Bağırsak Kurduna Ne İyi Gelir?

05.10.2015
473
Bağırsak Kurduna Ne İyi Gelir?

Bağırsak Kurduna Ne İyi Gelir? Bağırsak kurdu enfeksiyonları diyet, egzersiz ve hijyen gibi yaşam tarzı değişiklikleriyle tedavi edilebileceği gibi bitkisel yöntemlerle de önlenebilir. Kıl kurduna ne iyi gelir bitkisel çözüm?  Kıl kurdu tedavi edilmezse ne olur? Parazite karşı ne iyi gelir? Kıl kurdu tedavisi için hangi doktora gitmeliyim? Sorularına yazımızda yanıt arıyoruz.

Bağırsak kurdu bitkisel tedavisi

Sarımsak: Bağırsak kurtlarını temizleyen sarımsak oldukça güçlü bir bitkidir.

Soğan: Soğan, anti-parazitik olan kükürt bileşikleri içerir. Soğan suyu bağırsak kurtlarını temizlemek için çok etkilidir.

Kırmızı biber: Meksika ve Doğu Asya mutfaklarında yaygın olarak kullanılan baharatlardan biri olan kırmızı biber, içerdiği capsicum maddesi sayesinde bağırsaklardaki parazitlerin vücuttan atılmalarını kolaylaştırır.

Hindistan cevizi yağı: Doymuş yağ oranı yüksek olan Hindistan cevizi yağı, bağırsak duvarına yapışan parazitlerin temizlenmesini sağlar.

Yaban turbu: Gıdalar yoluyla bağırsaklara yerleşen parazitleri temizlemek için son derece etkili olan yaban turbu, lahana ailesinin bir üyesidir ve Doğu Avrupa’ya özgü bir bitkidir.

Kabak çekirdeği: Çalışmalar, kabak çekirdeğinin antelmintik etkisi sayesinde sindirim sistemindeki bağırsak parazitlerini tedavi edebileceğini göstermiştir. Kabak çekirdeği bağırsak kurtlarını temizler.

Bağırsak kurdu evde tedavi yöntemleri

 • Özellikle banyoyu kullandıktan sonra ve yiyeceklere dokunmadan önce ellerinizi sabun ve ılık suyla yıkayınız.
 • İçleri renk değiştirinceye kadar eti ve balığı iyice pişirin.
 • Bağırsak kurdu yumurtalarını öldürmek için eti pişirmeden önce en az 24 saat dondurucuda bekletin.

Bağırsak enfeksiyonlarının yaygın olduğu bir yerde yaşıyorsanız, almanız gereken bazı önlemler vardır. Bunlar;

 • Tüm meyve ve sebzeleri bol su ile yıkayın.
 • Dışarda satılan az pişmiş ya da çiğ et ve balık ürünlerinden uzak durun.
 • Teneke kutuda satılan içecekleri içmeden önce bir peçete ile üzerini silin ya da pipet kullanın.
 • Cam şişede satılan içecekleri tercih edin.

Bağırsak Kurdu Nedir?

Bağırsak kurdu bazı hayvanların bağırsaklarında yaşayan, ip şeklindeki solucanlardır. Hayvanlar, meralarda otlarken veya kirli su içerken kıl kurdu olarak bilinen bu parazitlerden enfeksiyon kapabilirler. Enfeksiyon kapmış hayvanların etini pişirip yemek, insanlardaki bağırsak kurdu enfeksiyonunun ana nedenidir. İnsanlarda bağırsak kurdu genellikle birkaç belirtiye neden olmakta ve kolayca tedavi edilebilmesine rağmen, bazen ciddi ve yaşamı tehdit eden sorunlara neden olabilir. Bu nedenle belirtileri tanımak ve hem kendinizi hem de ailenizi nasıl koruyacağınızı bilmek önemlidir.

İp şeklindeki bağırsak parazitleri başka bir hayvanın veya bitkinin içinde yaşamlarını sürdürürler. Bir bağırsak kurdu kendi başına yaşayamaz. Yalnızca insanlar da dahil olmak üzere hayvanların bağırsağında bulunursa hayatta kalabilir.

Bağırsak Kurdu Belirtileri

Bağırsak kurdu nasıl anlaşılır? Bağırsak parazitleri çoğu insanda hiçbir işaret vermeden uzun bir süre boyunca yaşayabilir. Bağırsak kurtları nedeniyle oluşan belirtilerin fark edilmesi ayları hatta yılları bulabilir. Bağırsak kurdu başlangıcı sırasında görülen en yaygın belirtiler şunlardır:

 • Hafif mide bulantısı
 • İshal
 • Karın ağrısı
 • İştah kaybı
 • Kilo kaybı

Bazı bağırsak kurtları dışkıda görülebilir.

Bağırsak Kurdu Nedenleri

Bağırsak kurdu enfeksiyonları, larvaların vücuda karışmasından sonra başlar. Bağırsak kurdu neden olur?

Az pişmiş veya çiğ et yemek: Bağırsak kurtlarının karıştığı hayvansal gıdaları az pişirerek ya da hiç pişirmeden yemek, kurtların vücuda girerek yayılmalarına yol açabilir.

Yetersiz hijyen: Tuvaletten sonra elleri yıkamamak, kirli sularla temas etmek ve enfeksiyon kapmış kişilerin oturduğu temiz olmayan yerlerde bulunmak bağırsak kurtlarının vücuda girmesine neden olabilir.

Gıdalar: Larvalar, iyi temizlenmemiş gıdalar yoluyla insan vücuduna karışabilir. Et veya kas dokusuna karışan larvalar, enfeksiyona neden olur. Larvaların dışkıya karışmadan sindirim sistemine geçmeleri sonucu bağırsak kurtları büyüyebilir ve kistlere neden olabilir. Yetişkin kıl kurtları 25 metreye kadar uzayabilir ve konakçı olarak kullandıkları canlıda 30 yıl kadar yaşayabilirler. Bazı bağırsak kurtları kendilerini bağırsak duvarlarına bağlarlar, burada irritasyona veya hafif inflamasyona neden olurlar, diğerleri ise dışkıya karışarak vücuttan dışarı çıkarlar.

Bağırsak Kurdu Tedavisi

Bağırsak kurdu tedavisinde öncelikle parazitlerin vücuttaki yeri ve yoğunluğu tespit edilir. Bunun için dışkı örneği alınabilir, MR ya da ultrason çekilebilir. Dışkıda parazit tespit edilmezse bağırsak enfeksiyonunu önlemek için ağızdan alınan ilaçları kullanmanız gerekebilir. Bu ilaçlar parazitleri bağırsaklardan ayıran ve felce uğratan ilaçlardır.

Bağırsak kurdu ameliyatı: Bağırsak kurtları bağırsak duvarını aşıp karaciğere, akciğere ve beyne ulaşabilirler. Yayıldıkları bölgede büyüyerek kiste neden olabilirler. Bu durumda hastanın ameliyat olması gerekir.

Bağırsak kurdu için hangi doktora gidilir? Hastanelerin iç hastalıkları ya da gastroenteroloji birimlerine başvurularak bu bölüme bakan bir doktorla görüşülmelidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem