Ayak Kokusu Tedavisi

A+
A-
Ayak Kokusu Tedavisi

Bu yazı ayak kokusu tedavisi hakkında faydalı bilgiler içermektedir. Ayak kokusu nasıl geçer çözüm arayanlar geçmeyen ayak kokusu, ayak kokusu karbonat, ayak kokusu hangi hastalığın belirtisidir, ayak kokusu için ilaç, ayak kokusu için hangi doktora gidilir sorgulaması yapmaktadır.

Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

Bazı insanlar ne yaparlarsa yapsınlar ayak kokusundan bir türlü kurtulamazlar. Bu durumda bu kişilerin tıbbi yardım almaları gerekebilir. Ayak kokusundan kurtulmak için hijyenin yeterli gelmediği durumlarda oral tedaviler uygulanabilir.

Ayak kokusu için en çok kullanılan tedavi seçenekleri şu şekilde sıralanabilir:

 • İlaçlar: Mantar enfeksiyonunu tedavi etmek için antifungal kremler ya da merhemler, terlemeyi azaltmak için oral olarak alınan glikopirrolat ilaçlar ve bakteriyel enfeksiyonları önlemek için klindamisin, eritromisin ve benzoil peroksit gibi antibakteriyel ilaçlar alınabilir.

Ayrıca antibakteriyel ve antifungal etkileri olan çinko tozu ve alüminyum tozları da terlemeyi azaltmaktadır.

 • İyontoforez: Cilde topikal kremi elektrik akımı yoluyla vermeyi esas alır. Bu tedavide aşırı terleme önlenir, ağır vakalarda ise iyontoforeze ek olarak glikopirolat gibi ilaç takviyesi gerekebilir.
 • Botoks: Terlemeyi azaltmak için botulinum toksini enjeksiyonu uygulanabilir. Hastanın ne kadar seansa gireceği ve hangi dozlarda botoks olacağı terleme şiddeti ile doğru orantılı olarak değişmektedir.

Tüm bu tedaviler uygulanırken ayakların temiz olmasına dikkat edilmelidir. Ayak bakımı günlük yaşamın bir parçası haline getirilmelidir. Ayakların hijyeni aksatıldığı takdirde kokunun tekrar oluşabileceği unutulmamalıdır. Temizlik ile birlikte uygun ayakkabı seçimi gibi hususlara da dikkat edilmesi gerekir.

Ayak kokusu için hangi doktora gidilir?

Ayak kokusu ile ilgili olarak hastanelerin Cilt Hastalıkları bölümlerinde randevu alınmalıdır.

Ayak Kokusu Nedir?

Çok yaygın görülen ayak kokusu, bakterilerin üremesine neden olan ter birikintileri sonucu meydana gelmektedir. Bu bakteriler kötü kokulara neden olurlar. Uzun süre ayakkabı içinde havasız kalan ayaklarda ya da spor sırasında çok fazla basınç uygulandığı halde yeterince hava alamayan ayaklarda kötü kokular oluşabilir. Mantar oluşumları da kötü kokulara yol açar.

Kimse ayak kokusunun verdiği utanma duygusu ile baş etmeyi istemez. Ayakları kokan insanların günlük yaşamları olumsuz bir şekilde etkilenir. Özellikle spor salonlarında, yaz aylarında açık havada ya da kalabalık mekanlarda ayakkabının çıkarılması gerektiğinde kötü durumların oluşması kaçınılmazdır.

Ayak Kokusu Belirtileri

Ayak kokusu nasıl anlaşılır? Ayak kokusu başlangıcı terleme artışıyla birlikte fark edilebilen bir durumdur.

Ayak kokusu ile birlikte görülen en yaygın belirtiler şunlardır:

 • Çok fazla terleme
 • Stres ve anksiyete
 • Sosyalleşmekten kaçınmak
 • Koku nedeniyle utanmak

Ayak kokusu tedavi edilmediğinde belirtiler şiddetlenebilir ve daha da kötü bir hal alabilir. Günlük bakım ve egzersizlerle hem ayak kokusundan kurtulmak mümkündür hem de bozulan sinirsel fonksiyonlar iyileştirilebilir.

Ayak Kokusu Nedenleri

Ayak kokusu neden olur? Ayaklarda binlerce ter bezi ve bakteri bulunur. Çok fazla terleyen insanlarda ter ile beslenen bakteriler kötü kokulu bir tür asit üretirler. Bu asidin ayaklarda birikmesi sonucu ayak kokusu oluşur.

Ayak kokusunun en yaygın nedenleri şu şekildedir:

 • Sentetik ayakkabılar
 • Aşınmış ayakkabılar veya çoraplar
 • Kuru ayak derisi
 • Hormonlar
 • Stres ya da anksiyete
 • Plantar hiperhidroz
 • Mantar enfeksiyonları

Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir?

Ayak kokusuna ne iyi gelir tedavisi için evde uygulayabileceğiniz bitkisel yöntemler şunları içerir:

Ayak Kokusu Bitkisel Tedavisi

gibi bitkiler, antibakteriyel ve antifungal özellikleri sayesinde ayak kokusunu önlemede oldukça etkilidirler. Bu bitkiler kullanılarak yapılan karışımlarda ayaklar bir süre bekletildiğinde, ölü deriler atıldığı gibi ayaklardaki zararlı bakteriler de yok edilecektir.

Ayak Kokusu Evde Tedavi Yöntemleri

Ayak kokusuna evde çözüm arayanlar için etkili yöntemler:

 • Ayaklardaki ter miktarını azaltarak ayak kokusunu önleyebilirsiniz. Bunun için deri ayakkabılar ya da nefes alan spor ayakkabılar giyebilirsiniz.
 • Giydiğiniz çoraplar da son derece önemlidir. Yünlü ya da pamuklu kumaştan üretilen çorapları giymeli, sentetik kumaşları tercih etmemelisiniz.
 • Bazı ayakkabı tabanlıkları koku önlemeye yardımcı olabilirler. Bunları ayakkabının içine koyarak ayaklarınızın daha az kokmasını sağlayabilirsiniz.
 • Ayaklarınızı her gün, sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez yıkayın. Ayaklarınızı yıkarken antibakteriyel sabun kullanın.
 • İki günde bir farklı ayakkabı giyin, böylece bir gün giydiğiniz ayakkabının içinde oluşan nem kuruyacak ve kokuya neden olmayacaktır.
 • Ayaklarınızı mümkün olduğunca kuru tutmaya özen gösterin.

Sonuç

Bu yazı ayak kokusu tedavisi hakkında faydalı bilgiler içermektedir. Ayak kokusu nasıl geçer çözüm arayanlar gecmeyen ayak kokusu, ayak kokusu karbonat, ayak kokusu hangi hastalığın belirtisidir, ayak kokusu için ilaç, ayak kokusu için hangi doktora gidilir sorgulaması yapmaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.