Bağırsak Enfeksiyonu Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

A+
A-
Bağırsak Enfeksiyonu Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi
73 / 100 SEO Score

Bağırsak enfeksiyonu nedir, nedenleri ve belirtileri nelerdir, bağırsak enfeksiyonu tedavisi için evde uygulanacak bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir yazımızda yer almaktadır. Bağırsak enfeksiyonu nasıl geçer neler iyi gelir yazının devamında.

Bağırsak Enfeksiyonu Nedir?

Bakteriyel gastroenterit olarak da bilinen bağırsak enfeksiyonu bakterilerin bağırsaklarda yaptığı iltihaplanmalar sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kusma, şiddetli karın krampları ve ishal gibi belirtilerle kendini belli eden bağırsak enfeksiyonları oldukça rahatsız edici olabilir.

Virüsler birçok gastrointestinal enfeksiyona neden olurken, bakteriyel enfeksiyonlar da çok sık görülmektedir.  Bazı insanlar bu enfeksiyonu “besin zehirlenmesi” olarak adlandırır. Bakteriyel gastroenterit, hijyen yetersizliğinden kaynaklanabilir. Enfeksiyon ayrıca hayvanlarla yakın temastan veya bakterilerle kirlenmiş yiyecek veya su tükettikten sonra ortaya çıkabilir.

Bağırsak enfeksiyonu teşhis edilirken doktor hastaya semptomlar hakkında bazı sorular sorar. Özellikle dehidrasyon ve karın ağrısı olup olmadığını kontrol eder. Hangi bakterilerin enfeksiyona neden olduğunu saptamak için analiz için bir dışkı örneği isteyebilir. Doktor ayrıca su kaybını kontrol etmek için bir kan örneği alabilir.

Bağırsak enfeksiyonu komplikasyonları şu şekildedir:

Bakteriyel gastroenterit enfeksiyonları sağlıklı yetişkinlerde nadiren komplikasyonlara neden olur ve genellikle bu komplikasyonlar bir haftadan az sürer. Daha yaşlı hastalar veya çok küçük çocuklar gastroenterit semptomlarına daha yatkındır ve komplikasyon riski çok daha yüksektir. Bu kişiler, tıbbi bakıma ihtiyaç duyabilecekleri için yakından izlenmeleri gerekir.

Bağırsak enfeksiyonlarının komplikasyonları arasında yüksek ateş, kas ağrısı ve bağırsak hareketlerini kontrol edememe sayılabilir. Bazı bakteriyel enfeksiyonlar böbreklerin bozulmasına, bağırsak sisteminizde kanamaya ve kansızlığa neden olabilir. Tedavi edilmeyen bazı ciddi enfeksiyonlar beyin hasarına ve ölüme neden olabilir. Bakteriyel gastroenterit için çabuk tedavi görmek, bu komplikasyonlara yakalanma riskini büyük ölçüde azaltır.

Çocuklarda Bakteriyel Enfeksiyon

Çocuklar bakteriyel gastroenterit enfeksiyonlarına yetişkinlerden daha çok yatkındır. Geçtiğimiz yıllarda özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde bir yaşından küçük çocuklarda salmonella enfeksiyonu geçirme olasılığı oldukça yüksek çıkmıştır. Salmonella enfeksiyonlarının çoğu, çocuklar kirli yiyecek veya su tükettiğinde ya da bakterileri taşıyan hayvanlarla temas ettiğinde meydana gelmiştir.

Clostridium difficile isimli bakteriler, hayvan dışkılarında bulunur ve bu dışkılarla temas edilmesi hastalığın bulaşmasına neden olur. Çocukların bu tür bakteri türlerinden enfeksiyon geliştirme olasılığı yetişkinlere oranla çok daha fazladır. Bununla birlikte, yetişkinler gibi çocuklar da bakteriyel enfeksiyonlara karşı hassastır. Çocuğunuzun iyi hijyen uyguladığından, ellerini düzenli olarak yıkadığından ve kirli ellerini ağzına veya gözlerine değdirmediğinden emin olun. Çocuğunuzun bezini değiştirdikten sonra kendi ellerinizi yıkayın. Yiyecekleri iyice yıkayın ve bu şekilde hazırlayın. Yumurta, sebze ve et gibi çiğ yiyecekleri iyice pişinceye kadar ocakta tutun.

Çocuklarda görülen bakteriyel enfeksiyon semptomları yetişkinlerde görülen semptomlarla hemen hemen aynıdır. Küçük çocuklar özellikle ishal, kusma ve ateşe daha yatkındır. Bu enfeksiyonlara sahip çocuklarda görülen en belirgin semptom bezin kuru olmasıdır. Çocuğunuzun bezini altı saatten fazla bir süre boyunca değiştirmeniz gerekmediyse, çocuk susuz kalmış olabilir. Çocuğunuzda bu belirtilerden herhangi biri varsa onu derhal doktora götürün. Çocuğunuzda ishal veya başka bir semptom varsa, bol miktarda sıvı içtiğinden emin olun.

Bağırsak Enfeksiyonu Belirtileri

Bağırsak enfeksiyonu nasıl anlaşılır? Bağırsak enfeksiyonu başlangıcı enfeksiyonun nedenine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. En sık görülen bağırsak enfeksiyonu belirtileri şunlardır;

 • İshal
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Karın ağrısı ve karın krampları
 • Ateş
 • Halsizlik
 • Baş ağrısı

Bazı insanlarda kanda dışkı görülebilir. Eğer ateş çok fazla yükselirse, idrara çıkmakta zorluk yaşanıyorsa, hem ishal hem de kusma varsa ve ishal 2 günden fazla sürerse acilen doktora gidilmesi gerekir.

Bebeklerdeki bağırsak hareketleri 12 saat içinde normale dönmezse, bebeğin ateşi çıkarsa ve su içmek istemezse doktora götürülmelidir.

Bağırsak Enfeksiyonu Nedenleri

Bağırsak enfeksiyonu neden olur? Bağırsak enfeksiyonları norovirüs, rotavirüs, Campylobacter ve Escherichia coli adı verilen bakterilerin bağırsak yoluna girmesi nedeniyle meydana gelirler. Bununla birlikte, enfeksiyona neden olabilecek çok sayıda başka risk faktörü de vardır. Bunları sıralayacak olursak;

 • Eller yıkanmadan yemek hazırlamak
 • Kirli sularda yetişen sebze ve meyveleri iyice temizlemeden tüketmek
 • Kirli suları içmek
 • Hastalık kapan hayvanlara dokunmak
 • Enfeksiyon riski olan bölgelere gerekli önlemleri almadan seyahat etmek
 • Bağışıklık sisteminin zayıf olması
 • Az pişmiş, hiç pişmemiş ya da oda sıcaklığında çok fazla bekletilmiş gıdaları tüketmek

Bağırsak Enfeksiyonu Tedavisi

Bağırsak enfeksiyonu nasıl geçer? Bağırsak enfeksiyonu tedavisinde amaç olası komplikasyonları önlemek ve hastayı rahatlatmaktır. Hastanın sodyum ve potasyum gibi mineralleri çok fazla kaybetmemesi gerekir, çünkü vücudun düzgün çalışabilmesi için bu minerallere belli miktarlarda ihtiyacı vardır.

Ciddi bir bakteriyel gastroenterit vakanız varsa, hastaneye yatmanız gerekebilir. Hastanede intravenöz sıvılar ve serumla beslenmeniz gerekebilir. Antibiyotikler genellikle en ağır vakalar için önerilmektedir. Bağırsak enfeksiyonlarını tedavi ederken iltihap önleyici ilaçlar, ishal kesici ilaçlar ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar verilir.

Bağırsak enfeksiyonu ameliyatı

Antibiyotiklerin de semptomları azaltmaması durumunda hasta ameliyat olmalıdır. Bunun için ülseratif kolit cerrahisi yapılır ve hastanın rektumu tamamen çıkarılır. Bu ameliyat bağırsak enfeksiyonları için kesin bir tedavidir ve enfeksiyonun tekrarlama riskini ortadan tamamen kaldırmaktadır.

Bağırsak enfeksiyonu için hangi doktora gidilir?

Gastroenteroloji bölümlerindeki doktorlar bağırsak enfeksiyonları hastalığıyla ilgilenmektedirler.

Bağırsak Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Bağırsak enfeksiyonuna ne iyi gelir evde uygulanabilecek bitkisel tedavi yöntemleri şunları içerir.

Bağırsak Enfeksiyonu Bitkisel Tedavisi

Bazı bitkiler elektrolit dengenizi kurmanıza yardımcı olabilir ve ishali tedavi edebilirler. Bağırsak enfeksiyonları için en çok kullanılan bitkisel ürünler zencefil, fesleğen ve elma sirkesidir. Zencefil enfeksiyonla mücadele etmeye yardımcı olabilir ve mide ya da karın ağrısının şiddetini azaltabilir. Elma sirkesi ve fesleğen ise mideyi yatıştırır ve mideyi olası enfeksiyonlara karşı güçlendirir.

Bağırsak Enefksiyonu Evde Tedavi Yöntemleri

Hafif bağırsak enfeksiyon vakaları evde tedavi edilebilirler. Bunun için yapılabilecekler şu şekildedir;

 • Özellikle diyare krizinden sonra gün boyunca düzenli olarak sıvı alın.
 • Çok az ve sık yiyin, yediklerinize az da olsa tuz atın.
 • Meyve suyu ve muz gibi potasyum içeren yiyecek veya içecekler tüketin.
 • Doktorunuza sormadan herhangi bir ilaç almayın.
 • Hiç sıvı tüketemiyorsanız hastaneye gidin.
 • İshalin kötüleşmesini önlemek için süt ürünleri, meyveler veya lifli yiyecekleri yemekten kaçının.
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.