koku oluşturur. Ateş, titreme  ve kas ağrılarına neden olur. Çarpıntıya neden olur. Göğüs ağrısı, kalp krizi ya da kan pıhtılaşması yaratabilir. Kronik rahatsızlıkları olanlar doktor kontrolü dışında kesinlikle kullanmamalıdır. Doğum kontrol hapı ve vitamin takviyesi alanlar balık yağı kullanmamalıdır.

Balık Yağı Fiyatı 

Balık yağları piyasada birçok türde ve markadadır. Burada önemli olan balık yağı seçilirken DHA ve Omega 3 asitlerinin bol miktarda içerdiği ürünlerin seçilmesidir. İyi bir balık yağının fiyat etiketinden önce bu detaylara bakılması gerekli olandır. Balık yağı fiyatları kapsül ya da sıvı şeklinde olup; bunlarda fiyat farklılıklarını doğurur. Aynı zamanda çocuklar ve yetişkinler için de ayrı dozlarda üretimler vardır.

Balık Yağı Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Balık yağının şurubu ya da kapsülü mutlaka buzdolabında saklanmalıdır. Son kullanma tarihine çok özen gösterilmelidir. Güneşten uzak tutulmalıdır, buzluğa konulmamalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem