Aynısefa Çayının Faydaları

13.10.2019
2.335
Aynısefa Çayının Faydaları

Bu yazı aynısefa çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içermektedir. Aynısefa çayı kullananlar aynısafa çayı mide, aynısafa çayı içenler, aynısafa çayı ne zaman içilir, aynısafa çayı kullananların yorumları, aynısafa çayı zayıflatırmı, ibrahim saraçoğlu aynısafa mide sorgulaması yapmaktadır.

Aynıssefa çayının cilde faydaları nelerdir merak konusudur.

Aynısefa Çayı Nedir?

Aynısefa, Latince ismi calendula officinalis olan aynı zamanda nergis olarak da bilinen bir bitkidir. Bir yıllık olan bu bitkinin özelliği çiçeğidir ve yetişmesi oldukça basittir.

Her yıl kolayca aynısefa tohumlarıyla yetişmektedir. Oldukça güzel renklere sahip olan aynısefa bitkisi hem bahçeleri süslemekte hem de sağlığa oldukça faydalı yararlar sunmaktadır.

Çok keyifli bir lezzeti olan aynısefa çiçeği çayı aynı zamanda oldukça olumlu özellikler sunmaktadır. Aynısefa çayı vitamin C ve E, ayrıca kalsiyum açısından oldukça doğal bir kaynaktır. Diğer yandan bir dizi saponinler, müsilaj, kuersetin, beta karoten ve kompleks polisakkarit bileşenler içerdiği gibi uçucu yağlara da sahiptir. 

Aynısefa Çayının Faydaları Nelerdir?

Aynısefa çayının insan sağlığına faydaları şunları içerir;

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir

Aynısefa çiçeğine parlak turuncu rengini veren bileşen havuçta da bulunan beta-karoten bileşenidir. Bu nedenle aynı temel sağlık yararlarının pek çoğuna ve yüksek oranda A vitaminine sahiptir. Aynısefa bitkisinin çiçeği uçucu yağlar ve şeker olarak bilinen maddeler içermektedir. Böylece bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Aynısefa bitkisinin bu sağlığa olan faydalarından yararlanmak için çayını demlemek en idealidir. Hem sıcak hem de soğuk servis ederek bağışıklık sisteminize destek olabilirsiniz.

 • Sindirime yardımcı olur

Aynısefa çayı hazımsızlık rahatsızlığını hafifletmek için harika ve doğal bir bitkisel ilaç olabilmektedir. Bu yatıştırıcı bitkisel çay sindirim sorunlarını hafifletmekte aynı zamanda mide ülserini tedavi etmekte ve sindirimle ilgili diğer problemleri iyileştirmektedir. Aynısefa çayını düzenli olarak tüketmek mide ve bağırsak nedeniyle oluşan hazımsızlıkları ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır.

 • Aynısefa çayı Mide ülserine iyi gelir

Mide ülseri rahatsızlığından muzdarip olanlar için bir doktorun tıbbi tedavisini almak önemlidir. Evde yapımı tedavi yöntemiyle mide ülseri ile ilgili ağrıları ve semptomları yatıştırmak ve kolaylaştırmak için ek olaraksa aynısefa kullanılabilir. Aynısefa çiçeği çayını içmek mide zarının yanı sıra bağırsak astarı için de koruma sunabilir. Bu çay mide ülseri nedeniyle yaşanan şişkinlik ve iltihaplanmayı azaltmaktadır. Aynı zamanda bir antibakteriyel olarak çalışmakta ve açık yaraya bulaşan bakterileri önlemeye yardımcı olmaktadır.

 • Güçlü bir antioksidandır

Beta-karoten açısından oldukça zengin olduğundan bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda aynısefa bitkisi serbest radikallerin yol açtığı zararlardan koruyan antioksidan özelliğine sahiptir. Tümörlerin büyümesini önleyen flavonoidler ve antioksidanlar kanserin oluşma riskini azaltmaktadır.

 • Antibakteriyel özelliğine sahiptir

Düzenli olarak bu bitkisel aynısefa çayından tüketmek ağızda oluşan iltihapların tedavisine yardımcı olabilmektedir. Aynısefa çayı antibakteriyel özelliklere sahip olması nedeniyle bazı enfeksiyonların yol açtığı boğaz ve diş etlerini tedavi etmekte ve bu durumlarda yaşanan ağrıyı hafifletmektedir.

 • Vücudu toksinlerden arındırır

Aynısefa çayının tüketimi detoks için oldukça etkilidir. Vücudu temizlemesinin yanında safrayı kaldırmaya da etki etmektedir. Bu bitkisel çay vücutta temizlik işlemini gerçekleştirdiğinde safra kesesinde meydana gelebilecek farklı problemler de önlenmiş olacaktır.

 • Kanserle savaşır

Yapılan sayısız güncel araştırmaya göre aynısefa çayı tüketiminin sahip olduğu elementler nedeniyle kanserden uzak kalmak için verimli olabileceği ifade edilmiştir. Sahip olduğu özel flavonoidlerin ve antioksidanların varlığı hücrelerin gelişimine etki ettiği gibi diğer yandan da kontrol dışı, düzensiz hücre büyümelerini de engellemektedir.

 • Aynısefa çayı Adet dönemine yardımcı olur

Aynısefa çayı içmenin bir başka harika avantajı ise kadınlara adet dönemlerini düzenlemek için yardım etmesidir. Bu süreler boyunca aynısefa çayını tüketmek karın krampları ile ilişkili ağrıları azaltabilmekte ve menopozda ateş basması, baş ağrısının yanı sıra mide bulantısı ya da kusmayı azaltabilmektedir. Menstrüel sorunlar yaşayan kadınlar için aynısefa çayı rahatlatmakta ve diğer hoş olmayan belirtileri ile birlikte ağrıyı da azaltabilmektedir.

 • İltihaplanmalara iyi gelir

Aynısefa çayı vücuttaki iltihaplanmanın yarattığı rahatsızlığı ortadan kaldırmaktadır. Bir öksürük ya da tıkanıklıktan muzdaripseniz aynısefa çayı bunun için harika bir çözüm olabilir. Eğer artrit ve gut nedeniyle bir ağrı yaşıyorsanız yine aynısefa yağından yararlanabilir ve cilde uygulayarak kullanabilirsiniz.

 • Krampları sakinleştirir

Aynısefa çayının birçok kişi tarafından kullanılan bir özelliği ise antispazmodik yeteneğine sahip olmasıdır. Eğer bir sinir sistemi bozukluğundan muzdaripseniz besin programınıza aynısefa çayını ekleyebilirsiniz. Özellikle menstrüasyon döneminde yaşanan kasılma durumlarıyla beraber bazı ağrılı krampları hafifletmektedir.

Aynısefa Çayının Cilde Faydaları

Cilt sağlığını destekler,Daha önce de belirtildiği gibi aynısefa bitkisi antioksidan işlevine sahip olan karotenoidler içermektedir. Böylece sağlıklı bir cilde ulaşmak için oldukça etkili olabilmektedir. Bu özel çay böcek ısırıkları, döküntü, sıyrıklar ve küçük kesikler gibi çok sayıda cilt zorlukları hafifletmek için bez kullanarak dıştan cilde basitçe uygulanarak kullanılabilmektedir. Bu tür bir çay cildi geliştirerek sağlıklı bir görüntü sunmaktadır. Aynı zamanda kırışıklar ve ciltteki çizgileri azaltmaya da oldukça yardımcı olmaktadır.

Aynısefa Çayı Tarifi

Aynısafa çayının hazırlanışı ve demlenmesi;

Hazırlanışı:

 • 1-2 çay kaşığı kurutulmuş aynısefa yapraklarını bir demliğe alın
 • 1-2 bardak kaynar suyu demliğin için dökün
 • 5-10 dakika boyunca demlemeye bırakın
 • Hazırladığınız karışımı süzgeçten geçirin
 • Tadı geliştirmek için şeker veya bal ekleyebilirsiniz 

Boğaz Ağrısını Rahatlatmak İçin Aynısefa Çiçeği Çayı Tarifi

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı taze aynısefa çiçeği yaprakları
 • 1 çay kaşığı bal
 • 2 yemek kaşığı portakal suyu
 • ½ çay kaşığı rendelenmiş taze portakal kabuğu
 • Çok az miktarda acı biber
 • Taze aynısefa çiçeği bulamazsanız, 1 çay kaşığı kurutulmuş aynısefa çiçeği yaprakları kullanın.

Hazırlanışı:

Aynısefa çiçekleri ve portakal kabuklarının üzerine 1 bardak kaynar suyu dökün. 5 dakika demledikten sonra çayı süzün. Portakal suyunu, balı ve acı biberi ekleyin. İyice karıştırın. Günde 2 ya da 3 kez tüketebilirsiniz. 

Yorgun Gözler İçin Aynısefa Çayı Kompresi Tarifi

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı yerel ham organik bal
 • 2 bardak saf su (su arıtılmış değilse, kaynatın ve soğumaya bırakın)
 • 2 papatya çayı torbaları
 • 2 çorba kaşığı kurutulmuş aynısefa çiçekleri
 • 2 çorba kaşığı ezilmiş rezene tohumu
 • 2 tülbent veya 2 büyük yaprak gazlı bez

Hazırlanışı:

 • Bir tencereye suyu koyun ve bir kez kaynatın.
 • Papatya çayı torbaları, aynısefa çiçekleri ve rezene tohumu suya koyun ve demlemeye bırakın. Daha sonra soğumaya bırakın, yaklaşık 10 dakika boyunca demlendiğinden emin olun.
 • Çay poşetlerindeki aşırı suyu sıkın ve çıkarın. İki ayrı (iki göz için) tülbent içine malzemeyi koyun ve iyice sıkın. Bezlerin bir tarafına balı gezdirin.
 • Lapa haline gelen kompres torbalarını gözlerinizin üzerine koyun ve 10-15 dakika boyunca gözlerinizi rahatlatın.
 • Bu tedavi yöntemini günde 2 kez uygulayabilirsiniz. 

Aynısefa Çayının Diğer Kullanım Alanları

 1. Küçük bezler yardımıyla soğuttuğunuz aynısefa çayını çizilmiş ya da kaşıntılı olan iltihaplı cilt hastalıkları için kompres olarak uygulayabilirsiniz.
 2. Ağız ülseri, boğaz ağrısı ve diş eti iltihaplanmaları için aynısefa çayını gargara olarak kullanabilirsiniz.
 3. Bir sprey şişesinin içine koyduğunuz soğuk aynısefa çayını güneş yanıklarını sakinleştirmek için kullanabilirsiniz.
 4. Bebeklerde pişik sorunu için temiz mendiller yardımıyla aynısefa çayını kullanabilirsiniz.
 5. Akne probleminiz varsa gün içinde yüzünüzü aynısefa çayıyla yıkayabilirsiniz.
 6. 100 ml aynısefa çayını banyo suyunuza ekleyebilirsiniz. Böylece iltihaplı deri döküntülerine yardımcı olabilir.
 7. Bir sprey şişesi içine aynısefa çayını koyduğunuzda dezenfeksiyon ihtiyacı için kullanabilirsiniz.
 8. Hayvanlarınızın derisinde kaşıntı, yara, egzama ya da pire ısırığı gibi durumlar varsa hem sprey olarak hem de banyo sularına ekleyerek kullanabilirsiniz. Fakat bunu yaparken hayvanın hamile olmadığından emin olunuz.
 9. Ayak mantarlarına yardımcı olması için ayak banyosu suyuna aynısefa çayı ekleyebilirsiniz. 

Aynısefa kremi faydaları>>

Aynısefa Çayının Zararları

 • Lokal bir tedavi için aynısefa çayı açık yaralar üzerine uygulanmamalıdır.
 • Diğer yandan papatya, dalya, krizantem ve yakupotu ailesinden olan bitkilere alerjiniz varsa aynısefa çayından uzak durmalısınız. 
 • Hamilelik ve emzirme döneminde aynısefa çayı tüketimi: Aynısefa çayının menstrüel problemlere olan etkisi nedeniyle olası bir düşük riskine karşı hamile kadınlar tarafından bu çayı tüketmeleri önerilmemektedir. Emziren kadınların kullanabileceğiyle ilgili bilimsel bir kanıt olmadığı için herhangi bir risk almamak için aynısefa çayı tüketiminden uzak durulması tavsiye edilmektedir.

Tavsiyeler

Aynısefa çiçeği çayının bir gün içinde en fazla 3 kez tüketilmesi önerilmektedir. Aşırı tüketimi yan etkilere neden olabilir. Takviye bir ürün olarak aynısefa çayını tüketmeden önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır. 

Sonuç

Bu yazı aynısefa çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içermektedir. Aynısefa çayı kullananlar aynısafa çayı mide, aynısafa çayı içenler, aynısafa çayı ne zaman içilir, aynısafa çayı kullananların yorumları, aynısafa çayı zayıflatırmı, ibrahim saraçoğlu aynısafa mide sorgulaması yapmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem