Ayranın Faydaları ve Zararları

05.04.2017
478
Ayranın Faydaları ve Zararları

Ayranın faydaları ve zararları nelerdir? Eğer ayran tüketmeyi sevmiyorsanız eminiz bu yazıyı okuduktan sonra ayran hakkındaki düşünceleriniz değişecektir. Çünkü özellikle yaz aylarında soğuk ayranın rahatlatıcı tadının yanında sağlık açısından birçok faydasının olduğunu söylemek mümkündür.

Ayran içecek olarak eski tarihlerden itibaren tarıma dayalı topluluklar tarafından yaygın olarak tüketilmekteydi. Modern çağdaysa tıbbi amaçlı olarak tüketilmeye başlanmıştır. Çünkü sağlık açısından birçok faydasının olduğu modern tıp tarafından kabul görülen bir gerçektir.

Ayran, A vitamini açısından çok zengin bir besin kaynağıdır. Bunun yanında C, D, E ve K vitaminlerini içermektedir. Ayrıca B6 ve B12 vitaminleri açısından da zengin olması ayranın çok geniş bir yelpazede sağlığımıza faydalı olmasını sağlamaktadır.

Ayran bunun dışında kalsiyum, demir, magnezyum, sodyum, manganez, selenyum, magnezyum başta olmak üzere birçok temel mineraller içermektedir. Bu minerallerin çoğu ise organların sağlıklı bir şekilde çalışmaları için hayati önem taşımaktadırlar.


Sağlık açısından birçok faydası olan ayranın doyurucu özelliği de vardır. İçerdiği yüksek değerdeki vitamin, mineral ve bileşenler yardımıyla başta sindirim sistemi olmak üzere kemik sağlığına, kan basıncının düzenlenmesine, kolesterole ve daha birçok açıdan sağlığımızın korunmasına katkıda bulunur.

Ayranın faydaları şunlardır;

Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Ayran diyette olan kişilerin tükettiği en temel besin kaynaklarının başında gelir. Bunun en önemli sebebi uzun süre açlık hissini bastırması ve gıdaların az tüketilmesi sonucu meydana gelebilecek vitamin ve mineral eksiklerini giderebilir. Bunun dışında mide ve bağırsaklarda besin emilimini azaltarak tokluk hissini arttırır.

Harareti Giderir: Özellikle yaz aylarında hararet giderici özelliği vardır. Başta sindirim sistemi olmak üzere bütün vücutta sıcaklığın dengelenmesine yardımcı olabilir. Bu yüzden yaz aylarında bolca tüketilir.

Ayran ayrıca şişkinlik ve hazımsızlığın giderilmesine yardımcı olabilir. Özellikle ağır yemeklerden sonra tüketilmesi hazmın kolaylaşmasına ve gaz sorunlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Ayran Kalsiyum İhtiyacını Giderir: Süt ürünleri genelde kalsiyum açısından çok zengindir. Kalsiyum ise özellikle kemik ve iskelet sağlığı için çok önemli bir mineraldir. Düzenli olarak ayran tüketimi kemik sağlığının korunmasına yardımcı olabilir.

Ayranın içerdiği kalsiyum aynı zamanda hücrelerin sağlığının korunmasına ve kas sağlığına önemli katkılar sağlar.

Vitamin Deposu Ayran: Ayranın içerdiği yüksek değerdeki B kompleksi, vitaminlerden başta olmak üzere D vitamini özellikle anemi hastalığına yakalanma riskini azaltabilir. Bunun dışında demir içermesi de ayrıca sağlığımıza katkısı açısından artı bir fayda sağlar.

Riboflavin İçeren Ayran: Ayran hormonlarının salgılanması ve sindirime yardımcı olan gıdaların enerjiye dönüşmesine yarayan riboflavin açısından zengindir. Ayrıca antioksidan özelliğinden dolayı karaciğer sağlığına katkıda bulunur.

Ayran Kan Basıncını Azaltır: Bu konuyla ilgili olarak dünyanın farklı ülkelerinde yapılan birçok araştırma ayran tüketimin kolesterolün sağlıklı bir seviyede kalmasına yardımcı olduğunu ortaya koyarken kan basıncının düşmesini sağladığını da ispatlamıştır.

Kolesterole İyi Gelir: Ayran kolesterol seviyesinin sağlıklı seviyede tutulmasına yardımcı olur. Ayran kolesterol seviyesinin düzenlenmesine hayati katkı sağlayan bileşenler açısından çok zengindir.

Midede Asit Seviyesini Kontrol Eder: Ayran midede asit seviyesinin düzenlenmesini sağlayan etkili bir içecektir. Özellikle baharatlı içeceklerin neden olduğu yanma ve tahrişten kaynaklanan sızıların ortadan kalkmasına yardımcı olabilir. Mide duvarlarının yumuşamasını ve rahatlamasını sağlar.

Kabızlığı Giderir: Ayranın sulu bir içecek olması bağırsak hareketlerinin artmasını sağlar ve kabızlık sorununun giderilmesinde etkili olur. Birçok içeceğin aksine aç karınla içilmesinin bir sakıncası olmadığından dolayı aç karınla tüketildiğinde daha etkili sonuçların alınmasına yardımcı olabilir.

