Baklanın Faydaları ve Zararları

31.08.2016
669
Baklanın Faydaları ve Zararları

Baklanın faydaları ve zararları nelerdir? Akdeniz, Ege ve Marmara Bölgeler’inde tarla ve bahçelerde yetişir. Mayıs ve haziran aylarında meyve vermektedir. Taze fasulye görünümündedir ve içinde tohumları vardır. 30 – 50 cm büyüklüğündedir. Akdeniz mutfağında kendisine yer bulan bakla yemek olarak tüketilebileceği gibi meze (fava) olarak hazırlanarak da tüketilebilmektedir. Hem protein hem de vitamin açısından oldukça zengindir.

Özellikle kırmızı et tüketmesi tavsiye edilmeyen kişiler tarafından protein açısından zengin olması bu açığın kapatılmasında etkili bir besin öğesidir. Şeker hastalarının kontrollü olarak tüketmesi ve hekimlerine danışmaları tavsiye edilmektedir. Sebzelerin kanser risklerini azalttığı uzmanlar tarafından sık sık dile getirilmektedir. Yine bakla da kanser ile mücadelede etkili rol oynayan sebzeler arasında yer almaktadır. Kanser hücrelerinin oluşmasının önüne geçmekte ve kanser ile mücadelede bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bakla çok zengin mineral ve bileşenlerin yanında A, B, C ve B2 vitaminleri açısından zengindir.

Baklanın Faydaları

Böbrek ve idrar yollarının daha verimli çalışmasını sağlar. Rahim akıntısı ve iltihabına, romatizma ve ura iyi gelmektedir. Göz nezlesinin tedavi edilmesine ve vücuttaki lekelerin giderilmesinde de kullanılmaktadır. Bununla beraber favizmin bakladan kaynaklanan bir hastalık olduğu göz önüne alınmalıdır. Baklanın tüketilmesinin ardından meydana gelen ve vücuttaki alyuvarların parçalanması ile kansızlık meydana gelir. Ölümlere bile neden olabilen bu hastalığın belirtileri koyu renk idrar ve gözlerin beyaz kısmında oluşan sarılıktır. Bu belirtilen oluşması durumunda vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Bakla bilinçli olarak tüketilmesi gereken bir besin maddesidir.

Mümkün olduğunca hazırlandığı gün tüketilmesi önerilen bakla ertesi gün tüketildiğinde karaciğeri yorabilmektedir. Bununla birlikte bakla 1 ile 7 yaş arasındaki çocukların da fazla tüketimi için uygun olmadığından yemek listelerinde sık sık yer verilmemesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Baklanın faydaları nelerdir;

Baklanın Böbreklere FaydalarıBöbreklerin fonksiyonlarını düzenleyerek verimli çalışmalarını destekler. Böbreklerdeki kumun atılımını kolaylaştırır. İdrar yolları enfeksiyonlarında etkili olup idrar yollarının temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Kabızlığın giderilmesinde, hemoroidin tedavisi aşamalarında da fayda göstermektedir.

Baklanın Bağışıklık Sistemine FaydalarıSoğuk algınlığı, grip gibi hastalıklar bağışıklık sisteminin zayıf olmasından kaynaklanabilmektedir. Bu durumda en iyi çözüm ise bağışıklık sistemini güçlendiren gıdaların tüketimine ağırlık verilmesidir ki bakla da bu gıdalar arasında kendisine önemli bir yer bulmaktadır. Vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Yine üst solunum yollarını korur. Öksürüğün tedavisi ile balgam söktürücü özelliği bulunmaktadır.

Baklanın Kalp Sağlığına Faydalarıİçeriğinde bol miktarda bulunan A ve C vitaminleri kalp dostudur ve kalp sağlığının korunmasında etkili rol üstlenmektedir. Kalbin ve kalp damarlarının korunmasında, damarlardaki tıkanıklıkların giderilmesinde etkilidir. Kanın pıhtılaşmasının önüne geçen bakla çok sık tüketilmemesi gereken bir gıdadır. Kötü kolesterolü düşürerek iyi kolesterolü yükseltir bu da kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Baklanın Parkinson Hastalığına Faydaları: Günümüzde hızla yayılan ve görülme sıklığı artan parkinson hastalığı genetik olabileceği gibi nedeni henüz belirlenemeyen sebeplerden de ortaya çıkabilmektedir. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda parkinson hastalığının önüne geçmek de mümkün olabilmekte ya da etkilerinin azaltılması mümkün olabilmektedir. Bakla içerdiği demir, fosfor ve magnezyum ile parkinson hastalığına sebep olan genlerin artmasını engellemekte bu da bu hastalığa yakalanma riskinin önüne geçmektedir. Ayrıca parkinson hastalığı ile mücadele eden kişilerin de sinir sistemlerini güçlendirerek hastalığın etkilerinin azaltılmasına yardımcı olmaktadır.

Baklanın Deri Hastalıklarına FaydalarıBakla sadece yenilerek değil lapa olarak da cilt hastalıklarının tedavisinde etkili olabilmektedir. Baklanın haşlanmak sureti ile hazırlanan lapası deride meydana gelen rahatsızlıkların üzerine uygulanması sonucu deri hastalılarının tedavisini hızlandırmaktadır.

Bakla Göz Sağlığını KorurBazı göz hastalıkları yaşlanmayla birlikte ortaya çıkar. Bünye zayıf düşmeye başladığında yetersiz mineral ve besinlerden kaynaklanan göz hastalıkları özellikle yaşlılık döneminde kişileri tehdit etmeye başlar. Bol miktarda lutein içeren bakla yaşlanma döneminde ortaya çıkması muhtemel göz hastalıklarından korur.

Bakla Kan Şekerini DüzenlerBaklanın diğer önemli bir özelliği kan şekerini sağlıklı seviyede tutmasıdır. Bunun yanında kötü kolesterolü de dengeleyerek kalp ve damar sağlığına olan faydasını arttırır. Bu özelliği aynı zamanda inme ve felç vakalarına yakalanma riskini de azaltır.

Bağırsakları Çalıştırır: Bakla genel anlamda sindirim sistemi için çok faydalı olan lifler içermektedir. Lifler ayrıca bağırsak hareketlerinin artmasını sağlar. Böylece özellikle kolon kanseri başta olmak üzere bağırsak ve sindirim sistemini tehdit eden hastalıklardan korur. Kabızlık gibi sorunları giderebilir.

Anemi Hastalığına İyi GelirBakla bol miktarda demir ve kalsiyum içermektedir. Demir eksikliği anemi hastalığına neden olan en önemli nedenlerin başında geldiği için düzenli bakla tüketimi anemi hastalığına yakalanma riskini azaltır. Ayrıca bol miktarda kalsiyum içeren bakla kemik sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır.

Baklanın Diğer Faydaları

Bir kısım sağlık uzmanları baklanın etkili bir idrar söktürücü olduğunu belirtirler. Bu özelliği sayesinde idrar yolu enfeksiyonlarını giderebilir. Bu özelliği ayrıca böbrek kumlarının oluşmasına engel olabilir. Bakla cilt sağlığını koruma noktasında da önemli rol oynar. Etkili bir antioksidan olarak cilde zarar veren serbest radikallerin etkisini azaltır.

Genel anlamda böbrek sağlığına faydalı olan bakla aynı zamanda böbrek ağrılarının azalmasına yardımcı olabilmektedir. Baklanın diğer önemli özelliklerinden bir tanesi de romatizma ve siyatik romatizmaya iyi gelmesidir.

Mercimeğin Faydaları

Mercimek baklagiller familyasındandır ve üç dört kısma ayrılmaktadır.

Kahverengi MercimekYaz ve kış aylarında yetişebilir. Zengin bir besin kaynağıdır. Beyaz sert taneler halinde ve genelde pişirilerek tüketilmektedir.

Kırmızı MercimekAynı şekilde baklagiller familyasındandır. Kabuklu toplanan mhasullerin kurutulmasıyla elde edilir. Besin değeri oldukça yüksektir ve Hindistan’da yaygın olarak üretilir. Ayrıca Akdeniz ve Ortadoğu ülkelerinde de yetiştirilir. Çorbalarda çok yaygın olarak kullanılır.

Sarı MercimekAynı familyadan gelmesine rağmen aynı topraklarda ve şartlarda yetişmez. Diğer mercimek türlerinde olduğu gibi yaygın olarak çorba olarak tüketilmektedir.

Nohutun Faydaları

Nohut yılda sadece bir kez mahsul edilir. Beyaza yakın renklerde ve ufak taneler halinde büyürler. Ortalama 1 metreye kadar uzanan bitkilerde yetişirler. Ülkemizde çok yaygın olarak üretilen nohut aynı zamanda Pakistan, Hindistan ve İspanya gibi ülkelerde de bol miktarda yetişir. Çok eski çağlardan beri besin olarak tüketilmektedir ve yaygın olarak yemeklerde kullanılır. Nohutun Faydaları  hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Bezelyenin Faydaları

Baklagillerin diğer bir türüdür. Genelde taneleri tüketilmektedir ama kabuğu ve yaprakları da tüketilebilmektedir. Bezelye çok besleyici ve aynı zamanda besin değeri çok yüksek olan bir besin kaynağıdır.

Anavatanı Avrupa olarak gösterilen bezelye eski çağlardan beri yemeklerde tüketilmektedir. Bunun yanında birçok medeniyette alternatif tıpta hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bezelyenin uzunluğu 35-50 santime kadar uzayabilmektedir. Diğerlerinden farklı olarak çeşitli çiçekleri de vardır. A, B ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Bezelyenin Faydaları daha fazlası için.

Börülcenin Faydaları

Börülce baklagiller familyasına ait olan diğer bir bireydir ve görünüş olarak fasulyeye benzer. Genelde yemeklerde kullanılır ama çok yaygın olarak fasulyelerde de kullanılmaktadır.
Börülce de yılda sadece bir kere hasat edilir. Çok sağlam köklere sahiptir. Börülcenin çiçekleri yapraklarının altından çıkar. Diğer türlerinde olduğu gibi çok eski çağlardan beri tüketilir ve aynı zamanda içerdiği zengin besin kaynakları nedeniyle alternatif tıpta hastalıkların tedavisi için kullanılmıştır.

Baklanın Zararları

 Bakla sağlık açısından her yaşta insanın güvenle tüketebileceği doğal besin kaynağıdır. Şimdiye kadar sağlık açısından herhangi bir zararının olduğuna dair bir bilgi yoktur. Aşırı tüketilmesi durumunda gaz ve şişkinliğe neden olabilir.

Tavsiyeler

Baklanın birçok faydasının olduğunu detaylı olarak ele aldığımız bu yazıda özellikle taze tüketilmesini öneririz. Çocukların düzenli olarak tüketmeleri sağlıklı bir kemik yapılarının oluşmasına ciddi anlamda katkıda bulunmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem