Aynısefanın Faydaları

A+
A-
Aynısefanın Faydaları

Bu makale anısefanın faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içermektedir. Aynısefa kullananlar aynısafa bitkisinin cilde faydaları, aynısafa çayı kullananlar, ibrahim saraçoğlu aynısafa mide, aynısafa çayı kullananların yorumları, aynısefa yağı nasıl yapılır, aynısefa bitkisinin saça faydaları aramaları yapmaktadır.

Aynısefanın cilde ve saça faydaları nelerdir merak konusudur.

Aynısefa Nedir?

Aynısefa Latince ismi calendula officinalis olan aynı zamanda nergis olarak da bilinen bir bitkidir. Bir yıllık olan bu bitkinin özelliği çiçeğidir ve yetişmesi oldukça basittir. Her yıl kolayca aynısefa tohumlarıyla yetişmektedir. Oldukça güzel renklere sahip olan aynısefa bitkisi hem bahçeleri süslemekte hem de sağlığa oldukça faydalı yararlar sunmaktadır.

Aynısefanın Faydaları Nelerdir?

Aynısefa bitkisinin insan sağlığına faydaları nelerdir maddeler halinde;

 • Gastrointestinal sorunlara iyi gelir

Özellikle aynısefa bitkisiyle hazırlanan çaylar sindirim sistemi için oldukça faydalıdır. Aynısefa basitçe prostaglandin E1 (PGE) kontrol ederek hem bağırsak astarlarını hem de mideyi korumaktadır. Ayrıca, aynısefa gastrit, mide kanseri gibi peptik ülser ile ilişkili olumsuz etkileri mümkün olduğu kadar devre dışı bırakmaya yardımcı olmaktadır.

 • Antibakteriyeldir

Aynısefa bitkisi bakterilere karşı oldukça etkilidir. Küçük kesiklerde mikropların oluşmasını engellemek için mükemmel bir losyondur. Aynısefa gastrointestinal enfeksiyonlara yol açabilecek bakterilerle mücadele edebilen en aktif bitkilerden biri olarak bilinmektedir. 2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre, aynısefa çocuklarda ishale neden olan bakterileri devre dışı bırakmaya yardımcı olabilmektedir.

 • Sindirime yardımcı olur

Aynısefa bitkisi safra kesesine destek olarak tıkanmayı ortadan kaldırmakta ve safra kesesindeki zorlukları kolayca rahatlatabilmektedir. Böylece, eliminasyon ve sindirime yardımcı olmasının yanı sıra, doğal bir müshil etkisi görerek vücuda destek olmaktadır.

 • Kanserler savaşır

Yapılan sayısız güncel araştırmaya göre, aynısefa tüketiminin sahip olduğu elementler nedeniyle kanserden uzak kalmak için verimli olabileceği ifade edilmiştir. Sahip olduğu özel flavonoidlerin ve antioksidanların varlığı hücrelerin gelişimine etki ettiği gibi diğer yandan da kontrol dışı, düzensiz hücre büyümelerini de engellemektedir.

 • Adet dönemine yardımcı olur

Aynısefa bir başka harika avantajı ise kadınlara adet dönemlerini düzenlemek için yardım etmesidir. Bu süreler boyunca aynısefa çayını tüketmek karın krampları ile ilişkili ağrıları azaltabilmekte ve menopozda ateş basması, baş ağrısının yanı sıra mide bulantısı ya da kusmayı azaltabilmektedir. Menstrüel sorunlar yaşayan kadınlar için, aynısefa çayı rahatlatmakta ve diğer hoş olmayan belirtileri ile birlikte ağrıyı da azaltabilmektedir.

 • İltihaplanmalara iyi gelir

Aynısefa vücuttaki iltihaplanmanın yarattığı rahatsızlığı ortadan kaldırmaktadır. Bir öksürük ya da tıkanıklıktan muzdaripseniz, aynısefa çayı bunun için harika bir çözüm olabilir. Eğer artrit ve gut nedeniyle bir ağrı yaşıyorsanız yine aynısefa yağından yararlanabilir ve cilde uygulayarak kullanabilirsiniz.

 • Krampları sakinleştirir

Aynısefanın birçok kişi tarafından kullanın bir özelliği ise anti spazmodik yeteneğine sahip olmasıdır. Eğer bir sinir sistemi bozukluğundan muzdaripseniz, besin programınıza aynısefa çayını ekleyebilirsiniz; özellikle menstrüasyon döneminde yaşanan kasılma durumlarıyla beraber bazı ağrılı krampları hafifletmektedir. 

 • Aynısefa hemoroide iyi gelir mi?

Yavaş iyileşen yaralar ve ülserler için aynısefa bitkisinden yapılan jeller ve topikal olarak uygulanan merhemler oldukça faydalı olabilmektedir. Yapılan çalışmalara göre, aynısefa yaraların hızlı iyileşmesini sağlamaktadır. Aynısefa aynı zamanda cilt sıkılığı ve hidrasyonu için benzersizdir. Artan kan akışına ve oksijene destek olarak yeni doku büyümesini sağlamaktadır. Bu nedenle, hemoroit ile mücadele edebilmekte ve midede oluşan ülser belirtilerini hafifletmektedir.

 • Antimikrobiyal ve antiviraldir

Bu bitkinin yağı içerdiği asitler nedeniyle güçlü antimikrobiyal ve antiviral etkilere sahiptir. Bu nedenle, patojenlere karşı etkili olmasının yanı sıra, candida ve antibiyotiklere karşı direnç kazanan bakterilerle mücadele edebilmektedir. Bugün ise birçok üründe antiseptik olarak kullanılmaktadır.

 • Ağız sağlığına destek olur

Aynısefa güçlü antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere sahip olması nedeniyle diş macunlarında ve ağız gargaralarında kullanılan popüler bir bitki olmuştur. Bu bitki dişeti iltihabı, diş boşlukları ve plakların oluşumunu engellemek gibi birçok durumda inflamasyonla mücadele etmektedir. Ayrıca, ağızdaki bakterileri yok etmeye destek olarak sağlık bir ağız ortamı sağlamaktadır.

 • Boğaz ağrısını rahatlatır

Aynısefanın bir başka harika kullanımı ise çay olarak hazırlandığında boğaz yatıştırıcı görev görmesidir. Hatta bademcik iltihabını bile tedavi etmek için kullanılan aynısefa mukus zarlarındaki iltihabı kurutarak rahatlatma sağlamaktadır.

 • Ateşi düşürmeye yardımcı olur

Yüksek ateş her zaman ciddi bir hastalığın habercisi olmayabilmektedir. Ama ateşin yaşatacakları kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Aynısefa ateşi düşürmeye yardımcı olarak vücudun ısısını güvende tutmaktadır.

 • Karaciğeri temizler

Sihirli bir ot olarak da görülen aynısefa bitkisi karaciğeri temizlemek için yardımcı olabilmektedir. Bunun bir sonucu olarak ise, vücudun çeşitli süreçlerde düzgün olarak işlemesi sağlanmaktadır. Sağlıklı bir hayat sürmek için vücuda destek olmaktadır. 

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir

Aynısefa çiçeğine parlak turuncu rengini veren bileşen havuçta da bulunan beta-karoten bileşenidir. Bu nedenle, aynı temel sağlık yararlarının pek çoğuna ve yüksek oranda A vitaminine sahiptir. Aynısefa bitkisinin çiçeği uçucu yağlar ve şeker olarak bilinen maddeler içermektedir. Böylece bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Aynısefa bitkisinin bu sağlığa olan faydalarından yararlanmak için çayını demlemek en idealidir. Hem sıcak hem de soğuk servis ederek bağışıklık sisteminize destek olabilirsiniz. 

Aynısefanın Cilde Faydaları

Cilt sağlığını destekler: Daha önce de belirtildiği gibi, aynısefa bitkisi antioksidan işlevine sahip olan karotenoidler içermektedir; böylece sağlıklı bir cilde ulaşmak için oldukça etkili olabilmektedir. Bu özel çay böcek ısırıkları, döküntü, sıyrıklar ve küçük kesikler gibi çok sayıda cilt zorlukları hafifletmek için bez kullanarak dıştan cilde basitçe uygulanarak kullanılabilmektedir. Bu tür bir çay cildi geliştirerek sağlıklı bir görüntü sunmaktadır. Aynı zamanda kırışıklar ve ciltteki çizgileri azaltmaya da oldukça yardımcı olmaktadır.

Aynısefa Kreminin Faydaları

Aynısefa binlerce yıldır bir bitkisel ilaç olarak kullanılmıştır. Mideyi yatıştırıcı çay yapmak için kullanılan aynısefa bitkisi, günümüzde ise daha çok cilt bakımı için kremlerde küçük miktarlarda kullanılmaktadır. 

 • Yaraların iyileşesi için cilt tamiri yapmada etkilidir.
 • Döküntü, egzama ve bebeklerde oluşan pişik için idealdir.
 • Yaralar, kesikler ve böcek sokması için faydalıdır.
 • Suçiçeği, kızamık, varis gibi cilt tahrişleri azaltır.
 • Emzirme sırasında acıyan meme için faydalı olarak kabul edilmektedir.
 • Yaraları hızlı iyileştirmesi nedeniyle cilt sorunlarının tedavisi için kullanılır.
 • Antiseptik, antimantar, antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir.
 • Linoleik asit içermesi nedeniyle cildi nemlendirmek için güçlü bir bitkidir.
 • Aynısefa iltihabı gidermek için linoleik asit içermesi nedeniyle mükemmel bir seçenek olarak kabul edilmektedir.
 • İçerdiği değerli uçucu yağlar nedeniyle uygun bir taşıyıcı olarak görev görmektedir.
 • Kuru cildi yağlandırmak için etkilidir.
 • Flavonoidler ve tokoferol gibi önemli oksitleyici bileşikler içermesi nedeniyle güçlü bir anti-ageing yani yaşlanma karşıtıdır.
 • Aynısefa çok yüksek seviyede karotenoidler içermektedir. Bu nedenle, zararlı serbest radikallere karşı mücadele edebilmektedir. 

Aynısefa Çayının Faydaları

Çok keyifli bir lezzeti olan aynısefa çiçeği çayı aynı zamanda oldukça olumlu özellikler sunmaktadır. Aynısefa çayı vitamin C ve E, ayrıca kalsiyum açısından oldukça doğal bir kaynaktır. Diğer yandan bir dizi saponinler, müsilaj, kuersetin, beta karoten ve kompleks polisakkarit bileşenler içerdiği gibi uçucu yağlara da sahiptir. 

 • Boğaz ağrısı, kabarcıklar, iltihaplı diş etleri ya da pamukçuğu hafifletmeye yardımcı olarak ağız gargarası olarak kullanabilirsiniz.
 • Çaya küçük bezler batırıldığında iltihaplı cilt hastalıkları bölgesine bir kompres olarak uygulanabilir.
 • Ev yapımı bir temizleme mendili olarak bebekte oluşan pişik için kullanılabilir.
 • Alerji, kuruluk ve viral pembe göz nedeniyle gözlerde oluşan kaşıntıyı almak için kompres olarak uygulanır.
 • Sivilce ve akneye eğilimli ciltlerde kullanılır.
 • Aynısefa ayak mantarı: Mantar için ayak yıkama suyuna eklenebilir. Ayrıca iltihaplı bölgeyi yatıştırmak için banyo suyuna da eklenebilir.
 • Kaşıntılı kafa derisi için şampuanlandıktan sonra durulanma suyuna eklenebilir.
 • Dezenfekte edici sprey olarak kullanılabilir.
 • Aynısefa çayı mide ülseri, sıkışık lenf nodları ve boğaz ağrısını iyileştirmeye yardımcı olmakta, diğer yandan vücut ateşini düşürmek için çalışmaktadır.
 • Buzlar katarak soğuk aynısefa çayı hazırlayabilirsiniz.
 • Hamile olmayan köpekler, kediler, atlar, inekler, tavşan, keçi, tavuk ve ördeklerde pire ısırığı, egzama, çizik, sıyrıklar, kaşıntılı bölgeyi rahatlatmak için uygulanabilir.

Aynısefanın Zararları

Aynısefa çiçeği ağız yoluyla ya da cilde uygulayarak kullanıldığında çoğu insan için güvenli olarak kabul edilmektedir.

 • Aynısefa Hamilelik ve emzirme: Eğer hamileyseniz ağız yoluyla aynısefa tüketmeyin. Bu durum yüksek ihtimal güvenli değildir. Düşük oluşturma riskine sahiptir. Topikal olarak uygulamaktan kaçınmakta en iyi tercih olacaktır. Emzirme dönemindeyseniz aynısefa tüketiminin güvenirliğiyle ilgili yeterli bilgi yoktur. Güvenli tarafta kalmak için aynısefa tüketiminden uzak durmakta fayda vardır.
 • Alerjik bitkiler: Aynısefa asteraceae ailesine duyarlı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu ailenin üyeleri olan kanarya otu, kasımpatı, kadife çiçeği, papatyaya herhangi bir alerjiniz varsa aynısefa tüketiminden önce bir doktora danışmanız doğru olacaktır.
 • Cerrahi: Ameliyat esnasında ve sonrasında kullanılan ilaçlar ile kombine edildiğinde, aynısefa çok fazla uyku haline neden olabilir. Zamanlanmış ameliyattan tarihinden en az 2 hafta önce aynısefa tüketiminin durdurulması gerekir.

Tavsiyeler

Aynısefa çiçeği çayının bir gün içinde en fazla 3 kez tüketilmesi önerilmektedir. Aşırı tüketimi yan etkilere neden olabilir. Takviye bir ürün olarak aynısefa çayını tüketmeden önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

 • Aynısefa kremi (% 2-5) topikal olarak günde 2 ya da 3 kez kullanılabilmektedir.

Sonuç

Bu makale anısefanın faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içermektedir. Aynısefa kullananlar aynısafa bitkisinin cilde faydaları, aynısafa çayı kullananlar, ibrahim saraçoğlu aynısafa mide, aynısafa çayı kullananların yorumları, aynısefa yağı nasıl yapılır, aynısefa bitkisinin saça faydaları aramaları yapmaktadır.

Aynısefanın cilde ve saça faydaları nelerdir merak konusudur.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.