Gastrit Hastalığına İyi Gelir: Ayran, gastrit sorunlarının giderilmesine ciddi anlamda fayda sağlayabilir. Özellikle bağırsaklarda faydalı bakterilerin sayının artmasına yardımcı olabilir. Yalnız ayranın aşırı tüketimi tam tersi bir gelişmeye neden olabilir.

Ayranın Diğer Faydaları

Düzenli olarak ayran içmek sadece başta sindirim sistemi olmak üzere iç organların sağlığını korumakla kalmaz aynı zamanda cilt sağlığının korunmasına da yardımcı olur. Cilt maskelerinde cildin temizlenmesi dışında güneş yanıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Ayran birçok cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Bazı sağlık uzmanları ayranın sinir sistemi üzerinde de etkili olduğunu savunmaktadır. Ayranın yorgunluğu alması ve kasları gevşetici özelliğinin olması sinir sistemi üzerinde olumlu etkilere neden olmaktadır.

Ayran ayrıca hemoroid hastalığına da iyi gelmektedir. Bunun dışında birçok sağlık uzmanı ayranın soğuk algınlığına faydalı olduğunu belirtmektedir. Ayran metabolizma ve vücudun koruma sistemini destekleyici fonksiyonlarından dolayı bünyeyi soğuk algınlığının neden olabileceği hastalıklardan korumaya yardımcı olur. Soğuk algınlığına karşı ayrıca zencefil karıştırılarak tüketildiğinde daha erken sonuç almanıza yardımcı olur.


Yoğurdun Faydaları

Ayran, yoğurttan elde edilen bir içecektir. Bu yüzden her ne kadar daha önce yoğurdun faydaları hakkında çok detaylı bir makale yayınlamış olsak dahi yeniden hatırlatmak adına en önemli özelliklerinden bahsedelim.

Yoğurdun sağlık açısından faydaları ayranınki ile benzerdir. Yoğurdun sağlık açısından faydalarını kısaca şu şekilde sıralamak mümkün:

  • Sindirim sistemi için çok faydalıdır, zayıflamaya yardımcı olur. Hazmı kolaylaştırır ve kilo vermeyi teşvik eder. Özellikle diyet döneminde olan kişiler çeşitli sebzelerle yoğurt tüketmeyi tercih ederler.
  • Yoğurdun sağlıklı kemik, iskelet ve diş yapısı için düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Çocukların gelişimine ciddi anlamda katkıda bulunur. Sağlam ve esnek kemik yapısı oluşturmaya yardımcı olması yaşlılık döneminde meydana gelebilecek kemik hastalıklarından da korunmaya yardımcı olur.
  • Yoğurt çok yaygın olarak yüz maskelerinde kullanılmaktadır. Cildin temizlenmesini sağlar ve aynı zamanda cilt hücrelerini besleyerek sağlıklı cilt yapısının oluşmasını destekler.
  • Sindirim sistemi kadar sinir sistemi için de faydalı olduğu düşünülmektedir. Özellikle uyku sorunu olanların akşam yatmadan önce tüketmeleri iyi bir uyku çekmelerine yardımcı olur. Yoğurdun sindirim sistemini yormaması ve yorgunluğu alması ayrıca sinir sistemine katkıda bulunduğu diğer özelliklerdir.
  • Yoğurdun çok eski çağlardan beri böcek ısırmaları başta olmak üzere güneş yanıkları gibi sorunların tedavisinde de kullanıldığı bilinmektedir.
  • Ayranda olduğu gibi soğuk algınlıklarına karşı bünyenin korumasını sağlar. Bunun dışında metabolizmanın güçlenmesini ve hastalılara karşı mukavemet edecek enerjiyi sağlar.
  • Bağırsaklar başta olma üzere neredeyse bütün vücuda nüfuz eder ve zararlı bakterilerin ortadan kalkmasına yardımcı olur.
  • Yüksek tansiyon ve kan basıncı sorunlarının çözülmesine yardımcı olduğu düşünülür. Bu özelliğinden dolayı dolaylı olarak kalp ve damar sağlığının korunmasına katkıda bulunur.

Ayranın Zararları

Ayranın sağlık açısından birçok faydasının olduğunu gördük. Ayran tamamen doğal besinler içerdiği için her yaştan insanın sağlık açısından güvenle tüketebilecekleri besinlerin başında gelir. Fakat çok nadir de olsa bazı ufak sorunlara neden olabilir.

Ayranın zararları şu şekilde sıralanabilir:

  • Bazı sağlık uzmanları, doğal yollarla hazırlanmamış hazır ayranların faydasından çok zararı olduğunu savunmaktadırlar. Özellikle bu tür ayranların aşırı tüketilmesinin bağırsaklardaki zararlı bakterilerin artmasına neden olduğunu düşünmektedirler.
  • Aşırı miktarda ayran tüketimi midedeki asit oranının olumsuz yönde değişmesine neden olabilir.

Tavsiyeler

Ayranın sağlık açısından birçok faydası olduğu yüzyıllardan beri bilinen bir gerçektir. Fakat modern dünyada değişen ekolojik denge ve eğilimler sonucu artık doğal gıda bulmak çok zordur. Bunların bir tanesi de ayrandır. Ayranın doğal yollarla ve sağlıklı ortamlarda hazırlanmış olması sağlığa katkısı açısından çok önemlidir. Bu yüzden ayranın doğal yollarla hazırlanmasını tavsiye ederiz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem